Dane z rynku pracy w USA w centrum uwagi na rynku złota

Dane z rynku pracy w USA w centrum uwagi na rynku złota
Data dodania: 2021-08-06 (12:19) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Bieżący tydzień przynosi presję spadkową na rynku złota. Wszystko za sprawą umacniającego się amerykańskiego dolara, negatywnie skorelowanego z notowaniami kruszcu. Dzisiaj rano cena złota porusza się w rejonie psychologicznej bariery na poziomie 1800 USD za uncję. Niemniej, o wyniku dzisiejszej sesji, a tym samym o bilansie całego tygodnia, zadecydują przede wszystkim dane z amerykańskiego rynku pracy. Zostaną one opublikowane dzisiaj o godzinie 14:30, jednak tak naprawdę spekulacje na ich temat trwają już od początku tygodnia.

Komunikat po ostatnim posiedzeniu Fed był mało wyrazisty, a wręcz nieco gołębi, co w poprzednim tygodniu pogrążyło dolara amerykańskiego i wsparło notowania złota. Jednak po tym efekcie nie ma już śladu, bowiem od tego czasu pojawiło się kilka wypowiedzi przedstawicieli Fed, które miały wyraźnie jastrzębi ton (Clarida, Daly, Waller). Niemniej, warunkiem do rozpoczęcia taperingu nadal pozostaje m.in. silny rynek pracy w Stanach Zjednoczonych – i to właśnie dlatego dzisiejsze dane będą miały taką moc.

Przełożenie danych z rynku pracy USA na ceny złota jest proste. Jeśli dane okażą się dobre, to oczekiwania dotyczące rychłego taperingu wzrosną, dolar zyska na wartości, a notowania złota będą pod większą presją podaży – może wtedy dojść do naruszenia wsparcia na poziomie 1800 USD za uncję. Niemniej, jeśli dane z rynku pracy w USA rozczarowują, to nastąpi efekt odwrotny – inwestorzy przestaną liczyć na szybsze od oczekiwań zacieśnianie polityki monetarnej, dolar straci na wartości, a złoto dostanie impuls do zwyżek. Ten drugi scenariusz ma zresztą sporą rację bytu, bowiem środowy raport ADP, traktowany często jako prognostyk NFP, pokazał gorszy odczyt od wcześniejszych oczekiwań.

MIEDŹ - Strajk w największej kopalni miedzi coraz bardziej prawdopodobny

Siła amerykańskiego dolara nie przeszkadza stronie popytowej na rynku miedzi. Cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych wczoraj ustabilizowała się po wcześniejszych zniżkach, a dzisiaj rośnie, zbliżając się już do okolic 4,40 USD za funt.

Powrót cen miedzi do zwyżek to efekt obaw o podaż tego metalu, bowiem rośnie zagrożenie strajkiem w największej kopalni miedzi na świecie – chilijskiej Escondida. Po nieudanych próbach osiągnięcia kompromisu na linii związki zawodowe – spółka BHP (operator kopalni), obecnie trwają negocjacje z udziałem rządu chilijskiego jako mediatora. Obie strony widzą jednak ich progres inaczej. O ile BHP zwraca uwagę na postępy w rozmowach i wyraża nadzieje na osiągnięcie porozumienia, to przedstawiciele związków zawodowych nawołują górników do „jedności i dyscypliny” oraz przygotowania na scenariusz potencjalnego strajku.

Nie ulega wątpliwości, że strajk w największej kopalni miedzi na świecie miałby wpływ na oczekiwania dotyczące produkcji tego metalu, a tym samym, wpłynąłby pozytywnie na ceny miedzi. Niemniej, realny wpływ na produkcję w skali świata byłby w zasadzie dopiero wtedy, gdyby strajk się przedłużył na co najmniej kilka tygodni.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Strajk pracowników sektora naftowego w Norwegii już zakończony

Strajk pracowników sektora naftowego w Norwegii już zakończony

2022-07-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W poprzednim tygodniu globalny rynek surowców energetycznych obiegła niepokojąca informacja o planowanym strajku pracowników kilku pól naftowych w Norwegii. Natomiast wczoraj strajk się oficjalnie rozpoczął i objął, zgodnie z założeniami, na początku trzy pola naftowe – po to, by później każdego dnia rozprzestrzeniać się na kolejne i obejmować coraz więcej norweskiej produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego. W najgorszym scenariuszu, Belgia czy Wielka Brytania mogły być odcięte od norweskiego gazu już od soboty.
Strajk pracowników sektora naftowego w Norwegii

