Siła kupujących się skończyła

Siła kupujących się skończyła
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-07-25 (09:56)

Optymistyczny nastrój, w jakim zakończyły się poniedziałkowe notowania nie zachęcił inwestorów do dalszych zakupów akcji podczas wtorkowej sesji, chociaż jej początek nie zapowiadał jeszcze nadchodzącej przeceny.

Po 0,5% spadku na otwarciu sesji indeks WIG20 zdołał pokonać barierę wczorajszego zamknięcia i dotrzeć do poziomu 3890 pkt. Na tym jednak siła kupujących się skończyła - najwyraźniej brakowało spółek mogących dźwignąć indeks w kierunku nowych rekordów i do końca sesji krajowe blue chipy oddawały zarówno przedpołudniowe jak i wczorajsze wzrosty. Inwestorzy zrealizowali część zysków na akcjach banków, które jeszcze w poniedziałek zyskiwały prawie 3%. Słabo zachowywały się spółki surowcowe z PKN i KGHM na czele. Obroty na wymienionych papierach stanowiły prawie połowę całego obrotu na akcjach największych spółek, które wyniosły ponad 1,37 mld zł. Najgorzej wypadło GTC – spółka deweloperska straciła prawie 5,5%. Do nielicznych firm, kończących dzień na plusie należały broniący się przed przejęciem węgierski MOL oraz Prokom i PBG. Również szerokim rynkiem traciły akcje z sektora małych i średnich spółek. Indeks mWIG40 zakończył dzień prawie 1% spadkiem, w których podobnie jak w dużych spółkach przodowały firmy deweloperskie – Polnord, który zmniejszył wycenę o 10,24% i Gant. W większym stopniu traciły małe spółki, których indeks sWIG80 spadł o 1,72%.

Warto również dodać, iż nastroje w Europie i za oceanem również nie były najlepsze. Indeksy europejskie traciły głównie za sprawą spółek z sektora naftowego i wydobywczego. W Stanach Zjednoczonych indeksy zakończyły sesje na czerwono. Spadki dotknęły głównie walorów instytucji finansowych, po tym jak lider na rynku kredytów hipotecznych Countrywide podał rozczarowujące wyniki za drugi kwartał, na które wpływ miało pogorszenie jakości portfela kredytowego. Biorąc pod uwagę spore obawy dotyczące pogorszenia jakości kredytowej długów hipotecznych reakcja rynku nie powinna szczególnie dziwić. Nastroje pogorszyły również podane wcześniej wyniki słabe wyniki Texas Instruments oraz DuPont. Spore spadki odczuły również spółki naftowe jak Exxon czy Conoco-Philips, na co wpływ mogły mieć taniejąca ropa i benzyna. Nastrojów nie poprawiły bardziej pozytywne w wymowie raporty Lockheed Martin i Northtrop Grundman. Ostatecznie DJIA zakończył notowania 1,6% stratą, a bardziej reprezentatywny S&P500 spadł o 1,9%.

Mimo trwającego sezonu wakacyjnego niepokoić mogą wyraźnie większe obroty na małych i średnich spółkach oraz szeroki zakres spadków. Może to oznaczać, iż kolejne dni handlu przyniosą kontynuację dotychczasowej, niezbyt gwałtownej ale stabilnie ciągnącej notowania w dół korekty. Pogorszenie kondycji na rynkach światowych również w najbliższych dniach nie wróży dobrze największym spółkom krajowym. W tym wypadku do czasu publikacji raportów półrocznych możemy być świadkami kontynuacji bocznej tendencji, nie można jednak wykluczyć w przypadku pogorszenia nastrojów na głównych rynkach światowych, że głębsza przecena nie dotknie w większym stopniu krajowych blue chipów.

Źródło: Tomasz Wronka, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.