Fed nie widzi inflacji

Środa nie przyniosła większych zmian na rynkach. Wydarzeniem dnia miała być publikacja protokołu FOMC z poprzedniego posiedzenia. Nawet jeśli Fed widzi zagrożenia, nie może sobie pozwolić, aby podzielić się nimi z rynkiem. Dlatego na Wall Street impreza trwa w najlepsze. Inwestorzy szukali w minutes jakichkolwiek wskazów dotyczących ostatniego rozwoju sytuacji na rynku długu i ewentualnej dyskusji odnośnie przyszłego zacieśnienia pieniężnego.
W USA tempo szczepień jest wysokie, otwarcie gospodarki i program stymulacyjny już widoczne są w danych. Dlatego taka dyskusja na wczesnym etapie nie byłaby niczym nadzwyczajnym. Jednak nic z tego. Fed ma przed sobą karkołomne zadanie – sfinansowanie gigantycznych potrzeb pożyczkowych amerykańskiego rządu. Nawet bez zmiany w polityce pieniężnej będzie to zadanie trudne, mogące oznaczać stres dla rynku długu. Jakakolwiek wzmianka o choćby odległym zacieśnieniu mogłaby storpedować to zadanie już teraz. Fed zatem będzie powtarzał swoją mantrę o „potrzebie wsparcia” i braku zagrożenia inflacją tal długo, jak tylko będzie to możliwe. Oczywiście rynkom to bardzo pasuje. Zatrzymanie przeceny obligacji i napływające do gospodarstw domowych czeki sprawiają, że indeksy na Wall Street niemal codziennie biją kolejne rekordy.
Szampańskie nastroje powodują też korektę na dolarze, a to sprzyja złotemu. Wczoraj w pewnym momencie dolar kosztował już 3,83 złotego – aż 15 groszy mniej niż jeszcze na koniec marca. Warto zwrócić uwagę, że Rada nie uznaje już kursu złotego za zbyt mocny, co byłoby chyba przy tych poziomach paradoksem. Ta zmiana języka w odniesieniu do kursu ma jednak znaczenie głównie symboliczne. Rynek wyrobił sobie dość czytelne przekonanie, że Rada również będzie maksymalnie opóźniać jakąkolwiek dyskusję dotyczącą podwyżki stóp, a w konsekwencji złoty jest teraz w dużej mierze na łasce rynków globalnych. Obecne warunki bardzo mu sprzyjają, ale patrząc jak bardzo są ekstremalne, byłoby naiwnym zakładać, że utrzymają się przez długi okres.
Dzisiejsza lista publikacji nie jest przesadnie ekscytująca. Protokół z posiedzenia EBC (13:30) będzie zapewne podobnie „ekscytujący”, jak ten wczorajszy, podobnie wystąpienia Bullarda (17:00) i Powella (18:00) z Fed. O 14:30 klasycznie dane o nowych bezrobotnych. O 9:00 euro kosztuje 4,5647 złotego, dolar 3,8429 złotego, frank 4,1393 złotego, zaś funt 5,2930 złotego.
Źródło: dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze
Gdzie ten optymizm?
12:29 Raport DM BOŚ z rynku walutPoza turecką lirą, która wyraźnie dzisiaj tanieje, zmiany na rynku walut w czwartkowy ranek nie są duże. Przeważa słabszy dolar, co jest kontynuacją jego nieznacznego osłabienia z wczorajszego popołudnia. Pomogły w tym lepsze nastroje na Wall Street, gdzie indeksy skorygowały część wcześniejszej przeceny. Wpływ mają też spadające rentowności 10-letnich obligacji, które dzisiaj są notowane przy 1,54 proc.
Wraca optymizm
09:51 Komentarz poranny TMS BrokersApetyt na ryzyko wrócił na rynki, pozwalając na przerwanie dwudniowej serii spadków na giełdach. Podczas gdy obraz walki z pandemią wysyła mieszane sygnały, inwestorzy zdają się odczytywać sytuację od strony szklanki do połowy pełnej. W międzyczasie banki centralne skupiają uwagę – dziś decyzja EBC. Na początku tygodnia spadki na Wall Street (a za nimi globalnie) wprowadzały zamęt, biorąc pod uwagę, że optymizm z początku kwietnia sugerował odżywanie strategii reflacyjnej.
