Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Ożywienie w Europie traci impet

Ożywienie w Europie traci impet

2021-10-25 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek Powell ponownie wypowiedział się na temat inflacji w USA i możliwych przyszłych działań Rezerwy Federalnej. Z indeksów amerykańskich najgorzej radził sobie NASDAQ, który stracił 0,87 proc. Przemysłowy Dow Jones zyskał jednak 0,21 proc. Jeśli chodzi o strefę euro widoczny jest spadek impetu ożywienia gospodarczego. Potwierdziły to wskaźniki PMI.
Fed otwiera drzwi do podwyżek

Fed otwiera drzwi do podwyżek

2021-10-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Piątkowy wieczór to nie jest dobra pora na zaskakiwanie rynków i być może dlatego reakcja na wystąpienie szefa Fed była tak krótkotrwała. A być może niewielu inwestorów wierzy, że Fed może jeszcze zmienić linię swojej polityki? Kiedy inflacja w USA wyraźnie wzrosła wiosną tego roku Fed określił ją mianem przejściowej. Argumentował to efektami bazy, głównie ze strony paliw (wiosną 2020 ceny ropy były bardzo niskie, zaś w tym nastąpiła ich normalizacja).

Markowany optymizm?

Markowany optymizm?

2021-10-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek na rynki próbuje wracać optymizm, co spycha dolara do defensywy. Wyraźnie odreagowują waluty Antypodów, ale do szczytów ze środy jest jeszcze daleko. Na kolejnych miejscach są korony skandynawskie, oraz dolar kanadyjski. Pozytywnej reakcji nie widać na funcie, chociaż główny ekonomista Banku Anglii (Huw Pill) podbił znaczenie listopadowego posiedzenia BOE zaznaczając, że inflacja CPI w Wielkiej Brytanii może na początku przyszłego roku przekroczyć barierę 5 proc.
Czy mamy spiralę płacowo-cenową w USA?

Czy mamy spiralę płacowo-cenową w USA?

2021-10-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Dynamiczny wzrost wskaźników inflacyjnych w USA zwiększyło ryzyko, że wyższe ceny zostaną na dłużej. Głównym czynnikiem, od którego będzie to zależeć jest wysokość płac. W ostatnim czasie widać, że wykazują one silniejszy wzrost. Ryzyko spirali płacowo-cenowej stale rośnie. Wrześniowy CPI w Stanach Zjednoczonych wypadł na poziomie 5,4 proc. Był to już czwarty miesiąc z rzędu, kiedy dynamika wzrostu cen utrzymywała się powyżej 5 proc. Prognozy pokazują, że do końca roku wysokie poziomy raczej się utrzymają.
Fed nie zmienia zdania

Fed nie zmienia zdania

2021-10-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydawałoby się, że obecna euforia na Wall Street to idealny czas na ogłoszenie zmian w polityce pieniężnej. Nie zostałyby one przyjęte dobrze, ale nie wywołałyby krachu. Fed jednak woli iść w zaparte. Loretta Mester jest umiarkowanym członkiem Rezerwy Federalnej, dlatego jej słowa powinny dość dobrze odzwierciedlać konsensus w Fed. Powiedziała ona, że „test na ograniczenie QE” został zaliczony, co oznacza niemal pewną decyzję o rozpoczęciu zmniejszania dodruku na posiedzeniu 3 listopada.
Piłka leży po stronie FED?

Piłka leży po stronie FED?

2021-10-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę dolar odbija na szerokim rynku, lepiej zachowują się tylko waluty Antypodów, oraz dolar kanadyjski i korona szwedzka, chociaż zmiany nie są duże (nie przekraczają 0,21 proc. w relacji do do USD). Siła amerykańskiej waluty to pokłosie nowych rekordów rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie wybiły nowy szczyt przy 1,65 proc.). Takie zachowanie długu to pokłosie komentarzy przedstawicieli FED, którzy zamiast tonować oczekiwania, co do podwyżki stóp w 2022 r. sami zaczynają mieć wątpliwości, czy aby nie będzie ona konieczna w sytuacji, kiedy podwyższona inflacja może utrzymywać się przez dłuższy czas (Waller), ...
Czy to koniec wzrostów na EUR/USD?

Czy to koniec wzrostów na EUR/USD?

