Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Dolar słabnie i słabnie
2020-12-04 Komentarz poranny TMS BrokersDobre nastroje nie opuszczają rynków finansowych, a porozumienie OPEC+ o utrzymaniu cięć wydobycia pomaga w rajdzie rynku akcji. Tryb risk-on w dalszym ciągu jest zasilany sprzedażą dolara i dzisiejsze dane z rynku pracy USA raczej mu nie pomogą. Indeks dolarowy DXY pogłębia spadki i do 2,4 proc. utraconych w listopadzie w pierwszych dniach grudnia dokłada kolejne 1,4 proc.
Tydzień kolejnych rekordów
2020-12-04 Poranny komentarz walutowy XTBGrudzień jak na razie nie zmienia zbyt wiele w narracji rynków – na Wall Street niemal codziennie bite są kolejne rekordy, tak jak kolejne niechlubne rekordy notuje pandemia. Wczorajsze porozumienie OPEC wysłało ceny ropy jeszcze wyżej, tanieje też dolar. Dla osoby nieobserwującej rynków finansowych od dłuższego czasu opisywana logika rynków może być wręcz demoralizująca.
Indeksy giełdowe w Europie pod kreską
2020-12-03 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji na rynku akcji w Europie obserwujemy niewielką realizację zysków. Główne indeksy giełdowe w Europie rozpoczęły dzień od spadków, a negatywny sentyment utrzymuje się w kolejnych godzinach. Niemniej zmienność jest wyraźnie ograniczona. Niemiecki indeks giełdowy, podobnie jak francuski CAC40 tracą 0,4%, z kolei londyński FTSE100 notowany jest na wysokości poziomu wczorajszego zamknięcia.
To już się robi nudne...
2020-12-03 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutCzwartek nie przynosi większych zmian wobec tego, co obserwowaliśmy w środę wieczorem, kiedy to dolar był słabszy. EURUSD pozostaje ponad poziomem 1,21 przy bierności ze strony przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego. Co ciekawe całkiem dobrze radzi sobie funt, który odrobił wczoraj wieczorem część strat (GBPUSD wrócił dzisiaj do 1,34).
Dzisiaj kontynuacja rozmów OPEC+: czy będzie kompromis?
2020-12-03 Komentarz surowcowy DM BOŚW bieżącym tygodniu najważniejszym tematem na rynku ropy naftowej są wirtualne rozmowy OPEC+, dotyczące porozumienia naftowego – a dokładniej tego, jakie warunki porozumienia będą obowiązywać w 2021 roku. Sprawa z dnia na dzień staje się coraz pilniejsza, ponieważ dotychczasowe założenia mówią o podwyższeniu łącznego limitu produkcji ropy naftowej w OPEC+ o 2 mln baryłek dziennie począwszy od stycznia 2021 r.
Uwiązany złoty
2020-12-03 Komentarz poranny TMS BrokersGlobalne rynki podtrzymują umiarkowanie pozytywne nastroje z pomocą pozytywnych informacji związanych z dystrybucją szczepionek oraz postępami w rozmowach nad pakietem fiskalnym w USA. Pomimo kontynuowanego osłabienia USD, pozytywne wibracje ominęły wczoraj rynki wschodzące. Zdumiewająco słaby był polski złoty.
Wyprzedaż dolara trwa
2020-12-03 Poranny komentarz walutowy XTBPierwsze dni grudnia przynoszą kontynuację listopadowych nastrojów. Na rynkach akcji mamy euforię, zaś dolar coraz mocniej traci. Dziś przed nami kolejne publikacje indeksów aktywności, ale dane są raczej tłem. Wczorajszy raport ADP okazał się rozczarowaniem. W listopadzie według tych szacunków w sektorze prywatnym USA przybyło 307 tys. miejsc pracy (lub raczej zostało przywróconych bo cały czas mówimy o przywracaniu głównie przejściowych zwolnień) – o 103 tys. mniej niż oczekiwano.
PLN nie skorzystał z wyższych poziomów na EUR/USD
2020-12-03 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi dalsze wzrosty eurodolara ponad 1,21 USD. Co ciekawe jednak brak jest zwyczajowej reakcji na PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,4723 PLN za euro, 3,6901 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1266 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9375 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,269% w przypadku obligacji 10-letnich.
Rzutem na taśmę...
2020-12-02 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutŚroda przynosi odbicie dolara po wtorkowej przecenie, która sprowadziła amerykańską walutę na dawno nie notowane poziomy - wczoraj po południu akceleratorem stało się złamanie bariery 1,20 przez EURUSD. Rynek został szybko przesunięty w stronę 1,2075, w nocy maksimum zostało ustanowione przy 1,2086. Powody?
Przełożone spotkanie OPEC+ i wyjście ZEA z cienia Saudyjczyków
2020-12-02 Komentarz surowcowy DM BOŚSpotkanie państw OPEC+ w sprawie porozumienia naftowego miało zakończyć się wczoraj i przynieść decyzję na temat limitów produkcji ropy w I kwartale przyszłego roku. Bazowym scenariuszem było przedłużenie dotychczasowych cięć, wynoszących 7,7 mln baryłek dziennie, na cały przyszły kwartał, a być może nawet na dłużej.
