Dane z USA mogą nie pomóc dolarowi

Dane z USA mogą nie pomóc dolarowi
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2019-10-01 (12:23)

Kluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki: AUSTRALIA / RBA / NOWA ZELANDIA / DANE: Niespodzianki nie było, na dzisiejszym posiedzeniu RBA doszło do obniżki stopy procentowej o 25 p.b. do 0,75 proc. W komunikacie znalazła się wzmianka mogąca sugerować, że jej poziom został właściwie skalibrowany, chociaż RBA dodał później, że nie zamyka się na dalsze luzowania w razie potrzeby.

W efekcie kurs AUDUSD wpierw nieco odbił, ale ostatecznie nie obronił wsparcia przy 0,6750 i znalazł się blisko ważnej strefy 0,6676-86 wyznaczanej przez wrześniowe minima. Nie zmienił tego fakt nieco lepszego odczytu przemysłowego PMI (we wrześniu 50,3 pkt. wobec szacowanych 49,4 pkt.).W ślad za notowaniami AUD w dół zszedł też NZD, któremu zaszkodziły też kolejne słabe dane – tym razem indeks zaufania w biznesie NZIER spadł w III kwartale do -35 pkt. z -34 pkt. (najniżej od marca 2009 r.), a tzw. indeks kondycji handlu wewnętrznego zniżkował do -11 pkt. (poziom z września 2010 r.).

JAPONIA / DANE: Ankieta Tankan dla dużych firm (nastroje w biznesie) wskazała na mniejszy od spodziewanego spadek w III kwartale indeksu dla przemysłu (do 5 pkt. wobec szacowanych 1 pkt.), oraz usług (do 21 pkt. przy prognozie 20 pkt.). Agencje opublikowały też wypowiedź japońskiego ministra gospodarki, który powtórzył, że rząd podjął stosowne kroki mające zapobiec negatywnemu wpływowi podwyżki VAT o 2 p.p. (do 10 proc.), która dzisiaj wchodzi w życie, a premier Shinzo Abe dodał, że władze są gotowe na dalsze działania w razie potrzeby. Co do polityki Banku Japonii to „dyplomatycznie” stwierdzono, że jest ona właściwa. Jen dzisiaj słabnie, ale jest to przełożenie lepszych nastrojów na rynkach akcji z początkiem nowego kwartału.

WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Gazeta The Telegraph pisze, że premier Boris Johnson może przedstawić w ciągu najbliższych kilkunastu godzin swój „ostateczny plan na Brexit”. W mediach pojawiają się różne spekulacje nt. możliwego rozwiązania problemu granicy z Irlandią. Funt jest dzisiaj najmocniejszą walutą w zestawieniach po dolarze, chociaż w pewnym sensie odrabia straty z wczorajszego wieczora. Opublikowane o godz. 10:30 dane PMI dla przemysłu za wrzesień wbrew obawom nie przyniosły negatywnej niespodzianki – odczyt przyniósł nieoczekiwane odbicie do 48,3 pkt. z 47,4 pkt., gdyż prognozowany był spadek do 47,0 pkt.

SZWECJA / DANE: Rano napłynęły fatalne dane nt. indeksu PMI dla przemysłu. Spadł on we wrześniu do 46,3 pkt. z 52,4 pkt. przy prognozie 52,0 pkt. To może definitywnie ucinać spekulacje nt. możliwej podwyżki stóp przez Riksbank na przełomie roku. Korona szwedzka jest dzisiaj najsłabszą walutą w zestawieniach G-10 po dolarze australijskim.

POLSKA / DANE: Przemysłowy PMI wypadł we wrześniu nieco gorzej spadając do 47,8 pkt. z 48,8 pkt. przy prognozie 47,9 pkt. Uwagę zwraca słabość subindeksu zamówień. Złoty nie reaguje jednak na to negatywnie, rynek czeka na czwartkową decyzję TSUE ws. frankowiczów. O godz. 10:00 poznaliśmy jeszcze wstępne dane nt. wrześniowej inflacji CPI. Nieoczekiwanie odnotowała ona spadek o 0,1 proc. m/m, a w ujęciu rocznym dynamika spadła do 2,6 proc. r/r z 2,9 proc. r/r w sierpniu.

