Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Popyt wraca do gry
2017-03-01 Komentarz giełdowy DM BOŚŚrodowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbywały się w sprzyjającym popytowi kontekście. Mocne wzrosty na rynku niemieckim i oczekiwane zwyżki w USA pozwoliły warszawskim bykom na sesję w kontrze do kilkudniowych spadków, które zdominowały ostatnie notowania. Poranek nie zapowiadał rozdania, które skończy się zwyżką WIG20 2,86 procent.
Dolar lekko cofa się po ISM
2017-03-01 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutDane o dochodach i wydatkach Amerykanów za styczeń, jakie poznaliśmy dzisiaj wypadły przyzwoicie (odpowiednio 0,4 proc. m/m i 0,2 proc. m/m), a indeks cenowy PCE Core przyspieszył do 0,3 proc. m/m, ale w ujęciu r/r pozostał na poziomie 1,7 proc. Z kolei dane nt. ISM dla przemysłu wskazały na wzrost o 57,7 pkt. wobec szacowanych 56,0 pkt., ...
Nieoczekiwany bohater przedstawienia
2017-03-01 Komentarz poranny TMS BrokersBill Dudley z Fed skradł show Donaldowi Trumpowi, przynosząc istotniejsze skutki dla rynku dolara. Rynek coraz poważniej rozważa podwyżkę stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu, a przy zejściu Trumpa na dalszy plan, USD może zacząć nadganiać fundamenty. Dziś PCE Core i ISM dla przemysłu dadzą więcej wskazówek.
PLN stabilny po wystąpieniu D. Trump’a
2017-03-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku złotego nie przynosi większych zmian, pomimo wczorajszego, wyczekiwanego wystąpienia D.Trump’a przed połączonymi izbami tamtejszego Kongresu. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3029 PLN za euro, 4,0782 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0413 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0454 PLN w relacji do funta szterlinga.
Od słów do słów – czy działań?
2017-03-01 Raport poranny FMCMEurodolarowe zmiany: W Polsce, gdy piszemy te słowa, słońce nie rozproszyło jeszcze mroku, acz można podejrzewać, że jakieś grono czujnych osób wpatruje się już w monitory z wykresami. Inni powstaną za parę godzin – i być może zobaczą mniej więcej to samo, co widać teraz. A widać stosunkowo mocnego dolara, bo jeśli wczoraj wykres głównej pary wyraźnie przekraczał linię 1,06, to teraz mamy ok. 1,0555.
Zwątpienie w Trumpa czy mistyfikacja sprytnych graczy?
2017-02-28 Raport popołudniowy FMCMCo on powie? Każdy widzi w Trumpie kogo innego. Jedni – cynicznego biznesmena, figurę post-polityki i post-prawdy (ach, te modne słowa), gotowego sprzedać każdemu obietnicę realizacji jego marzenia w zamian za głosy wyborcze. Inni – ideowca, mającego może rozmaite grzeszki na sumieniu, ale jednak szczerego w swych deklaracjach.
Korekta przedłuża się
2017-02-28 Komentarz giełdowy DM BOŚWobec spokojnego otoczenia nasz rynek miał możliwość wykazania się dziś swoim własnym rytmem. Samo otwarcie okazało się neutralne, ale już po pierwszych dziesięciu minutach skierowaliśmy się na południe. Po godzinie testowane było wsparcie na 2200 pkt. Nie zatrzymało to sprzedających.
Dolar słabnie w oczekiwaniu na Trumpa
2017-02-28 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutPomogły w tym nieco dane makro, jakie poznaliśmy dzisiaj po południu. Kolejna rewizja danych nt. PKB za IV kwartał nie poprawiła pierwszych szacunków – gospodarka rozwijała się w tempie 1,9 proc. w ujęciu zanualizowanym (oczekiwano przyspieszenia do 2,1 proc.).
Trump spuszcza powietrze
2017-02-28 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA: Donald Trump, a także rzecznik Białego Domu dali do zrozumienia, że założenia budżetowe będą uwzględniać znaczący wzrost wydatków na obronność (o 54 mld USD), co będzie musiało zostać zrównoważone oszczędnościami w innych obszarach.
Ciąg dalszy strajku w kopalni miedzi Escondida
2017-02-28 Komentarz surowcowy DM BOŚPoczątek bieżącego tygodnia na rynku miedzi jest spokojny. Notowania tego metalu w Stanach Zjednoczonych poruszają się tuż poniżej poziomu 2,70 USD za funt przy niewielkiej zmienności. W kontekście średnioterminowym wciąż jednak oznacza to utrzymywanie się cen miedzi na wysokim poziomie, czemu obecnie sprzyjają informacje fundamentalne.
