Wahadło rynku zawraca na korzyść kupujących

Wahadło rynku zawraca na korzyść kupujących
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-08-12 (21:46)

Dzisiejszy dzień ponownie obfitował w istotne odczyty danych dla inwestorów zarówno z rodzimego WIGu jak i amerykańskich indeksów. By zrozumieć co jest istotne dla byków warto odpowiedzieć sobie na pytanie co rynki rozgrywały dotychczas? Ciężko oprzeć się wrażeniu, że to rosnąca inflacja stanowiła główny stresor dla strony popytowej, przez jej skokowy wzrost pojawił się ‘straszak’ w postaci jastrzębiegu Fedu.

Tymczasem w obliczu stopniowego spadku inflacji może okazać się, że byki są już kilka kroków przed Fedem i nawet jeśli Rezerwa Federalna obciąży popyt nowymi podwyżkami motyw spadającej inflacji weźmie górę i uwolni popyt. Wciąż jednak pierwszy taki odczyt choć obiecujący, może nie okazać się ostatecznym.

Sytuację w USA komentował dziś członek Fed, Edmund Barkin. Ogólny przekaz wypowiedzi Barkina był zdecydowanie jastrzębi mimo, że dostrzegł on ewidentnie spadający popyt. Barkin wskazał ponownie na siłę amerykańskiej gospodarki oraz przypomniał o ‘lekcji z lat 70-tych przestrzegając przed dynamicznymi zmianami w polityce monetarnej; zasugerował tym samym, że wyższe stopy powinny utrzymać się przez nieco dłuższy czas. Jest to kolejna po Mary Daly i Evansie, jastrzębia wypowiedź członka Fedu. Wyłaniający się z wypowiedzi obraz może wskazywać, że Fed nie odpuści i nie spełni oczekiwań inwestorów, którzy oczekują (lub chcą wierzyć), że Rezerwa Federalna w obliczu spadającej inflacji i rosnących wniosków o zasiłek podniesie stopy o 50 pb. Idąc za wypowiedzią Daly, pierwszy odczyt inflacji poniżej oczekiwań to oczywiście wciąż za mało by mówić o wygranej z inflacją. Jednocześnie nie warto umniejszać wagi temu sukcesowi, który jeszcze dyskontują rynki. Spadająca inflacja w USA wydaje się być dla rynków kluczowym czynnikiem pro wzrostowym (jeśli nowy trend się utrzyma). Dlatego nawet jeśli Fed zdecyduje się na dużą podwyżkę inwestorzy wciąż będą mogli odebrać ją w kategoriach ‘ostatniego bólu’ przed stopniowym powrotem do wzrostów. Dodatkowo według agencji ratingowej Fitch poprawa w światowych łańcuchach dostaw zaczyna wyglądać obiecująco co może lepiej rokować dla drugiej połowy roku.

Odczyt sentymenty konsumentów wg. Uniwersytetu Michigan okazał się być zdecydowanie wyższy od oczekiwań analityków, a indeks wspiął się na 3 miesięczne szczyty. Odczyt wskazał 55,3 punktów wobec 51,5 poprzednio. Dodatkowo poprawa prognoz wyniosła 54,9 wobec wcześniejszego odczytu 47,3. Poprawa indeksu Michigan wskazuje na wciąż silną gospodarkę USA i oddalają widmo bolesnej recesji.

Niemiecki DAX wzrósł dziś o prawie 0,6%. Obawy wciąż budzi wysychający Ren, poziom w Nadrenii Północnej Westfalii okazał się aż 5 cm niższy wobec wczorajszego odczytu i wyniósł rekordowe 42 cm. Prawie 5% wzrosły notowania farmaceutycznego koncernu Bayer, sąd arbitrażowy oddalił wszczęte przez spółkę BASF roszczenie w sprawie braku ujawnienia pełni kosztów osobowych podczas przejęcia biotechnologicznego agro-potentata, Monsanto. Rodzimy WIG20 radził sobie dobrze mimo niepokojącego odczytu inflacji powyżej oczekiwań. Lipcowa inflacja w Polsce wyniosła 15,6% w porównaniu do 15,5% w czerwcu. Warto jednak podkreślić, że wzrost o 0,1% choć budzi obawy jest w istocie znikomy przez co ma szansę stać okazać się zapowiedzią hamującej w Polsce presji cenowej. Euforia miała miejsce na walorach GreenX Metals, które zidentyfikowało miedzionośne złoża w Grenlandii. Kurs PGNiG nie zareagował wzrostami mimo informacji o zidentyfikowaniu nowego złoża ropy i gazu na Morzu Norweskim, co budzi obawy wokół zbliżającego się 18 sierpnia raportu kwartalnego firmy.