EUROSTREFA / DANE: Ostateczny odczyt przemysłowego PMI dla Niemiec za wrzesień nie wypadł tak dramatycznie, jak w pierwszym odczycie (41,7 pkt. przy prognozie 41,4 pkt.). Gorsze wskazania napłynęły jednak dla Francji (50,1 pkt. przy spodziewanych 50,3 pkt.), czy też Włoch (47,8 pkt. wobec szacowanych 48,0 pkt.). Zbiorczy PMI dla całej strefy euro wypadł jednak minimalnie lepiej (45,7 pkt. przy 45,6 pkt. zanotowanych we wstępnym odczycie). To jednak w niewielkim stopniu wspiera dzisiaj euro – kurs EURUSD pozostaje poniżej 1,09, ale nie doszło do testu wsparcia przy 1,0870.

OPINIA ANALITYKA: Dane z USA mogą nie pomóc dolarowi

Obchody chińskiego Złotego Tygodnia wyłączają nas na jakiś czas ze śledzenia chińskich wątków, chociaż najpewniej w końcu tygodnia zaczną pojawiać się jakieś spekulacje przed zaplanowanymi na 10-11 października kluczowymi rozmowami handlowymi z udziałem wicepremiera Liu He. Dolar miał wczoraj mocny finisz miesiąca i kwartału, ale dzisiaj może nie być to już tak oczywiste. Wprawdzie poranek wyglądał nieźle, ale akcenty rynku zaczną przesuwać się na publikacje makro, a te nie muszą być dobre dla dolara. Wczorajszy Chicago PMI za wrzesień wypadł gorzej, podobne rozminięcia mieliśmy wcześniej w przypadku innych indeksów regionalnych. To powoduje, że spodziewany dzisiaj o godz. 16:00 odczyt ISM dla przemysłu może nie wskazać na powrót ponad barierę 50 pkt. we wrześniu. Wcześniej, bo o godz. 15:45 poznamy jeszcze ostateczny odczyt przemysłowego PMI, ale jego znaczenie będzie marginalne. Słabsze wskazania ISM mogą nieco nakręcić oczekiwania na obniżkę stóp przez FED w końcu października, a te są wyjątkowo nisko (model CME FED Watch wskazuje w tym momencie na 41 proc. prawdopodobieństwa takiego ruchu) i tym samym dać preteksty do nieznacznej korekty dolara na głównych układach, jaka rozłożyłaby się na kolejne dni (w czwartek mamy usługowy ISM, a w piątek dane Departamentu Pracy).

Na koszyku dolara BOSSA widać, że zbliżamy się do mocnej strefy oporu 84,06-84,64 pkt., ale układ wskaźników świadczy o sile trendu. Historycznie jednak rzadko było tak, że mieliśmy trzy białe świece tygodniowe z rzędu – ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w wakacje 2018 r.

Na globalnych układach warto zwrócić uwagę na AUDUSD. Australijczyk dzisiaj traci, chociaż przekaz ze strony RBA był mieszany. Zakładając tylko lokalne warunki, to wydaje się, że RBA rzeczywiście doszedł ze stopami do punktu zwrotnego. Tym samym o ile nie nastąpi pogorszenie się na tzw. czynnikach zewnętrznych (eskalacja wojen handlowych, ale i też postępująca słabość globalnej gospodarki), to niewykluczone, że RBA wstrzyma się z cięciami stóp w końcu roku. To może dawać preteksty do podbicia dolara australijskiego, zwłaszcza gdyby jeszcze nałożyć na to oczekiwania, co do pozytywnego obrotu spraw w negocjacjach handlowych USA-Chiny. Technicznie uwagę zwraca strefa wsparcia 0,6676-86 wyznaczana przez wrześniowe minima. Jej obrona zwiększy szanse na koncepcję tzw. potrójnego dna.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obniżki w USA oddalają się

Obniżki w USA oddalają się

2024-04-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport PKB w USA był tym, czego Rezerwa Federalna nie chciała zobaczyć. Niższy wzrost gospodarczy oraz wyraźnie inflacyjne dane. Raport ten doprowadził do wyraźnego spadku oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku i dzisiejszy raport o miesięcznej inflacji PCE może teoretycznie doprowadzić do tego, że Powell będzie zmuszony w przyszłym tygodniu do przeprowadzenia „jastrzębiego” pivotu. PKB w USA wzrósł za I kwartał 2024 roku na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym. To znacznie poniżej oczekiwanego poziomu 2,4% oraz poniżej poziomu z IV kwartału 2023 roku na poziomie 3,4%.
Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.