Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Styczeń na globalnych rynkach finansowych

Styczeń na globalnych rynkach finansowych

2008-01-31 Komentarz X-Trade Brokers
Obserwując rynki finansowe z reguły koncentrujemy się na obserwacji stóp zwrotu i analizowaniu czynników, które kształtują ceny aktywów. Ale nieodłącznym elementem rynków jest również zmienność, dzięki której przecież stopy zwrotu w ogóle można osiągnąć.
Ciekawy poranek na EUR/USD

Ciekawy poranek na EUR/USD

2008-01-31 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Czwartkowy poranek przynosi zdecydowany wzrost zmienności notowań eurodolara. W ciągu ostatnich pięciu godzin kurs tej pary wzrósł z poziomu 1,4845 do 1,4912, żeby następnie spaść do 1,4816 dolara. Ten wzrost zmienności może oznaczać proces kształtowania się krótkoterminowej formacji odwrócenia tendencji wzrostowej.

Fed obniżył stopy o 50 punktów. Co dalej?

Fed obniżył stopy o 50 punktów. Co dalej?

2008-01-31 Komentarz poranny Open Finance
WYDARZENIE DNIA: Zgodnie z oczekiwaniami Komitet Otwartego Rynku (FOMC) obniżył stopy procentowe w banku rezerw federalnych o kolejne 50 pkt. Reakcja giełdy była krótkotrwała. Inwestorzy zastanawiają się co dalej. Pomijając krótkotrwałe wahania rynkowe, decyzja Fed może mieć różnego rodzaju następstwa w dłuższym terminie.
Stopy w Polsce w górę

Stopy w Polsce w górę

2008-01-31 Komentarz walutowy Money Expert
Po informacji Głównego Urzędu Statystycznego o wzroście inflacji w grudniu do 4% w zasadzie już nikt nie miał wątpliwości co do decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie więc z oczekiwaniami po środowym posiedzeniu RPP pojawił się komunikat o podwyższeniu głównej stopy referencyjnej o 25 punktów bazowych, czyli do poziomu 5,25%.
Osłabienie dolara po obniżce stóp

Osłabienie dolara po obniżce stóp

2008-01-31 Komentarz poranny TMS Brokers
Środa na rynku walutowym była istotnym dniem ze względu na bardzo ważne publikacje. Inwestorzy najbardziej oczekiwali oczywiście na decyzje FED, jednakże wcześniej poznaliśmy równie istotne dane o PKB w USA, oraz decyzję Rady Polityki Pieniężnej.
Jasny sygnał FED

Jasny sygnał FED

2008-01-31 Raport poranny FMCM
FED, który już przed tygodniem w sposób obiegowy obciął stopy procentowe aż o 75 pkt. baz. wczoraj również nie zawahał się w dalszym rozluźnianiu polityki pieniężnej. Wczorajsza decyzja o obniżeniu kosztu pieniądza o kolejne 50 pkt. baz. jest jasnym sygnałem dla rynków, że obecnie podstawowym celem, jaki założył sobie FED jest rozruszanie amerykańskiej gospodarki.
Nie czas na hurraoptymizm

Nie czas na hurraoptymizm

2008-01-31 X-Trade Brokers Daily
Reakcja rynku akcji na wczorajszą decyzję Fed, świetnie obrazowała jej znaczenie – zaraz po obniżce stóp o 50 bp (czyli łącznie w styczniu o 125 bp) indeks S&P500 poszybował w górę o 2%, jednak przed zakończeniem sesji cała zwyżka była już nieaktualna.
FED nie pomógł giełdom

FED nie pomógł giełdom

2008-01-31 Komentarz poranny TMS Brokers
Spadki indeksów amerykańskich oraz azjatyckich w połączeniu z negatywnymi informacjami, które napłynęły z banków UBS oraz BNP Paribas pociągnęły wczoraj giełdy europejskie w dół. Otwarcie rynku terminowego na warszawskim parkiecie (spadek o 21 pkt) wskazywało na podobne zachowanie naszych indeksów.
Nie można narzekać na brak działań ze strony Fedu

Nie można narzekać na brak działań ze strony Fedu

2008-01-31 Codzienny Puls Rynku IDM SA
Wydarzeniem wczorajszego dnia była decyzja FOMC odnośnie stóp procentowych w USA. Rynki utrzymywały się w szerszych zakresach wahań do czasu komunikatu. Zgodnie z oczekiwaniami analityków doszło do kolejnego cięcia stóp procentowych.
Teatr jednego aktora

Teatr jednego aktora

2008-01-31 Komentarz poranny DM IDMSA
W środę uwaga największych inwestorów skupiła się niemal wyłącznie na jednej spółce – Telekomunikacji Polskiej S.A. Po porannej publikacji dobrych wyników finansowych wraz z założeniami zarządu co do programu wypłaty solidnej dywidendy w najbliższych latach, inwestorzy instytucjonalni wręcz wyrywali sobie z rąk akcje ”tepsy”.
FED udziela wsparcia dla popytowej strony gospodarki

FED udziela wsparcia dla popytowej strony gospodarki

2008-01-31 Poranny Szkic Walutowy AFS
Wczoraj wieczorem, zgodnie z oczekiwaniami, Federalny Komitet Otwartego Rynku obniżył kolejny raz stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych, aby zapobiec kompletnemu zatrzymaniu rozwoju amerykańskiej gospodarki. Z jakim mechanizmem mamy do czynienia?
Amerykański PKB w IV kwartale wzrósł o 0,6 proc.

