Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Przestrzeń do słabszego dolara
2021-10-14 Raport DM BOŚ z rynku walutCzwartek przynosi mieszany obraz dla dolara, chociaż jest on słabszy względem większej ilości walut. Pośrednio też wpływ na wspomnianą statystykę ma fakt technicznego odreagowania niektórych z nich po ruchu, jaki zrealizował się wczoraj wieczorem. Opublikowane zapiski z wrześniowego posiedzenia FED nie dały impulsu wzrostowego dla dolara - członkowie gremium byli zgodni, co do tego, że tapering należy rozpocząć jeszcze w tym roku (w listopadzie lub grudniu, w zależności od tego jakie będą odczyty makro), a jego skala na początku powinna wynieść 15 mld USD miesięcznie, a proces może zostać zakończony do połowy przyszłego roku.
Rośnie ryzyko trwałej inflacji
2021-10-14 Komentarz poranny TMS BrokersInflacja w USA nadal rośnie. Odczyt CPI za wrzesień przebił prognozy i wyniósł 5,4 proc. To wartość najwyższa od 2008 roku. Wzrosło średnioterminowe ryzyko inflacji w Stanach Zjednoczonych. Głównie może martwić wzrost czynszów. Z kolei większe wzrosty inflacji były ograniczane przez spadki cen wynajmu aut czy biletów lotniczych. Wczoraj minutki FOMC wskazały, że proces taperingu mógłby rozpocząć się w połowie listopada lub grudnia.
Korzystny splot wydarzeń?
2021-10-13 Raport DM BOŚ z rynku walutW środę dolar jest słabszy względem zdecydowanej większości walut. Wpływ na to może mieć cofnięcie się rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie powróciły poniżej 1,60 proc. schodząc do 1,58 proc.), a także wytracenie tempa zwyżek na rynku ropy (czy ceny baryłki WTI zejdą w tym tygodniu poniżej 80 USD?). Przed nami teoretycznie ważne dane o inflacji CPI w USA, oraz zapiski FED z wrześniowego posiedzenia - praktycznie wątek taperingu w listopadzie wydaje się być już przesądzony.
Czy CPI rozrusza eurodolara?
2021-10-13 Komentarz poranny TMS BrokersDziś poznamy minutki wrześniowego posiedzenia FOMC. Rynek będzie szukał wskazówek dotyczących kształtu prowadzonej polityki monetarnej przez Fed w bliższej i dalszej przyszłości. Wcześniej jednak na rynek zostaną wypuszczone dane dotyczące inflacji. Wczoraj MFW obniżyło prognozę globalnego wzrostu gospodarczego.
W obliczu ostrzeżeń głównej ekonomistki Międzynarodowego Funduszu Walutowego, dotyczących ryzyka inflacji, dzisiejsze dane nabierają dodatkowego znaczenia.
W obliczu ostrzeżeń głównej ekonomistki Międzynarodowego Funduszu Walutowego, dotyczących ryzyka inflacji, dzisiejsze dane nabierają dodatkowego znaczenia.
Rynek oczekuje kolejnych podwyżek
2021-10-13 Poranny komentarz walutowy XTBSytuacja na krajowym rynku przysłania dość spokojne w tym tygodniu rynki globalne, gdzie piętrzące się problemy na razie nie odbijają się bardzo na notowaniach. W Polsce natomiast inwestorzy coraz śmielej wyceniają kolejne podwyżki stóp, co przyczynia się do mocnej hossy na GPW, ale na złotego ma wpływ niewielki. Rynek został zaskoczony podwyżką stóp ze strony RPP i bardzo chciał usłyszeć skąd wzięła się taka zmiana w przekazie Rady. Tego jednak nie dowiedzieliśmy się na czwartkowej konferencji prezesa Glapińskiego, więc inwestorzy dopowiedzieli sobie sami.
Niełatwa interpretacja
2021-10-12 Raport DM BOŚ z rynku walutWtorek przynosi nadal mieszane nastroje wokół dolara, podobnie jak miało to miejsce w poniedziałek. Chociaż w USA świętowano wczoraj Dzień Kolumba, to Wall Street pracowała normalnie i pomimo obiecującego startu zakończyła handel spadkami. Przekroczenie przez ropę WTI kolejnej cenowej bariery w postaci 80 USD za baryłkę przyniosło eskalację obaw, co do kryzysu energetycznego i jego potencjalnych skutków - stagflacja, zmniejszenie zysków spółek itd.
