GBP/USD na tegorocznych minimach

Kluczowe informacje z rynków: Czechy: Inflacja PPI w Czechach w czerwcu wyniosła -0,7% mdm i 2,5% rdr, poniżej rynkowych oczekiwań. Wielka Brytania: Inflacja CPI w Wielkiej Brytanii w czerwcu wyniosła 0% mdm i 2% rdr, zgodnie z oczekiwaniami.
Wielka Brytania: Inflacja PPI w Wielkiej Brytanii w czerwcu wyniosła -0,1% mdm i 1,6% rdr, poniżej rynkowych oczekiwań.
Strefa Euro: Inflacja HICP w strefie euro w czerwcu wyniosła 0,2% mdm i 1,3% rdr, co oznacza większą dynamikę od oczekiwań.
Naszym zdaniem: Wczoraj notowania amerykańskiego dolara radziły sobie wyjątkowo dobrze. Waluta ta już od początku sesji w Europie zyskiwała stopniowo na wartości, a zwyżki utrzymały się do zamknięcia sesji w USA. W rezultacie, notowania indeksu amerykańskiego dolara dotarły do okolic 97 pkt. Dzisiaj rano notowania FUSD wpadły w konsolidację właśnie w okolicach wczorajszego zamknięcia.
Dobre dane makro w Stanach Zjednoczonych wspierały notowania amerykańskiego dolara, jednak nie ma wątpliwości, że pozostałe główne waluty świata pozostają pod presją podaży i już sam ten fakt wywiera presję wzrostową na USD. Notowania EUR/USD wczoraj dotarły po raz kolejny do okolic 1,12. Poziom ten w ostatnich tygodniach służył jako skuteczne wsparcie na wykresie eurodolara i dzisiaj notowania tej pary walutowej delikatnie odrabiają straty. Niemniej, w kontekście euro, inwestorzy obecnie wyczekują posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, zaplanowanego na przyszły tydzień. Oczekiwania utrzymywania luźnej polityki monetarnej w strefie euro są czynnikiem negatywnie wpływającym na wspólną walutę.
Jeszcze gorzej radzi sobie brytyjski funt. Notowania GBP/USD wczoraj sięgnęły nowych tegorocznych minimów, docierając do okolic 1,24, a dzisiaj rano pozostają pod spadkową presją. W przypadku brytyjskiego funta, najważniejszym czynnikiem pogrążającym jego wartość są czynniki polityczne. Kwestia Brexitu wciąż stoi pod dużym znakiem zapytania, a możliwy wybór Borisa Johnsona na nowego premiera Wielkiej Brytanii zwiększa prawdopodobieństwo tzw. hard Brexitu. Nie pomagają także dane makroekonomiczne, które wskazują na trudną sytuację gospodarczą w Wielkiej Brytanii.
Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2019-12-06 Komentarz tygodniowy TMS BrokersRynki w większości przypadków kontynuują konsolidację, a inwestorzy zachowują ostrożną postawę. Wciąż pozostajemy bez rozstrzygnięć w sporze handlowym, ale z nadziejami na pozytywny finał. Dane makro sugerują odbijanie od dna, ale tempo poprawy nie jest zadowalające. Odczyty w kolejnych dniach przypomną o wyzwaniach czekających w 2020 r.
Gorący początek grudnia
2019-12-06 Poranny komentarz walutowy XTBPierwszy tydzień grudnia na rynkach z pewnością nie jest nudny. Mnóstwo danych, geopolityka, OPEC i duże ruchy notowań. Dużo dzieje się też na GPW. Piątek zapowiada się jeszcze bardziej emocjonująco. Grudzień rozpoczął się od nerwowych ruchów na globalnych giełdach po zapowiedzi przywrócenia ceł na import stali i aluminium przez USA na Brazylię i Argentynę i przede wszystkim po sugestiach Donalda Trumpa, że być może porozumienie z Chinami zostanie zawarte dopiero po wyborach.
NFP prezentem czy rózgą dla dolara?
