Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Czas silnego dolara i słabego złotego

Czas silnego dolara i słabego złotego

2016-11-14 Raport poranny FMCM
Jaki mamy obraz sytuacji? Obraz jest taki, że na eurodolarze widzimy poziom 1,0785, gdy piszemy te słowa. Innymi słowy, w całej rozciągłości spełnia się nasza najbardziej ogólna, zasadnicza hipoteza, utrzymywana od miesięcy – a mianowicie taka, że mamy tendencję spadkową na EUR/USD (od początków maja).
Strachy na Lachy

Strachy na Lachy

2016-11-10 Poranny Szkic walutowy AFS
Amerykańskie giełdy pozytywnie zareagowały na wybór D. Trumpa na prezydenta USA, a dolar się umocnił. Inwestorzy liczą na rozkręcenie gospodarki i inflacji na bazie stymulacji fiskalnej. Rosną ceny większości towarów i rentowności długoterminowych obligacji. Fed podniesie stopy w grudniu, ale kolejną zaaplikuje najwcześniej w II poł. 2017 r.

Nowa epoka czy nic takiego?

Nowa epoka czy nic takiego?

2016-11-10 Raport poranny FMCM
Globalna sytuacja: J. Williams z Rezerwy Federalnej stwierdził, że FOMC może zacząć stopniowo wycofywać się w najbliższych latach z polityki akomodacyjnej, czyli z ultra-niskich stóp procentowych. Liczy też na zbliżanie się inflacji do celu.
Delikatne odbicie w górę cen ropy naftowej

Delikatne odbicie w górę cen ropy naftowej

2016-11-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych odbił się na początku negatywnie na cenie ropy naftowej, jednak do końca dnia ten efekt praktycznie zanikł. Notowania tego surowca w USA zakończyły sesję na plusie, powyżej poziomu 45 USD za baryłkę. Kwestia wyborów przyćmiła ważne raporty, które pojawiły się w międzyczasie.
Na chłodno

Na chłodno

2016-11-09 Raport popołudniowy FMCM
Podsumowanie po bitwie: Nasz poranny raport był dziś bardzo lakoniczny – ale z ręką na sercu możemy zapewnić, iż wynikało to z obiektywnych okoliczności. Po pierwsze, wygrana Trumpa mimo wszystko nie była jeszcze rzeczą pewną, wciąż czekaliśmy na finalne informacje. Po drugie, sytuacja na parach walutowych i innych wykresach zmieniała się bardzo dynamicznie i trudno było ją uchwycić.
Prezydent Trump nie oznacza słabego dolara

Prezydent Trump nie oznacza słabego dolara

2016-11-09 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
USA: Donald Trump zostanie 45 prezydentem USA, jego przewaga w zdobytych głosach elektorskich nad Hillary Clinton była wyraźna. Dodatkowo Republikanie utrzymali kontrolę w obu Izbach Kongresu (zwłaszcza w Senacie, gdzie było pewne ryzyko, że siły rozłożą się równo po połowie).
Dynamiczny wzrost cen złota po wygranej Donalda Trumpa

Dynamiczny wzrost cen złota po wygranej Donalda Trumpa

2016-11-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota na początku bieżącego tygodnia kierowały się w dół po nieudanej próbie przekroczenia technicznego oporu w okolicach 1305 USD za uncję. Zgodnie z oczekiwaniami, zmienność cen tego kruszcu gwałtownie wzrosła dzisiaj, po publikacji wyników wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.
Czas Trumpa

Czas Trumpa

2016-11-09 Komentarz poranny TMS Brokers
USA mają nowego prezydenta w osobie Donalda Trumpa, co dla rynków finansowych jest potężnym źródłem niepewności w odniesieniu do przyszłości polityki gospodarczej. Rynek akcji silnie dołuje, traci dolar, zyskuje złoto i jen, słabnie złoty.
Trump 45. prezydentem USA

Trump 45. prezydentem USA

2016-11-09 Poranny Szkic walutowy AFS
D. Trump wygrał wybory prezydenckie. To już druga, po Brexit’cie, wielka polityczna „niespodzianka” dla rynków finansowych. Może sprowokować 2-3 tygodniową korektę w notowaniach giełd, ale dominujące trendy w średnim terminie nie ulegną zmianie. Złoty do końca roku zyska na wartości.
Wyborcze wstrząsy w USA podbijają zmienność na PLN

Wyborcze wstrząsy w USA podbijają zmienność na PLN

2016-11-09 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Środowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi skokowe podbicie zmienności i duże ruchy na większości wycen po zaskakujących wynikach głosowań w poszczególnych stanach w USA. Częściowo przekłada się to również na wycenę PLN.
Amerykańska noc za nami

