Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
W tym tygodniu Yellen zdecyduje o sile dolara
2017-02-13 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutUSA: Podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Japonii w piątek wieczorem, prezydent Trump zaznaczył, że Stany Zjednoczone nadal będą gwarantować bezpieczeństwo tego kraju – zwłaszcza w kwestii spornych wysp z Chinami (Senkaku).
OPEC: cięcie produkcji ropy wykonane w 92 procentach
2017-02-13 Komentarz surowcowy DM BOŚDruga połowa ubiegłego tygodnia na rynku ropy naftowej upływała pod wyraźne dyktando strony popytowej. Cena amerykańskiej ropy naftowej WTI zniwelowała tym samym spadki z początku minionego tygodnia i z powrotem dotarła do okolic 54 USD za baryłkę.
W politycznym szumie
2017-02-13 Komentarz poranny TMS BrokersRynki finansowe w dalszym ciągu wykazują oznaki zagubienia w szumie informacyjnym, gdzie ryzyka polityczne odgrywają główną rolę. Szczyt Trump-Abe zakończył się bez niespodzianek, co uspokaja USD/JPY. Dolar w optymizmie czeka na „fenomenalny” plan podatkowy. W Europie ryzyko polityczne ma coraz więcej twarzy.
Startujemy na walutach
2017-02-13 Raport poranny FMCMSzeroki rynek: Na eurodolarze mamy dziś rano, przed godziną ósmą, ok. 1,0630. W nocy i nad ranem wykres lokował się jeszcze niżej, przy 1,0615. Generalnie jednak dolar wciąż jest w miarę mocny. Od 2 lutego mamy na wykresie korektę na jego rzecz, można ją nawet nazwać miniaturowym, krótkoterminowym trendem spadkowym.
PLN bez większych zmian, odczyt CPI w kalendarzu
2017-02-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu przynosi nam nieznacznie mocniejszego PLN wobec zagranicznych dewiz, kontynuując ruchy z piątku. Polska waluta wyceniana jest przez inwestorów następująco: 4,2938 PLN za euro, 4,0396 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0247 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0456 PLN w relacji do funta szterlinga.
Tydzień potwierdzonych oczekiwań
2017-02-10 Komentarz giełdowy DM BOŚPiątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbywały się po dobrej sesji na Wall Street, gdzie pierwszy raz od 25 stycznia trzy główne indeksy solidarnie zameldowały się na nowych rekordach wszechczasów.
Amerykański sen o niskich podatkach i ochronie rynku
2017-02-10 Raport tygodniowy FMCMZerknijmy na wykres: Możemy prześledzić kilka perspektyw czasowych. Najpierw – horyzonty długoterminowe. Weźmy początek maja 2016, kiedy to eurodolar pozycjonował się powyżej 1,16. Od tego czasu generalna tendencja jest niewątpliwie spadkowa, tj. umacniająca dolara.
Trump ustawia dolara
2017-02-10 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutUSA: Prezydent Donald Trump zapowiedział wczoraj po południu, że w ciągu 2-3 tygodni zaprezentuje „coś fenomenalnego” na temat podatków. Słowa te padły przy okazji jego wypowiedzi na temat przemysł lotniczego.
Duży import ropy naftowej do Chin
2017-02-10 Komentarz surowcowy DM BOŚPodczas wczorajszej sesji notowania ropy naftowej kontynuowały odreagowanie wzrostowe rozpoczęte w środę. W rezultacie, cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych ponownie zbliżyła się do poziomu 53 USD za baryłkę. Z jego pokonaniem są już jednak problemy, ponieważ dzisiaj rano cena ropy w USA kieruje się delikatnie w dół.
Większość w Fed przeciwko trzem podwyżkom?
2017-02-10 Poranny Szkic walutowy AFSChiny notują lepsze od prognoz dane handlowe, ale od nowego roku postępuje tam proces zacieśniania warunków monetarnych. Bank centralny podnosi stopy, ogranicza transakcje na rynku pieniężnym (repo), ogranicza płynność banków. Wobec coraz silniejszego drenażu rezerw walutowych, to nowy instrument w walce o mocniejszą walutę.
