GPW: Spadki na koniec tygodnia

GPW: Spadki na koniec tygodnia
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-10-12 (17:47)

Gwałtowne zniżki w USA oraz Azji spowodowały, że początek dzisiejszej sesji w Warszawie również rozpoczął się od spadków. Po wczorajszym rekordowym dniu końcówka tygodnia należała do sprzedających. Część inwestorów realizowała zyski, jednak dzisiejszym spadkom nie towarzyszyły zbyt wysokie obroty, a na giełdzie było dosyć spokojnie.

Po porannych spadkach indeksy zaczęły lekko odrabiać straty. Nastrojom na GPW nie sprzyjały inne europejskie giełdy, które również notowały żniżki.

Zdecydowanie najlepiej podczas dzisiejszej sesji zachowywały się spółki średnie, indeks mWIG40 odrabiał straty z początku sesji i zbliżał się do poziomów z wczorajszego zamknięcia. Największe obroty notowały spółki KGHM oraz PKNORLEN.

Chwilowa poprawa była zauważalna po godzinie 11, kiedy opublikowane zostały dane dotyczące produkcji przemysłowej w strefie euro. Raport okazał się lepszy od prognoz. Produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 1,2% (prog. 0,2%) w relacji miesiąc do miesiąca i o 4,3% (prog.2%) rok do roku. Dane, które okazały się lepsze od oczekiwanych dobrze wpłynęły na rynki europejskie. Zauważalna była poprawa nastrojów, która okazała się jednak tylko chwilowa.

W dalszej części sesji handel odbywał się na podobnych poziomach. Na rynku widoczna była konsolidacja, a inwestorzy czekali na publikacje danych makroekonomicznych z USA.

O godzinie 14.30 opublikowano dane dotyczące inflacji oraz sprzedaży detalicznej we wrześniu. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,6% (prog. 0,2%), natomiast w ujęci bez samochodów o 0,4% (prog.0,3%). Inflacja PPI wzrosła o 1,1% (prog. 0,4%) natomiast inflacja PPI core wzrosła o 0,1% (prog.0,2%).

Dane o sprzedaży okazały się lepsze od oczekiwań, wyższa od prognoz sprzedaż detaliczna bez samochodów, która wzrosła o 0,4%, pokazuje że amerykańscy konsumenci nie odczuli na sobie kryzysu na rynku nieruchomości oraz kredytów hipotecznych.

Dane makroekonomiczne oraz rosnące kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy spowodowały, że warszawskim indeksom udało się odrobić część strat z poprzednich godzin.

Dobry początek notowań na Wall Street nie wpłynął znacząco na końcówkę notowań w Warszawie.
O godzinie 16 opublikowane zostały jeszcze dane dotyczące zapasów w firmach, które wzrosły o 0,1% (prog.0,3%), rynek jednak praktycznie nie zareagował na tę publikację.

Indeks WIG na zamknięciu spadł o 0,38%, a WIG20 o 0,79%.

Na uwagę zasługują dzisiaj spółki średnie i małe, które zdecydowanie najlepiej radziły sobie podczas całej sesji, a indeksy mWIG40 oraz sWIG80 jako jedyne zakończyły dzień na plusie.

Indeks mWIG40 zyskał 0,45%, a sWIG80 0,01%.

Obroty podczas dzisiejszej sesji nie były zbyt duże i wyniosły prawie 1,4 mld zlotych.

Wzrosty na początku sesji w USA sugerują, że wczorajsza sesja na Wall Street była chwilowym oddechem przed dalszymi marszem indeksów na północ. Wszystko wskazuje na to, że na początku przyszłego tygodnia wzrosty mogą powrócić na GPW.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.
Byczy zryw na początku tygodnia

Byczy zryw na początku tygodnia

2024-02-12 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa na międzynarodowych rynkach finansowych w nowym tygodniu handlu stoi pod znakiem wzrostów. Giełdy w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz rynek kryptowalut odnotowują dynamiczne zwyżki, które w wielu przypadkach wzniosły poszczególne instrumenty na nowe szczyty. Zatrzymać w krótkim terminie te wzrosty może jednak jutrzejszy raport CPI z USA (14:30), który w dużej mierze może zmienić przewidywania rynku dotyczące tempa obniżek stóp procentowych w USA.
Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

2024-01-22 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja na Wall Street oraz w Europie przebiega w nieco lepszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe zyskują, niemniej inwestorzy mogą oczekiwać, że sentymenty rynkowe będą w tym tygodniu wielokrotnie testowane za sprawą zaplanowanych odczytów makro oraz wyników kwartalnych kluczowych spółek na Wall Street. Dla rynków najważniejszymi czynnikami kreującymi zmienność cenową są obecnie wycena pierwszej obniżki stóp procentowych podczas marcowych decyzji FED, wynikające z niej zmienność rentowności amerykańskich papierów dłużnych oraz oczywiście wyniki kwartalne spółek.
Sztuczna inteligencja wraca do gry

Sztuczna inteligencja wraca do gry

2024-01-18 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach nie należą do najlepszych, z racji mieszanych danych, głównie pro-inflacyjnych. Z drugiej strony wytyczne przedstawione przez największego producenta chipów na świecie, tajwańską spółkę TSMC, napawają do optymizmu, co widać dzisiaj na technologicznym Nasdaqu. Czy ponownie najlepszą strategią będzie obstawianie najbardziej rozwijających się spółek technologicznych na świecie? W czwartym kwartale 2023 roku zysk TSMC spadł mniej, niż oczekiwano, a sama spółka oczekuje zdrowego wzrostu i podnosi wydatki kapitałowe.
Strona podaży testuje byczy sentyment

Strona podaży testuje byczy sentyment

2023-12-21 Komentarz giełdowy XTB
Przerwa świąteczna zbliża się wielkimi krokami, ale nie przeszkadza to inwestorom, którzy przy utrzymującej się niskiej zmienności, testują ostatnie pokaźne wzrosty. Dzisiejsze sesje na rynkach APAC oraz w Europie przyniosły mieszane nastroje, a w wielu przypadkach indeksy notowały spadki w ujęciu intraday. W USA sytuacja jest nieco lepsza, ale i tutaj obserwujemy duże niezdecydowanie inwestorów. Kluczowym tematem dnia dzisiejszej sesji były dane makro z USA.
Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

2023-12-19 Komentarz giełdowy XTB
Za nami kolejna bardzo dobra sesja na GPW z nowymi rekordami na szerokim indeksie WIG. Bardzo dobrze radził sobie również indeks WIG20, który testował ostatnie maksima, będąc jednym z mocniejszych głównych indeksów wzrostowych. Od początku tego miesiąca wzrost nie wygląda fenomenalnie, ale jednocześnie widać, że jest to jedna z najlepszych końcówek roków w ostatnich latach. Indeks WIG zbliża się do bardzo ważnego okrągłego poziomu 80 tysięcy punktów i dzisiaj wyznacza kolejny historyczny szczyt.
Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

2023-12-14 Komentarz giełdowy XTB
W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów znalazły się decyzje głównych banków centralnych w sprawie stóp procentowych, które były raczej zgodne z oczekiwaniami rynku. Wczorajszy Fed mimo utrzymania stóp miał nieco bardziej gołębi wydźwięk, co doprowadziło do silnych wzrostów Na Wall Street. Dzisiejszy EBC zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, jednak tutaj przekaz był bardziej jastrzębi, co też doprowadziło do umocnienia europejskiej waluty.
Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

2023-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.