Karuzela się kręci
2017-02-28 Komentarz poranny TMS BrokersRynki finansowe wyczekują wystąpienia prezydenta Trumpa w Kongresie USA i nikt nie zamierza się wyrywać przed szereg z zajęciem pozycji, biorąc pod uwagę nieprzewidywalność wypowiedzi Trumpa. Poza tym rozgrzewa się dyskusja przed marcową decyzją FOMC. A do tego mamy jeszcze koniec miesiąca.
Podwyżka stóp w USA jednak w marcu?
2017-02-28 Poranny Szkic walutowy AFSPrezydent USA zapowiedział zwiększenie wydatków na zbrojenia o 54 mld USD, a rynek nagle istotnie zwiększył oczekiwania na podwyżkę stóp w marcu. Trump jest dziś w centrum uwagi udzielając porannego wywiadu dla telewizji i występując wieczorem przed Kongresem. Złoty stabilny, ale straci.
Wtorek bogaty w wydarzenia
2017-02-28 Raport poranny FMCMCzym będziemy zaskoczeni? W nocy z wtorku na środę, mierząc czasem polskim, Donald Trump – nowy prezydent Polski – wystąpi w Kognresie, prezentując swoje koncepcje i plany gospodarcze, budżetowe i w szczególności podatkowe.
Komu wierzyć w temacie dolara?
2017-02-27 Raport wieczorny FMCMTrump, Fed, Kaplan i reszta: Eurodolar jest i był dziś całkiem wysoko. W istocie notowano niemal 1,0630. To znaczy, że doszło do mocnego testu linii spadkowej, którą poprowadzić można przez maksima z 2, 17 i 24 lutego. Świeca dzienna jest wzrostowa.
Wzrost importu ropy naftowej do azjatyckich gigantów.
2017-02-27 Komentarz surowcowy DM BOŚMiniony tydzień na rynku ropy naftowej był okresem konsolidacji notowań w okolicach tegorocznych maksimów. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych oscylowała w rejonie 54-55 USD za baryłkę, czyli przy górnym ograniczeniu kanału bocznego, w którym notowania tego surowca poruszają się już od ponad dwóch miesięcy.
Polityczna mgła
2017-02-27 Komentarz poranny TMS BrokersRynki są spokojne na początku tygodnia, wyczekując wystąpień Trumpa i Yellen, które mogą zadecydować o kierunku dla dolara w krótkim terminie. Niepewność polityczna zaciemnia obraz także dla euro przez wybory we Francji. Funt ma kłopoty w związku z dyskusją o (kolejnym) szkockim referendum. Dziś w kalendarzu zamówienia na dobra trwałe z USA.
Wyborcza gorączka w Europie. Tydzień pod dyktando Trumpa.
2017-02-27 Poranny Szkic walutowy AFSW związku ze zbliżającymi się wyborami w Holandii i Francji część graczy zabezpiecza się przed nawet najbardziej ekstremalnymi scenariuszami, łącznie z rozpadem strefy euro. Holendrzy idą do urn już 15 marca. Wcześniej, w tym tygodniu seria ważnych odczytów z gospodarek oraz, najbardziej oczekiwane, wystąpienie prezydenta D. Trumpa przed Kongresem.
PLN bez większych zmian na początku tygodnia
2017-02-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie złotego wobec zagranicznych dewiz. Polska waluta kwotowana jest na rynku następująco: 4,3139 PLN za euro, 4,0821 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0502 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0859 PLN w relacji do funta szterlinga.
Kolejny tydzień walutowej wędrówki
2017-02-27 Raport poranny FMCMMakro-dane i kurs głównej pary: Poniedziałkowe kalendarium makro nie jest przesadnie obfite. Niektóre dane w ogóle nie wpłyną na szeroki rynek – np. węgierskie bezrobocie, które poznamy o 9:00. Inne szerokiego rynku dotyczą, ale raczej nie wywołają wstrząsów – np. podaż pieniądza M3 w Strefie Euro oraz wskaźniki koniunktury gospodarczej dla tego regionu (odpowiednio o 10:00 i 11:00).
Od drugiego lutego
2017-02-25 Raport tygodniowy FMCMKwestia głównej pary: Jest to w zasadzie raport tygodniowy, ale przecież także i tydzień wypada oceniać na tle dłuższej historii. Zacznijmy tym razem od 2 lutego. Ale żeby to zrobić, musimy cofnąć się jeszcze dalej, np. do początku stycznia. Wtedy eurodolar, po ostrym testowaniu linii 1,04, ruszył na północ.