Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Zmiana

Zmiana

2021-01-20 Komentarz poranny TMS Brokers
Obawy o jastrzębi ton Janet Yellen okazały się bezpodstawne, a poparcie dla potężnych wydatków fiskalnych skutkuje wzrostami na rynku akcji i osłabieniem dolara. Kolejne godziny prawdopodobnie upłyną na odliczaniu czasu do zaprzysiężenia J. Bidena.
Złoty bez większych zmian, pomimo odbicia EUR/USD

Złoty bez większych zmian, pomimo odbicia EUR/USD

2021-01-20 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi kontynuację podbicia eurodolara, co nieznacznie wspiera PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5315 PLN za euro, 3,7320 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2019 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0960 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,164% w przypadku obligacji 10-letnich.

Kwestia niuansów

Kwestia niuansów

2021-01-19 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek widać, że na rynki powraca tryb risk-on - giełdy w Azji zakończyły handel na plusach, a kontrakty na S&P500 sugerują wzrostowe otwarcie rynku kasowego na Wall Street dzisiaj po południu. Nastroje nakręcają oczekiwania, co do dzisiejszych zeznań Janet Yellen w Kongresie w kontekście jej nominacji na szefową Departamentu Skarbu.
Delikatne wzrosty cen ropy naftowej na początku tygodnia

Delikatne wzrosty cen ropy naftowej na początku tygodnia

2021-01-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dynamicznym tąpnięciu notowań ropy naftowej w piątek, ceny tego surowca wyhamowały zniżkę i rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżek. Na razie jednak dynamika wzrostów jest relatywnie niewielka w porównaniu do skali piątkowych spadków. Cena ropy WTI na razie dotarła do okolic 52,50 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent powróciły ponad poziom 55 USD za baryłkę.
Janet Yellen wraca do gry

Janet Yellen wraca do gry

2021-01-19 Komentarz poranny TMS Brokers
Raz w górę, raz w dół. W oczekiwaniu na ważne wydarzenia kolejnych dni rynki realizują wahania w trendzie bocznym. Po spadkowym poniedziałku dziś zanosi się na wtorek odwrotu. Rynek akcji stracił pęd wzrostowy, ale inwestorzy nie chcą rezygnować z optymistycznej wizji przyszłości. Na FX poszukiwany jest szczyt korekty dolara.
Szybki powrót optymizmu

Szybki powrót optymizmu

2021-01-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Długi weekend to najwyraźniej było to, czego potrzebowały rynki aby otrząsnąć się po bardzo nieśmiałej piątkowej próbie korekty. To nie czas na panikę, gdy pieniądze z „pakietu Bidena” dopiero będą się lać szerokim strumieniem. Nie przeszkodziły nawet antyrynkowe nominacje. Poniedziałek upłynął na rynkach bardzo spokojnie. Stopniowo indeksy odrabiały piątkowe straty, a na walutach nie działo się praktycznie nic. Wobec święta w USA inwestorzy „wzięli wolne”.
WIG20 liderem w Europie

WIG20 liderem w Europie

2021-01-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym nie przyniosła znaczących ruchów na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe z Europy rozpoczęły handel poniżej piątkowego zamknięcia, jednak tuż po godzinie 9:00 inicjatywę przejęli kupujący. Ostatecznie niemiecki indeks giełdowy zdołał zamknąć się 0,46% na plusie, podczas gdy francuski CAC40 zyskał 0,12%.
Nudny dzień bez amerykańskiego kompasu

Nudny dzień bez amerykańskiego kompasu

2021-01-18 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane w piątek umocnienie dolara za sprawą słabszych nastrojów na rynkach akcji, jest też kontynuowane w poniedziałek, chociaż zmiany nie są wielkie. Dzisiaj w USA mamy Dzień Martina Luthera Kinga, stąd też aktywność rynku będzie niższa, niż zwykle, a inwestorzy będą pozbawieni "kompasu" z Wall Street. W temacie odczytów makro uwagę zwracają dane z Chin.
Ropociąg Keystone znów w centrum uwagi inwestorów

Ropociąg Keystone znów w centrum uwagi inwestorów

2021-01-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W piątek na rynku ropy naftowej zdecydowanie dominowali sprzedający. Cena tego surowca, zarówno gatunku WTI, jak i Brent, spadła o ponad 2%, niwelując zwyżki z kilku wcześniejszych dni. W rezultacie, cena ropy Brent spadła poniżej 55 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI osunęły się do okolic 52 USD za baryłkę.
Dolar najdroższy od listopada

Dolar najdroższy od listopada

2021-01-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Piątek przyniósł spadki na giełdach i mocniejszego dolara i te tendencje utrzymują się także dziś rano. To efekt danych z USA i obaw związanych z inflacją. Dziś w USA święto, zatem handel na rynku powinien być dość spokojny. Nastroje rynkowe pogorszyły się wkrótce po prezentacji pakietu stymulacyjnego przez Joe Bidena.
Ostrożnie

