Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2019-08-02 (17:51)

Ponowna eskalacja ryzyka wojen handlowych w wakacyjnych warunkach obniżonej płynności tworzy klimat dla podwyższonej zmienności z niekorzystnym wynikiem dla aktywów ryzykownych. TO powinien być motyw przewodni kolejnych dni z danymi zepchniętymi na dalszy plan. Indeksy PMI dla usług powiedzą więcej o kondycji globalnej gospodarki i mogą być wskazówką dla decyzji banków centralnych – głównie Fed i EBC. Decyzje w następnym tygodniu podejmują RBA i RBNZ.

Przyszły tydzień: ISM dla usług z USA, komentarze z Fed, produkcja/zamówienia z Niemiec, PMI dla usług/PLB z Wlk. Brytanii, RBA, RBNZ, rynek pracy z Kanady.

Sektor usługowy jest ważnym segmentem gospodarki USA i wskaźnik ISM (pon) będzie ważnym dowodem kondycji gospodarczej. Rynek liczy na odbicie po ostrym spadku w czerwcu, choć rozczarowanie w danych z przemysłu podnosi ryzyko, że napięcia wśród firm są obecne. Rynek będzie też śledził komentarze członków Fed rozwijające komunikat po lipcowym posiedzeniu. W przyszłym tygodniu ważne mogą być komentarze Bullarda (wt) i Evansa (śr). Obaj byli zwolennikami obniżek i ciekawe, po lipcowej decyzji widzą pole do dalszego luzowania.

Finalny PMI dla usług ze strefy euro (pon), mimo pozostawania powyżej granicy 50 pkt, nie zbuduje optymizmu wokół stanu gospodarki. Dane z niemieckiego przemysłu (wt, śr) najprawdopodobniej potwierdzą zapaść sektora w podobnym stylu, co indeksy PMI. Jakikolwiek impuls do odbicia EUR/USD będzie się brał przede wszystkim z rewizji wyceny siły dolara.

Jest mało realne, aby dane z Wielkiej Brytanii mogły wyraźnie wpłynąć na wycenę funta, która przede wszystkim wyraża strach przed bezumownym brexitem. PMI dla usług (pon) ledwo utrzymuje się w rejonie ekspansji i niespodziewane zejście pod 50 pkt może być zaskakującym ciosem w funta. Kwartalny PKB (pt) będzie wypadkową wahań w stanie zapasów firm przygotowujących się na kwietniową datę brexitu z późniejszym opróżnianiem magazynów. Zerowy wzrost będzie najmniejszym wymiarem kary w niepewnych czasach.

Kalendarz z Polski jest pusty, gdyż w sierpniu nie ma posiedzenia RPP. Za nami słaby tydzień w wykonaniu złotego, ale nie sądzimy, aby pole do dalszego osłabienia było duże. Wyprzedaż waluty zwykle bierze się z ucieczki kapitału, który wcześniej napływał na rynek, a mając na uwadze, że EUR/PLN jest blisko wielomiesięcznych szczytów, najzwyczajniej nie ma już zbytnio komu dalej uciekać.

Pierwszy szacunek PKB za II kw. z Japonii (pt) ma pokazać minimalny wzrost o 0,1 proc., ale nie brakuje prognoz sugerujących skurczenie się gospodarki. Ryzyka leżą po stronie słabego eksportu w obliczu globalnego spowolnienia, które nie zostanie w pełni zneutralizowane przyspieszeniem konsumpcji zanim w życie wejdzie podwyżka VAT w październiku. Z perspektywy rynku FX JPY pozostaje największym beneficjentem ostatnich zawirowań, biorąc pod uwagę bierność Banku Japonii.
Nie spodziewamy się obniżki stopy kasowej na posiedzeniu RBA (wt), jednak interesujący będzie komunikat banku i ocena aktulanej sytuacji wewnętrznej i zewnętrznej. Nowe prognozy będą wskazówką, ile jeszcze RBA będzie musiał zrobić, być wesprzeć wzrost. Dane o bilansie handlowym (wt) w ostatnich miesiącach pokazują rosnącą nadwyżkę i tym razem także mogą mieć pozytywny wydźwięk. Ogólnie jednak to sygnały z RBA będą kierować AUD, choć przy obecnej nerwowości potencjalne wzrosty będą szybko gaszone.

W Nowej Zelandii przed decyzją RBNZ (śr) rynek w przytłaczającej większości zakłada cięcie stopy OCR o 25 pb, ale sądzimy, że może czekać nas zaskoczenie i brak obniżki. Wyniki CPI za II kw. były zgodne z prognozą, a zrealizowana słabość kiwi sugeruje, że bank nie musi równać z łagodzeniem polityki do innych banków centralnych dla powstrzymają relatywne aprecjacji. Komunikat do decyzji pozostanie jednak w gołębim tonie, co może hamować rajd ulgi NZD. Dzień wcześniej (wt) dane z rynku pracy, jeśli wypadną powyżej prognoz, mogą zasiać ziarno niepewności wokół skłonności RBNZ do cięcia.

W Kanadzie w centrum uwagi będą dane z rynku pracy (pt). Przed miesiącem dane rozczarowały spadkiem ogólnej liczby miejsc pracy, choć przy dodatniej zmianie zatrudnienia i silnym wzroście płac. Dane z Kanady są wsparciem dla CAD, ale zmienność i awersja do ryzyka na rynkach zewnętrznych mogą mieć przejściowo większe odbicie w notowaniach.

Źródło: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

12:57 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

06:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.