Nie będzie strajku w największej kopalni miedzi na świecie

Nie będzie strajku w największej kopalni miedzi na świecie
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2021-08-13 (13:54)

Notowania miedzi zwyżkowały w pierwszej połowie bieżącego tygodnia. Stronie popytowej na tym rynku sprzyjały m.in. obawy o strajk w kopalni Escondida w Chile, będącej największą kopalnią miedzi na świecie. Po nieudanych próbach osiągnięcia kompromisu na linii związki zawodowe – spółka BHP (zarządca kopalni), musiały rozpocząć się mediacje z udziałem chilijskiego rządu.

Jeszcze przez pierwsze dni tych rozmów nie było wiadomo, czy do porozumienia dojdzie. O ile spółka BHP przekonywała w swoich oświadczeniach, że kompromis jest coraz bliżej, to przedstawiciele związków zawodowych wzywali do mobilizacji i przygotowań do ewentualnego strajku.

Ostatecznie jednak doszło do porozumienia, a związki zawodowe zaakceptowały propozycję nowego kontraktu dotyczącego warunków pracy, zaproponowanego przez BHP. A to oznacza oddalenie groźby strajku, przynajmniej w najbliższej perspektywie.

Na rynku miedzi ten fakt został przyjęty ze spokojem, zwłaszcza że podobne historie zdarzały się już wcześniej. Związki zawodowe na rynku wydobywczym w Chile są wyjątkowo aktywne i wykorzystują wiele okazji do tego, by wynegocjować lepsze warunki pracy. A biorąc pod uwagę trwającą przez ponad rok hossę na rynku miedzi oraz dobre wyniki spółek wydobywczych, presji na wyższe pensje można się było po prostu spodziewać.

Notowania miedzi od wczoraj poruszają się w wąskiej konsolidacji. Cena miedzi w Stanach Zjednoczonych oscyluje w okolicach 4,33-4,40 USD za funt.

PSZENICA - Wzrostowy tydzień na rynku pszenicy

W bieżącym tygodniu na rynku pszenicy zdecydowanie dominowała strona popytowa. Wczoraj cena pszenicy w USA zwyżkowała o prawie 3,7%, docierając do okolic 7,50-7,60 USD za buszel. To najwyższy poziom cen pszenicy od pierwszej połowy maja bieżącego roku – a jednocześnie, jest to poziom ówczesnych lokalnych maksimów.

Biorąc pod uwagę bliskość technicznego oporu, dzisiejsze wyhamowanie zwyżek notowań pszenicy nie dziwi – co nie zmienia faktu, że póki co strona popytowa pozostaje silna, a cena pszenicy nie koryguje znacząco wcześniejszych wzrostów. Wynika to przede wszystkim z sytuacji fundamentalnej na tym rynku, czyli obaw o podaż pszenicy na świecie.

Niekorzystne uwarunkowania pogodowe panowały bowiem w ostatnim czasie m.in. na terenach uprawy pszenicy w Stanach Zjednoczonych oraz w Rosji. Departament Rolnictwa USA (USDA) podał prognozy, według których produkcja pszenicy w USA ma być najniższa od 19 lat. Z kolei w środę prognozy produkcji pszenicy w Rosji obniżyły dwie instytucje: IKAR i Sovecon, tłumacząc to suszami i wysokimi temperaturami powietrza.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ciekawe ruchy inwestorów na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+

Ciekawe ruchy inwestorów na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+

2023-05-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się około 3-procentowymi przecenami. Tym samym, notowania ropy naftowej zniwelowały praktycznie cały ruch wzrostowy który pojawił się wcześniej w ciągu bieżącego tygodnia. Dziś rano ceny ropy poruszają się w konsolidacji w okolicach 72,30 USD za baryłkę w przypadku ropy WTI oraz 76,50 USD za baryłkę w przypadku ropy gatunku Brent. W ostatnich dniach (a szerzej: także w ostatnich tygodniach) swój wielki comeback na rynku ropy mają inwestorzy i spekulanci grający na spadek notowań. Wielkość krótkich pozycji wzrosła na skutek obaw dotyczących wzrostu gospodarczego na świecie i, w związku z tym, także popytu na ropę naftową.
Wyjątkowo duży spadek zapasów ropy naftowej w USA

Wyjątkowo duży spadek zapasów ropy naftowej w USA

2023-05-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Środowa sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na plusie. Cena surowca gatunku WTI w Stanach Zjednoczonych zwyżkowała do okolic 74 USD za baryłkę, a notowania europejskiej ropy Brent wzrosły do poziomu 78 USD za baryłkę. Dzisiaj rano ceny obu tych gatunków ropy naftowej poruszają się w konsolidacji przy wczorajszych cenach zamknięcia.
Ceny ropy naftowej w górę po ostrzeżeniu Saudyjczyków