Piątek pod znakiem danych przemysłowych
2017-02-10 Raport poranny FMCMCo w programie? Eurodolar pozycjonuje się przy 1,0650-60. Jest zatem relatywnie nisko, aczkolwiek obraz ostatnich kilku dni jest ostatecznie bardziej konsolidacyjny niż spadkowy. W każdym razie dolar broni się i wizja przebicia 1,08 została odsunięta w czasie lub wręcz zanegowana na dłuższy okres.
Spadek dynamiki korekty na PLN, dobre nastroje na rynkach
2017-02-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi stabilizację kursu PLN po wczorajszym wyhamowaniu korekty spadkowej. Złoty wyceniany jest przez inwestorów następująco: 4,3105 PLN za euro, 4,0484 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0373 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0580 PLN w relacji do funta szterlinga.
RBNZ skarcił rynek, choć tylko na chwilę
2017-02-09 Komentarz poranny TMS BrokersKiwi potwierdza swoje skojarzenia z nielotem, a RBNZ pierwszy raz od dłuższego czasu poprawnie wykorzystał werbalną interwencję, nawet jeśli na dłuższą metę trudno mu będzie pozostawać obojętnym na poprawę sytuacji w gospodarce.
Stoicki spokój RPP
2017-02-09 Poranny Szkic walutowy AFSStopy procentowe w Polsce pozostaną na stabilnym poziomie co najmniej do końca roku, co wydaje się optymalnym rozwiązaniem biorąc pod uwagę najpewniej przejściowy charakter odbicia inflacji i spadek stóp równowagi w skali świata.
PLN słabszy, RPP bez zaskoczeń
2017-02-09 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi utrzymanie presji podażowej na złotym, pomimo próby podbicia na eurodolarze. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3145 PLN za euro, 4,0545 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0556 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0513 PLN w relacji do funta szterlinga.
DoE: duży wzrost zapasów ropy naftowej
2017-02-09 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja przyniosła wyraźną zmianę nastrojów na rynku ropy naftowej. Po dynamicznych spadkach w poniedziałek i wtorek, środa była dniem wzrostowego odreagowania, w wyniku którego notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI powróciły ponad poziom 52 USD za baryłkę.
Czwartek – wykresy i fundamenty
2017-02-09 Raport poranny FMCMCo widzimy? Wczesnym rankiem na eurodolarze mamy 1,0685. A zatem dolar nadal się broni i nie jest tak łatwo o wzmocnienie euro. Nie spodziewaliśmy się zresztą ostrego wybicia ponad 1,07. Tym bardziej zaś – powrotu do 1,08.
Oblicza głównych walut
2017-02-08 Raport popołudniowy FMCMNa eurodolarze: Dzisiejsza sesja jawi się jako wzrostowa na głównej parze walutowej. Mieliśmy minimum przy 1,0640 – ale końcówka dnia rozgrywana jest przy 1,07. Wygląda to więc na wzmocnienie euro. To znaczy: to niewątpliwie jest wzmocnienie euro, ale spójrzmy na dwie kwestie techniczne.
Rubel nie przejmuje się zbytnio działaniami resortu finansów
2017-02-08 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut7 lutego ruszyły oficjalnie zakupy zagranicznych walut za rosyjskie ruble, które realizowane są na krajowym rynku przez tamtejszy bank centralny na zlecenie resortu finansów. Według przyjętego planu ma być to ekwiwalent 6,3 mld RUB dziennie, czyli około 106 mln USD według obecnych cen amerykańskiej waluty.
Możliwa korekta ostatnich wzrostów dolara?
2017-02-08 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutUSA: Zdaniem przemawiającego wczoraj wieczorem Neel’a Kashkari oddziału FED w Minneapolis (w tym roku z prawem głosu w FOMC) w gospodarce nie widać presji płacowej, a oczekiwania inflacyjne są dobrze zakotwiczone.