Czy świat potrzebuje więcej ropy naftowej?

Czy świat potrzebuje więcej ropy naftowej?
Data dodania: 2021-08-17 (13:13) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od tąpnięcia, a pesymistyczne nastroje dominowały praktycznie przez cały dzień. Dopiero pod koniec poniedziałkowej sesji na rynku ropy naftowej pojawiła się kontra kupujących – jednak nie trwała ona długo. Dzisiaj rano ceny ropy naftowej znów spadają. W przypadku ropy gatunku WTI, zeszły one poniżej 67 USD za baryłkę, a w przypadku ropy Brent poruszają się w rejonie 69 USD za baryłkę.

Pomijając ogromny polityczny wydźwięk sytuacji w Afganistanie, wydarzenia te nie wpłynęły istotnie na rynek ropy naftowej. Afganistan praktycznie nie istnieje na mapie produkcji ropy naftowej na świecie, aczkolwiek nie ulega wątpliwości, że destabilizacja sytuacji w tym rejonie świata mogła przynajmniej częściowo wpływać na nastroje inwestorów.

Tymczasem dużo więcej uwagi na rynku ropy naftowej przyciągają dwie kwestie – obawy o popyt na ten surowiec na świecie oraz rosnąca produkcja w OPEC+. Obawy o popyt są związane głównie z kolejnymi restrykcjami pandemicznymi w Chinach, które już przełożyły się negatywnie na tamtejszą gospodarkę. Teraz podstawowym pytaniem, które zadają inwestorzy, jest to o wielkość popytu w Stanach Zjednoczonych. O ile nowy program infrastrukturalny rozbudził duże oczekiwania, to potencjalne uderzenie kolejnej fali pandemii budzi obawy.

Pamiętajmy również o wątku, który pojawił się w poprzednim tygodniu – kiedy to amerykańska administracja wezwała kraje OPEC+ do bardziej znaczącego zwiększania produkcji ropy naftowej ze względu na rosnący globalny popyt na ten surowiec. Niemniej, rozszerzony kartel ma wątpliwości, czy świat potrzebuje obecnie większych ilości ropy naftowej. Według źródeł cytowanych przez agencję Reuters, OPEC+ ma zamiar trzymać się dotychczasowego planu, polegającego na stopniowym zwiększaniu produkcji ropy każdego miesiąca.

Kakao najdroższe od ponad 5 miesięcy

Notowania kakao mają za sobą dynamiczną, wzrostową serię. Cena tego towaru w Stanach Zjednoczonych jeszcze niecały miesiąc temu oscylowała w rejonie 2230 USD za tonę, natomiast obecnie przekracza już 2600 USD za tonę. To najwyższy poziom notowań kakao od pierwszych dni marca bieżącego roku, a więc od ponad pięciu miesięcy.

Zwyżka cen kakao wywołana została w dużej mierze ożywieniem popytu na ten towar na skutek złagodzenia restrykcji pandemicznych w krajach kluczowych z punktu widzenia handlu kakao. Z pewnością pomogły również zwyżki na rynkach wielu innych towarów rolnych.

Niemniej, notowania kakao nie mają już zbytnio fundamentalnych powodów do kontynuacji zwyżek. Produkcja kakao w sezonie 2020/2021 w kluczowych krajach, czyli na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Ghanie, ma być spora. Co więcej, w ty pierwszym kraju pojawiły się ostatnio deszcze na terenach uprawy kakao, co zwiększa szanse na szybsze od oczekiwań rozpoczęcie zbiorów.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

2022-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia zniżkują. W rezultacie, istnieje spora szansa na to, że już trzeci tydzień z rzędu zakończy się na tym rynku zniżką (dotyczy to głównie amerykańskiego surowca). Mimo obaw o dostawy ropy naftowej do Europy w obliczu sankcji narzuconych na Rosję, większy wpływ na ceny ropy mają negatywne nastroje związane z nadchodzącą recesją, która w opinii wielu inwestorów, jest już dominującym scenariuszem. Spowolnienie gospodarcze uderzyłoby niewątpliwie w popyt na ropę – a wysokie ceny paliw już teraz przyczyniają się do ograniczonego popytu wśród konsumentów.
Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

