Trudne rozmowy na linii USA-Iran

Na rynek ropy naftowej powraca kwestia trudnych relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem. Ostatnie dekady były czasem dużych zmian w podejściu USA do Iranu. Dla przypomnienia: w 1979 roku, czyli po ataku na amerykańską ambasadę w Teheranie, Stany Zjednoczone zerwały relacje dyplomatyczne z Iranem, narzucając na ten kraj dotkliwe sankcje.
Napięcia pomiędzy tymi krajami trwały aż do rządów prezydenta Hassana Rouhaniego, który w 2013 roku rozpoczął negocjacje z prezydentem USA, Barackiem Obamą, na temat potencjalnego porozumienia. Ostatecznie zostało ono zawarte w 2015 roku (był to tzw. pakt nuklearny). Na mocy porozumienia USA zobowiązały się zdjąć większość sankcji w zamian za zaprzestanie prac nad programem nuklearnym w Iranie.
Zupełnie inne podejście do polityki wobec Iranu miał Donald Trump. Urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych zarządził odwrót od łagodnej polityki swojego poprzednika i w 2018 roku zrezygnował z kontynuowania porozumienia w postaci paktu nuklearnego, co oznaczało powrót wcześniej narzuconych sankcji (a później także ich zaostrzenie). Amerykanie zaczęli także wysyłać więcej swoich wojsk w rejon Zatoki Perskiej i Cieśniny Ormuz.
Nowy rozdział w relacjach amerykańsko-irańskich chce jednak nakreślić nowy prezydenta USA, Joe Biden. We wtorek rozpoczęła się nowa runda rozmów z Iranem, które przeprowadzane są w Europie, pod okiem europejskich negocjatorów. Na razie jednak przebieg rozmów pokazał, że droga do kompromisu będzie wyboista, ponieważ na razie żaden kraj nie popiera propozycji drugiej strony.
Niemniej, sam fakt, że do rozmów doszło, pokazuje, że w obu krajach jest wola dążenia do kompromisu, a to dobry początek. Na rynku ropy naftowej na razie rozmowy nie odbijają się istotnie na cenach, ale jeśli pojawi się wizja powrotu Iranu do większej produkcji ropy, to z pewnością byłby to dla cen tego surowca dodatkowy cios.
SREBRO
Kontynuacja zwyżek notowań srebra.
Notowania srebra wczoraj wyhamowały zwyżkę, ale już dzisiaj powracają do wzrostowego ruchu. Obecnie cena tego kruszcu przekracza na nowo 25 USD za uncję, a więc jest najwyższa od ponad dwóch tygodni.
Największy wpływ na notowania srebra ma oczywiście sytuacja na powiązanym z nimi rynku złota, a na ceny obu kruszców w dużej mierze wpływa wartość amerykańskiego dolara. Osłabienie dolara pozytywnie przekłada się na perspektywy dla cen metali szlachetnych.
Wczoraj pozytywnym akcentem dla złota, jak również srebra, była deklaracja Fedu o zamiarze kontynuowania ultraluźnej polityki monetarnej, a więc utrzymywania stóp procentowych na wyjątkowo niskim poziomie. To oznacza coraz wyraźniejszą presję inflacyjną, a ta sprzyja większemu zainteresowaniu złotem jako ochroną przed inflacją – co z kolei przekłada się również pozytywnie na ceny srebra.
Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze
Wzrost zapasów ropy w USA i przeceny na wykresie cen ropy
09:55 Komentarz surowcowy DM BOŚPo wzrostowym poprzednim tygodniu, notowania ropy naftowej w tym tygodniu odreagowują tę zwyżkę. Wtorek i środa przyniosły dwa dni wyraźnych zniżek cen tego surowca, natomiast dzisiaj rano ceny ropy ustabilizowały się w okolicach wczorajszego zamknięcia. Impulsem do zniżek notowań „czarnego złota” z pewnością były dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.
USA pozwą OPEC+ za wysokie ceny ropy naftowej?
2021-04-21 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej wczoraj zakończyły sesję na minusie. Przecena nie była jednak spora, a dzisiaj rano już ceny się ustabilizowały – niemniej, warto zwrócić uwagę na fakt, że na rynku ropy naftowej na nowo zaczynają pojawiać się przebłyski pesymizmu. Mają one swoje uzasadnienie. Największe obawy budzi obecnie sytuacja w Indiach – czyli kraju będącym jednym z największych konsumentów paliw na świecie.
