Jutrzejsze dane o inflacji kluczowe dla złotego

Jutrzejsze dane o inflacji kluczowe dla złotego
Data dodania: 2007-11-13 (11:14) Komentarz poranny TMS Brokers

Wczorajsza sesja na rynku krajowym przyniosła korekcyjne osłabienie polskiej waluty. Główną przyczyną były wydarzenia na rynku zagranicznym, gdzie obserwowaliśmy umocnienie dolara oraz japońskiego jena. Kurs USD/PLN zbliżył się do ważnego oporu na poziomie 2,51 jednakże po tym jak nie udało się go pokonać wtorkowy poranek przyniósł ponowny spadek notowań USD/PLN w okolice 2,48.

Bardzo stabilny pozostaje kurs EUR/PLN, zmiany na tej parze są niewielkie i kurs cały czas znajduje się w okolicach 3,64.

Jeśli kolejne sesje przyniosą powrót do wzrostów na parze EUR/USD należy spodziewać się także dynamicznej aprecjacji rodzimej waluty. Sprzyjać temu będą prawdopodobnie publikowane jutro dane makroekonomiczne z Polski. Najważniejszą informacją, na którą czekają inwestorzy są dane o inflacji CPI w październiku. Prognozy zakładają, że wzrośnie ona w okolice 3%, co było by sygnałem, że na kolejnym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe w Polsce. Do czasu wspomnianej publikacji kurs złotego powinien pozostawać stabilny.

Dzisiaj poznamy jeszcze bilans płatniczy za wrzesień. Prognozy zakładają -821 mln euro, lecz informacja ta nie powinna mieć dużego wpływu na notowania.

Wczoraj prezes NBP Sławomir Skrzypek powiedział, że najważniejszymi czynnikami, które przyśpieszają inflację są ceny żywności i surowców. Ważnym czynnikiem proinflacyjnym będą ceny ropy naftowej, które z każdym tygodniem biją nowe rekordy cenowe.

Warto także wspomnieć o wypowiedzi w jednym z wywiadów dla prasy przyszłego wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Uważa on, że obecnie złoty jest za mocny i z wejściem do strefy euro należy poczekać na odpowiedni moment.

Początek dzisiejszej sesji przyniósł odreagowanie wczorajszych spadków kursu EUR/USD. O godz. 9.00 kurs tej pary walutowej kształtował się na poziomie 1,4620. Od wczorajszego zamknięcia wartość euro wzrosła o niemal 1 cent. Impuls do ponownego umocnienia europejskiej waluty względem dolara dał wzrost kursu EUR/JPY podczas azjatyckiej sesji. Zahamowana została silna w ostatnim czasie aprecjacja japońskiego jena. Stało się do głównie za sprawą rządowego raportu z którego wynika, że wzrost gospodarczy w Japonii w najbliższym czasie będzie spowalniany przez tamtejszy rynek nieruchomości, która odczuwa negatywne skutki wprowadzenia surowszych zasad wydawania pozwoleń na budowę. Jednak w trzecim kwartale wpływ ten jeszcze nie był odczuwalny dzięki czemu dynamika PKB w Japonii była wyższa od prognoz i wyniosła 0,6%. Inwestorzy obawiają się jednak, że w ostatnich trzech miesiącach tego roku wzrost gospodarczy w Japonii spowolni również ze względu na kłopoty gospodarki Stanów Zjednoczonych, które są jednym z większych importerów japońskich produktów.

Bank Japonii podjął dzisiaj zgodna z oczekiwaniami decyzję o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Szef tej instytucji w komentarzu do tej decyzji stwierdził, że rynki globalne w dalszym ciągu nie są stabilne, a umacniający się jen zmniejsza konkurencyjność japońskich firm. Dodał ponadto, iż Bank Japonii będzie uważnie obserwował zagrożenie dla gospodarki wynikające z zawirowań na światowych rynkach. Jego zdaniem jednak kryzys amerykańskiego sektora nieruchomości będzie miał ograniczony wpływ na globalną gospodarkę.

Podczas dzisiejszej sesji ze strefy euro poznamy dane na temat produkcji przemysłowej we wrześniu. W ujęciu miesięcznym oczekiwany jest spadek jej dynamiki. Jeśli faktycznie się dokona w niewielkim stopniu może się przyczynić do osłabienia europejskiej waluty.

Źródło: Marcin Ciechoński, Tomasz Regulski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar dalej opada w dół

Dolar dalej opada w dół

12:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dane Departamentu Pracy USA, jakie poznaliśmy w piątek po południu nie były słabe i mogą mieć znaczenie dla FED - aż 263 tys. nowych etatów poza rolnictwem jest dowodem na to, że rynek pracy nadal pozostaje relatywnie silny. Rynek chyba woli to jednak zweryfikować przy okazji publikacji komunikatu i nowych projekcji makro ze strony FED, co będzie mieć miejsce 14 grudnia.
Tanieje gaz ziemny na NYMEX-ie

Tanieje gaz ziemny na NYMEX-ie

10:20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Piątek przyniósł niewielkie zmiany wartości głównych indeksów rynku akcji w USA (S&P 500 -0,12 proc., DJIA +0,1 proc., Nasdaq Composite -0,18 proc.). Dziś rano na giełdach Azji i Oceanii zwracał uwagę silny – 4,51 proc. – wzrost Hang Senga, który wyszedł na najwyższy poziom od 3 miesięcy. Na rynkach akcji w Europie brak było na początku nowego tygodnia jakiejś wyraźniejszej tendencji (DAX -0,36 proc., CAC 40 –0,25 proc.).
Czy Fed przejmie się rynkiem pracy?

