Inwestorzy skupili się na dużych spółkach

Inwestorzy skupili się na dużych spółkach
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-12-10 (17:31)

Początek tygodnia na giełdzie w Warszawie zakończył się wzrostem głównych warszawskich indeksów. W trakcie sesji największym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszyły się duże spółki, które radziły sobie dzisiaj zdecydowanie lepiej niż popularne MiŚie. Poniedziałek na GPW upłynął spokojnie, inwestorzy oczekują na jutrzejszą decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych w USA.

Początek dnia główne indeksy rozpoczęły w okolicy piątkowego zamknięcia, jednak już na początku sesji dali znać o sobie kupujący. Indeks WIG20 zaczął systematycznie piąć się w górę wspomagany przez akcje PGNIG oraz BRE Banku. Zainteresowanie inwestorów skupiało się dzisiaj wyraźnie na dużych spółkach. Wygląda na to, że przed końcem roku inwestorzy instytucjonalni chcąc poprawić całoroczne wyniki wybrali spółki o największej płynności i najbardziej odporne na dekoniunkturę na rynku. Taka sytuacja zdecydowanie odbiła się na spółkach małych i średnich, indeksy mWIG40 oraz sWIG80 w pierwszej części dnia utrzymywały się w okolicy piątkowego zamknięcia.

W drugiej części dnia na rynku zaczęła przeważać podaż. Indeks WIG20 dotarł do poziomu 3746 punktów, po czym systematycznie zaczął się osuwać. Podobnie los spotkał indeksy mWIG40 oraz sWIG80, które zaczęły powoli oddalać się na południe. Pogorszenie nastrojów na GPW miało związek z zachowaniem kontraktów na amerykańskie indeksy, które zaczęły systematycznie słabnąć oraz ze słabym zachowaniem innych giełd europejskich. W ciągu dnia rynek nie poznał raportów makroekonomicznych, które mogły wpłynąć na przebieg sesji. Inwestorzy oczekiwali jedynie na dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, dotyczące podpisanych umów kupna domów na rynku wtórnym w USA.

Koniec sesji na GPW przyniósł poprawę nastrojów wśród inwestorów, co było spowodowane wzrostami na początku sesji na Wall Street. Indeksowi WIG20 udało się oddalić od poziomu 3700 punktów, natomiast indeksy mWIG40 oraz sWIG80 odrobiły część wcześniejszych strat. O godzinie 16 rynek poznał raport publikowany przez NAR (stowarzyszenie pośredników) dotyczący podpisanych umów kupna domów na rynku wtórnym w USA w październiku. Dane pozytywnie zaskoczyły inwestorów, liczba podpisanych umów wzrosła o 0,6% (prog. -1%) w relacji miesięcznej.

Jutrzejszy dzień na giełdzie w Warszawie powinien upłynąć raczej spokojnie. Inwestorzy będą oczekiwali na decyzję FOMC w sprawie obniżki stóp procentowych. Wszystko wskazuje na to, że możemy się spodziewać obniżki o 25 punktów bazowych. Jeśli chodzi o GPW to sytuacja cały czas przemawia na korzyść kupujących. Indeks WIG20 przebił dzisiaj poziom 3700 punktów i powinien nadal zwyżkować. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku małych i średnich spółek, indeksy mWIG40 oraz sWIG80 pozostają w okolicy oporu, który wyznacza sierpniowy dołek. Przebicie tego poziomu pozwoli indeksom na dalsze wzrosty.

Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem indeksu WIG o 0,27%, a indeksu WIG20 o 0,54%.

Niewielkim spadkiem sesję zakończyły indeksy mWIG40 (-0,21%) oraz sWIG80 (-0,10%).

Obroty podczas dzisiejszej sesji wyniosły ponad 1,9mld złotych.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.
Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

2023-10-25 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie przebiegała w mieszanych nastrojach. Opublikowane o poranku dane IFO prezentujące nastroje w niemieckiej gospodarce wypadły powyżej oczekiwań, co wsparło wyhamowanie przeceny, jaką obserwowaliśmy na europejskim rynku akcji w minionym tygodniu. Wskaźnik Ifo wzrósł do 86,9 pkt w październiku z 85,8 pkt odnotowanych we wrześniu. Odczyt był lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali wzrost do 85,9 pkt.