2021-10-20 Komentarz poranny TMS Brokers
Korekta na dolarze trwa. Wczoraj EUR/USD przetestował techniczny opór na 1,1660 po czym widoczne było dynamiczne odejście od tego poziomu. Pytanie teraz brzmi, czy to już koniec korekty i wracamy do spadków na głównej parze walutowej, czy jednak jest szansa na 1,17 w najbliższym czasie. Na wykresie dziennym wczorajsza świeca wzrostowa została mocno wygaszona co może świadczyć, że rynek nie ma siły w tym momencie na kolejne wzrosty.
Fanfary na debiucie ETF na bitcoin

Fanfary na debiucie ETF na bitcoin

2021-10-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Niewątpliwie wydarzeniem wczorajszego dnia na rynkach był debiut długo wyczekiwanego ETF na bitcoin w USA. Przyciągnął on ogromne zainteresowanie i obroty, zaś sama kryptowaluta notowana jest w okolicach rekordów. Blisko rekordów jest też Wall Street. Temat ETF na bitcoin przewijał się w USA już od 8 lat i potrzeba było zmiany szefa SEC, aby do tego doszło. Warto wiedzieć, że BITO (ticker ETF) opiera się na kontraktach, nie zaś na „fizycznym” bitcoinie, a ze słów szefa SEC wynika, że ta druga forma nie jest rozpatrywana pomimo prób środowiska.
Banki centralne będą zdeterminowane...

Banki centralne będą zdeterminowane...

2021-10-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Po obserwowanym wczoraj rano odbiciu dolara na szerokim rynku nie ma już śladu, dzisiaj mamy lustrzany scenariusz - USD traci na całej linii. W dół idą rentowności amerykańskich obligacji, a Wall Street zanotowała wczoraj przyzwoity wynik. Problemem pozostaje ropa, która dzisiaj próbuje powracać w rejon wczorajszego szczytu przy 83 USD za baryłkę (niemniej Biały Dom potwierdził, że próbuje naciskać na kraje OPEC w temacie zwiększenia wydobycia surowca). Niemniej już gaz ziemny notuje kolejny wyraźny spadek.
Ryzyko stagflacji

Ryzyko stagflacji

2021-10-19 Komentarz poranny TMS Brokers
Znajdujemy się obecnie w środowisku rosnących cen energii, poziomu inflacji oraz materializujących się podwyżek stóp procentowych. Cały czas jednak na horyzoncie widnieją ryzyka rosnących wskaźników infekcji oraz spowolnienia wzrostu gospodarczego. Banki centralne stoją w pewnym rozkroku. Z jednej strony musza uwzględniać czynniki tymczasowe skutecznie je identyfikując, jednak nie mogą przespać momentu, kiedy inflacja wymknie się spod kontroli.
optymizm nie opuszcza rynków

optymizm nie opuszcza rynków

2021-10-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Inwestorzy nie przejęli się na długo słabszymi danymi z Chin, a takie tematy jak Evergrande, kryzys energetyczny czy początek ograniczania dodruku już nie robią na nich wrażenia. Kolejne rynkowe rekordy są na wyciągnięcie ręki. Od ubiegłej środy na rynkach globalnych obserwujemy powrót optymizmu. Słabsze dane z Chin, o których pisałem wczoraj popsuły nieco nastroje, ale start sesji na Wall Street diametralnie zmienił obraz rynku. Czynnikiem dokładającym cegiełkę do rynkowej euforii jest zapowiadany na dziś debiut ETF na kontrakty na Bitcoin w USA.
Bitcoin zbliża się do rekordowego poziomu, a Putin zatwierdza krypto

Bitcoin zbliża się do rekordowego poziomu, a Putin zatwierdza krypto

2021-10-18 Cotygodniowy komentarz rynkowy dot. kryptowalut
Bitcoin poszybował w górę w zeszłym tygodniu, zbliżając się z powrotem do rekordowego poziomu (all-time high, ATH), gdy inwestorzy przyjęli wiadomość o nowym ETF opartym na bitcoinie. Po potwierdzeniu przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ETFu opartego na bitcoinie (więcej poniżej), cena BTC zaczęła rosnąć. Po niskim poziomie 54 611 dolarów w środę, BTC poszybował o 14 proc., osiągając najwyższy poziom 62 516 dolarów. W chwili pisania tego tekstu, kryptoaktywo kosztuje około 61 700 dolarów.
Powraca pytanie o stagflację?

Powraca pytanie o stagflację?

2021-10-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień zaczyna się od umocnienia dolara, a dominować zaczynają obawy inflacyjne. Nastroje w Azji zepsuły słabe dane nt. PKB w Chinach (w III kwartale wzrost gospodarczy wyhamował do 4,9 proc. r/r przy oczekiwaniach 5,2 proc. r/r, a produkcja przemysłowa w październiku wyniosła zaledwie 3,1 proc. r/r), chociaż szef Ludowego Banku Chin zapewnił, że sytuacja jest uważnie monitorowana i decydenci nie dopuszczą do pojawienia się ryzyka systemowego (m.in. w kontekście ryzyka bankructwa niektórych firm).
Chiny zwalniają

