Pawlak: Złoty jest za mocny aby wejść do ERM II

Pawlak: Złoty jest za mocny aby wejść do ERM II
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-03-27 (18:16)

WYDARZENIE DNIA: Zdaniem wicempremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka kurs złotego jest obecnie zbyt wysoki, aby Polska mogła przystąpić do ERM II. ERM II to korytarz wahań złotego, w którym nasza waluta miałaby przebywać przez okres dwóch lat przed przystąpieniem do strefy euro.

Zdaniem wicepremiera obecne umocnienie złotego jest efektem narastających napięć na światowych rynkach finansowych. Wytyczenie korytarza wahań dla złotego w takich warunkach byłoby zbyt ryzykowne i należy z tym poczekać do czasu ustabilizowania się notowań na światowych rynkach. Jednocześnie Waldemar Pawlak powiedział, że Polska powinna przyjąć euro szybko (po okresie stabilizacji notowań), aby ulżyć eksporterom, którzy cierpią ze względu na umocnienie złotego.

SYTUACJA NA GPW

Notowania rozpoczęły się od silnego wzrostu, WIG20 przekroczył poziom 3 tys. pkt. Okazało się, że mimo optymistycznych nastrojów był to zbyt wysoki poziom. Szybko nastąpiła korekta, ale niezbyt głęboka. Do końca sesji obserwowaliśmy konsolidację i aktywną wymianę akcji. W cenach zamknięcia WIG20, ale także WIG, mWIG i sWIG pokonały szczyty sprzed dwóch tygodni, co należy interpretować jako sygnał kupna. Sygnał wiarygodny tym bardziej, że zbliża się koniec kwartału i instytucje finansowe mogą być zainteresowane co najmniej utrzymaniem obecnego poziomu kursów, jeśli nie ich podciągnięciem. Inna sprawa, czy wzrost nawet o kilka procent jest w stanie zatrzeć wrażenie po spadkach ze stycznia, które będą mieć przecież największy wpływ na kwartalne stopy zwrotu.

Dziś podrożały akcje 182. spółek, potaniały 101, obroty wyniosły prawie 1,5 mld PLN.

GIEŁDY W EUROPIE

Główne europejskie indeksy trzeci dzień z rzędu utrzymują się na poziomach wywalczonych na wtorkowym otwarciu - po wczorajszych lekkich spadkach dzisiaj odrabiały straty. O godz. 17.30 niemiecki DAX zyskiwał 1,3 proc., francuski CAC40 0,8 proc., a brytyjski FTSE 1 proc. To wynik znacznej poprawy nastrojów wokół spółek finansowych, z którego od czasu do czasu pojawiają sie również pozytywne informacje. Dziś taką podał największy fundusz hedgingowy - londyńska MAN Group- który zapowiedział, że tegoroczny zysk powinien być lepszy od oczekiwań. W takich momentach rynek zastanawia się, czy silne przeceny w stosunku do niektórych spółek finansowych są uzasadnione. Rosły także ceny akcji spółek wydobywczych.

Wall Street otworzyła sie blisko poziomów wczorajszego zamknięcia, po tym jak dane dotyczące inflacji okazały sie nieznacznie lepsze od oczekiwań.

WALUTY

Dane napływające z USA były nieco lepsze od oczekiwań - liczba osób zgłaszających się po raz pierwszy po zasiłek była mniejsza od oczekiwań, a inflacja bazowa wyniosła 2,5 proc., wobec oczekiwanej 2,7 proc. - lecz mimo to dolar pozostał słaby. Pod koniec dnia euro kosztowało 1,58 USD, po tym jak w nocy naszego czasu wyznaczyło nowy rekord na pozioie 1,5844 USD. Wskaźniki techniczne wskazują na negatywne dywergencje, co zapowiadałoby spadek kursu euro, ale na razie inwestorzy nie przejmują się takimi sygnałami.

Jen spadł wobec dolara o 0,8 proc., i o 0,6 proc. wobec jena.

Dla złotego to korzystna sytuacja. Kurs dolara spadł do 2,23 PLN i jest bliski pogłębienia historycznego dołka. Euro potaniało do 3,52 PLN, a frank do 2,246 PLN.

SUROWCE

Cena miedzi silnie poszła w górę po ogłoszeniu prognozy 23 proc. wzrostu produkcji stali nierdzewnej w Chinach w obecnym roku. Popyt Państwa Środka od lat napędza ceny surowców przemysłowych i na takie informacje rynek reaguje bardzo energicznie. Na giełdzie w Londynie trzymiesięczny kontrakt na miedź podrożał o 1,9 proc. do poziomu 8.335 USD. Wpłynął na to również spadek zapasów na londyńskiej LME, które są najniższe od połowy sierpnia.

Wzrosty kontynuuje również ropa, która podrożała trzeci dzień z rzędu. Po zwyżce o 0,7 proc. za londyńską baryłkę brent znów płacono 105 USD. Przyczyniły się do tego doniesienia z Iraku, gdzie uszkodzony został rurociąg transportujący ropę do głównego eksportowego terminalu. Jednak, po południu odezwała się podaż i część dzisiejszej zwyżki została oddana.

Złoto od dwóch dni pozostaje w okolicach 950 USD za uncję w związku z niewielkimi ruchami dolara. Dziś część inwestorów zrealizowała zyski z odbicia z początku tygodnia i kurs odchylił się od wspomnianego poziomu o 6 dolarów w dół.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.