Paniczna wyprzedaż na Wall Street

Paniczna wyprzedaż na Wall Street
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-06-13 (17:41)

Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa przynosi duże wyprzedaże na szerokim rynku. Spadki obserwujemy na wszystkich sesjach od azjatyckiej, europejskiej po amerykańską gdzie indeksy giełdowe otworzyły się w fatalnych nastrojach. Piątkowe tąpnięcie jest kontynuowane, nadzieje wokół odreagowania na początku tygodnia zostały brutalnie pogrzebane. Czego możemy spodziewać się po decyzji FED w tym tygodniu i co może powstrzymać dalsze wyprzedaże?

W ostatnim czasie obserwujemy prawdziwy, synergiczny efekt negatywnych dla rynków finansowych zdarzeń, a niepokojące odczyty danych z gospodarki powodują obawy wokół recesji. Spowolnienie gospodarcze rzeczywiście mogłoby powoli ‘wykrwawiać’ giełdowe indeksy w obliczu słabszych wyników spółek giełdowych, których część wciąż notowana jest na relatywnie historycznie wysokich wskaźnikach ceny do zysków. Obawy wokół agresywniejszego cyklu podwyżek stóp przez FED mają swoje uzasadnienie. Do niedawna jeszcze rynki karmiły się nadzieją na zwolnienie tempa w lipcu i wrześniu. Dziś oczekiwania wokół podwyżek zdecydowanie wzrosły a rynki niemal doszczętnie opuściła nadzieja na FED, który rzuci koło ratunkowe w najbliższym czasie.

Rezerwa Federalna stanie przed poważnym dylematem już we środę gdzie poznamy kolejne decyzje bankierów. Podwyżka o 50 pb jest już właściwie oczywistym i najbardziej prawdopodobnym minimum na najbliższym zgromadzeniu. Zmiana decyzji do 75 pb przez piątkowy fatalny odczyt danych (inflacja CPI najwyższa od 1981 roku, sentyment konsumentów wg. Uniwersytetu Michigan na historycznych minimach) wciąż jest jedną z radykalnych opcji leżących na stole i może spowodować kolejne tąpnięcie. Posiedzenie i konferencja FED będzie głównym wydarzeniem tygodnia, na którym koncentrują się rynki, choć niewykluczone, że byki spróbują swoich sił, oczekując na choćby jedną gołębią wzmiankę. Niepokojące informacje wpłynęły dziś również z Chin, gdzie w prowincji Szanghaj znów wszczęto lockdown wywołany koronawirusem. Inwestorzy w ostatnich tygodniach spodziewali się już odwilży w Chinach i powolnego luzowania gospodarki. Sytuacja geopolityczna wciąż utrzymuje część kupujących w słabych nastrojach. Amerykańscy analitycy wojskowi wskazują na postępy rosyjskiej ofensywy w Donbasie, rośnie też napięcie między Chinami a USA.

Potencjalnie sytuacja popytu może ulec poprawie dopiero w obliczu informacji o szczycie inflacyjnym i normalizacji polityki monetarnej. Przyszła decyzja FED dot. obniżek stóp procentowych może stanowić dla rynku punkt zwrotny, w którym popyt na ryzykowne aktywa ponownie zacznie się odradzać. Jednocześnie jednak wciąż na horyzoncie nie widać spadającego tempa wzrostu inflacji, przez co bieżąca sytuacja faworyzująca stronę podażową może trwać dłużej.

Potężne tąpnięcie nie ominęło rynku kryptowalut, gdzie Bitcoin osunął się już w okolice bliskie 22 000 USD, potężnie straciło też Ethereum. Trend zdecentralizowanych finansów, które miały być zabezpieczeniem przed globalnym systemem bankowym okazały się być pułapką dla wielu kupujących. W obliczu bardzo silnego dolara tracą też metale szlachetne, złoto osuwa się w okolice 1830 USD, nawet na tym rynku próżno szukać dziś lepszych nastrojów i zabezpieczenia przed inflacją.

Dziś ciężko znaleźć walory, które zyskują. Potężnie tracą akcje gigantów rynku ropy Occidental i ExxonMobil w obliczu obaw wokół ‘recesyjnego’ popytu na ropę. Fatalną sesję zalicza też Tesla, której wycena akcji spada do okolic 660 USD. Tracą też walory największych amerykańskich sprzedawców detalicznych Costco, Target i Walmart.

Indeksy dziś nurkują, byki uciekają pod presją kolejnych fal podaży. S&P500 tonie o ponad 3,0% i zbliża się do 3750 punktów. W ślad za nim idzie technologiczny NASDAQ, który notuje ponad 3,5% spadki i osuwa się do blisko 11 300 punktów. Minimalnie lepiej radzi sobie Dow Jones, który spada o ponad 2,6%. Niemiecki DAX oddał dziś również ponad 2,6%. WIG20 dołożył jeszcze 2,6% do spadków i zakończył sesje przy 1680 punktach.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

2024-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki kontynuują tzw. “Trump-trade”. Wraz ze wzrostem sondażowej przewagi Donalda Trumpa oraz oficjalnym mianowaniem przez Partię Republikańską byłego prezydenta na kandydata w tych wyborach, rynki inwestorzy kontynuują potencjalną wycenę wpływu jego zwycięstwa na obraz gospodarczy. Rynki akcji w USA przyjmują taki scenariusz z większym optymizmem. Program Trumpa kojarzony jest z większymi ukłonami w stronę korporacji m.in. poprzez cięcia podatków.
Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

2024-07-15 Komentarz giełdowy XTB
Nieudany zamach na Donalda Trumpa umocnił prawdopodobieństwo zwycięstwa kandydata Partii Republikańskiej. Chociaż już po debacie prezydenckiej miał on mocną przewagę w sondażach, tak wiele wskazuje, że po wydarzeniach z tego weekendu poparcie byłego prezydenta wśród wyborców jeszcze mocniej wzrośnie.
Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.