Taktyczne przegrupowania…

Taktyczne przegrupowania…
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2019-10-25 (11:56)

USA / DANE /FED: Publikowane w czwartek po południu dane makro nie wypadły źle. Wprawdzie rozczarowały i tak dość zmienne dane nt. dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku (spadek o 1,1 proc. m/m, oraz o -0,5 proc. m/m po wyczyszczeniu z zamówień obronnych i transportowych), to jednak wstępne szacunki indeksów PMI odnotowały odbicie (przemysłowy znalazł się na najwyższym poziomie od pół roku).

Z kolei dynamika sprzedaży nowych domów była zbliżona do oczekiwań i wyniosła we wrześniu 701 tys. Odczyty nie wpłynęły na oczekiwania dotyczące cięcia stóp przez FED w przyszłym tygodniu (CME FED Watch wycenia prawdopodobieństwo takiego ruchu na 93,5 proc.), ale to komunikat towarzyszący tej decyzji będzie kluczowy. Wczoraj po południu dolar zyskiwał wsparty przez lepsze dane PMI. Dzisiaj ruch ten jest jednak korygowany.

USA/ CHINY / RELACJE HANDLOWE: We wczorajszym wystąpieniu w think tanku Wilson Center, wiceprezydent Mike Pence dużo czasu poświęcił tematowi Hong Kongu, ale jednocześnie próbował oddzielić ten wątek od tematyki gospodarczej – padły słowa o tym, że Chiny powinny „wykorzystać ten wyjątkowy moment w historii, aby zacząć na nowo” kończąc z nieuczciwymi praktykami handlowymi. Dla rynków testem mogą okazać się zaplanowane na dzisiaj telefoniczne rozmowy Sekretarza Skarbu Mnuchina z chińskimi odpowiednikami, które mogą pomóc w ustaleniu harmonogramu dalszych spotkań. Spekuluje się, że Chiny mogą zażądać zniesienia amerykańskich ceł na produkty rolne. Kurs juana pozostaje stabilny (USDCNH kręci się wokół 7,0650).

WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Według dzisiejszych spekulacji nie jest do końca pewne, czy UE zdecyduje dzisiaj o wydłużeniu Brexitu o 3 miesiące, choć nieformalnie jest to już przesądzone. Dla premiera Borisa Johnsona byłby to jednocześnie sygnał, aby iść w stronę przedterminowych wyborów parlamentarnych. Wczoraj pojawiły się informacje, jakoby taki wniosek miał trafić do Izby Gmin już w najbliższy poniedziałek, a obywatele mieliby pójść do urn 12 grudnia. To przeceniło funta (GBPUSD zszedł poniżej 1,28), ale ten później odrobił straty po tym jak okazało się, że stanowisko opozycyjnej Partii Pracy w temacie przedterminowych wyborów nie jest jasne – Jeremy Corbyn miał podobno zalecić posłom, aby w poniedziałek wstrzymali się od głosu.

EUROSTREFA / EBC / NIEMCY/ DANE: Wczorajsza, ostatnia konferencja szefa EBC nie wniosła wiele do obrazu rynku. Tymczasem dzisiaj rano opublikowane zostały dane Ifo z Niemiec. Nastroje w biznesie nie zmieniły się w październiku (94,6 pkt.), podczas kiedy szacowano niewielki spadek do 94,5 pkt. Bardziej spadł subindeks bieżącej sytuacji (do 97,6 pkt. z 98,5 pkt.), ale odbił indeks przyszłych oczekiwań (91,5 pkt. z 90,8 pkt.). To pozwoliło na utrzymanie się EURUSD ponad 1,11, które wczoraj było naruszone.

OPINIA ANALITYKA: Taktyczne przegrupowania…

Mijający już tydzień pokazał, że pole do osłabienia się dolara może być ograniczone. Nie jest pewne na ile planowanej na przyszły tydzień obniżce stóp procentowych przez FED, będzie towarzyszył „gołębi” komunikat (co mogłoby wydłużyć słabość USD), a dodatkowo nierozwiązane pozostały główne wątki, które będą mieć duży wpływ na poziom globalnego ryzyka.