Krótkoterminowa równowaga na rynku ropy naftowej
2021-04-20 Komentarz surowcowy DM BOŚNa rynku ropy naftowej w bieżącym tygodniu przeważa strona popytowa. Notowania ropy WTI dzisiaj rano dotarły do poziomu 64 USD za baryłkę, a ceny ropy Brent do rejonu 67,70 USD za baryłkę – w obu przypadkach jest to najwyższy poziom notowań od ponad miesiąca. Notowaniom ropy naftowej pomaga osłabiający się dolar oraz dobre dane makro z największych gospodarek świata: Stanów Zjednoczonych oraz Chin.
Wyhamowanie zwyżek cen ropy naftowej
2021-04-19 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej w poprzednim tygodniu istotnie wzrosły, docierając do najwyższych poziomów od połowy marca. Pod koniec ubiegłego tygodnia zwyżka jednak wyhamowała, a ceny ropy naftowej wpadły w konsolidację, w której utrzymują się do teraz. Na początku bieżącego tygodnia na nowo bowiem dają o sobie znać problemy związane z kolejnymi falami pandemii.
Odreagowanie cen miedzi po dynamicznych wzrostach
2021-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚPo trzech sesjach dynamicznych wzrostów cen miedzi, notowania tego metalu dzisiaj wyhamowały zwyżkę i osuwają się w dół. Ten korekcyjny ruch jest jednak niewielki, co świadczy o utrzymującej się sile strony popytowej na rynku miedzi. Obecnie cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych oscyluje nadal w rejonie 4,20 USD za funt. Po wczorajszej serii lepszych od oczekiwań danych makro z USA, dzisiaj rano uwagę inwestorów przyciągają dane z Chin, spośród których nie wszystkie spełniły wygórowane oczekiwania.
Ropa naftowa najdroższa od miesiąca
2021-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej wczoraj zwyżkowały o prawie 5%. O ile przez większość sesji dominowała strona popytowa, to pretekstem do przyspieszenia wzrostów okazały się dane Departamentu Energii USA na temat zapasów ropy naftowej. Instytucja ta podała, że zapasy ropy w USA w poprzednim tygodniu spadły o imponujące 5,89 mln baryłek, czyli o dwukrotnie więcej niż oczekiwano.
OPEC podwyższa prognozy popytu na ropę naftową
2021-04-14 Komentarz surowcowy DM BOŚNa początku bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej dominuje strona popytowa. Cena ropy naftowej WTI umocniła się powyżej poziomu 60 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w okolicach 64,50 USD za baryłkę. Stronie popytowej na rynku ropy naftowej sprzyja powrót do spadków wartości amerykańskiego dolara, ale nie tylko. Kartel OPEC pokazał bowiem swoje najnowsze prognozy dotyczące popytu na ropę naftową, pozwalając sobie w raporcie na więcej optymizmu.
Wzrost importu ropy naftowej do Chin w marcu
2021-04-13 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia rosną, jednak póki co dynamika zwyżek jest niewielka. Ceny ropy naftowej gatunku WTI dotarły z powrotem do okolic 60 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent powróciły wyraźnie ponad 63 USD za baryłkę. Dzisiaj rano pewnym wsparciem dla notowań ropy naftowej są informacje dotyczące handlu zagranicznego Chin.
Presja na spadek cen ropy w obliczu pandemicznej niepewności
2021-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej przez większość minionego tygodnia poruszały się w konsolidacji – i tak również rozpoczyna się na tym rynku bieżący tydzień. Cena ropy naftowej WTI oscyluje dzisiaj rano w okolicach 59 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 62,50-62,80 USD za baryłkę.
Cena kukurydzy na 8-letnich maksimach
2021-04-09 Komentarz surowcowy DM BOŚW tym tygodniu na rynku kukurydzy wyraźnie dominuje strona popytowa. Wczoraj cena kukurydzy w Stanach Zjednoczonych zwyżkowała o 3,4%, docierając do okolic 5,80 USD za buszel, co jest nie tylko najwyższym poziomem zamknięcia w bieżącym roku, ale też najwyższym poziomem zamknięcia od połowy 2013 roku.