Czy możemy używać Twoich danych, by wybierać dla Ciebie reklamy? [ TAK, zgadzam się. ] [ Nie - zarządzam ustawieniami ]
Nasi partnerzy zbierają dane i używają plików cookie do personalizacji reklam i mierzenia ich skuteczności. Dowiedz się, jak MyBank.pl i nasi partnerzy zbierają i wykorzystują dane. W każdej chwili możesz zmienić to ustawienie w naszym centrum prywatności.

Czy tapering ma znaczenie dla Wall Street?

Czy tapering ma znaczenie dla Wall Street?
Data dodania: 2021-08-10 (17:05) Komentarz giełdowy XTB

Po piątkowych danych ze Stanów Zjednoczonych inwestorzy zaczęli spekulować, kiedy Fed rozpocznie nie tyle dyskusje, co właściwy tapering programu QE. Do tego wszystkiego widzimy rosnącą ilość przypadków koronawirusa na świecie, która na nowo może przytłumić obecne ożywienie gospodarcze stymulowane ogromnymi działaniami ze strony banków centralnych. Patrząc na skale tych działań, czy tapering programu QE faktycznie może w większym stopniu wpłynąć na rynek akcji?

Dane z amerykańskiego rynku pracy pokazują znaczący progres na rynku pracy. To co teoretycznie Fed chciał zobaczyć przed rozpoczęciem normalizacji polityki monetarnej. Warto przypomnieć, żę ultra-luźna polityka monetarna, skupy aktywów na niemal nieograniczoną skalę trwają od marca zeszłego roku. Warto jednak zwrócić uwagę, że Fed tak naprawdę nie zdefiniował pojęcia znacznego progresu. Nie wiadomo, czy chodzi o trend w zatrudnieniu czy o powrót do poziomu zatrudnienia sprzed pandemii, czy może o kilka wskaźników naraz, wliczając w to stopę partycypacji. Nie da się ukryć, że sytuacja w USA w porównaniu do innych gospodarek na świecie wygląda naprawdę dobrze, przynajmniej patrząc na dane gospodarcze. Pod względem koronawirusa jest zupełnie inaczej. Stany Zjednoczone wciąż są liderem pod względem ilości nowych przypadków, co powoduje, że faktycznie duża część ludzi może bać się powrotu do pracy, co stopuje większy stopień ożywienia gospodarczego. Z drugiej strony, nawet jeśli dojdzie do faktycznego taperingu, to prawdopodobnie nie doświadczymy podobnej sytuacji, jak było to w 2013 roku, kiedy to wydarzenie to zostało nazwane taper tantrum. Obecnie skala programu QE jest kilkukrotnie większa niż wtedy i jego redukcja nie wpłynie znacząco na sytuację na rynku pod względem płynności. Oczywiście istnieje szansa na odbicie rentowności oraz większego zainteresowania długiem, który dostarczy nieco większych potencjalnych zysków, ale wciąż nie będą to takie wysokości, które doprowadzą do większych ruchów na giełdach. Patrząc na 2013 rok, czyli na okres „taper tantrum”, spadki na Wall Street nie były znaczące i po chwili indeksy ruszyły w górę, nawet pomimo faktycznego rozpoczęcia redukcji ówczesnego QE. Zdecydowanym przegranym było złoto, podobnie jak teraz. Straty sięgały kilkudziesięciu procent i tak naprawdę rozpoczął się silniejszy kilkudziesięciomiesięczny trend spadkowy na złocie, który zakończył się dopiero wraz z pierwszą podwyżką stóp procentowych w cyklu. Nie wykluczone, że taka sytuacja nastąpi również teraz, w szczególności, jeśli Fed faktycznie rozważny krok w kierunku normalizacji w tym roku.

Pod względem polskiego rynku warto zauważyć, że w ostatnich kilku sesjach notowane były nowe historyczne szczyty dla indeksu WIG. Z pewnością inwestorzy będą patrzyć w kierunku poziomu 70 tys. punktów, choć jednocześnie brak większej zmienności na rynkach zachodnich może powodować pewne obawy o rozpoczęcie korekty. WIG20 na godzinę 15:30 zyskiwał zaledwie 0,04%, DAX rósł o 0,27%, natomiast S&P 500 na starcie sesji rósł o 0,09%. Teoretycznie zmienność może wzrosnąć w okolicach godziny 17, kiedy przewidziane jest głosowanie w senacie w USA dotyczące programu infrastrukturalnego.

Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gołębi Fed to już przeszłość?

Gołębi Fed to już przeszłość?

2021-09-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy wyraźne cofnięcie na rynkach w porównaniu do wczoraj. Pomimo tego, że ryzyko związane z Evergrande zostało w części zneutralizowane, to jednak Chiny wciąż w jakiś sposób przygotowują się na upadek spółki. Dodatkowo ostatnie komentarze ze strony jednej członkini Fed sugerują, że Fed faktycznie wkracza na ścieżkę normalizacji, czym może doprowadzić do sporych zmian na rynku obligacji, a tym samym wpłynąć również na inne rynki.
Rynek wycenia Fed i Evergrande