Chiny zwalniają

2021-10-18 Komentarz poranny TMS Brokers
Główną uwagę inwestorów na początku tygodnia przyciągają dane na temat gospodarki Państwa Środka. W III kwartale PKB Chin wypadło gorzej od konsensusu rynkowego. Wyraźnie widać, że odradzający się wirus i kryzys energetyczny odcisnęły piętno na aktywności gospodarczej. Dodatkowo obaw związane z rynkiem nieruchomości wpłynęły na nastroje i inwestycje.
spowolnienie w Chinach

spowolnienie w Chinach

2021-10-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień na rynkach globalnych zakończył się w znakomitych nastrojach. Świetne wyniki banków na Wall Street sprawiły, że inwestorzy zapomnieli o wszystkich zagrożeniach, zaś temat ETFu rozpala hossę na rynku Bitcoina. Jednak dzisiejsze dane z Chin są przypomnieniem problemów światowej gospodarki. W trzecim kwartale tego roku chińska gospodarka rosła o 4,9% r/r i był to dopiero czwarty wzrost poniżej 5% w ciągu ostatniej dekady. Jeszcze w drugim kwartale wynosił on 7,9% i choć rynek oczekiwał spowolnienia (do 5,2%), okazało się ono większe.
Rynek musi zwrócić uwagę na dane o inflacji

Rynek musi zwrócić uwagę na dane o inflacji

2021-10-15 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Nadchodzący tydzień nie będzie obfitował w twarde publikacje makroekonomiczne. Do takim można będzie zaliczyć jedynie dane o inflacji z Wielkiej Brytanii oraz Strefy euro, jednak powinny one mieć ograniczony potencjał cenotwórczy. W odniesieniu do wysp interesujące zapowiada się sprzedaż detaliczna, która pokaże na ile kraj naprawdę zmaga się z szokiem podażowym. Najbardziej interesująco prezentuje się ostatni dzień tygodnia, kiedy poznamy wstępne odczyty wskaźników koniunktury PMI dla rozwiniętych gospodarek.
Inflacja coraz wyżej

Inflacja coraz wyżej

2021-10-15 Komentarz walutowy XTB
Dzisiaj z pewnością z perspektywy polskiego rynku warto zwrócić uwagę na dalszy wzrost inflacji. Już wstępny odczyt za wrzesień był sporym zaskoczeniem, dlatego inflacja już niemal blisko 6% powoduje duże obawy o stabilność cen w Polsce. Czy wobec tego powinniśmy oczekiwać dalszych podwyżek stóp procentowych? Dzisiaj o godzinie 10:00 poznaliśmy inflację z Polski za wrzesień. Nikt nie oczekiwał większych fajerwerków po odczycie wstępnym, który pokazał już odczyt na poziomie 5,8%. Ostatecznie inflacja za wrzesień wyniosła 5,9% r/r, czyli mamy nowy rekord od niemal początku tego tysiąclecia.
Złoty dołączy do elitarnego grona?

Złoty dołączy do elitarnego grona?

2021-10-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek dolar kontynuuje obserwowane w ostatnich dniach cofnięcie, chociaż w przestrzeni G-10 nadal gorzej zachowuje się jen w ślad za obserwowanym odbiciem rentowności amerykańskich obligacji po kilku dniach ich spadków. Swoje robi też poprawiający się sentyment na rynkach akcji - zwyczajowo nie sprzyjało to umocnieniu jena. Na szerokim rynku uwagę zwraca słabość tureckiej liry, co wiąże się z ostatnimi wydarzeniami zmierzającymi do dalszej erozji zaufania wobec tamtejszych decydentów.
Odreagowanie dolara

Odreagowanie dolara

2021-10-15 Komentarz poranny TMS Brokers
Przyszłe zmiany w polityce monetarnej Fed-u wydają się być już mocno w „cenach”. Dolar kolejny dzień osłabia się. Wymowna była środowa reakcja EUR/USD, który po danych inflacyjnych zszedł na moment na niższe poziomy, po czym w kolejnych godzinach wspinał się coraz wyżej. Widać również, że Wall Street nie robi sobie nic ze zbliżającej się normalizacji i kolejny dzień indeksy barwią się na kolor zielony. Oczywiście pomaga sezon wyników. Jak na razie banki pokazują siłę.
Rozpoczęcie taperingu w tym roku przesądzone?

Rozpoczęcie taperingu w tym roku przesądzone?

2021-10-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji poznaliśmy wrześniowe dane o inflacji ze Stanów Zjednoczonych, która po raz kolejny przyspieszyła. Co prawda wskaźnik bazowy CPI okazał się zgodny z oczekiwaniami, jednak inflacja CPI w ujęciu rocznym skoczyła z 5,3 do 5,4%, a w ujęciu miesięcznym z 0,3% do 0,4%. Utrzymanie się inflacji na wysokim poziomie wywiera presję na politykę Fed i przybliża w czasie jej normalizację. Wydaje się więc, że Fed rozpocznie proces ograniczania programu skupu aktywów jeszcze w tym roku (niewykluczone, że nawet w listopadzie).