Mieszane sentymenty przed decyzją FED

Mieszane sentymenty przed decyzją FED
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-06-14 (22:02)

Dziś obserwujemy ograniczoną zmienność na indeksach. Wczorajsza kaskadowa wyprzedaż straciła dziś na sile, rynki powstrzymują się ze zdecydowanymi krokami przed jutrzejszą decyzją FED w sprawie kolejnej stóp procentowych. Popyt wciąż jednak boi się w zdecydowany sposób wrócić do gry, a ‘najmniejsza linia oporu’ wciąż kieruje indeksy na południe. Czy jutrzejsza decyzja FED uratuje rynek akcji przed dalszymi spadkami? Czy może jastrzębi zwrot jest już zawarty w cenach aktywów?

Trwająca od wiosny 2020 roku hossa na indeksach miała miejsce w warunkach potężnego dodruku pieniądza i programu QE, przez co stworzono idealne warunki dla wzrostów cen akcji giełdowych spółek, olbrzymiego wolumenu inwestycyjnego i kolejnych debiutów giełdowych. Dziś inwestorzy płacą wysoką cenę za irracjonalne wzrosty, a FED zmienia punkt widzenia i pozycjonuje się na walkę z gnębiącą gospodarkę inflacją, do której potężnego wzrostu sam przyłożył ręce. Giełdowi inwestorzy zapewne woleliby zapomnieć o piątkowej i poniedziałkowej sesji, których dramatyczny dla popytu przebieg do dziś może przyprawiać byki o zawrót głowy.

Tymczasem inwestorzy oczekują jutrzejszej decyzji FED i spodziewają się podwyżki stóp o 75 pb. Do takiego ruchu Rezerwę Federalną potencjalnie może skłonić piątkowy odczyt alarmujących danych z amerykańskiej gospodarki. Jednocześnie Rezerwa Federalna nie komunikowała podwyżki o 75 pb, planowo podwyżka ma jutro wynieść 50 pb. Komunikując 50 pb podwyżkę Rezerwa Federalna mogłaby tworzyć wrażenie, że jest pewna tego co robi, kontroluje dane na bieżąco i chce być przewidywalna w swoich decyzjach. Jednocześnie z ekonomicznego punktu widzenia podwyżka o 50 pb wobec historycznie fatalnych danych u progu recesji mogłaby pomóc rekordowej od 1981 ponad 8% inflacji jeszcze bardziej się rozszaleć, czego z pewnością nie chce społeczeństwo ani politycy w kontekście zbliżających się w USA wyborów midterms.

Z oczekiwaniami wokół kolejnych podwyżek wiążę się również psychologia, ponieważ jeszcze niedawno rynki spodziewały się gołębiego scenariusza w postaci ew. przerwy w cyklu podwyżek we wrześniu. Dziś z kolei wyceniają jutrzejszą podwyżkę zdecydowanie bardziej jastrzębio od samego FEDu, który komunikował 50 pb. Możemy zatem założyć, że jutrzejsza hipotetyczna podwyżka o planowane 50 pb mogłaby zostać odebrana gołębio i stanowić katalizator wzrostu na indeksach. Z kolei podwyżka o 75 pb może być zawarta w cenach akcji, ponieważ piątkowe dane skłoniły byki oczekujące bardziej gołębiego FEDu do kapitulacji, a wczorajsze wyprzedaże pozbawiły wokół złudzeń kolejnych kupujących. Mamy zatem sytuację, w której wciąż decyzja FED pozostaje dla inwestorów zagadką, przez co dziś wyraźnie wolą wstrzymać się z dalszymi decyzjami inwestycyjnymi.

Zyskują dziś spółki z sektora gazu i ropy naftowej, walory Cheniere Energy, Occidental Petroleum i Chevron rosną. Wciąż tracą akcje spółek Microstrategy i Coinbase związanych z branżą blockchain. Spadki spowodował potężny spadek ceny Bitcoina i problemy sektora kryptowalut. Problem z powrotem do wzrostów mają walory Tesli, które znajdują się dziś ponad 40% poniżej historycznych szczytów.

NASDAQ i S&P500 tracą do tej pory ok. 0,30%, minimalnie słabiej radzi sobie Dow Jones, który notowany jest 0,42 % pod kreską. Około 0,80% traci dziś niemiecki DAX, londyński FTSE traci 0,1%. Prawie o 1,2% odbija polski WIG20, który w końcówce sesji wszedł powyżej oporu przy 1700 punktach. Indeks polskich blue chipów wciąż jednak traci prawie 40% względem wycen z października 2021 roku. Jutro możemy spodziewać się powrotu zmienności na indeksach w obliczu decyzji FED. Niewykluczony jest też ruch w dół w końcówce dzisiejszej sesji w USA, w obliczu strachu przed ‘pozostaniem w pozycjach’ przed jutrzejszym otwarciem, które może przebiegać w nerwowych nastrojach.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

2023-05-31 Komentarz giełdowy XTB
Fatalne dane z Chin obciążyły dziś nastroje inwestorów - nie tylko z WIG20. Główny polski benchmark stracił dziś niemal 2,7% i osunął się poniżej 1900 pkt. Tracił najmocniej na tle największych indeksów europejskich choć zarówno DAX jak i CAC40 odnotowały blisko 1,7% spadki. Kolejne odczyty makro z chińskiej gospodarki wskazały, że bardzo słabe odczyty z kwietnia nie były dziełem przypadku.
Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