Pękła tama
2020-12-02 Komentarz poranny TMS BrokersApetyt na ryzyko ma się dobrze przy kombinacji pozytywnych informacji ze sfery fiskalnej, nadziei wokół szczepionek oraz czynników technicznych. Po odrzuceniu na bok zawirowań z końca listopada, nowy miesiąc zaczął się od poprawy rekordów indeksów na Wall Street i zrzucenia dolara na najniższe poziomy od ponad dwóch lat.
Przemysł radzi sobie dobrze
2020-12-02 Poranny komentarz walutowy XTBPierwsza fala pandemii była ciosem w zasadzie dla całej gospodarki. Druga, a tak naprawdę głównie restrykcje z nią związane, szkodzą aktywności w usługach, ale przemysł radzi sobie zadziwiająco dobrze. Tymczasem na rynku walut w końcu mamy duży ruch, w wyniku którego dolar jest najtańszy wobec euro od kwietnia 2018 roku.
EUR/PLN najniżej od września
2020-12-02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚŚrodowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie wybicia eurodolara ponad 1,2 USD, rzutując również na nastroje na walutach EM/CEE. Złoty kwotowany jest następująco: 4,4440 PLN za euro, 3,6828 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0903 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9364 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,255% w przypadku obligacji 10-letnich.
Szczepionkowy rajd Mikołaja
2020-12-01 Komentarz giełdowy XTBNie da się ukryć, że wraz z początkiem ostatniego miesiąca w tym roku na rynku zapanowały naprawdę dobre nastroje. To oczekiwanie na koniec tego niezbyt udanego roku, nadzieje związane ze szczepionkami oraz efekt rajdu Św. Mikołaja. Oczywiście taka sytuacja jest powiązana z dodatkową chęcią zakupów przez managerów funduszy przed świętami.
Łatwy powrót do dawnego schematu
2020-12-01 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutDolar powraca do spadków, po tym jak w poniedziałek po południu nieoczekiwanie zyskał względem większości walut. Nagły zwrot był wynikiem m.in. zawahania notowań EURUSD przy 1,20 (co pociągnęło USD na innych relacjach), oraz przepływów związanych z końcem miesiąca. Nie pojawiły się jakieś nowe wątki, ...
Kontynuacja rozmów OPEC+ przełożona na czwartek
2020-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚW tym tygodniu inwestorzy na rynku ropy naftowej z niecierpliwością wyczekują na decyzję OPEC+ w sprawie kształtu porozumienia naftowego w 2021 roku. Oficjalne rozmowy w tej kwestii rozpoczęły się wczoraj (aczkolwiek te nieoficjalne trwały już w weekend), lecz najprawdopodobniej nie zakończą się dzisiaj, tak jak planowano. Źródła cytowane przez Reuters podają bowiem, że rozmowy OPEC+ zostały przełożone na czwartek, 3 grudnia.
Złoty stabilny, PMI w kalendarzu
2020-12-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie kursu eurodolara blisko 1,2 USD. PLN pozostaje w konsolidacji na 4,45 EUR/PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4748 PLN za euro, 3,7438 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1253 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0016 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,227% w przypadku obligacji 10-letnich.
Dolar traci we wtorek o poranku
2020-12-01 Poranny komentarz walutowy XTBPodczas sesji azjatyckiej Bank Australii zgodnie z oczekiwaniami zdecydował pozostawić stopy procentowe na dotychczasowym poziomie - wynoszącym 0,1%. Podczas posiedzenia powiedziano, że aktualny program skupu aktywów jest cały czas monitorowany i że jeśli zajdzie taka potrzeba Bank jest gotowy podjąć dalsze kroki.
Powrót optymizmu
2020-12-01 Komentarz poranny TMS BrokersWczorajsze zawirowania związane z końcem miesiąca są dziś odwracane, co oznacza powrót słabości dolara oraz odbicie rynku akcji. Ogólne nastawienie do ryzyka pozostaje pozytywne, a na starcie nowego okresu inwestorzy mogą znaleźć czas na opóźnioną reakcję na dobre informacje. Sporo zamieszania i szumu towarzyszyło wczorajszemu handlowi na rynkach.
Nowy tydzień na rynku akcji rozpoczyna się od spadków
2020-11-30 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie rozpoczęła się poniżej piątkowego zamknięcia. Tuż po tym jak rozpoczął się handel, główne indeksy giełdowe na Starym Kontynencie ruszyły w górę, jednak wzrosty nie zostały utrzymane do końca dnia. Ostatecznie sesja zakończyła się pod kreską. Niemiecki indeks giełdowy DAX stracił 0,33%, z kolei francuski CAC40 przecenił się 1,4%, a londyński FTSE100 zamknął się 1,66% niżej.