Ostrożnie

2021-01-18 Komentarz poranny TMS Brokers
Długi weekend w USA (dziś święto) uzasadnia piątkową ucieczkę z ryzykownych pozycji i dzisiejszy powolny start tygodnia. Brak silnego impulsu jest pożywką dla wątpliwości o zasadność wysokich wycen, podczas gdy obawy o rozwój pandemii nie pomagają w poprawie nastrojów. Rynki może czekać okres ruchu bocznego, zanim trend reflacyjny ponownie pokaże siłę.
Kolejne oznaki wybuchu inflacji

Kolejne oznaki wybuchu inflacji

2021-01-15 Komentarz giełdowy XTB
Oczywiście nie można jeszcze mówić o tym, że mamy do czynienia z wybuchem takiej inflacji z którym borykały się kraje np. w latach 70. Inflacja w większości krajów na świecie znajduje się poniżej celów inflacyjnych, które często wynoszą ok. 2%. Niemniej w obecnych czasach, kiedy banki centralne dostarczają gigantyczną ilość gotówki na rynki, ...
Dolar ciągnięty tylko przez sentyment

Dolar ciągnięty tylko przez sentyment

2021-01-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek przynosi wyraźniejsze umocnienie dolara na szerokim rynku. Minimalnie silniejszy jest tylko jen. Wpływ na tą statystykę mają dwie rzeczy. Wczoraj wieczorem agencje zacytowały wypowiedź szefa FED, który stanowczo uciął spekulacje na temat ewentualnej dyskusji za kilka miesięcy nt. zacieśnienia polityki poprzez tapering, czy też podwyżkę stóp.
Wysokie oczekiwania kontra polityczne realia

Wysokie oczekiwania kontra polityczne realia

2021-01-15 Komentarz poranny TMS Brokers
Prezydent-elekt Biden chce wypełnić pokładane w nim nadzieje na wsparcie gospodarki, ale zaoferowane 1,9 bln USD w wydatkach może być trudne do zrealizowania. Oczekiwania rynkowe były wyższe, stąd dzisiejsza sprzedaż faktów. USD odbija, mimo że prezes Fed Powell uderzył w gołębie tony. Joe Biden ujawnił swój plan wyciągania gospodarki z kryzysu.
Rozdawnictwo po amerykańsku

Rozdawnictwo po amerykańsku

2021-01-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Pewnym paradoksem jest fakt, że ostatnia propozycja prezydenta Trumpa będzie pierwszym ruchem Bidena i Demokratów. Chodzi o zwiększenie wypłat bezpośrednich gospodarstwom domowym. Postawmy sprawę jasno, USA szybkim krokiem odchodzą od swojej kultury wolnego rynku. Zagrywka Donalda Trumpa ze zwiększeniem wypłat bezpośrednich z 600 do 2000 dolarów na osobę związana była z wyborami uzupełniającymi do Senatu w Georgii.
Polityka monetarna i fiskalna w USA wsparciem dla złota

Polityka monetarna i fiskalna w USA wsparciem dla złota

2021-01-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku złota upływa pod znakiem konsolidacji. Ceny kruszcu już od poniedziałku poruszają się w wąskim trendzie bocznym w okolicach 1830-1860 USD za uncję. Górne ograniczenie tego kanału jest obecnie ważnym poziomem oporu dla cen złota – dopóki nie powrócą one ponad 1860 USD za uncję, istnieje spore ryzyko krótkoterminowego powrotu poniżej 1800 USD za uncję.
PLN nieco słabszy przy mocniejszym dolarze

PLN nieco słabszy przy mocniejszym dolarze

2021-01-15 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi dalsze próby umocnienia dolara. PLN pozostaje stabilny. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5426 PLN za euro, 3,7410 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2085 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1128 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,191% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ropa naftowa: kiedy puszczą hamulce?

Ropa naftowa: kiedy puszczą hamulce?

2021-01-14 Komentarz surowcowy TMS Brokers
Mocniejszy dolar hamuje wzrost ceny ropy naftowej, która po uprzednim załamaniu, pozytywnie zareagowała na spadek zapasów surowca w USA. Rynek wyczekuje raportu OPEC o stanie i perspektywach rynku ropy naftowej. Pakiet fiskalny, choć chwilowo hamuje wzrost ceny, może stać się jej największym wsparciem w średnim terminie. Jakie są prognozy dla rynku ropy?
Z dużej chmury mały deszcz?

Z dużej chmury mały deszcz?

2021-01-14 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi powrót do słabszego dolara. Najsilniejsze są waluty Antypodów, korona szwedzka, dolar kanadyjski, oraz funt. Widać wyczekiwanie na to, co zobaczymy po południu w temacie pakietu fiskalnego firmowanego przez prezydenta elekta, Joe Bidena. Według przecieków, które ujawnił m.in. CNN, wartość proponowanych rozwiązań ma sięgnąć 2 bln USD.
Rekordowy import ropy naftowej do Chin w 2020 roku

Rekordowy import ropy naftowej do Chin w 2020 roku

2021-01-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się przeceną. Nie jest to jednak zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że rynek ten był ostatnio rozgrzany, a wręcz zaczynał być nieco oderwany od fundamentów. Tak czy inaczej, o znaczącym pogorszeniu nastrojów na razie wciąż nie ma mowy – ceny ropy, przynajmniej na razie, są na drodze do neutralnego zakończenia tego tygodnia.