Amerykański PKB w IV kwartale wzrósł o 0,6 proc.

2008-01-30 Komentarz popołudniowy Open Finance
WYDARZENIE DNIA: Wynik rozczarowujący, bo ekonomiści liczyli jednak na to, że będzie to ponad 1 proc. Ale rynki finansowe nie przejęły się publikacją - w końcu to tylko dane wstępne. Wstępne, a w dodatku dotyczące przeszłości.
W oczekiwaniu na decyzję FOMC

W oczekiwaniu na decyzję FOMC

2008-01-30 Raport popołudniowy FMCM
Przebieg dzisiejszego dnia dobrze odzwierciedla warunki panujące na rynku. Inwestorzy są obecnie zmuszeni do wyważenia swoich decyzji inwestycyjnych pomiędzy napędzaną przez oczekiwania spadku stóp procentowych w USA niechęcią do amerykańskiej waluty, a wątpliwościami czy FOMC zdecyduje się dziś na drugie w przeciągu tygodnia cięcie kosztu pieniądza.
Najważniejszy dzień tygodnia dla rynków finansowych

Najważniejszy dzień tygodnia dla rynków finansowych

2008-01-30 Popołudniowy Szkic Walutowy AFS
Najważniejszy dzień tygodnia dla rynków finansowych dobiega końca, jednak najważniejsza informacja zostanie opublikowana dopiero o 20:15 polskiego czasu. Wtedy to dowiemy się o ile FED obetnie stopy procentowe. Zanim do tego dojdzie trzeba podsumować co się dzisiaj wydarzyło.
Podsumowanie sesji na GPW

Podsumowanie sesji na GPW

2008-01-30 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Dzisiejszą sesję na GPW inwestorzy mogą zaliczyć do udanych. Indeks WIG, po wzroście o 0,86 proc., zakończył dzień na poziomie 48451,01 pkt. To najwyższe zamknięcie od 14 stycznia br., a jednocześnie poziom o 14 proc. wyższy od tegorocznego minimum. Indeks WIG20 zakończył dzień na poziomie 3014,78 pkt., rosnąc równo o 1 proc., sWIG80 zyskał 1,2 proc., mWIG40 0,61 proc., a TechWIG 0,93 proc.
Decyzja RPP nie zaskoczyła

Decyzja RPP nie zaskoczyła

2008-01-30 Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Zgodnie z oczekiwaniami RPP podwyższyła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do poziomu 5,25%. Wcześniej oficjalnie potwierdzony został 6,5% wzrost PKB w 2007 r. Złoty zareagował na te wydarzenia nieznacznym umocnieniem zarówno wobec euro jak i dolara odpowiednio do poziomów 3,6100 i 2,4400.
Wzrosty przed decyzją FED-u

Wzrosty przed decyzją FED-u

2008-01-30 Komentarz giełdowy Gold Finance
Środowa sesja na GPW rozpoczęła się od wzrostów. Indeks WIG20 już na początku dnia pokonał poziom 3000 punktów, jednak spadki na innych giełdach europejskich spowodowały lekką przewagę podaży i powrót indeksu w okolice wczorajszego zamknięcia.
USA blisko recesji

USA blisko recesji

2008-01-30 Komentarz X-Trade Brokers
W czwartym kwartale minionego roku amerykańska gospodarka była bardzo blisko recesji – wzrost wyniósł zaledwie 0,6% w ujęciu anualizowanym (ujęcie to pokazuje jaki byłby roczny wzrost gdyby tendencje z danego okresu utrzymały się przez cały rok).
RPP nie zaskoczyła, FED może

RPP nie zaskoczyła, FED może

2008-01-30 Puls Walutowy FIT DM
Dzisiejsza decyzja o podwyżce stóp procentowych o 25 p.b. do poziomu 5,25 proc. nie była zaskoczeniem biorąc pod uwagę ostatnie odczyty inflacji (także tej liczonej w ujęciu bazowym), a także wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej.
Kredyty nie podrożeją (na razie)

Kredyty nie podrożeją (na razie)

2008-01-30 Komentarz popołudniowy Open Finance
Dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) niczego nie zmienia z punktu widzenia osób spłacających kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu. A to dlatego, że rynek zdyskontował dzisiejszą decyzję RPP już kilka miesięcy temu.