Strajk pracowników sektora naftowego w Norwegii

2022-07-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poniedziałkową sesję na plusie, a dzisiaj poruszają się w okolicach wczorajszego poziomu zamknięcia. Cena tego surowca oscyluje w okolicach 110 USD za baryłkę, nadal pozostając pod znaczącym wpływem obaw, zarówno tych związanych z popytem, jak i podażą ropy. W bieżącym tygodniu trochę bardziej przeważają jednak te drugie – nie tylko ze względu na wątły wzrost produkcji ropy naftowej w OPEC, lecz także ze względu na rozpoczęty właśnie strajk pracowników sektora naftowego w Norwegii.
Ceny ropy między obawami o recesję a obawami o podaż

Ceny ropy między obawami o recesję a obawami o podaż

2022-07-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień w miarę neutralnie, co świetnie obrazuje obecną sytuację na tym rynku. Z jednej strony bowiem inwestorzy na świecie ewidentnie obawiają się recesji i tego, jak bardzo może ona negatywnie przełożyć się na popyt na ropę – ale z drugiej strony dane dotyczące popytu także nie napawają optymizmem i wskazują na możliwe problemy po tej stronie rynku.
Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

2022-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia zniżkują. W rezultacie, istnieje spora szansa na to, że już trzeci tydzień z rzędu zakończy się na tym rynku zniżką (dotyczy to głównie amerykańskiego surowca). Mimo obaw o dostawy ropy naftowej do Europy w obliczu sankcji narzuconych na Rosję, większy wpływ na ceny ropy mają negatywne nastroje związane z nadchodzącą recesją, która w opinii wielu inwestorów, jest już dominującym scenariuszem. Spowolnienie gospodarcze uderzyłoby niewątpliwie w popyt na ropę – a wysokie ceny paliw już teraz przyczyniają się do ograniczonego popytu wśród konsumentów.
Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

2022-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Nadal jednak bieżący tydzień upływa cenom ropy na poruszaniu się w rejonie 110 USD za baryłkę, a z fundamentalnego punktu widzenia inwestorzy poruszają się pomiędzy obawami o niedostateczną podaż na rynku ropy a strachem przed recesją – czyli czynnikami, które wpływają w odwrotnym kierunku na ceny tego surowca.
Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

2022-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynkach metali przemysłowych były okresem dynamicznych, a w przypadku niektórych metali wręcz spektakularnych, zniżek. Jednym z wyraźnie przecenionych surowców okazała się miedź, której notowania w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku czerwca oscylowały w okolicach 4,50 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 3,70 USD za funt.
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

2022-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

2022-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki, jednak w powietrzu unosi się przede wszystkim nerwowe wyczekiwanie na rezultaty rozmów podczas spotkania G7 w Niemczech. Jest bowiem praktycznie pewne, że zostaną podczas niego poruszone kluczowe tematy związane z handlem ropą naftową. Po pierwsze, liderzy państw G7 mają zamiar przedyskutować kwestię odnowienie paktu nuklearnego z Iranem po niedawnej wizycie przedstawiciela UE w Teheranie.
Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

2022-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły zniżki, aczkolwiek z fundamentalnego punktu widzenia nadal inwestorzy utknęli pomiędzy obawami o podaż ropy naftowej (jako skutku wojny w Ukrainie) oraz strachem o spadek popytu na ten surowiec (w obliczu jego wysokich cen oraz spowalniającej gospodarki). Na razie ropa naftowa znajduje się na drodze do drugiej wyraźnej tygodniowej zniżki z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku ropy naftowej skupiali się głównie na sytuacji w Stanach Zjednoczonych...
Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

2022-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja przyniosła solidną, około 3-procentową zniżkę notowań ropy naftowej. Z kolei dzisiaj rano presja na niższe ceny się utrzymuje, a notowania ropy poruszają się w okolicach środowego zamknięcia. Ewidentnie na rynku ropy naftowej dominuje retoryka związana z nadchodzącą recesją. Inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo istotnego spowolnienia gospodarczego jako bardzo wysokie w obliczu podwyższanych stóp procentowych w większości państw świata.