Amerykańska noc za nami

2016-11-09 Raport poranny FMCM
Jednak Trump? Koń jaki jest, każdy widzi – pamiętamy ową słynną definicję z XVIII-wiecznej polskiej encyklopedii. Rzecz jest mocno zmitologizowana, bo jednak po tym wstępie następował tak naprawdę dłuższy opis rozmaitych faktów związanych z końmi.
Oczekiwanie na prezydenta

Oczekiwanie na prezydenta

2016-11-08 Komentarz giełdowy DM BOŚ
Wczorajsze, ostatnie sondaże przedwyborcze wskazały na zwycięstwo Hilary Clinton. Indeksy amerykańskie poszły mocno w górę o ponad 2 proc. Musiało się to przełożyć na dzisiejsze notowania w Europie.
Decydujące starcie

Decydujące starcie

2016-11-08 Raport poranny FMCM
Kwestia godzin: Wiadomo, co mamy na myśli. Ale cóż, nie zawsze w analizie rynków finansowych da się być jakoś szczególnie oryginalnym. Zasadnicze tematy po prostu trzeba przypomnieć i omówić – nawet jeśli w tym konkretnym wypadku mamy do czynienia z klarownym zagadnieniem.
Wybory w USA niekorzystne dla złotego?

Wybory w USA niekorzystne dla złotego?

2016-11-08 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy handel przynosi nieznaczne osłabienie się złotego, z tego schematu wyłamuje się jedynie CHF/PLN i GBP/PLN. Dlaczego, skoro teoretycznie większe jest prawdopodobieństwo wygranej Hillary Clinton?
Rynki nie są aż tak pewne wygranej Clinton?

Rynki nie są aż tak pewne wygranej Clinton?

2016-11-08 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: Chiny: Bilans handlowy w październiku wskazał nadwyżkę na poziomie 49,05 mld USD wobec 41,99 mld USD we wrześniu (szacowano 51,7 mld USD). Eksport zmalał o 7,4 proc. r/r (wcześniej -10,0 proc. r/r), a import o 1,4 proc. r/r (poprzednio -1,9 proc. r/r).
Spadek importu miedzi do Chin

Spadek importu miedzi do Chin

2016-11-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Zwyżka na rynku miedzi, jaką obserwowaliśmy w ostatnich tygodniach, była bardzo dynamiczna. Nie jest to na tym rynku żadna nowość, ponieważ w bieżącym roku zdarzały się już podobne, gwałtowne wzrosty i spadki cen tego surowca. Jednak ogólnie, notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych poruszają się w bieżącym roku w konsolidacji cenowej.
Przedwyborcza niepewność

Przedwyborcza niepewność

2016-11-08 Poranny Szkic walutowy AFS
30 mln Amerykanów oddało już swój głos w wyborach prezydenckich. Patrząc na zachowanie rynków przewagę ma w nich H. Clinton. Czy utrzyma się ona do końca głosowania? Pierwsze wyniki jutro o 4 nad ranem.
Byki marzą by wcześnie zasnąć

Byki marzą by wcześnie zasnąć

2016-11-08 Komentarz poranny TMS Brokers
Byki na rynkach akcji i klupujący dolara marzą, by dziś około 02:00 czasu polskiego móc odejść od ekranów i udać się na spoczynek. W tej chwili są bowiem trzy realne rozstrzygnięcia wyborów: zdecydowana wygrana Clinton, wygrana Clinton ważąca się do ostatniej chwili oraz wygrana Trumpa rzutem na taśmę.
To już dziś – wszyscy w oczekiwaniu

To już dziś – wszyscy w oczekiwaniu

2016-11-08 Raport poranny FMCM
Czas Clinton i Trumpa: Byłoby truizmem powtarzanie tu oczywistych analiz politycznych i porównywanie Clinton z Trump – co zresztą już robiliśmy w poprzednich dniach. Oboje reprezentują w pewnym sensie środowisko ludzi majętnych i wpływowych, ale doprawdy trudno, by politycy aspirujący w USA do takiego urzędu jak funkcja prezydenta – nie mieli tych cech.
Kto zastąpi Obamę i co zrobią inwestorzy?

Kto zastąpi Obamę i co zrobią inwestorzy?

2016-11-07 Raport popołudniowy FMCM
Kandydaci w szrankach: To już jutro. Albo Clinton, albo Trump. Oboje są częścią establishmentu, aczkolwiek trzeba przyznać, że Trump dość dobrze zbudował swój wizerunek kandydata anty-systemowego. Miliardy w gotówce, akcjach czy nieruchomościach mogą to wrażenie osłabiać, ale uwiarygadniają go wrogowie, których ma sporo wśród liberalnej części społeczeństwa, a nawet w samej Partii Republikańskiej.