2022-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Nadal jednak bieżący tydzień upływa cenom ropy na poruszaniu się w rejonie 110 USD za baryłkę, a z fundamentalnego punktu widzenia inwestorzy poruszają się pomiędzy obawami o niedostateczną podaż na rynku ropy a strachem przed recesją – czyli czynnikami, które wpływają w odwrotnym kierunku na ceny tego surowca.
Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

2022-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynkach metali przemysłowych były okresem dynamicznych, a w przypadku niektórych metali wręcz spektakularnych, zniżek. Jednym z wyraźnie przecenionych surowców okazała się miedź, której notowania w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku czerwca oscylowały w okolicach 4,50 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 3,70 USD za funt.
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

2022-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

2022-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki, jednak w powietrzu unosi się przede wszystkim nerwowe wyczekiwanie na rezultaty rozmów podczas spotkania G7 w Niemczech. Jest bowiem praktycznie pewne, że zostaną podczas niego poruszone kluczowe tematy związane z handlem ropą naftową. Po pierwsze, liderzy państw G7 mają zamiar przedyskutować kwestię odnowienie paktu nuklearnego z Iranem po niedawnej wizycie przedstawiciela UE w Teheranie.
Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

2022-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły zniżki, aczkolwiek z fundamentalnego punktu widzenia nadal inwestorzy utknęli pomiędzy obawami o podaż ropy naftowej (jako skutku wojny w Ukrainie) oraz strachem o spadek popytu na ten surowiec (w obliczu jego wysokich cen oraz spowalniającej gospodarki). Na razie ropa naftowa znajduje się na drodze do drugiej wyraźnej tygodniowej zniżki z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku ropy naftowej skupiali się głównie na sytuacji w Stanach Zjednoczonych...
Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

2022-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja przyniosła solidną, około 3-procentową zniżkę notowań ropy naftowej. Z kolei dzisiaj rano presja na niższe ceny się utrzymuje, a notowania ropy poruszają się w okolicach środowego zamknięcia. Ewidentnie na rynku ropy naftowej dominuje retoryka związana z nadchodzącą recesją. Inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo istotnego spowolnienia gospodarczego jako bardzo wysokie w obliczu podwyższanych stóp procentowych w większości państw świata.
USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

2022-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spokojnym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, dzisiaj obserwujemy dynamiczne zniżki notowań tego surowca. W środę rano ceny ropy naftowej WTI zniżkują o 6 USD na baryłce, a ceny ropy Brent niewiele mniej, bo o 5 USD na baryłce, co przybliża notowania obu gatunków ropy naftowej powoli do okolic psychologicznej bariery na poziomie 100 USD za baryłkę. Przyczyną dzisiejszych sporych przecen na rynku ropy naftowej okazały się działania amerykańskich władz. Administracja Joe Bidena wykazuje coraz większą determinację w walce z wysokimi cenami paliw.
Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

2022-06-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Przez większość bieżącego miesiąca notowania miedzi znajdowały się pod presją strony podażowej. Pomijając zwyżki z samego początku miesiąca, już od 3 czerwca ciąg zniżek na tym rynku był niemal nieprzerwany. To sprawiło, że w ostatnich dniach notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny przetestowały poziom 4 USD za funt jako techniczną barierę – i na razie okazała się ona skuteczna. Dzisiaj rano notowania miedzi w USA odbijają w górę, powracając ponad wspomniany poziom 4 USD za funt.
Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

2022-06-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Rozpoczyna się nowy tydzień na rynku ropy naftowej, jednak problemy i wyzwania tego rynku pozostają takie same jak w tygodniach poprzednich. Nadal notowania ropy naftowej z jednej strony pozostają pod presją obaw o wzrost gospodarczy na świecie, jednak z drugiej strony są podtrzymywane przez obawy o podaż tego surowca, związane głównie z konsekwencjami wojny w Ukrainie.