Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Zaskakujący Bullard

Zaskakujący Bullard

2019-06-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Kluczowe informacje z rynków: USA / DANE (Z WCZORAJ): Sprzedaż nowych domów w maju spadła o 7,8 proc. m/m, wobec spodziewanego odbicia o 1,9 proc. m/m. Indeks nastrojów konsumenckich Conference Board cofnął się w czerwcu do 121,5 pkt. wobec spodziewanych 131,1 pkt. (subindeks oczekiwań spadł o ponad 12 pkt., w górę poszedł wskaźnik sugerujący trudności ze znalezieniem pracy, ale i też wzrost odnotowano w przypadku oczekiwań inflacyjnych do jednego roku).
Czy będą cięcia?

Czy będą cięcia?

2019-06-25 Raport wieczorny FMCM
W USA i nie tylko: Pytamy oczywiście o cięcia stóp procentowych w USA. Ostatnie posiedzenie FOMC było dość gołębie, acz za obniżką stóp był tylko jeden głos - mianowicie p. Bullarda. Otóż Bullard znów wypowiedział się w tym tonie: jego zdaniem mamy obecnie dobry czas na cięcie stóp, które należałoby traktować jako swego rodzaju zabezpieczenie ("insurance rate cut"). Jego zdaniem inflacja jest przy tym zaskakująco niska, a wysokie za to jest prawdopodobieństwo redukcji oprocentowania w lipcu.

Dolar pozostaje słaby

Dolar pozostaje słaby

2019-06-25 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: USA / DANE (Z WCZORAJ): Indeks aktywności sektora przemysłowego Dallas FED spadł w czerwcu do najniższego poziomu od 2016 r. (-12,1 pkt.), podczas gdy szacowano cofnięcie do -2,0 pkt. Subindeks nowych zamówień zniżkował do -6,7 pkt. z +1,1 pkt. wcześniej.
Nie tak prosto, nie tak szybko

Nie tak prosto, nie tak szybko

2019-06-25 Komentarz poranny TMS Brokers
Oczekiwanie na szczyt G20 nie przychodzi w spokoju, a nerwowości dodają napięcia między USA i Iranem. JPY, CHF i złoto mogą na tym korzystać. Dolar pozostanie słaby do czasu, aż Fed nie zetnie stóp procentowych, ale wcale nie będzie to prostoliniowy ruch.
Sankcje na Iran windują ceny złota

Sankcje na Iran windują ceny złota

2019-06-25 Poranny komentarz walutowy XTB
W dniu wczorajszym prezydent Donald Trump ogłosił nałożenie kolejnych sankcji na Iran. Ich praktyczne znaczenie będzie niewielkie, ale może doprowadzić do eskalacji konfliktu. W połączeniu z ostatnią decyzją Fed prowadzi to do wyraźnego osłabienia dolara i jeszcze większych wzrostów cen złota.
Słabnący dolar wspiera złotego

Słabnący dolar wspiera złotego

2019-06-25 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie słabszego dolara, co podtrzymuje dobre nastroje wokół walut EM, w tym PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,2510 PLN za euro, 3,7255 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8258 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7526 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,365% w przypadku obligacji 10-letnich.
O sprzedaży i budowlance

O sprzedaży i budowlance

2019-06-24 Raport wieczorny FMCM
Wieczór z eurodolarem: O 10:00 zaprezentowano odczyt z Europy, a konkretniej - z Niemiec. Był to indeks instytutu Ifo, dość ważny miernik kondycji gospodarki naszych zachodnich sąsiadów. Uzyskano 97,4 pkt przy prognozie 97,2 pkt. Wynik był więc trochę lepszy od założeń. O 16:00 pojawiła się publikacja z USA: indeks Dallas Fed dla przemysłu spadł z -5,3 pkt do -12,1 pkt.
Miłe złego początki

Miłe złego początki

2019-06-24 Komentarz poranny TMS Brokers
Start tygodnia w bloku G-10 to nadal słaby dolar amerykański. Najskrupulatniej wykorzystuje to dolar australijski. Wypowiedzi władz monetarnych wskazujące na ograniczone pole do luzowania i jego spadającą efektywność pozwalają na piąty kolejny dzień wzrostów AUD/USD. Odnośnie do trwałości tego ruchu pozostajemy jednak bardzo sceptycznie nastawieni ze względu przede wszystkim na nierozstrzygniętą kwestię wojen handlowych.
Dolar najtańszy od stycznia

Dolar najtańszy od stycznia

2019-06-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Zwrot w polityce Fed okazał się katalizatorem potrzebnym do osłabienia amerykańskiej waluty. Za dolara płacimy obecnie najmniej od stycznia, ale w kontekście kilku ostatnich lat nadal jest on dość drogi. Czy zwrot ten jest trwały i szczyt dolara jest ewidentnie za nami?
Wzmocnienie euro, wzmocnienie PLN

Wzmocnienie euro, wzmocnienie PLN

2019-06-24 Raport poranny FMCM
Główna para wysoko: W piątek pojawiło się kilka istotnych odczytów makroekonomicznych. Indeksy PMI dla przemysłu w Europie wypadły trochę lepiej od prognoz, co mogło być czynnikiem wzmacniającym euro. I tak np. PMI dla przemysłu Niemiec za czerwiec to 45,4 pkt przy prognozie 44,5 pkt. W usługach odnotowano 55,6 pkt (oczekiwano 55,4 pkt). PMI we Francji przebił prognozy w obu kategoriach.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2019-06-23 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Sentyment rynkowy poprawił się wraz z przekonaniem o proaktywnym luzowaniu polityki czołowych banków centralnych. Jednak trwałość apetytu na ryzyko będzie uzależniona od szans na wygaszenie ryzyk związanych z relacjami handlowymi USA-Chiny. Spotkanie prezydentów Trumpa i Xi podczas szczytu G20 pod koniec przyszłego tygodnia może być punktem zwrotnym dla rynków.
Przeciwstawne siły

