Gwałtowna przecena ropy naftowej po zaostrzeniu wojny handlowej

Gwałtowna przecena ropy naftowej po zaostrzeniu wojny handlowej
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2019-08-02 (09:51)

Bieżący tydzień nie zapowiadał się szczególnie emocjonująco na rynku ropy naftowej. Notowania tego surowca w pierwszej połowie tygodnia rosły, odrabiając straty z wcześniejszych tygodni. Niemniej, wczoraj ceny ropy naftowej dynamicznie spadły. Notowania ropy WTI zeszły poniżej 55 USD za baryłkę, a cena ropy Brent dotarła do okolic 61 USD za baryłkę. Dzisiaj rano zniżka jednak nie jest kontynuowana, a notowania ropy naftowej delikatnie odbijają się w górę.

Gwałtowny ruch cen ropy w dół wczoraj wynikał z czynników politycznych. Donald Trump poinformował o wprowadzeniu 10-procentowych ceł importowych na kolejne dobra sprowadzane z Chin, o wartości 300 mld USD począwszy od 1 września br. Co więcej, amerykański prezydent zagroził dorzuceniem do tego kolejnych ceł, jeśli chiński przywódca, Xi Jinping, nie zdoła szybko doprowadzić do porozumienia dotyczącego handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

W bieżącym tygodniu miały miejsce rozmowy dyplomatów z USA i Chin w sprawie trwającego konfliktu handlowego obu tych gospodarczych potęg. Co prawda nikt nie oczekiwał istotnych postępów w tej sprawie, ale tak nagłe i nieprzyjemne zakończenie negocjacji też nie było brane pod uwagę i okazało się zaskoczeniem dla inwestorów. Jednocześnie, wywołało ono obawy o sytuację w globalnej gospodarce i popyt na surowce, a tym samym, także presję na spadek cen surowców powiązanych z globalną koniunkturą. Warto wspomnieć także o tym, że dane makro w USA wczoraj również były rozczarowujące, co było kolejnym ciosem w rynek ropy naftowej.

Powyższe informacje składają się na powrót presji na spadek cen ropy naftowej. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że potencjał spadkowy tego surowca jest ograniczany przez działania OPEC. Porozumienie naftowe państw kartelu i niektórych krajów spoza organizacji utrzymuje produkcję ropy naftowej w ryzach. Większym wyzwaniem w skali globalnej staje się więc nie duża podaż, lecz rozczarowujący popyt.

SOJA

Notowania soi w USA pod wyraźną presją podaży.

Bieżący tydzień przynosi dynamiczną przecenę soi. Notowania tego towaru w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły tydzień w okolicach 9 USD za buszel, podczas gdy obecnie poruszają się w okolicach 8,60-8,70 USD za buszel. Tym samym, cena soi jest na drodze do najgorszego tygodnia od prawie trzech miesięcy.

Głównym czynnikiem sprzyjającym spadkom cen soi, jest obecnie kolejne fiasko negocjacji handlowych na linii Chiny-Stany Zjednoczone. Konflikt handlowy pomiędzy tymi dwiema kluczowymi gospodarkami świata trwa już od roku. Obecnie nie tylko nie widać jego końca (mimo wielu prób osiągnięcia porozumienia), lecz nawet konflikt się zaostrza.

Ogłoszenie nowych ceł importowych na dobra sprowadzane z Chin do USA w tym tygodniu było kolejnym ciosem dla notowań soi, czyli towaru stanowiącego ważny przedmiot handlu pomiędzy USA i Chinami. W tym kontekście na dalszy plan schodzą komunikaty o pojedynczych zamówieniach za amerykańską soję z Państwa Środka. Mają one co prawda pozytywny wydźwięk, jednak bez osiągnięcia trwałego porozumienia, import soi do Chin ze Stanów Zjednoczonych pozostanie przytłumiony.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

09:57 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na globalnych rynkach surowcowych będzie spokojna, bowiem większość kluczowych giełd towarowych na świecie jest zamknięta. Z tej przyczyny bilans całego miesiąca, a nawet kwartału, dla wielu surowców i towarów ukształtował się już wczoraj. Dla notowań ropy naftowej oznaczało to wzrostowy akcent na koniec miesiąca i kwartału. Wczoraj cena tego surowca zwyżkowała o około 2%, co w przypadku ropy Brent oznaczało powrót do poziomów z połowy poprzedniego tygodnia, a dla notowań ropy WTI – powrót do poziomów z listopada ubiegłego roku.
Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

2024-03-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu notowaniom ropy naftowej brakuje wyraźnego kierunku. Po przecenie, jakiej ceny tego surowca doświadczyły m.in. w związku z zaskakującym wzrostem zapasów ropy w USA, podanym w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw, wczoraj notowania ropy wzrosły, mimo że Departament Energii pokazał analogiczny wzrost zapasów paliw. To pokazuje, że wciąż działają czynniki wspierające notowania ropy naftowej, głównie te związane z geopolityką.
Istotny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Istotny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-03-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym początku tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół, a dzisiaj kontynuują zniżkę. Cena ropy Brent spadła poniżej 85 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy naftowej WTI zniżkowały poniżej 81 USD za baryłkę. Na powrót do zniżek notowań ropy naftowej złożyły się dwa główne czynniki. Po pierwsze, cotygodniowy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API) pokazał duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu. Według danych API, wyniósł on aż 9,3 mln baryłek przy oczekiwaniach spadku zapasów o około milion baryłek.
Spadek produkcji ropy naftowej w Rosji