Złoty bez reakcji na dobre dane makro
08:46 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na eurodolarze oraz wycenie PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,5524 PLN za euro, 3,7852 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1268 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2679 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,546% w przypadku obligacji 10-letnich.
Dał im przykład Bank Kanady
08:42 Poranny komentarz walutowy XTBWczorajszy kalendarz ekonomiczny nie był zbyt porywający, a najważniejszym wydarzeniem była decyzja Banku Kanady. Gdyby taką podjął Fed, dziś obserwowalibyśmy na rynku niekontrolowaną panikę. Marcowa inflacja w Kanadzie wzrosła do 2,2%, nieco poniżej oczekiwań. To mniej niż 2,6% w USA, gdzie była ona powyżej oczekiwań. Również ścieżka inflacji w USA zapowiada się być wyższą niż kanadyjska.
Dolarowe dylematy...
2021-04-21 Raport DM BOŚ z rynku walutW środę dolar pozostał mocniejszy, ale tylko względem niektórych walut i jego zmiany są kosmetyczne. Amerykańska waluta nie dostała wsparcia z amerykańskiego rynku długu - rentowności 10-letnich obligacji po wczorajszym wyskoku ponad opór przy 1,60 proc. później cofały się w dół i dzisiaj rano jesteśmy znów przy 1,56 proc. Przedstawiciele FED respektują już tzw. ciszę medialną przed posiedzeniem zaplanowanym za tydzień, ...
To nie jest jeszcze szczyt III fali pandemii?
2021-04-21 Komentarz poranny TMS BrokersWczorajsza korekta na indeksach giełdowych przyczyniła się również do lekkiego umocnienia dolara. Kurs EUR/USD cały czas jednak znajduje się powyżej 1,20 i w średnim terminie notowania znajdują się na regularnej ścieżce wzrostowej. Kwietniowe osłabienie USD jest jednak nieco zaskakujące. Najnowsze dane ze Stanów Zjednoczonych potwierdziły bowiem optymistyczne oczekiwania rynku dotyczące gospodarki oraz inflacji.
ochłodzenie nastrojów
2021-04-21 Poranny komentarz walutowy XTBPoczątek tygodnia przynosi ochłodzenie nastrojów na rynkach, pierwsze dopiero w tym miesiącu. Trudno jednak wskazać jego jedną, bardzo konkretną przyczynę, a tym samym możliwy czas trwania. Z pewnością nadal nieciekawe są globalne statystyki pandemii. Liczba nowych przypadków globalnie niedawno osiągnęła nowy dzienny rekord i pozostaje w pobliżu tych poziomów. Tyle że rynki już praktycznie tym nie żyją.
Schemat dalej działa?
2021-04-20 Raport DM BOŚ z rynku walutWe wtorek dolar pozostaje słabszy, w przestrzeni G-10 gorzej zachowuje się tylko jen. Odbicie USDJPY ma związek z podbiciem rentowności amerykańskich obligacji - dla papierów 10-letnich powróciły one ponad poziom 1,60 proc. Dla inwestorów na parach dolarowych może być to ostrzeżenie przed zbliżającą się korektą, o ile rentowności nie zawrócą w dół.
Jeden kierunek
2021-04-20 Komentarz poranny TMS BrokersPoniedziałkowa wyprzedaż dolara utrzymała się w nocy i choć nie widać bezpośredniego czynnika, nie ma zdziwienia kierunkiem zmian. W nocy rosnące ceny surowców, jak ruda żelaza i ropa naftowa, pomagają walutom surowcowym, ale też sugerują, że rynki finansowe dyskontują lepsze perspektywy dla globalnego ożywienia. Napływające dane są dobre (jak choćby dzisiejsze odczyty z brytyjskiego rynku pracy), podczas gdy nic strasznego nie dzieje się w temacie walki z pandemią.
Rok od katastrofy
2021-04-20 Poranny komentarz walutowy XTBRok temu miała miejsce sytuacja iście wyjątkowa. Na rynku pojawiły się ujemne ceny ropy naftowej, co dla wielu inwestorów było szokiem. Od tego czasu wiele się zmieniło, a rynek ropy może dać jeszcze o sobie znać. W drugiej połowie kwietnia 2020 globalne rynki już mocno odbijały po marcowej wyprzedaży i pomimo apogeum pierwszej fali pandemii wielu inwestorów sądziło, że wyprzedane rynki mają przed sobą już tylko jeden kierunek.