Dane z USA mogą nie pomóc dolarowi

Dane z USA mogą nie pomóc dolarowi
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2019-10-01 (12:23)

Kluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki: AUSTRALIA / RBA / NOWA ZELANDIA / DANE: Niespodzianki nie było, na dzisiejszym posiedzeniu RBA doszło do obniżki stopy procentowej o 25 p.b. do 0,75 proc. W komunikacie znalazła się wzmianka mogąca sugerować, że jej poziom został właściwie skalibrowany, chociaż RBA dodał później, że nie zamyka się na dalsze luzowania w razie potrzeby.

W efekcie kurs AUDUSD wpierw nieco odbił, ale ostatecznie nie obronił wsparcia przy 0,6750 i znalazł się blisko ważnej strefy 0,6676-86 wyznaczanej przez wrześniowe minima. Nie zmienił tego fakt nieco lepszego odczytu przemysłowego PMI (we wrześniu 50,3 pkt. wobec szacowanych 49,4 pkt.).W ślad za notowaniami AUD w dół zszedł też NZD, któremu zaszkodziły też kolejne słabe dane – tym razem indeks zaufania w biznesie NZIER spadł w III kwartale do -35 pkt. z -34 pkt. (najniżej od marca 2009 r.), a tzw. indeks kondycji handlu wewnętrznego zniżkował do -11 pkt. (poziom z września 2010 r.).

JAPONIA / DANE: Ankieta Tankan dla dużych firm (nastroje w biznesie) wskazała na mniejszy od spodziewanego spadek w III kwartale indeksu dla przemysłu (do 5 pkt. wobec szacowanych 1 pkt.), oraz usług (do 21 pkt. przy prognozie 20 pkt.). Agencje opublikowały też wypowiedź japońskiego ministra gospodarki, który powtórzył, że rząd podjął stosowne kroki mające zapobiec negatywnemu wpływowi podwyżki VAT o 2 p.p. (do 10 proc.), która dzisiaj wchodzi w życie, a premier Shinzo Abe dodał, że władze są gotowe na dalsze działania w razie potrzeby. Co do polityki Banku Japonii to „dyplomatycznie” stwierdzono, że jest ona właściwa. Jen dzisiaj słabnie, ale jest to przełożenie lepszych nastrojów na rynkach akcji z początkiem nowego kwartału.

WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Gazeta The Telegraph pisze, że premier Boris Johnson może przedstawić w ciągu najbliższych kilkunastu godzin swój „ostateczny plan na Brexit”. W mediach pojawiają się różne spekulacje nt. możliwego rozwiązania problemu granicy z Irlandią. Funt jest dzisiaj najmocniejszą walutą w zestawieniach po dolarze, chociaż w pewnym sensie odrabia straty z wczorajszego wieczora. Opublikowane o godz. 10:30 dane PMI dla przemysłu za wrzesień wbrew obawom nie przyniosły negatywnej niespodzianki – odczyt przyniósł nieoczekiwane odbicie do 48,3 pkt. z 47,4 pkt., gdyż prognozowany był spadek do 47,0 pkt.

SZWECJA / DANE: Rano napłynęły fatalne dane nt. indeksu PMI dla przemysłu. Spadł on we wrześniu do 46,3 pkt. z 52,4 pkt. przy prognozie 52,0 pkt. To może definitywnie ucinać spekulacje nt. możliwej podwyżki stóp przez Riksbank na przełomie roku. Korona szwedzka jest dzisiaj najsłabszą walutą w zestawieniach G-10 po dolarze australijskim.

POLSKA / DANE: Przemysłowy PMI wypadł we wrześniu nieco gorzej spadając do 47,8 pkt. z 48,8 pkt. przy prognozie 47,9 pkt. Uwagę zwraca słabość subindeksu zamówień. Złoty nie reaguje jednak na to negatywnie, rynek czeka na czwartkową decyzję TSUE ws. frankowiczów. O godz. 10:00 poznaliśmy jeszcze wstępne dane nt. wrześniowej inflacji CPI. Nieoczekiwanie odnotowała ona spadek o 0,1 proc. m/m, a w ujęciu rocznym dynamika spadła do 2,6 proc. r/r z 2,9 proc. r/r w sierpniu.