Indeks NASDAQ rośnie dziś o ponad 1%, byki chcą zamknąć tydzień powyżej 13 500 punktów. S&P500 zyskuje 0,8%, nieco słabiej radzi sobie Dow, który dokłada niecałe 0,4%. Jeśli byki utrzymają wzrostowe momentum w końcowej fazie dzisiejszej sesji, może stać się ona zapowiedzią dłuższego utrzymania odreagowania, co właściwie nie miało miejsca od początku roku. S&P500 notowane jest już niemal 20% powyżej dołków z czerwca.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.
Byczy zryw na początku tygodnia

Byczy zryw na początku tygodnia

2024-02-12 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa na międzynarodowych rynkach finansowych w nowym tygodniu handlu stoi pod znakiem wzrostów. Giełdy w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz rynek kryptowalut odnotowują dynamiczne zwyżki, które w wielu przypadkach wzniosły poszczególne instrumenty na nowe szczyty. Zatrzymać w krótkim terminie te wzrosty może jednak jutrzejszy raport CPI z USA (14:30), który w dużej mierze może zmienić przewidywania rynku dotyczące tempa obniżek stóp procentowych w USA.
Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

2024-01-22 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja na Wall Street oraz w Europie przebiega w nieco lepszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe zyskują, niemniej inwestorzy mogą oczekiwać, że sentymenty rynkowe będą w tym tygodniu wielokrotnie testowane za sprawą zaplanowanych odczytów makro oraz wyników kwartalnych kluczowych spółek na Wall Street. Dla rynków najważniejszymi czynnikami kreującymi zmienność cenową są obecnie wycena pierwszej obniżki stóp procentowych podczas marcowych decyzji FED, wynikające z niej zmienność rentowności amerykańskich papierów dłużnych oraz oczywiście wyniki kwartalne spółek.
Sztuczna inteligencja wraca do gry

Sztuczna inteligencja wraca do gry

2024-01-18 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach nie należą do najlepszych, z racji mieszanych danych, głównie pro-inflacyjnych. Z drugiej strony wytyczne przedstawione przez największego producenta chipów na świecie, tajwańską spółkę TSMC, napawają do optymizmu, co widać dzisiaj na technologicznym Nasdaqu. Czy ponownie najlepszą strategią będzie obstawianie najbardziej rozwijających się spółek technologicznych na świecie? W czwartym kwartale 2023 roku zysk TSMC spadł mniej, niż oczekiwano, a sama spółka oczekuje zdrowego wzrostu i podnosi wydatki kapitałowe.
Strona podaży testuje byczy sentyment

Strona podaży testuje byczy sentyment

2023-12-21 Komentarz giełdowy XTB
Przerwa świąteczna zbliża się wielkimi krokami, ale nie przeszkadza to inwestorom, którzy przy utrzymującej się niskiej zmienności, testują ostatnie pokaźne wzrosty. Dzisiejsze sesje na rynkach APAC oraz w Europie przyniosły mieszane nastroje, a w wielu przypadkach indeksy notowały spadki w ujęciu intraday. W USA sytuacja jest nieco lepsza, ale i tutaj obserwujemy duże niezdecydowanie inwestorów. Kluczowym tematem dnia dzisiejszej sesji były dane makro z USA.
Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

2023-12-19 Komentarz giełdowy XTB
Za nami kolejna bardzo dobra sesja na GPW z nowymi rekordami na szerokim indeksie WIG. Bardzo dobrze radził sobie również indeks WIG20, który testował ostatnie maksima, będąc jednym z mocniejszych głównych indeksów wzrostowych. Od początku tego miesiąca wzrost nie wygląda fenomenalnie, ale jednocześnie widać, że jest to jedna z najlepszych końcówek roków w ostatnich latach. Indeks WIG zbliża się do bardzo ważnego okrągłego poziomu 80 tysięcy punktów i dzisiaj wyznacza kolejny historyczny szczyt.
Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

2023-12-14 Komentarz giełdowy XTB
W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów znalazły się decyzje głównych banków centralnych w sprawie stóp procentowych, które były raczej zgodne z oczekiwaniami rynku. Wczorajszy Fed mimo utrzymania stóp miał nieco bardziej gołębi wydźwięk, co doprowadziło do silnych wzrostów Na Wall Street. Dzisiejszy EBC zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, jednak tutaj przekaz był bardziej jastrzębi, co też doprowadziło do umocnienia europejskiej waluty.
Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

2023-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.