Rynek powraca do kwestii handlowych

Rynek powraca do kwestii handlowych
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2019-10-25 (22:46)

Inwestorzy z całego globu w ostatnich kilku tygodniach żyli przede wszystkim wątkami powiązanymi z Brexitem. Obecnie temat wydaje się być lekko zawieszony ze względu na odsunięcie daty Brexitu oraz możliwe przyśpieszone wybory w Wielkiej Brytanii. Wobec tego rynek będzie skupiał się na pozostałych ważnych czynnikach, takich jak wojna handlowa czy działania banków centralnych, a w szczególności Rezerwy Federalnej.


Wraz z nadchodzącym końcem miesiąca inwestorzy ponownie będą skupiać się na kwestiach handlowych, które mają ogromny wpływ na to, przed jakimi perspektywami wzrostu gospodarczego stoimy. Indeksy w ostatni dzień tygodnia zachowują się raczej negatywnie, ale rynek teoretycznie ma powody do pozytywnych nastrojów. Dzisiaj ma odbyć się rozmowa telefoniczna między kluczowymi negocjatorami z Chin oraz Stanów Zjednoczonych. Z jednej strony będziemy mieli wicepremiera Chin Liu He, zaś z drugiej przedstawiciela ds. handlowych z USA Roberta Lighthizera oraz sekretarza skarbu Steve’a Mnuchina. Dwie największe gospodarki świata starają się uzgodnić warunki porozumienia „pierwszej fazy”, które miałoby być podpisane w przyszłym miesiącu na szczycie państw APEC w Chile. Do tej pory udało się ustalić jedynie brak podwyżki taryf celnych na produkty o wartości 250 mld USD, która miała wejść w życie w połowie miesiąca. W zamian Chiny mają zwiększyć zakupy produktów rolnych, zwiększyć dostęp do rynku usługi finansowych oraz poprawić ochronę wartości intelektualnej. Oprócz tego w życie miałby również wejść pakt walutowy, który uzgodniony był początkiem tego roku. Chiny chcą jednak więcej i będą negocjowały brak wprowadzenia taryf celnych na produkty o wartości 156 mld USD, takie jak telefony komórkowe, laptopy oraz zabawki, które miały być wprowadzone w połowie grudnia. W zamian Chiny mają zaproponować kolejne zwiększone zakupy produktów rolnych. Trump trzyma się wspomnianej przez Chiny kwoty 40-50 mld USD rocznie, co ponad 2 krotnie przewyższałoby poziomy zakupów z 2017 roku.

Z pewnością dojście do porozumienia w sprawie tej umowy byłoby pozytywne dla rynków, jednak pod względem perspektyw gospodarczych nie zmieni zbyt dużo. Dla pobudzenia aktywności gospodarczej potrzeba zdjęcia taryf celnych co obecnie wydaje się być jednak mało prawdopodobne. Dzisiejsza rozmowa tak naprawdę może nie wiele wnieść, biorąc pod uwagę to, że amerykańscy przedstawiciele mają planować podróż do Chin 3 listopada w celu sfinalizowania tekstu porozumienia. Wydaje się w tym momencie, że bez podpisania tego porozumienia w połowie przyszłego miesiąca jakiekolwiek inne porozumienie handlowe do przyszłorocznych wyborów prezydenckich będzie praktycznie niemożliwe.

Rynek powinien również pamiętać o przyszłotygodniowej decyzji Rezerwy Federalnej. Stopy procentowe prawdopodobnie będą obniżone raz kolejny, choć wydźwięk posiedzenia może być odebrany negatywnie przez rynek akcyjny, biorąc pod uwagę możliwy brak chęci do kolejnych ruchów. Pobudzeniem dla rynku byłoby oczywiście ogłoszenie kolejnego programu QE, choć obecnie wydaje się, że jest jeszcze daleko do tego typu wydarzenia.

Sytuacja na giełdach w ostatnim dniu tygodnia wydaje się być raczej negatywna. Większość indeksów zdecydowanie traci. Indeks WIG20 jest niestety negatywnym bohaterem dzisiejszej sesji tracąc nawet 1,5% na nieco ponad godzinę przed zamknięciem.

Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynki natchnione wyborem nowego sekretarza Departamentu Skarbu USA

Rynki natchnione wyborem nowego sekretarza Departamentu Skarbu USA

19:21 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street żyje dzisiaj wyborem Scotta Bessenta, założyciela firmy inwestycyjnej Key Square Group oraz kluczowego donora kampanii prezydenckiej Trumpa, na stanowisko sekretarza Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych. Rynki bardzo ciepło przyjęły nominację Bessenta, postrzeganego jako kandydata umiarkowanego, który będzie dobrą przeciwwagą dla bardziej radykalnych projektów gospodarczych Donalda Trumpa.
Optymistyczny piątek na światowych rynkach

Optymistyczny piątek na światowych rynkach

2024-11-22 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zamyka tydzień na zielono, częściowo za sprawą mocnych odczytów PMI, które wzmożyły aktywność na głównych amerykańskich indeksach. Wzrostowi przewodzi indeks małych spółek Russell 2000 (+0,9%), zaraz po nim Dow Jones (+0,6%), następnie S&P500 oraz Nasdaq na delikatnym plusie (+0,1%), odzyskując nieco spokoju po wczorajszej zmienności na akcjach Big Techu.
Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie

Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie

2024-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy w Europie mogą mieć dziś powody do zadowolenia. Po mocniejszych przecenach na indeksach na początku tygodnia i wczorajszych odbiciach większość rynków Starego Kontynentu notuje kolejną wzrostową sesję z rzędu. Wśród największych giełd wzrostom przewodzi brytyjski FTSE 100 z prawie 0,8% wzrostem, w ślad za nim podąża niemiecki DAX z 0,7% wzrostem, natomiast szwajcarski SMI kończy sesję z prawie 0,5% wzrostem, a francuski CAC40 rośnie o 0,2%.
Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

2024-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie kończą dzień na zróżnicowanych poziomach. Podczas gdy WIG20 próbuje bronić się przed spadkami, na europejskich parkietach widoczna jest przewaga spadków. W20 pokazuje około 0,7% wzrostu, podczas gdy niemiecki DE40 (-0,00%) i francuski CAC40 (-0,13%) notują lekkie spadki. Europejskie indeksy pokazują mieszane nastroje - od wzrostu 0,70% na WIG20, przez plus 0,34% na austriackim ATX.
Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

2024-11-18 Komentarz giełdowy XTB
Po mieszanym otwarciu Wall Street wychodzi na prostą, wracając do umiarkowanych zysków po tygodniu zdefiniowanym przez realizację zysków i falę pytań o potencjalne konsekwencje polityki administracji Trumpa na wyniki amerykańskich firm. Zyskom przewodzi Nasdaq (+0,8%), niesiony przede wszystkim entuzjazmem wokół Tesli, której sprzyja zapowiedź potencjalnego luzowania prawa federalnego dot. autonomicznych samochodów. Odbijają również akcje Super Micro Computer (+14%), które doświadczają ostatnio silnej presji w związku z zaległym raportem finansowym i ryzykiem usunięcie z indeksu Nasdaq.
Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

2024-11-15 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zmierza do końca piątkowej sesji na czerwono. Stratom przewodzi Nasdaq (-1,9%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (-1,25%), S&P500 (-1,1%) i Dow Jones (0,3%). Amerykańskie indeksy zamykają powyborczy tydzień wymazując znaczną część zysków, które piętrzyły się na fali tzw. Trump Trade, a na kursach wielu kluczowych spółek widoczna jest niepewność wobec skutków jakie przyniesie polityka ekonomiczna administracji nowego-starego prezydenta USA.
GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

2024-11-14 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street daje dzisiaj znaki potencjalnego zmęczenia serią byczych wzrostów i osiągania przez indeksy coraz to nowych szczytów. S&P 500 i Dow Jones wycofują się o 0.2%, Nasdaq traci 0.17% a największa korekta widoczna jest na indeksie małych spółek Russell 2000 (-0.5%). Giełdy w Europie zamknęły się z kolei na zielono. Niemiecki DAX zyskuje 1.37%, francuski CAC40 dodaje 1.32% a brytyjski FTSE 100 notowany jest 0.5% wyżej. Sesja zakończyła się również pozytywnie dla rodzimego WIG20, który po dość dużych wahaniach wyszedł na plus z wynikiem 0.68%.
Czy DOGE pomoże Wall Street?

Czy DOGE pomoże Wall Street?

2024-11-13 Komentarz giełdowy XTB
Elon Musk w amerykańskim rządzie? Przed wyborami wiele spekulowało się na temat tego, że jeden z najbogatszych ludzi na świecie może zasiąść w administracji Trumpa w przypadku jego wygranej. Donald Trump ogłosił dzisiaj, że Musk zasiądzie w Departamencie Efektywności Rządowej. Choć nie ma to być oficjalny nowy departament, to jednak Musk ze współpracownikami ma być ciałem doradczym dla Trumpa oraz rządu. Czy ambitne plany Muska doprowadzą do lepszej alokacji wydatków i doprowadzi do jeszcze większych wzrostów na Wall Street?
Powyborcza zadyszka na głównych indeksach

Powyborcza zadyszka na głównych indeksach

2024-11-12 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy kończą sesję w większości ze spadkami. Przewodzi im CAC40, który traci dziś ponad 2%. Niemiecki DAX traci dziś -1,1%, a szwajcarski SMI spada o ponad 0,9%. Sentyment na europejskich rynkach napędzany jest obawą o napięcia na linii USA-Chiny. Wraz z wprowadzaniem zaostrzonych ceł na towary z Chin, sytuacja spółek z Państwa Środka może znacząco się pogorszyć, ściągając tym samym w dół spółki europejskie z dużą ekspozycją na chiński rynek.
Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

2024-11-08 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach widzimy dziś lekką korektę po wczorajszych wzrostach. DAX traci dziś 0,8%, szwajcarski SMI -1%, a brytyjski FTSE 100 kontynuuje spadki z 0,8% stratą. Najmocniejszą przecenę widać na francuskim rynku gdzie indeks CAC40 spada o 1,2%. Tym samym tydzień wyborczy dla największych indeksów europejskich kończy się na minusie, a wszelkie wzrosty zapoczątkowane przez informację o zwycięstwie wyborów przez Trumpa zostały zredukowane w kolejnych sesjach.