Paniczna wyprzedaż na Wall Street

Paniczna wyprzedaż na Wall Street
Data dodania: 2022-06-13 (17:41) Komentarz giełdowy XTB

Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa przynosi duże wyprzedaże na szerokim rynku. Spadki obserwujemy na wszystkich sesjach od azjatyckiej, europejskiej po amerykańską gdzie indeksy giełdowe otworzyły się w fatalnych nastrojach. Piątkowe tąpnięcie jest kontynuowane, nadzieje wokół odreagowania na początku tygodnia zostały brutalnie pogrzebane. Czego możemy spodziewać się po decyzji FED w tym tygodniu i co może powstrzymać dalsze wyprzedaże?

W ostatnim czasie obserwujemy prawdziwy, synergiczny efekt negatywnych dla rynków finansowych zdarzeń, a niepokojące odczyty danych z gospodarki powodują obawy wokół recesji. Spowolnienie gospodarcze rzeczywiście mogłoby powoli ‘wykrwawiać’ giełdowe indeksy w obliczu słabszych wyników spółek giełdowych, których część wciąż notowana jest na relatywnie historycznie wysokich wskaźnikach ceny do zysków. Obawy wokół agresywniejszego cyklu podwyżek stóp przez FED mają swoje uzasadnienie. Do niedawna jeszcze rynki karmiły się nadzieją na zwolnienie tempa w lipcu i wrześniu. Dziś oczekiwania wokół podwyżek zdecydowanie wzrosły a rynki niemal doszczętnie opuściła nadzieja na FED, który rzuci koło ratunkowe w najbliższym czasie.

Rezerwa Federalna stanie przed poważnym dylematem już we środę gdzie poznamy kolejne decyzje bankierów. Podwyżka o 50 pb jest już właściwie oczywistym i najbardziej prawdopodobnym minimum na najbliższym zgromadzeniu. Zmiana decyzji do 75 pb przez piątkowy fatalny odczyt danych (inflacja CPI najwyższa od 1981 roku, sentyment konsumentów wg. Uniwersytetu Michigan na historycznych minimach) wciąż jest jedną z radykalnych opcji leżących na stole i może spowodować kolejne tąpnięcie. Posiedzenie i konferencja FED będzie głównym wydarzeniem tygodnia, na którym koncentrują się rynki, choć niewykluczone, że byki spróbują swoich sił, oczekując na choćby jedną gołębią wzmiankę. Niepokojące informacje wpłynęły dziś również z Chin, gdzie w prowincji Szanghaj znów wszczęto lockdown wywołany koronawirusem. Inwestorzy w ostatnich tygodniach spodziewali się już odwilży w Chinach i powolnego luzowania gospodarki. Sytuacja geopolityczna wciąż utrzymuje część kupujących w słabych nastrojach. Amerykańscy analitycy wojskowi wskazują na postępy rosyjskiej ofensywy w Donbasie, rośnie też napięcie między Chinami a USA.

Potencjalnie sytuacja popytu może ulec poprawie dopiero w obliczu informacji o szczycie inflacyjnym i normalizacji polityki monetarnej. Przyszła decyzja FED dot. obniżek stóp procentowych może stanowić dla rynku punkt zwrotny, w którym popyt na ryzykowne aktywa ponownie zacznie się odradzać. Jednocześnie jednak wciąż na horyzoncie nie widać spadającego tempa wzrostu inflacji, przez co bieżąca sytuacja faworyzująca stronę podażową może trwać dłużej.

Potężne tąpnięcie nie ominęło rynku kryptowalut, gdzie Bitcoin osunął się już w okolice bliskie 22 000 USD, potężnie straciło też Ethereum. Trend zdecentralizowanych finansów, które miały być zabezpieczeniem przed globalnym systemem bankowym okazały się być pułapką dla wielu kupujących. W obliczu bardzo silnego dolara tracą też metale szlachetne, złoto osuwa się w okolice 1830 USD, nawet na tym rynku próżno szukać dziś lepszych nastrojów i zabezpieczenia przed inflacją.

Dziś ciężko znaleźć walory, które zyskują. Potężnie tracą akcje gigantów rynku ropy Occidental i ExxonMobil w obliczu obaw wokół ‘recesyjnego’ popytu na ropę. Fatalną sesję zalicza też Tesla, której wycena akcji spada do okolic 660 USD. Tracą też walory największych amerykańskich sprzedawców detalicznych Costco, Target i Walmart.

Indeksy dziś nurkują, byki uciekają pod presją kolejnych fal podaży. S&P500 tonie o ponad 3,0% i zbliża się do 3750 punktów. W ślad za nim idzie technologiczny NASDAQ, który notuje ponad 3,5% spadki i osuwa się do blisko 11 300 punktów. Minimalnie lepiej radzi sobie Dow Jones, który spada o ponad 2,6%. Niemiecki DAX oddał dziś również ponad 2,6%. WIG20 dołożył jeszcze 2,6% do spadków i zakończył sesje przy 1680 punktach.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

22:50 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym przebiegała spokojnie. Poniedziałki z reguły charakteryzują się mniejszą zmiennością. Dodatkowo dzisiejszy brak większych ruchów można tłumaczyć Świętem Niepodległości w Stanach Zjednoczonych. Patrząc na poszczególne indeksy ze Starego Kontynentu, niemiecki DAX stracił 0,3%, podczas gdy francuski CAC40 zyskał 0,4%, a londyński FTSE 100 dodał aż 0,9%. Pomimo mieszanych nastrojów, na plusie dzień zakończył także nasz polski WIG20, który zyskał 0,25% i zamknął się powyżej 1690 pkt.
Czy Fed jest wiarygodny?