W temacie Chin zobaczymy, co przyniosą dzisiejsze telefoniczne ustalenia z Amerykanami. Wczorajszy ton wystąpienia wiceprezydenta Mike Pence’a wobec Chin wskazywał wprawdzie nadal na stanowczość, ale widać było też próby wyciągnięcia ręki w temacie porozumienia gospodarczego. Pytanie jednak, czy decydenci w Pekinie to kupią… Chińczycy dobrze wiedzą, że Amerykanie mają problem, jakim są zbliżające się wybory prezydenckie w listopadzie 2020 r. i będą starali się jak najwięcej ugrać na siebie przy okazji kolejnych negocjacji. Ostatnie dni pokazały już, że celem nie jest tylko wycofanie się USA z planów podwyższania ceł w przyszłości, ale i też wycofywania się z tych już nałożonych. Nie jest to pewne zaskoczenie, gdyż tak docelowo powinna wyglądać nowa ramowa handlowa, pytanie tylko, czy Chińczycy nie będą chcieli osiągnąć czegoś nazbyt szybko, nie dając wiele w zamian. Bo na razie o możliwych ustępstwach Pekinu, jakoś się nie spekuluje. Pytanie tylko, czy Trump i jego ekipa na to pójdą. Mam nieodparte wrażenie, że rynek nazbyt optymistycznie podchodzi do możliwego przebiegu listopadowych negocjacji i szans na parafowanie „pierwszej fazy” umowy, która jednak miałaby zawierać też dodatkowe postulaty ze strony Chin, jak wycofanie się z grudniowej podwyżki ceł. Na razie jednak poczekajmy na ustalenie harmonogramu spotkań…

Drugi wątek to Brexit. Teoretycznie stanowisko UE ws. jego wydłużenia będzie formalnością, myślę, że decyzja w tej sprawie jeżeli nie zapadnie dzisiaj, to w weekend. Ale nie to jest teraz ważne. Wątek, który waży na funcie to przedterminowe wybory w grudniu. Zwracałem już uwagę, że mogą one stać się brexitowym plebiscytem, a to nie musi podobać się rynkom (stąd wczorajsza reakcja funta). Niemniej błędem byłoby też oczekiwanie, że ich opóźnianie byłoby pozytywną informacją, gdyż rodziłoby obawy, że procedowanie ustaw związanych z Brexitem zacznie znów niebezpiecznie się przedłużać i będzie elementem politycznych przepychanek (po stronie opozycji mamy walkę o wpływy pomiędzy laburzystami, a liberałami). I tak niedobrze i tak niedobrze. Korekta notowań funta może nabierać siły.

Trzeci wątek to sytuacja wokół euro. Wczorajsze PMI nie wypadły optymistycznie, Draghi nie był wyrazisty (bo i po co, skoro kończy kadencję), a wątek ceł UE-USA pozostał nierozwiązany. Kilka dni temu mieliśmy sygnały od Amerykanów, że ci chcieliby szerszych negocjacji w listopadzie w ramach ustalania nowej umowy handlowej, ale w tym może tkwić ryzyko, że cła wobec UE zostaną wykorzystane, jako element nacisku. Czy to brzmi optymistycznie? Nie do końca, bądźmy więc ostrożni.

Co pokazuje analiza techniczna? Zerknijmy na dwa wykresy – EURUSD i GBPUSD. W pierwszym przypadku na chwilę zeszliśmy wczoraj poniżej 1,11, a dzisiejszy powrót w górę wygląda niemrawo. Oscylator RSI9 zdaje się potwierdzać scenariusz wydłużenia korekty spadkowej. Bez testowania październikowej linii trendu wzrostowego (dzisiaj wokół 1,1095) chyba się nie obejdzie. Rośnie też ryzyko jej naruszenia.

Drugi układ to GBPUSD. Wczorajsze wybicie poniżej 1,2839 potwierdza tylko, że korekta spadkowa zaczyna się rozbudowywać. Układ wskaźników zaczyna pomału przemawiać za takim scenariuszem. Dzisiaj czekamy na wybicie wczorajszego dołka przy 1,2787.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.
Co stoi za spadkami polskiego złotego?

Co stoi za spadkami polskiego złotego?

2024-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty nie ma lekko. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nasza rodzima waluta osłabiła się względem franka o 3,5%, dolara o 3,3%, funta o 2,9%, a w przypadku euro o 2,2%. Tylko wczoraj para EURPLN odnotowała największy wzrost intraday od czasów nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych w Polsce we wrześniu 2023 roku. Za wyprzedażami stoi kilka czynników, ale najważniejszym z nich wydaje się zmiana tła gospodarczo-geopolitycznego.
Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.
Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

2024-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły po lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej, które potwierdzają pogląd, że Fed nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Utrzymujące się napięcia geopolityczne spowodowały, że „indeks strachu” VIX ponownie wzrósł powyżej 19 pkt. Dolar zyskał a kurs EUR/USD dziś rano jest blisko poziomu 1,06. Złoto po początkowym spadku odzyskało wigor. Ropa zakończyła dzień na minusie.
Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.