2019-12-06 Komentarz poranny TMS BrokersDotarliśmy do końca tygodnia, gdzie wszyscy wyczekują raportu z rynku pacy USA. Przy postępującej słabości USD w ostatnich dniach zasadnym jest założenie, że rynek nastawia się na gorszy odczyt. Rozczarowania w wynikach ISM i ADP wspierają te oczekiwania. Ale jak zły musiałby być raport NFP, by pchnąć Fed do kolejnej obniżki stóp procentowych w tym roku?
Grudniowa łamigłówka
2019-12-05 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutW czwartek rano dolar jest słabszy, ale gorzej zachowują się JPY i CHF, co może sugerować niechęć inwestorów wobec tzw. bezpiecznych przystani. Na rynkach akcji widoczny jest niewielki optymizm, inwestorzy nadal kupują wczorajsze spekulacje Bloomberga o tym, jakoby zawarcie porozumienia handlowego USA-Chiny było możliwe przed 15 grudnia, pomimo ostatniego zaostrzenia retoryki.
Obawiać się Trumpa, ufać innym
2019-12-05 Komentarz poranny TMS BrokersZabawne jest, jak mało potrzeba, by odmienić nastroje na rynkach. Po szoku z wtorku, kiedy prezydent USA Trump zasugerował odwlekanie porozumienia handlowego z Chinami nawet przez rok, wczoraj ulgę przyniosły informacje od anonimowych źródeł, że strony są bliżej podpisania umowy. Szczegóły, dowody, terminy? Kogo to obchodzi.
Żyć nadzieją…
2019-12-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutBilans usługowych odczytów PMI, jakie poznaliśmy dzisiaj, jest lepszy od rynkowych szacunków. Podobnie jak w przypadku przemysłu, które to dane poznaliśmy w poniedziałek. Wtedy miało to wpływ na sentyment, dzisiaj już inwestorzy myślą innymi kryteriami, dopatrując się w lepszych informacjach okazji do zajęcia pozycji w oczekiwaniu na kolejne akty „grudniowego dramatu”.
Niezobowiązujące terminy
2019-12-04 Komentarz poranny TMS BrokersKiedy rynki nie do końca wiedzą, co zrobić z poniedziałkowym zamieszaniem, prezydent Trump tylko dolewa oliwy do ognia. Powoli nic już nie jest pewne w temacie porozumienia handlowego z Chinami, przez co spada wiarygodność stron, a rynek może czekać bolesne przebudzenie po sennym listopadzie.
Prezydent USA Donald Trump wczoraj zasugerował, że do przyjęcia dla niego byłoby wstrzymanie podpisania umowy z Chinami do czasu wyborów prezydenckich pod koniec 2020 r.
Prezydent USA Donald Trump wczoraj zasugerował, że do przyjęcia dla niego byłoby wstrzymanie podpisania umowy z Chinami do czasu wyborów prezydenckich pod koniec 2020 r.
Balonik pękł
2019-12-04 Poranny komentarz walutowy XTBW ostatnich tygodniach w komentarzach walutowych przestrzegałem przed tym, że wielokrotne zapewnienia o wspaniałych rozmowach liderów USA i Chin są niczym innym jak pompowaniem balonika oczekiwań, mającym kreować koniunkturę na amerykańskim rynku akcji. Na początku grudnia balonik pękł, choć jeszcze nie do końca wiemy z jak dużym hukiem.
Nerwowo na rynku, PLN stabilny
2019-12-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie słabości dolara oraz nieco mocniejszego PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2804 PLN za euro, 3,8654 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9131 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0201 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,98% w przypadku obligacji 10-letnich.
Bez wspólnego mianownika
2019-12-03 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutTeoretycznie rynek dostał mocne informacje mogące sugerować powrót wojen handlowych – wczoraj Trump otworzył nowy front z UE, powrócił do przepychanek z Brazylią i Argentyną, a dzisiaj stwierdził, że wolałby sfinalizować umowę handlową z Chinami dopiero po wyborach w listopadzie 2020 r. (dzień wcześniej Sekretarz ds. Handlu wspominał o możliwości nałożenia wyższych taryf w połowie grudnia, sugerując, że nie dojdzie do odroczenia terminu).