Ceny ropy naftowej w górę po ostrzeżeniu Saudyjczyków

2023-05-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na wyraźnym plusie. Ceny tego surowca wzrosły o ponad procent. Warto jednak zaznaczyć, że nadal poruszają się one na poziomach relatywnie bliskich tegorocznych minimów. Dzisiaj rano zwyżka się utrzymuje – ceny ropy oscylują w okolicach wczorajszego poziomu zamknięcia. Wzrost cen ropy naftowej był wywołany dwoma głównymi czynnikami. Pierwszym z nich był wyraźny spadek zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.
Dalszy ciąg konsolidacji na rynku ropy naftowej

Dalszy ciąg konsolidacji na rynku ropy naftowej

2023-05-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od delikatnej zwyżki, jednak dynamika zmian cen pozostaje niewielka. W szerszej perspektywie, ceny ropy tkwią w konsolidacji przy tegorocznych minimach. Po dynamicznej zwyżce notowań ropy naftowej na początku kwietnia, która była wynikiem nieoczekiwanej decyzji OPEC+ o cięciu limitów produkcji, nie ma już śladu. Notowania ropy ugięły się bowiem pod naciskiem oczekiwań związanych z trudną sytuacją gospodarczą na świecie, która może negatywnie przekładać się na popyt na ropę.
Najgorszy tydzień na rynku złota od lutego

Najgorszy tydzień na rynku złota od lutego

2023-05-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku złota jest wyjątkowo słaby – cena tego kruszcu obecnie porusza się w okolicach 1955-1970 USD za uncję, a więc już od trzech sesji utrzymuje się poniżej bariery 2000 USD za uncję. Jeśli dziś sytuacja się istotnie nie zmieni, to będzie ona oznaczała najgorszy tydzień na rynku złota od lutego br. Zniżka cen złota to efekt przede wszystkim siły amerykańskiego dolara, który jest z notowaniami kruszcu negatywnie skorelowany.
Cena złota znów w okolicach 2000 USD za uncję

Cena złota znów w okolicach 2000 USD za uncję

2023-05-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota znalazły się wczoraj pod większą presją podaży – cena tego kruszcu tym samym zeszła nieznacznie poniżej 2000 USD za uncję i dziś rano porusza się w wąskiej konsolidacji w okolicach wtorkowego zamknięcia. Przed nami nerwowy okres na rynku złota. Istnieje duża szansa na to, że ceny tego surowca będą walczyły o powrót ponad barierę 2000 USD za uncję, jednak duży będzie w tym udział danych makroekonomicznych oraz deklaracji ze strony przedstawicieli banków centralnych, z Fed na czele.
Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-05-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się zniżką. Druga połowa tygodnia była okresem nieprzerwanych spadków notowań tego surowca, a nowy tydzień rozpoczyna się od wyhamowania zniżek w okolicach piątkowego zamknięcia. Cena ropy WTI oscyluje tuż powyżej bariery 70 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 74 USD za baryłkę.
Niezmienne prognozy OPEC dotyczące popytu na ropę

Niezmienne prognozy OPEC dotyczące popytu na ropę

2023-05-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych oraz powrót do siły amerykańskiego dolara mają negatywne przełożenie na ceny ropy naftowej. Druga połowa bieżącego tygodnia na tym rynku upływa na spadkach notowań, a cały tydzień ma dużą szansę zakończyć się na minusie. Wczoraj raport dotyczący sytuacji na światowym rynku ropy oraz prognoz na bieżący rok, przedstawił kartel OPEC. Nie był on jednak zaskakujący: instytucja ta utrzymała swoje prognozy globalnego popytu na ropę naftową w 2023 roku na niezmienionym poziomie – według kartelu, w 2023 r. wzrośnie on o 2,33 mln baryłek dziennie, a więc o około 2,3%.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2023-05-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po mocnej końcówce poprzedniego tygodnia, w bieżącym tygodniu ceny ropy naftowej rosną. Co prawda wczorajsza sesja zakończyła się na tym rynku na minusie, jednak już dzisiaj nastąpił powrót do zwyżek. Ceny ropy WTI oscylują w okolicach poziomu 73 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 77 USD za baryłkę.
Rosja: OPEC+ nie widzi potrzeby dalszych cięć produkcji ropy

Rosja: OPEC+ nie widzi potrzeby dalszych cięć produkcji ropy

2023-04-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dynamicznych spadkach w pierwszej połowie tygodnia, na rynku ropy naftowej zrobiło się spokojniej. Zniżka cen tego surowca wyhamowała, a nawet pojawiły się delikatne wzrosty. Ich zakres jest jednak niewielki – ogólnie, na rynku ropy naftowej nastroje są bowiem raczej pesymistyczne. Wynika to z obaw związanych z popytem na ten surowiec, głównie w Chinach i USA, czyli lokomotywach globalnej gospodarki.