Czy Fed jest wiarygodny?

2022-06-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy w zasadzie kompletną wyprzedaż na większości rynków finansowych. Indeksy giełdowe cofają się bardzo mocno, wyprzedawane są surowce, nawet pomimo tego, że dane inflacyjne zaskoczyły niewielkim spadkiem. Teoretycznie rynek powinien reagować euforią, że szczyt inflacji może być już za nami. Z drugiej strony ostatnie stwierdzenia Fed sugerują, że wcale nie ma powodów do zadowolenia i istnieje duża szansa, że świat nie tylko wpadnie w recesję, ale być może nawet w stagflację.
Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

2022-06-29 Komentarz giełdowy XTB
Spowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji. Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%.
Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

2022-06-27 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja, a szczególnie jej początek, przyniosła kontynuację sentymentu z końcówki minionego tygodnia. Pomimo wciąż utrzymujących się obaw związanych z inflacją, a także możliwej recesji, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu wystartowały bardzo dobrze dzisiejszy handel, a mimo cofnięcia które obserwowaliśmy w dalszej części dnia, ostatecznie zakończyły sesję wyżej. Wzrosty okazały się jednak ograniczone i znacznie mniejsze niż w piątek, niemniej kierunek wzrostowy został utrzymany (przynajmniej na razie).
Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

2022-06-24 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja na rynku akcji przyniosła powiew optymizmu. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, zaostrzanie polityki przez główne banki centralne na świecie, a także widmo recesji w gospodarce, sprowadziły w ostatnim czasie indeksy giełdowe na niższe poziomy. Niemniej w każdym trendzie mamy do czynienia z korektami i dzisiejszy ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach należy tłumaczyć odreagowaniem. Na ile będzie ono trwałe?
Rynek szykuje się na kryzys

Rynek szykuje się na kryzys

2022-06-23 Komentarz giełdowy XTB
Nie ma wątpliwości, że w tym momencie zdecydowana większość inwestorów, innych uczestników rynków czy również społeczeństwo oczekuje nadejścia kryzysu. Wczoraj takie domysły zostały potwierdzone przez Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej, który dostrzega duże prawdopodobieństwo takiego problemu. Kryzys generalnie może też służyć do samego ograniczenia wzrostu cen, choć jednocześnie istnieje ryzyko tzw. stagflacji, czyli połączenia wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego lub nawet recesji.
Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

2022-06-22 Komentarz giełdowy XTB
Od kilku tygodni obserwujemy natłok informacji i danych z gospodarki, które informują o prawdopodobnej recesji i spowolnieniu światowej gospodarki. Lawinę informacyjną przekazywaną przez media podpierają twarde odczyty ekonomicznych danych. Dziś przed senatem USA sytuację gospodarczą komentował szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.
Kupujący nie boją się recesji

Kupujący nie boją się recesji

2022-06-21 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy polepszający się sentyment inwestorów mimo danych ekonomicznych, które powinny straszyć rynek i utrzymywać go w niepewności. Czy dzisiejsze wzrosty na indeksach oznaczają, że byki stają się głuche na ostrzeżenia i publikacje danych świadczących o możliwej recesji? Czy czynniki straszące dotychczas rynki tracą swoją moc? Zespół analityków Goldman Sachs wskazał na 30% prawdopodobieństwo wejścia w recesję w przyszłym roku, w porównaniu z i tak pesymistyczną 15% prognozą wcześniej.
Mieszane sentymenty przed decyzją FED

Mieszane sentymenty przed decyzją FED

2022-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy ograniczoną zmienność na indeksach. Wczorajsza kaskadowa wyprzedaż straciła dziś na sile, rynki powstrzymują się ze zdecydowanymi krokami przed jutrzejszą decyzją FED w sprawie kolejnej stóp procentowych. Popyt wciąż jednak boi się w zdecydowany sposób wrócić do gry, a ‘najmniejsza linia oporu’ wciąż kieruje indeksy na południe. Czy jutrzejsza decyzja FED uratuje rynek akcji przed dalszymi spadkami? Czy może jastrzębi zwrot jest już zawarty w cenach aktywów?
Pogrom kupujących przed weekendem

Pogrom kupujących przed weekendem

2022-06-10 Komentarz giełdowy XTB
Podaż i popyt od dłuższego czasu toczyły między sobą walkę, z której któraś ze stron musiała wyjść zwycięsko. Byki próbowały swoich sił, lecz kolejny raz zostały zmuszone do kapitulacji przez aktywną podaż. Dziś obserwujemy prawdziwy pogrom na giełdowych indeksach. Czy to dopiero początek mocniejszego ruchu na południe? Jeszcze kilka dni temu prognoza wydana przez analityków Bank of America wieszcząca S&P500 w okolicach 3200 punktów pachniała czarnowidztwem. Jednak w obliczu słabych danych o galopującej inflacji i fatalnym sentymencie konsumentów wycena ta, choć wciąż abstrakcyjna wydaje się możliwa.