Pogłębiające się dywergencje
2021-10-12 Komentarz poranny TMS BrokersPodczas gdy nikt nie ma wątpliwości, że Rezerwa Federalna pomału wychodzi ultra luźnej polityki pieniężnej, uwagę przykuwa sytuacja w Wielkiej Brytanii. Przedstawiciele BoE coraz mocniej wyrażają obawy związane z rosnącą inflacją. Złoty stabilizuje się po rozchwianym ubiegłym tygodniu. Na większą zmienność trzeba będzie jednak poczekać prawdopodobnie do piątku. Po jastrzębich sygnałach wysyłanych przez niektórych członków MPC (Saunders, Bailey), podwyżka stóp procentowych wydaje się być nieuchronna.
Dolar wraca do gry
2021-10-12 Poranny komentarz walutowy XTBAni słabsze wrześniowe dane o zatrudnieniu, ani niejasność co do podniesienia limitu zadłużenia nie zaszkodziły istotnie notowaniom dolara. Co więcej, ewentualna intensyfikacja kryzysu energetycznego może zwiększyć popyt na amerykańską walutę. Drugi kolejny rozczarowujący wzrost zatrudnienia w amerykańskiej gospodarce mógł teoretycznie podkopać oczekiwania odnośnie decyzji o rozpoczęciu wygaszania dodruku przez Fed, ale tak się nie stało.
Za dużo polityki w kursie złotego?
2021-10-11 Raport DM BOŚ z rynku walutNowy tydzień zaczynamy od słabszego dolara, co pośrednio obserwowaliśmy jeszcze w piątek po południu. Rynki zostały zaskoczone kolejnymi słabszymi danymi Departamentu Pracy USA - we wrześniu przybyło zaledwie 194 tys. etatów w sektorze pozarolniczym, chociaż sytuację nieco ratowała rewizja w górę (do 366 tys. etatów) danych za sierpień, oraz wyraźniejszy spadek stopy bezrobocia (do 4,8 proc.).
Brak fajerwerków nie oznacza zmiany stanowiska Fed
2021-10-11 Komentarz poranny TMS BrokersWe wrześniu w USA powstało zaledwie 194 tys. nowych miejsc pracy. To znacznie mniej niż oczekiwano. Taki stan rzeczy można jednak tłumaczyć efektami specjalnymi. Rezerwa Federalna raczej nie zniechęci się do ograniczania skupu aktywów z rynku. Najbardziej rozczarowani piątkowymi danymi byli handlujący na FX. Zmienność na głównej parze walutowej sięgnęła zaledwie 30 pkt. Zatrudnienie w USA wzrosło o 194 tys. we wrześniu. W poprzednim miesiącu wynik był na poziomie 366 tys.. Doszło do rewizji w górę. Piątkowy wynik nie spełnił oczekiwań rynkowych. Poprzeczka była zawieszona na poziomie 500 tys. etatów.
Rynek ropy nie odpuszcza
2021-10-11 Poranny komentarz walutowy XTBPo ubiegłotygodniowych deklaracjach prezydenta Putina rynek gazu ustabilizował się, ale kryzys energetyczny nie został rozwiązany. Najlepiej widać to po nadal bardzo mocno rosnących cenach ropy. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, banki centralne znajdą się w bardzo nieciekawym położeniu. Europa oczywiście skupiona jest przede wszystkim na sobie, ale większe znaczenie ma kryzys energetyczny w Azji, gdzie ze względu na dążenie do zmian pro-ekologicznych zapasy węgla są najniższe od wielu lat, akurat przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.
Indeks Zew, Inflacja CPI z USA, Protokół z posiedzenia FOMC
2021-10-08 Komentarz tygodniowy TMS BrokersW nadchodzącym tygodniu uwagę inwestorów skupią publikacje z USA, gdzie poznamy wartość inflacji CPI, a także protokół z ostatniego posiedzenia decyzyjnego FOMC. Inflacja to jeden z determinantów polityki pieniężnej w USA, a po słabym raporcie NFP jej stabilizacja może oddalać termin zacieśniania w USA. Powell podkreślał jednak, że interesuje go trend, a nie jeden odczyt, co oznacza, że tapering jest przesądzony.
Trend na dolarze być może się odwróci, a co ze złotym?
2021-10-08 Raport DM BOŚ z rynku walutW piątek dolar nieco podbija na szerokim rynku, co ma związek z pozycjonowaniem się pod spodziewane o godz. 14:30 dane Departamentu Pracy USA. Ostatnie odczyty makro z USA były dobre, szacunki ADP zaskoczyły na plus, więc inwestorzy spodziewają się przyzwoitego odczytu za wrzesień, który przykryje sierpniową wpadkę. Poprzeczka dla oczekiwań jest zawieszona nisko, zaledwie 470 tys. nowych etatów w sektorze pozarolniczym. Warto będzie obserwować też dynamikę płacy godzinowej, która mogła przyspieszyć do 4,6 proc. r/r.
