Realizacja zysków przed decyzją FED

Realizacja zysków przed decyzją FED
Data dodania: 2007-10-30 (11:24) Komentarz poranny TMS Brokers

Podczas poniedziałkowej sesji kursy USD/PLN oraz EUR/PLN zbliżyły się do psychologicznych barier, odpowiednio 2,50 oraz 3,60. Próba przebicia tych poziomów nie powiodła się, co przyniosło odreagowanie na rynku złotego. Obecnie za dolara płaci się 2,52 zł natomiast za euro 3,63 zł.

Światowi inwestorzy oczekują już na jutrzejszą decyzję amerykańskiego Komitetu Otwartego Rynku w sprawie wysokości stóp procentowych. Prognozy, według których koszt pieniądza w USA zostanie obniżony o 25 punktów bazowych, zwiększają ich skłonność do ryzyka. Chętniej lokują oni swe środki na rynkach wschodzących na czym zyskuje m. in. polska waluta. Wobec tego możliwe jest dalsza aprecjacja złotego i ponowne zbliżenie się kursów USD/PLN oraz EUR/PLN do poziomów psychologicznych barier. W najbliższych godzinach jednak kurs USD/PLN będzie pozostawał w przedziale 2,5150-2,54, natomiast EUR/PLN w zakresie 3,62-3,6450.

Ostatnie umocnienie polskiej waluty, zdaniem wiceminister finansów Katarzyny Zajdel-Kurowskiej w dużym stopniu jest spowodowane dobrym przyjęciem przez inwestorów wyniku przedterminowych wyborów parlamentarnych, co jednak nie oznacza, że jego dynamika będzie w dalszym ciągu utrzymywać się na wysokim poziomie.

Spekulacje na temat ewentualnej interwencji amerykańskiego Komitetu Otwartego rynku spychają na drugi plan doniesienia z Polski. Również w naszym kraju jutro zostanie podjęta decyzja w sprawie wysokości kosztu pieniądza. Oczekuje się, iż zostanie on pozostawiony bez zmian, a ewentualnej podwyżka zostanie dokonana w listopadzie. Naszym zdaniem jednak Rada Polityki Pieniężnej wstrzyma się z tego typu interwencją do początku przyszłego roku. Do tego czasu poziom inflacji powinien utrzymywać się w pobliżu celu tj. 2,5% r/r, wobec czego podniesienie stóp procentowych nie będzie konieczne.

Wczorajsza sesja przyniosła lekkie schłodzenie atmosfery na rynku EUR/USD. Inwestorzy, którzy na poprzednich sesjach dyskontowali spodziewaną kolejną obniżkę stopy procentowej przez FED na poniedziałkowej sesji wstrzymali się już z dalszą wyprzedażą amerykańskiej waluty. Wydaję się to rozsądnym działaniem ponieważ ostatnie wzrosty kursu EUR/USD były dość znaczne i doprowadziły do pokonania ostatniego szczytu. Dalsze zajmowanie długich pozycji na parze euro/dolara było by dość niebezpieczne ze względu na ryzyko nie obniżenia kosztu pieniądza przez FED, co z pewnością doprowadziło by do bardzo dynamicznej korekty.

Obecnie rynek oczekuje obniżki o 25 punktów i gdyby zapadła inna decyzja to należy spodziewać się na rynku bardzo dynamicznych zmian.

Dzisiaj poznamy jeszcze ze Stanów wskaźnik zaufania konsumentów w październiku. Podobnie jak większość ostatnich publikacji także tym razem oczekuje się, że będzie on niższy od poprzedniego odczytu i wyniesie 99 punktów wobec 99,8 we wrześniu.

Warto także wspomnieć o wypowiedzi sekretarza skarbu USA Henrego Paulsona. Powiedział on, że
kryzys na rynku nieruchomości jeszcze się nie skończył i nie osiągnęliśmy jeszcze jego dna.

Naszym zdaniem na dzisiejszej sesji może nastąpić realizacja zysków i amerykańska waluta powinna się umocnić. Dalsze jej losy będą jednak w głównej mierze zależeć od dnia jutrzejszego. Oprócz wspomnianej decyzji FED opublikowana zostanie duża liczba ważnych danych makroekonomicznych.

Źródło: Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spekulacje wokół nowego szefa BOJ na ostatniej prostej?

Spekulacje wokół nowego szefa BOJ na ostatniej prostej?

12:24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wprawdzie plotki zostały zdementowane, ale balon próbny został wysłany na rynki. Według wielu źródeł cytowanych przez agencję Nikkei nowym szefem Banku Japonii po 8 kwietnia, kiedy to wygasa agencja Haruhiko Kurody, ma zostać jego zastępca, Masayoshi Amamiya. Rynki nie odebrały tych doniesień dobrze, gdyż Amamiya ma opinię "gołębia", co tym samym może mieć wpływ na oczekiwania, co do zmiany dotychczasowej ultra-luźnej polityki monetarnej. Jen zareagował na te doniesienia osłabieniem - kurs USDJPY ustanowił szczyt w okolicach 132,38, ale później ustabilizował się poniżej 132.
Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 3 tygodni

Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 3 tygodni

12:03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
S&P 500 i Nasdaq Composite wzrosły w czwartek do najwyższych poziomów od sierpnia-września ub.r., ale w piątek korygowały tą zwyżkę (S&P 500 -1,04 proc., Nasdaq Composite -1,59 proc.). Średnia przemysłowa Dow Jonesa pozostawał wyraźnie w tyle – poniżej szczytów z ostatnich ponad 2 miesięcy i w piątek również spadła (-0,38 proc.). Dziś rano cena kontaktów n S&P 500 notowanych na CME spadła o 0,48 proc. ok. godz. 9:45.
Na giełdach Azji i Oceanii zwyżkował dziś jedynie japoński Nikkei 225 (+0,67 proc.). Wśród pozostałych spadających indeksów największą zniżkę notował dziś Hang Seng (-2,02 proc.).
Dolar wraca do gry

