Mała aktywność inwestorów na GPW

Mała aktywność inwestorów na GPW
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-11-27 (17:23)

Dzisiejszą sesję ponownie zdominował kolor czerwony, który towarzyszył wszystkim indeksom przez cały dzień. Inwestorzy podczas dzisiejszego dnia nie wykazywali dużej ochoty do handlu i oczekiwali na rozwój sytuacji za oceanem oraz na publikacje danych z amerykańskiego rynku nieruchomości.

Wczorajsza słaba końcówka notowań w USA odbiła się dzisiaj wyraźnie na wszystkich europejskich indeksach. Podobnie sytuacja wyglądała na GPW, indeksy rozpoczęły dzień poniżej wczorajszego zamknięcia i systematycznie traciły na wartości przez większość dnia. Spośród indeksu WIG20 mocna przecena dotyczyła akcji KGHM, które traciły na wartości w związku z przeceną na rynku miedzi.

Początek dnia rozpoczął się od publikacji indeksu klimatu gospodarczego niemieckiego instytutu Ifo, który obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców. Indeks nieoczekiwanie wzrósł w listopadzie do 104,2pkt. z 103,9pkt w październiku. Publikacja była lepsza od oczekiwań analityków, którzy oczekiwali spadku indeksu do 103,3pkt. Inwestorzy nie zareagowali na lepszy od oczekiwań odczyt, wyraźnie było widać, że gracze wstrzymywali się z dalszymi decyzjami do czasu publikacji danych makroekonomicznych z USA.

Inwestorzy podczas dnia nie przejawiali dużej ochoty do handlu, dlatego mocniejszy atak podaży w drugiej części sesji spowodował, że indeksy zaczęły pogłębiać wcześniejsze spadki. Jednak rosnące kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy powodowały, że w miarę zbliżania się otwarcia sesji na Wall Street nastroje inwestorów na GPW stawały się coraz lepsze, co spowodowało odrobienie części strat przez wszystkie indeksy.

Przed sesją w USA rynek poznał raport S&P/Case Schiller dotyczące cen domów w USA w III kwartale. Z raportu wynikało, że ceny spadły o 4,5%, co było najgorszym wynikiem od 20 lat, jednak wynik był lepszy od oczekiwań analityków, którzy zakładali spadek na poziomie 5%.

Początek sesji na Wall Street rozpoczął się od wzrostów dzięki lepszym danym z rynku nieruchomości oraz doniesieniom Citigroup, który poinformował, że otrzyma 7,5mld dolarów od rządu Abu Dabhi za pakiet 4,9% swoich akcji. Wzrosty na początku sesji w USA poprawiły nastroje na warszawskim parkiecie, a indeksy dalej odrabiały straty.

Sytuację w końcówce popsuła ostatnia dzisiaj publikacja indeksu zaufania wśród konsumentów w USA przygotowanego przez Conference Bard. Wartość indeksu spadła do 87,3pkt (prog. 91,5pkt). Raport wpłynął negatywnie na zachowanie inwestorów, co było widoczne w przypadku indeksu WIG20, który mocno zanurkował pod koniec notowań.

Na rynku nadal utrzymuje się duża nerwowość, co było szczególnie widoczne pod koniec sesji. Indeks WIG20, który w ciągu dnia bronił poziomu 3450 punktów ostatecznie zakończył dzień minimalnie poniżej tej granicy na poziomie 3448,47pkt. Taka sytuacja stwarza prawdopodobieństwo spadku do poziomu 3300 punktów, jednak nastroje za oceanem mogą sprawić, że taki scenariusz stanie się nieaktualny.

Dzisiejsza sesji przyniosła spadek indeksu WIG o 1,46%, natomiast indeksu WIG20 o 1,63%.

Lepiej od dużych spółek wypadły dzisiaj małe i średnie. Indeks mWIG40 stracił na zamknięciu 1,09%, natomiast sWIG80 1,46%.

Obroty podczas dzisiejszej sesji wyniosły niewiele ponad 1mln złotych.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?