2023-05-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w Europie upływała bez istotnej zmienności, ponieważ sesje giełdowe w wielu krajach - przede wszystkim w USA nie odbyły się z uwagi na święta narodowe. Choć Demokraci z Republikanami wypracowali wstępne porozumienie ws. podniesienia limitu zadłużenia rynki wyraźnie wolą zaczekać na jutrzejszą reakcję Wall Street. Główne, europejskie benchmarki jak DAX czy CAC40 traciły dziś około 20% a WIG20 okazał się nie być pod tymw zględem wyjątkiem.
Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

2023-05-22 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu tygodni byki na polskim parkiecie czekały na wejście WIG20 powyżej 2000 pkt. Z problemami ale indeks przełamał główny, psychologiczny opór. Dziś polska giełda ma sie zdecydowanie lepiej na tle zarówno wiodących europejskich jak i amerykańskich benchmarków. Inwestorzy pozytywnie odebrali serię odczytów makro z polskiej gospodarki, gdzie wciąż widoczny jest szerszy dezinflacyjny trend, a płace zgodnie z oczekiwaniami, spadły w ujęciu miesięcznym.
Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

2023-05-16 Komentarz giełdowy XTB
Główny, polski benchmark WIG20 zamknął dziś sesję blisko 0,43% wzrostem, który wyróżnił go na tle głównych, europejskich benchmarków jak DAX, FTSE czy CAC40. Wszystkie one traciły. Nastroje wsparł wyższy od oczekiwań odczyt PKB Polski. Niepokojąco wygląda jednak problem z przebiciem się do 2000 pkt. Byki są regularnie powstrzymywane w okolicach 1950 pkt. co może zwiastować zbliżające się wyczerpanie sił popytowych jeśli zabraknie pozytywnego katalizatora. Uwaga globalnych inwestorów skierowała się dziś przede wszystkim na odczytach danych makro z Chin i Stanów Zjednoczonych.
Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

2023-05-15 Komentarz giełdowy XTB
Teoretycznie tak, praktycznie jest to jednak mało prawdopodobne. Od początku tego roku dyskutuje się na temat potrzeby podniesienia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych, ale w ostatnich dniach intensyfikuje się narracja potrzeby podniesienia limitu zadłużenia, aby amerykański rząd nie zbankrutował. Czy w zasadzie jest to jednak możliwe? Jak zachowa się rynek obligacji i jak może reagować na to Wall Street?
Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

2023-05-08 Komentarz giełdowy XTB
W dzisiejszym dniu WIG20 wzrósł o niespełna 0,5% i zamknął sesję w okolicach 1922 pkt. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć momentum ze środowej fazy sesji nie zostało utrzymane, główny polski benchmark bardzo szybko powstrzymał spadki w ostatnich dniach. Najmocniej świecącą gwiazdą WIG byl dziś z pewnością KGHM, którego akcje zwyżkowały o blisko 3%. Segment WIG-Banki pobił zwrotę z benchmark - lepsze nastroje wokół sektora bankowego wsparły notowania polskich banków. Czy byki zamienią 'marzenia' o przekroczeniu 2000 pkt w realny wynik?
Banki ponownie straszą upadkiem

Banki ponownie straszą upadkiem

2023-05-04 Komentarz giełdowy XTB
Rynki finansowe powinny zajmować się przede wszystkim ostatnimi decyzjami banków centralnych. Fed podniósł stopy procentowe i zakomunikował, że najprawdopodobniej jest to koniec podwyżek. Z kolei EBC zgodnie z oczekiwaniami zmniejszył skalę podwyżek, ale podkreślił, że nie jest to jeszcze koniec podwyżek. Mimo wszystko rynki patrzą w kierunku amerykańskich banków regionalnych, które wciąż zagrożone są upadkiem, patrząc na kilkudziesięcioprocentowe spadki, które miały miejsce w tym tygodniu.
WIG korektą zamyka udany tydzień

WIG korektą zamyka udany tydzień

2023-04-28 Komentarz giełdowy XTB
Byki na WIG20 przez chwilę były dziś bliżej 2000 niż 1900 pkt, ale finalnie wzrostowe momentum nie zdołało się utrzymać. Główny, polski benchmark zakończył sesję na blisko 1% stracie w okolicach 1926 pkt. W skali 5 dni wzrósł jednak o prawie 1,65%, przybliżając inwestorów do psychologicznego oporu przy 2000 pkt. Mimo słabości w końcówce sesji, na tle zagranicznych benchmarków tygodniowy wynik WIG20 wypada zdecydowanie lepiej sygnalizując, że przecenione akcje polskich spółek częściej lądowały w portfelach kupujących.
USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

2023-04-26 Komentarz giełdowy XTB
Dalszy trend byka na Wall Street stanął pod znakiem zapytania wobec kolejnej fali problemów sektora bankowego, ale główne indeksy zza oceanu notowane są dziś na plusie. First Republic Bank stoi w centrum zainteresowania inwestorów, jego akcje spadły o blisko 85% w ciągu 2 sesji giełdowych ponieważ rynek obawia się dalszego odpływu depozytów. Doniesienia medialne CNBC wskazały, że politycy nie biorą pod uwagę ratowania sytuacji banku.
Sezon wyników w centrum uwagi

Sezon wyników w centrum uwagi

2023-04-25 Komentarz giełdowy XTB
Zarówno dzisiejsza sesja giełdowa, jak i nadchodzące w tym tygodniu będą upływały pod znakiem zwiększonej niepewności związanej z sezonem publikacji wyników okresowaych zarówno w Polsce, jak i w USA. W tym tygodniu na GPW wyniki okresowe opublikują takie spółki, jak Orange Polska (dzisiaj po sesji), LPP w środę i PEKAO we czwartek.