Dolar wraca do gry

09:07 Poranny komentarz walutowy XTB
Tuż po decyzji Fed w ubiegłą środę dolar kosztował 4,27 złotego i mogło wydawać się, że amerykańska waluta znalazła się „na deskach”. Jednak był to punkt zwrotny, od którego dolar wrócił do gry. Na jak długo? Ubiegły tydzień pełen emocji na rynkach finansowych – ważne dane i raporty kwartalne firm zostały przyćmione posiedzeniami Fed i EBC, na które czekali inwestorzy. Choć obydwa banki centralne podniosły stopy procentowe (odpowiednio o 25 i 50bp) rynki euforycznie przyjęły ich decyzje.
Zmiana narracji?

Zmiana narracji?

2023-02-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w czwartek po sesji na Wall Street wyniki trzech głównych big-techów przypomniały inwestorom, że chociaż banki centralne zdają się brzmieć optymistycznie (w kontekście bliskiego końca cyklu podwyżek), to od zbliżającej się recesji uciec się zbytnio nie da. Można jednak oczekiwać, że będzie ona relatywnie płytka. Posiedzenia banków centralnych, jakie miały miejsce w tym tygodniu były w pewnym sensie jakimś zwieńczeniem oczekiwań rynków, co do globalnego pivotu.
Cena akacji Meta Platforms +23,28 proc.

Cena akacji Meta Platforms +23,28 proc.

2023-02-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Silnie – o 3,25 proc. - wzrósł wczoraj Nasdaq Composite (kurs akcji Meta Platforms będącej składnikiem tego indeksu wyskoczył w górę po publikacji wyników o 23,28 proc.). Indeks osiągnął najwyższy poziom od września ub.r. S&P 500 wzrósł o 1,47 proc. wychodząc na najwyższy poziom od sierpnia ub.r. Lekko spadła natomiast średnia przemysłowa Dow Jonesa (-0,11 proc.).
Ostatni jastrząb na scenie?

Ostatni jastrząb na scenie?

2023-02-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Zamykamy ten tydzień trzeba podwyżkami stóp procentowych z trzech dużych banków centralnych. Choć wszystkie z nich próbowały utrzymać jastrzębi ton, to rynek odczytał to zupełnie inaczej. Jednocześnie jednak jaśniejsze deklaracje dotyczące kontynuacji podwyżek płynęły ze strony Lagarde. Czy rynek jednak będzie się tym przejmował? Lagarde nie brzmiała z pewnością tak samo jastrzębio jak podczas grudniowego posiedzenia. Taki sam komentarz oczywiście mógłby być przypisany Powellowi, ale trzeba pamiętać, że Fed podnosi stopy już od dawna, redukuje bilans i osiągnął pierwsze sukcesy w ograniczeniu inflacji.
Powell widzi procesy dezinflacyjne, a Lagarde?

Powell widzi procesy dezinflacyjne, a Lagarde?

2023-02-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj FED zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 25 punktów baz., a w komunikacie nie wykluczył konieczności dalszego zacieśnienia polityki monetarnej. Niemniej podczas konferencji prasowej Jerome Powell nie brzmiał już tak "jastrzębio". O ile podczas wystąpienia w grudniu ani razu nie użył słowa "dezinflacja", to teraz padło ono kilkanaście razy, co może oznaczać, że decydenci zaczynają być bardziej pewni tego, że obserwowany spadek inflacji zaczyna być procesem stałym.
Po decyzji Fed czas na EBC i BoE

Po decyzji Fed czas na EBC i BoE

2023-02-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem tego tygodnia była decyzja Fed w sprawie poziomu stóp procentowych. Rynek spodziewał się podwyżki o 25 punktów bazowych i o tyle finalnie stopy procentowe w USA zostały podniesione. Pomimo, że decyzja nie była zaskoczeniem i była ona uwzględniona w cenach, tak wczoraj wieczorem obserwowaliśmy podwyższoną zmienność. Za ruchy oczywiście był odpowiedzialny Powell, którego wystąpienie zostało odebrane gołębio przez rynki.
Powell mówi o dezinflacji

Powell mówi o dezinflacji

2023-02-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed podniósł korytarz kluczowych stóp procentowych o 25 punktów bazowych (4,5 – 4,75 proc.) – nie było tu żadnego zaskoczenia. Po wcześniejszych silnych podwyżkach o 75 i 50 pb Rezerwa Federalna wróciła do tempa, które było standardem w poprzednich cyklach zacieśniania monetarnego. W opublikowanym po posiedzeniu oświadczeniu Fed nie wskazał na rychły koniec podwyżek stóp. Powell podkreślił, że USA są dopiero na początku procesu dezinflacyjnego. Ban centralny prawdopodobnie nie jest jednak zbyt daleko od szczytu stóp. Dolar osłabił się a giełdy w USA świeciły kolorem zielonym.
Pozycjonowanie przed FED

Pozycjonowanie przed FED

2023-02-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę rano dolar nieco traci na szerokim rynku, ale nie są to duże zmiany. Najlepiej radzi sobie dolar australijski, który wczoraj był słaby po rozczarowujących danych o sprzedaży detalicznej w grudniu, która może wpłynąć na oczekiwania związane z decyzją RBA w przyszłym tygodniu. Odbija też dolar nowozelandzki, chociaż ten osłabił się po danych z tamtejszego rynku pracy, jakie napłynęły późnym wieczorem naszego czasu (godz. 22:45).