Rynek wycenia Fed i Evergrande

2021-09-23 Komentarz giełdowy XTB
Za nami bardzo burzliwe kilkanaście godzin, w przeciągu których poznaliśmy decyzję Fed oraz inwestorzy nie byli pewni, co do przyszłości giganta z rynku nieruchomości w Chinach, spółki Evergrande. Wydaje się, że ponownie możemy mówić o „małym deszcze” z „wielkiej chmury”. Czy to już koniec niepewności? Czy inwestorzy będą mogli teraz kontynuować kupno akcji przez kolejne miesiące?
Uwaga skupiona na decyzji FOMC

Uwaga skupiona na decyzji FOMC

2021-09-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza decyzja banku centralnego USA może być przełomowa. Jakiekolwiek szczegóły dotyczące redukcji programu QE mogą zaważyć na nastrojach na Wall Street. Początek sesji za oceanem przynosi jednak duży optymizm – czy rynki sądzą, że Fed wstrzyma się i ponownie opóźni tzw. tapering? Wielu uczestników rynku zdaje sobie sprawę, że tapering w USA jest konieczny i najprawdopodobniej zostanie ogłoszony do końca roku - wszak niekończąca się stymulacja monetarna ma raczej ograniczone korzyści i prowadzi do „japonizacji” gospodarki.
Czy zagrożenie z Chin jest realne?

Czy zagrożenie z Chin jest realne?

2021-09-21 Komentarz giełdowy XTB
Spółka Evergrande jest już obecnie znana niemal każdemu inwestorowi na świecie. Widmo bankruta takiego kolosa wywołuje obawy o możliwy kolejny kryzys. Czy słusznie? Wydaje się, że rynek nie bierze pod uwagę ryzyka faktycznej zapaści, biorąc pod uwagę skalę ruchów z ostatnich dni. Czy wobec tego faktycznie powinniśmy się obawiać zagrożenia z Chin? Ostatnia bańka spekulacyjna w Chinach miała miejsce w 2015 roku i była powiązana z gigantycznym wzrostem zainteresowania inwestycjami przez inwestorów detalicznych.
Czy inwestorzy z USA znów przystąpią do „kupowania dołka”?

Czy inwestorzy z USA znów przystąpią do „kupowania dołka”?

2021-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na rynkach akcji przynosi morze czerwieni. Spadki na europejskich parkietach były bardzo dotkliwe, natomiast w godzinach popołudniowych uwaga rynków kieruje się już na Wall Street. Pojawia się pytanie - czy ponownie będziemy świadkami scenariusza pod tytułem „buy the dip”? Obawy związane z bankructwem chińskiego dewelopera negatywnie wpłynęły na giełdowy sentyment i doprowadziły dziś do silnych spadków.
Fed ma jednak zagwozdkę

Fed ma jednak zagwozdkę

2021-09-16 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej ze Stanów Zjednoczonych miały dać jasny obraz przed posiedzeniem Fed w przyszłym tygodniu. Dane dostarczają jednak kolejnych znaków zapytania. Czy kondycja konsumentów w USA jest faktycznie bardzo dobra i będzie budowała presję na inflację, która wymusi działania na Fed?
Słabsza inflacja ratunkiem dla byków?

Słabsza inflacja ratunkiem dla byków?

2021-09-14 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień rozpoczął się bardzo mieszanie na giełdach na całym świecie. Większość indeksów nie mogła przyjąć konkretnego kierunku, oczekując na jakiś sygnał ze strony rynku. Dzisiaj kluczowym wydarzeniem była publikacja inflacji w Stanach Zjednoczonych, która może spowodować, że byki z Wall Street prawdopodobnie mogą odetchnąć z ulgą, przynajmniej na moment.
Czy Demokraci zatopią Wall Street?

Czy Demokraci zatopią Wall Street?

2021-09-10 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu tygodni spekuluje się na temat nowego planu Demokratów o wprowadzeniu podatku na skup akcji własnych. Amerykańskie firmy ze względu na preferencyjne opodatkowanie decydowały się na taki sposób zwrotu inwestorom zainwestowanych środków. Dodatkowo od pewnego czasu inwestorzy przyzwyczaili się, że jest to sposób na podtrzymanie hossy na wielu akcjach. Czy wobec tego ten trend zakończy się już wkrótce? Jak wyglądały ostatnie sesje na rynku i co przed nami w przyszłym tygodniu?
Inwestorzy z USA wracają na rynek po długim weekendzie

Inwestorzy z USA wracają na rynek po długim weekendzie

2021-09-07 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja przynosi pogorszenie nastrojów na rynku akcji. O ile wczoraj główne indeksy giełdowe na świecie notowały wzrosty, tak dziś sentyment uległ zmianie. Indeksy "blue chip" ze Starego Kontynentu rozpoczęły handel nieznacznie pod kreską, a w kolejnych godzinach mogliśmy obserwować pogłębienie spadków.
Rynek pracy kluczowy dla Wall Street

Rynek pracy kluczowy dla Wall Street

2021-09-02 Komentarz giełdowy XTB
Jutro kolejne ważne wydarzenie z perspektywy globalnych rynków finansowych – raport z amerykańskiego rynku pracy, czyli z największej gospodarki na świecie. Raport ten jest o tyle kluczowy, ze względu na to, że Fed podejmuje swoje decyzje patrząc właśnie na to, jak sytuacja wygląda pod względem zatrudnienia. Wobec tego, czy jutro będziemy mieli zapieczętowaną zmianę polityki monetarnej? Czy wręcz przeciwnie Fed dostanie zielone światło do utrzymania polityki bez zmian?