Przeciwstawne siły

2019-06-21 Komentarz poranny TMS Brokers
W środę Fed, a dzień wcześniej EBC dały jasno do zrozumienia, że ruszają w stronę bardziej ekspansywnej polityki, co z zadowoleniem zostało przyjęte przez rynki. Ale wciąż jesteśmy w gąszczu niepewności w temacie globalnej polityki handlowej w połączniu z rosnącymi napięciami geopolitycznymi na linii USA-Iran.
Czy Fed faktycznie obniży stopy?

Czy Fed faktycznie obniży stopy?

2019-06-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed po części sprostał oczekiwaniom rynkowym. Był zdecydowanie bardziej gołębi niż ostatnio. Z drugiej strony nie można powiedzieć o jakimś nagłym i wyraźnym zwrocie i jasnej deklaracji kolejnych ruchów. Czy jednak Fed zdecyduje się na cięcia stóp procentowych czym ucieszy Donalda Trumpa i rynki finansowe? Czy jednak będzie stał na straży swojej niezależności i będzie reagował na spływające dane makroekonomiczne, które pokażą jaki jest faktyczny stan gospodarki.
Powell kontra gospodarka, Draghi i Trump

Powell kontra gospodarka, Draghi i Trump

2019-06-19 Komentarz poranny TMS Brokers
Przed nami bez wątpienia najbardziej wyczekiwana decyzja FOMC w tym roku, a jej istotność została spotęgowana przez wczorajsze komentarze szefa EBC Draghiego oraz prezydenta USA Trumpa. Zakomunikowanie otwartości do cięć stóp procentowych w tym roku jest scenariuszem bazowym, ale wszystko może skomplikować troska o niezależność banku centralnego. Poprzeczka dla gołębiego wydźwięku Fed wisi wysoko.
Gospodarka bez stymulacji pieniężnej

Gospodarka bez stymulacji pieniężnej

2019-06-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Ten tydzień miał należeć do amerykańskiej Rezerwy Federalnej, kto wie może tak będzie, niemniej jednak już wczoraj uwagę uczestników rynku skradł prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi. Jego wypowiedź w portugalskim mieście Sintra odbiła się echem na różnych klasach aktywów i rzuciła cień na fundamenty europejskiej gospodarki, która bez stymulacji pieniężnej nie może żyć.
Coraz ciekawiej

Coraz ciekawiej

2019-06-19 Poranny Szkic Walutowy AFS
Za nami niezwykle ciekawe kilkanaście godzin na rynkach finansowych. Prezes EBC M. Draghi daje zielone światło do wznowienia stymulacji monetarnej w strefie euro, czym momentalnie osłabia euro. Spotyka się to z krytyką prezydent USA D. Trump, który oświadcza, że to nieuczciwa konkurencja względem amerykańskich firm. Dolar najwyżej od początku czerwca.
Nerwowość w obozie gołębi

Nerwowość w obozie gołębi

2019-06-17 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
WIELKA BRYTANIA / BREXIT / PARTIA KONSERWATYWNA: Boris Johnson nie wziął udziału w niedzielnej debacie kandydatów na szefa Partii Konserwatywnej. Według grafika, jutro odbędzie się druga runda głosowania nad kandydaturami, która zawęzi proces dalszego wyboru.
Tik tak, tik tak

Tik tak, tik tak

2019-06-17 Komentarz poranny TMS Brokers
Zaczyna się odliczanie do środowej decyzji FOMC, która może zdefiniować, jakie dla rynków będą kolejne miesiące. Rynek liczy na dużą dawkę gołębiości, ale mocno wykrystalizowane oczekiwania często stają się przeszkodą do jednoznacznej interpretacji przekazu. W odwodzie rusza konferencja EBC w Sintrze i prezes Draghi będzie miał kilka okazji, by „uzupełnić” stanowisko banku.
Mocne odczyty z USA nie ułatwiają zadania Fed

Mocne odczyty z USA nie ułatwiają zadania Fed

2019-06-17 Poranny Szkic Walutowy AFS
W środę Rezerwa Federalna stanie przed nie lada zadaniem. Rynek oczekuje, że zasygnalizuje gotowość do „prewencyjnego” obniżenia stóp w lipcu. Jednak napływające na bieżąco dane nie wskazują na konieczność cięcia. W maju gospodarka nadal prężnie się rozwijała. Scenariusz spadku stóp o 70 pkt bazowych, jak to obecnie wycenia rynek, jest naszym zdaniem mało realny, a w najbliższych dniach dojdzie do korekty oczekiwań.
Czy Fed może obniżyć stopy procentowe?

Czy Fed może obniżyć stopy procentowe?

2019-06-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Od początku czerwca tematem numer jeden na rynkach finansowych jest możliwa obniżka stóp procentowych przez Fed. W środę dowiemy się, czy taki życzeniowy scenariusz jest realny. Ten tydzień przyniesie jednak znacznie więcej bardzo istotnych wydarzeń.