Mocny raport = silny dolar?
2021-10-08 Komentarz poranny TMS BrokersDziś liczy się tylko jeden raport. Kondycja amerykańskiego rynku pracy jest na ustach każdego inwestora. W końcu pełne zatrudnienie jest jedynym z pożądanych celów Rezerwy Federalnej. Od dzisiejszych cyfr może zależeć listopadowa decyzja FOMC dotycząca redukcji skupu aktywów. Dane opisujące rynek pracy, której do tej pory poznaliśmy, wypadają całkiem dobrze. Pozytywnie zaskoczył ADP (568,1 tys. nowych miejsc pracy), wczoraj otrzymaliśmy mniej wniosków dla bezrobotnych (326 tys.).
Czy NFP przypieczętują koniec dodruku?
2021-10-08 Poranny komentarz walutowy XTBDziś przed nami publikacja, która miała być wydarzeniem tygodnia, a została nieco przyćmiona kryzysem energetycznym, a w Polsce także zaskoczeniem ze strony RPP. Mowa o danych z amerykańskiego rynku pracy, które mogą przesądzić o kolejnej decyzji Fed. Raport z amerykańskiego rynku pracy poznamy o godzinie 14:30 i o ile zgodnie z oczekiwaniami pokaże on wzrost zatrudnienia o 470 tys., Fed nie bardzo będzie miał podstawy do dalszego odkładania w czasie decyzji po powolnym wygaszaniu dodruku.
PLN zniwelował zwyżki
2021-10-08 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi osłabienie PLN przy relatywnej stabilizacji eurodolara (a więc również relacji USD-EM). Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5897 PLN za euro, 3,9740 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2612 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3962 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,385% w przypadku obligacji 10-letnich. Ostatnie godziny handlu na rynku FX przyniosły zauważalny spadek kwotowań PLN.
Co się wydarzyło wczoraj?
2021-10-07 Raport DM BOŚ z rynku walutW czwartek dolar jest na wstecznym biegu po tym, jak ociepliły się nastroje na rynkach. Jeszcze w środę po południu widać było cofnięcie się cen ropy i gazu, oraz spadek rentowności amerykańskich obligacji. Na rynek surowców wpływ miały deklaracje Rosjan o możliwym zwiększeniu dostaw gazu do Europy przez Gazprom, oraz rozważania o wykorzystaniu strategicznych rezerw ropy przez Amerykanów w celu ustabilizowania cen na rynkach.
Komunikacja piętą achillesową RPP
2021-10-07 Komentarz poranny TMS BrokersNBP zaskoczył rynek i podniósł stopy procentowe. Główna (referencyjna) została podniesiona o 40 pb. do poziomu 0,5 proc. To pierwszy wzrost kosztu pieniądza od 20212 roku. Decyzja z ekonomicznego punktu widzenia jest dobra dla gospodarki. Martwi jednak fakt, że ruchy RPP są mało przewidywalne dla rynku. To podważa wiarygodność Narodowego Banku Polskiego. Forward guidance nie jest najmocniejszym narzędziem, które w swojej palecie posiada bank centralny.
Podwyżka i co dalej?
2021-10-07 Poranny komentarz walutowy XTBPo miesiącach argumentacji o bezzasadności podwyżki stóp procentowych i wobec rynków, które wietrzyły ewentualny ruch najwcześniej w listopadzie, wczoraj RPP zdecydowała się podnieść stopy procentowe i to od razu o 40 punktów bazowych. Co dalej? Być może tego dowiemy się dziś o 15:00. Rada wykonała ruch potrzebny, nawet jeśli był fatalnie skomunikowany z rynkami. A ta komunikacja – patrząc po ostatnich reakcjach, będzie kluczowa, aby proces zacieśnienia mógł przebiegać względnie łagodnie. Na pierwszy rzut oka pomimo wywołanego zdziwienia, wszystko jest jak należy.
PLN wyraźnie mocniejszy po podwyżce stóp przez RPP
2021-10-07 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie wyraźnie mocniejszego PLN oraz stabilizację eurodolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5511 PLN za euro, 3,9377 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2475 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3496 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,391% w przypadku obligacji 10-letnich. Wydarzeniem ostatnich godzin na rynku PLN była oczywiście niespodziewana podwyżka stóp o 40pb. (do 0,5%) ze strony RPP. Bazując na ankietach przed posiedzeniem żaden z ekonomistów nie spodziewał się takiego ruchu w październiku.