Spadek produkcji ropy naftowej w Rosji

2024-03-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się zwyżką. Notowania ropy gatunku WTI zwyżkowały do okolic 82 USD za baryłkę i na tych poziomach utrzymują się także dziś rano. Z kolei cena ropy Brent dotarła do rejonu 86 USD za baryłkę. Główną przyczyną poniedziałkowej zwyżki cen ropy naftowej był spadek wartości amerykańskiego dolara po wcześniejszym solidnym umocnieniu waluty USA. Korekta na dolarze była wsparciem dla cen wielu surowców i towarów, jednak nie tylko ona sprzyjała wyższym wycenom ropy naftowej.
Geopolityka wsparciem dla cen ropy naftowej

Geopolityka wsparciem dla cen ropy naftowej

2024-03-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek nowego tygodnia na rynku ropy naftowej przynosi delikatne zwyżki cen tego surowca. W dużym stopniu wynika to z obaw związanych z podażą ropy w obliczu wciąż trwających konfliktów w kluczowych regionach produkcji ropy. Chodzi przede wszystkim o zaognienie konfliktu na linii Ukraina-Rosja, jak również o gasnące nadzieje na rozejm w Strefie Gazy. Zresztą, obecnie przypomniała o sobie także kolejna nierozwiązana kwestia na Bliskim Wschodzie – a mianowicie, blokada eksportu ropy z irackiego Kurdystanu przez Turcję.
Presja spadkowa na wykresie cen ropy naftowej

Presja spadkowa na wykresie cen ropy naftowej

2024-03-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Druga połowa tygodnia na rynku ropy naftowej jest czasem powracającej presji podażowej. Notowania ropy zakończyły wczorajszą sesję na minusie, po spadkowej sesji w środę – a dziś rozpoczęły dzień w okolicach wczorajszego zamknięcia. O ile rano notowania ropy delikatnie odbijają w górę, to zakres ruchu jest relatywnie niewielki.
Nieoczekiwany spadek zapasów benzyny w USA

Nieoczekiwany spadek zapasów benzyny w USA

2024-03-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pięciu wzrostowych sesjach z rzędu, notowania ropy naftowej wczoraj zniżkowały. Cena ropy WTI nadal jednak pozostaje wyraźnie powyżej 81 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent przekracza 86 USD za baryłkę. Dziś rano notowania ropy wyhamowały wczorajszą zniżkę, a nastroje na tym rynku pozostają relatywnie dobre. Wycenę ropy wspierają wczorajsze komunikaty ze strony Fed, sugerujące, że w tym roku będą miały miejsce oczekiwane wcześniej trzy obniżki stóp procentowych w USA.
Piąty z rzędu wzrost zapasów ropy w USA

Piąty z rzędu wzrost zapasów ropy w USA

2024-02-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej trudno uznać za w jakikolwiek sposób przełomowy. Pierwsza połowa tygodnia przyniosła zwyżki cen, ale w ramach obserwowanej ostatnio konsolidacji – a w drugiej połowie tygodnia zwyżki te póki co wyhamowują. Wczoraj negatywnym akcentem na rynku ropy naftowej był raport Departamentu Energii, dotyczący zapasów paliw w USA. Ta cotygodniowa publikacja pokazała, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 4,2 mln baryłek.
OPEC+ z perspektywą przedłużenia cięć produkcji ropy

OPEC+ z perspektywą przedłużenia cięć produkcji ropy

2024-02-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Pierwsza połowa tygodnia na rynku ropy naftowej jest czasem powrotu cen tego surowca do zwyżek. Notowania ropy nadrabiają część strat z poprzedniego tygodnia, jednak o jakimkolwiek przełomie na razie nie może być mowy – ceny ropy nie wychodzą bowiem z zakresu szerszej konsolidacji, która na tym rynku trwa już kilka miesięcy. W wycenę ropy naftowej nadal mocno uderzają kwestie gospodarcze. Są to głównie obawy o wzrost gospodarczy Chin oraz Stanów Zjednoczonych (w przypadku tych ostatnich – w związku z perspektywą przedłużania się okresu obowiązywania wysokich stóp procentowych).
Wzrostowy początek tygodnia na rynku ropy

Wzrostowy początek tygodnia na rynku ropy

2024-02-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poniedziałkowa sesja na rynku ropy naftowej przyniosła kontrę zniżek z końcówki poprzedniego tygodnia. Dziś rano notowania ropy naftowej utrzymują te wzrosty, jednak już przy znacznie mniejszej dynamice. Cena ropy WTI porusza się w okolicach 77,70 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent oscylują w rejonie 81,80 USD za baryłkę. W obliczu braku istotnych danych makro na początku tygodnia, inwestorzy zwrócili swój wzrok na znane już od dłuższego czasu wyzwania, z którymi boryka się rynek ropy.