Czy Fed przejmie się rynkiem pracy?

10:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z amerykańskiego rynku pracy za listopad okazały się być naprawdę imponujące. Mocny przyrost zatrudnienia przy potężnym wzroście dynamiki płac. To dobre dane z perspektywy gospodarki, ale z pewnością nie są zbyt optymistyczne pod względem ograniczenia inflacji. Fed od dłuższego czasu zmienił retorykę w stosunku do potrzeby mocnych podwyżek, dlatego ostatnie dane będą dla Fedu obciążeniem. Czy jednak na pewno?
Walka o pivot

Walka o pivot

2022-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki przefiltrowały wczorajsze słowa szefa FED na swój sposób - Jerome Powell potwierdził, że rozsądnym byłoby przejście do umiarkowanego tempa podwyżek stóp procentowych, co kończy agresywny cykl posunięć o 75 punktów bazowych. Podwyżka stóp 14 grudnia o 50 punktów baz. jest już w pełni wyceniona i inwestorów będzie interesować to, co zobaczymy później.
Dolar por presją po słowach Powella

Dolar por presją po słowach Powella

2022-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydarzeniem wczorajszej sesji było wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej, które to dostarczyło ogromnej zmienności na rynku. Jerome Powell zapowiedział niższe tempo podwyżek stóp procentowych, czego od dłuższego czasu oczekiwali inwestorzy. Co prawda wielu uczestników rynku już od początku października wierzyło w tzw. pivot Fed czyli zmianę w polityce banku centralnego, niemniej wczorajsze potwierdzenie tej tezy przez Powella przyniosło euforię na rynku akcji i cofnięcie na dolarze amerykańskim.
Złoty mocniejszy po Powellu

Złoty mocniejszy po Powellu

2022-12-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyższe zakresu handlu na eurodolarze oraz zauważalnie mocniejszego PLN po wczorajszym wystąpieniu Powella. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6717 PLN za euro, 4,4750 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7401 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4119 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,581% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wydarzeniem ostatnich godzin na światowych rynkach było bez wątpienia wystąpienie Powella w USA.
Czy Powell potwierdzi pivot?

Czy Powell potwierdzi pivot?

2022-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Postawione pytanie może brzmieć absurdalnie biorąc pod uwagę to, że szef FED wielokrotnie w ostatnich miesiącach gasił aspiracje "gołębi", nieraz dość brutalnie, jak podczas sympozjum w Jackson Hole w końcu sierpnia. Dzisiaj Jerome Powell będzie przemawiał w Brooking Institution, a tematem będą sprawy dotyczące inflacji, oraz perspektyw dla rynku pracy i gospodarki w ogóle. Od 4 grudnia (niedziela) decydenci w FED mają tak zwany okres ciszy, kiedy to nie powinni wypowiadać się na tematy związane z polityką monetarną z racji posiedzenia zaplanowanego na 14 grudnia.
Inflacja niższa, ale to nie koniec

Inflacja niższa, ale to nie koniec

2022-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Według wstępnych szacunków w listopadzie inflacja w Polsce wyniosła 17,4% w skali roku i była niższa niż w październiku, kiedy to wynosiła 17,9%. To dobre dane, jednak górka inflacyjna nie jest jeszcze za nami. Spadek cen paliw, zatrzymanie wzrostu cen energii oraz częściowe wyhamowanie wzrostu cen żywności stały w listopadzie za spadkiem inflacji. Okazała się ona niższa nie tylko względem października, ale także oczekiwań rynku. Czy to oznacza, że szczyt inflacji w Polsce jest już za nami? Niestety nie.
Jakie są szanse na przełamanie 1,05 na eurodolarze?

Jakie są szanse na przełamanie 1,05 na eurodolarze?

2022-11-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Eurodolar dwukrotnie przetestował w ostatnim czasie poziom 1,05 ale nie zdołał go pokonać. Od dwóch tygodni obserwujemy konsolidacje notowań, rynek czeka na jakiś przełom w danych, żeby wygenerować kolejny zdecydowany impuls i wyznaczyć kierunek na najbliższy czas. Do końca tygodnia będziemy otrzymywać dużo publikacji makro. Dziś w centrum uwagi inflacja w Europie ale także przemówienie Powella w Brookings Institution.
Rynki kontra FED

Rynki kontra FED

2022-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jeszcze wczoraj na rynkach pojawiły się spekulacje, że chińskie protesty społeczne mogą skłonić tamtejsze władze do zmiany podejścia w temacie polityki zero-COVID. W efekcie podczas handlu w Azji na rynkach widać było lepsze nastroje, ale konferencja prasowa zwołana dzisiaj rano nie wniosła wiele. Chińskie władze ograniczyły się do poinformowania o planach nasilenia akcji szczepień dla osób najstarszych, oraz dały też do zrozumienia, że wprowadzane obostrzenia mają być lepiej dopasowane (także w temacie lokalnym).