EUROSTREFA / DANE: Ostateczny odczyt przemysłowego PMI dla Niemiec za wrzesień nie wypadł tak dramatycznie, jak w pierwszym odczycie (41,7 pkt. przy prognozie 41,4 pkt.). Gorsze wskazania napłynęły jednak dla Francji (50,1 pkt. przy spodziewanych 50,3 pkt.), czy też Włoch (47,8 pkt. wobec szacowanych 48,0 pkt.). Zbiorczy PMI dla całej strefy euro wypadł jednak minimalnie lepiej (45,7 pkt. przy 45,6 pkt. zanotowanych we wstępnym odczycie). To jednak w niewielkim stopniu wspiera dzisiaj euro – kurs EURUSD pozostaje poniżej 1,09, ale nie doszło do testu wsparcia przy 1,0870.

OPINIA ANALITYKA: Dane z USA mogą nie pomóc dolarowi

Obchody chińskiego Złotego Tygodnia wyłączają nas na jakiś czas ze śledzenia chińskich wątków, chociaż najpewniej w końcu tygodnia zaczną pojawiać się jakieś spekulacje przed zaplanowanymi na 10-11 października kluczowymi rozmowami handlowymi z udziałem wicepremiera Liu He. Dolar miał wczoraj mocny finisz miesiąca i kwartału, ale dzisiaj może nie być to już tak oczywiste. Wprawdzie poranek wyglądał nieźle, ale akcenty rynku zaczną przesuwać się na publikacje makro, a te nie muszą być dobre dla dolara. Wczorajszy Chicago PMI za wrzesień wypadł gorzej, podobne rozminięcia mieliśmy wcześniej w przypadku innych indeksów regionalnych. To powoduje, że spodziewany dzisiaj o godz. 16:00 odczyt ISM dla przemysłu może nie wskazać na powrót ponad barierę 50 pkt. we wrześniu. Wcześniej, bo o godz. 15:45 poznamy jeszcze ostateczny odczyt przemysłowego PMI, ale jego znaczenie będzie marginalne. Słabsze wskazania ISM mogą nieco nakręcić oczekiwania na obniżkę stóp przez FED w końcu października, a te są wyjątkowo nisko (model CME FED Watch wskazuje w tym momencie na 41 proc. prawdopodobieństwa takiego ruchu) i tym samym dać preteksty do nieznacznej korekty dolara na głównych układach, jaka rozłożyłaby się na kolejne dni (w czwartek mamy usługowy ISM, a w piątek dane Departamentu Pracy).

Na koszyku dolara BOSSA widać, że zbliżamy się do mocnej strefy oporu 84,06-84,64 pkt., ale układ wskaźników świadczy o sile trendu. Historycznie jednak rzadko było tak, że mieliśmy trzy białe świece tygodniowe z rzędu – ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w wakacje 2018 r.

Na globalnych układach warto zwrócić uwagę na AUDUSD. Australijczyk dzisiaj traci, chociaż przekaz ze strony RBA był mieszany. Zakładając tylko lokalne warunki, to wydaje się, że RBA rzeczywiście doszedł ze stopami do punktu zwrotnego. Tym samym o ile nie nastąpi pogorszenie się na tzw. czynnikach zewnętrznych (eskalacja wojen handlowych, ale i też postępująca słabość globalnej gospodarki), to niewykluczone, że RBA wstrzyma się z cięciami stóp w końcu roku. To może dawać preteksty do podbicia dolara australijskiego, zwłaszcza gdyby jeszcze nałożyć na to oczekiwania, co do pozytywnego obrotu spraw w negocjacjach handlowych USA-Chiny. Technicznie uwagę zwraca strefa wsparcia 0,6676-86 wyznaczana przez wrześniowe minima. Jej obrona zwiększy szanse na koncepcję tzw. potrójnego dna.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.
Strach przed inflacją?

Strach przed inflacją?

2024-11-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Członek FED, Neel Kashkari przyznał wczoraj, że w sytuacji, kiedy inflacja będzie wyższa w perspektywie nadchodzących miesięcy, to FED mógłby wstrzymać się z obniżkami stóp procentowych. Ale jednocześnie dodał, że obecna polityka jest "umiarkowanie restrykcyjna", stąd też dalsze cięcia stóp powinny być kontynuowane - potencjalna pauza mogłaby dotyczyć 1-2 posiedzeń. Po tych słowach szanse na cięcie stóp na posiedzeniu planowanym na 18 grudnia spadły do 63 proc., a dopiero co oscylowały wokół 80-90 proc.