Mocna przecena na GPW

Mocna przecena na GPW
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-11-15 (18:03)

Wczorajsze spadki w USA wpłynęły na dzisiejsze nastroje inwestorów na GPW. Początek notowań na giełdzie w Warszawie nie zapowiadał, aż takiej przeceny w dniu dzisiejszym. Jednak niedługo po otwarciu sytuacja zaczęła się pogarszać, mocniejszy atak popytu spowodował, że indeksy zaczęły powoli się osuwać.

Taka sytuacja utrzymywała się cały dzień, a indeksy zakończyły dzisiejsze notowania poniżej psychologicznych barier.

Na początku notowań można było obserwować zwyżki jedynie w przypadku indeksu WIG20, taka sytuacja nie trwała jednak długo, a dalszy przebieg sesji okazał się znacznie gorszy dla inwestorów. Zniżki indeksów były szczególnie widoczne w przypadku małych i średnich spółek, indeksy mWIG40 oraz sWIG80 mocno traciły na wartości. GPW nie pomagały również inne europejskie rynki, na których również przeważali sprzedający. Nastroje inwestorów psuły dodatkowo doniesienia z niektórych spółek notowanych na giełdzie w Warszawie dotyczące planowanych korekt prognoz finansowych.

W pierwszej części dnia opublikowany zostały dane makroekonomiczne ze strefy euro. W październiku inflacja HICP w strefie wzrosła o 0,5% miesiąc do miesiąca i 2,6% w relacji rocznej. Dane nie zaskoczyły inwestorów, ponieważ były zgodne z oczekiwaniami. Sytuacja na giełdzie w Warszawie cały czas ulegała pogorszeniu, a indeksy ustalały nowe dzienne minima.

Druga część dnia przyniosła przełamanie znaczących barier przez indeksy. Indeks WIG20 przebił poziom 3500 punktów, a indeks mWIG40 zszedł poniżej psychologiczne poziomu 4000 punktów. Nerwowość inwestorów dodatkowo potęgowały spadające kontrakty terminowe na amerykańskich po doniesieniach, że kolejne spółki finansowe mogą podać informacje o kolejnych stratach związanych kryzysem na rynku kredytów hipotecznych. Największe spadki dotyczyły spółek małych i średnich, indeksy mWIG40 oraz sWIG80 traciły w ciągu dnia ponad 6%.

O godzinie 14.30 opublikowane zostały dane makroekonomiczne z USA. Inflacja CPI wzrosła w USA o 0,3% miesiąc do miesiąca oraz 3,5% rok do roku. Natomiast inflacja bazowa CPI wzrosła o 0,2% w ujęciu miesięcznym oraz 2,2% w ujęciu rocznym. Dane nie zaskoczyły inwestorów i były zgodne przewidywaniami analityków. Gorsze dane napłynęły z amerykańskiego rynku pracy. Liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 339tys. wobec prognoz na poziomie 320tys. Zaskoczeniem okazała się publikacja indeksu NY Empire State, który pokazuje jak rozwijała się gospodarka w regionie Nowego Jorku. Wartość indeksu spadła w porównaniu z poprzednim miesiącem do 27,37pkt., spadek był znacznie mniejszy od prognoz analityków na poziomie 21pkt. Dalsze spadki kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy po publikacjach danych makroekonomicznych spowodowały, że nastroje inwestorów na GPW nadal ulegały pogorszeniu. Indeksy ustalały kolejne dzienne minima, a inwestorzy oczekiwali na początek notowań w USA.

Odrobienie spadków z początku sesji na Wall Street spowodowało lekką poprawę nastrojów na GPW. Indeksy w końcówce sesji odrobiły część strat z poprzednich godzin. Jednak skala dzisiejszej przeceny na GPW była naprawdę duża, co widać w przypadku małych i średnich spółek. Indeks mWIG40 stracił w dniu dzisiejszym 5,70% i zakończył dzień znacznie poniżej 4000 punktów. Mocna przecena dotknęła również indeksu sWIG80, który spadł dzisiaj o 4,77%.

Indeks WIG20 stracił na zamknięciu 1,75% i zakończył dzień poniżej poziomu 3500 punktów. Indeks WIG spadł o 3,11%.

Obroty podczas dzisiejszej sesji wyniosły ponad 1,9mld złotych.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.