Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Złoty bez reakcji na dobre dane makro
2021-04-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na eurodolarze oraz wycenie PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,5524 PLN za euro, 3,7852 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1268 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2679 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,546% w przypadku obligacji 10-letnich.
Dał im przykład Bank Kanady
2021-04-22 Poranny komentarz walutowy XTBWczorajszy kalendarz ekonomiczny nie był zbyt porywający, a najważniejszym wydarzeniem była decyzja Banku Kanady. Gdyby taką podjął Fed, dziś obserwowalibyśmy na rynku niekontrolowaną panikę. Marcowa inflacja w Kanadzie wzrosła do 2,2%, nieco poniżej oczekiwań. To mniej niż 2,6% w USA, gdzie była ona powyżej oczekiwań. Również ścieżka inflacji w USA zapowiada się być wyższą niż kanadyjska.
Dolarowe dylematy...
2021-04-21 Raport DM BOŚ z rynku walutW środę dolar pozostał mocniejszy, ale tylko względem niektórych walut i jego zmiany są kosmetyczne. Amerykańska waluta nie dostała wsparcia z amerykańskiego rynku długu - rentowności 10-letnich obligacji po wczorajszym wyskoku ponad opór przy 1,60 proc. później cofały się w dół i dzisiaj rano jesteśmy znów przy 1,56 proc. Przedstawiciele FED respektują już tzw. ciszę medialną przed posiedzeniem zaplanowanym za tydzień, ...
To nie jest jeszcze szczyt III fali pandemii?
2021-04-21 Komentarz poranny TMS BrokersWczorajsza korekta na indeksach giełdowych przyczyniła się również do lekkiego umocnienia dolara. Kurs EUR/USD cały czas jednak znajduje się powyżej 1,20 i w średnim terminie notowania znajdują się na regularnej ścieżce wzrostowej. Kwietniowe osłabienie USD jest jednak nieco zaskakujące. Najnowsze dane ze Stanów Zjednoczonych potwierdziły bowiem optymistyczne oczekiwania rynku dotyczące gospodarki oraz inflacji.
ochłodzenie nastrojów
2021-04-21 Poranny komentarz walutowy XTBPoczątek tygodnia przynosi ochłodzenie nastrojów na rynkach, pierwsze dopiero w tym miesiącu. Trudno jednak wskazać jego jedną, bardzo konkretną przyczynę, a tym samym możliwy czas trwania. Z pewnością nadal nieciekawe są globalne statystyki pandemii. Liczba nowych przypadków globalnie niedawno osiągnęła nowy dzienny rekord i pozostaje w pobliżu tych poziomów. Tyle że rynki już praktycznie tym nie żyją.
Schemat dalej działa?
2021-04-20 Raport DM BOŚ z rynku walutWe wtorek dolar pozostaje słabszy, w przestrzeni G-10 gorzej zachowuje się tylko jen. Odbicie USDJPY ma związek z podbiciem rentowności amerykańskich obligacji - dla papierów 10-letnich powróciły one ponad poziom 1,60 proc. Dla inwestorów na parach dolarowych może być to ostrzeżenie przed zbliżającą się korektą, o ile rentowności nie zawrócą w dół.
Jeden kierunek
2021-04-20 Komentarz poranny TMS BrokersPoniedziałkowa wyprzedaż dolara utrzymała się w nocy i choć nie widać bezpośredniego czynnika, nie ma zdziwienia kierunkiem zmian. W nocy rosnące ceny surowców, jak ruda żelaza i ropa naftowa, pomagają walutom surowcowym, ale też sugerują, że rynki finansowe dyskontują lepsze perspektywy dla globalnego ożywienia. Napływające dane są dobre (jak choćby dzisiejsze odczyty z brytyjskiego rynku pracy), podczas gdy nic strasznego nie dzieje się w temacie walki z pandemią.
Rok od katastrofy
2021-04-20 Poranny komentarz walutowy XTBRok temu miała miejsce sytuacja iście wyjątkowa. Na rynku pojawiły się ujemne ceny ropy naftowej, co dla wielu inwestorów było szokiem. Od tego czasu wiele się zmieniło, a rynek ropy może dać jeszcze o sobie znać. W drugiej połowie kwietnia 2020 globalne rynki już mocno odbijały po marcowej wyprzedaży i pomimo apogeum pierwszej fali pandemii wielu inwestorów sądziło, że wyprzedane rynki mają przed sobą już tylko jeden kierunek.
Podążanie dotychczasowym schematem
2021-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walutNic nowego się nie dzieje - uwagę przyciąga weekendowe zamieszanie na rynku kryptowalut i zagadkowa przecena BTC w nocy z soboty na niedzielę. Na głównych rynkach mamy natomiast podtrzymanie sentymentu z końca zeszłego tygodnia - dolar pozostaje słabszy, a rynki akcji oscylują blisko maksimów. Ale i też brakuje świeżych impulsów, a dzisiejszy kalendarz danych makro raczej ich nie zaoferuje.
Zagadka nierozwiązana
2021-04-19 Poranny komentarz walutowy XTBZaglądając w poniedziałkowy poranek do ekonomicznych „mainstream media” nie dowiemy się wiele ciekawego. Dobre dane, pandemia, nowe rekordy indeksów, napięcia na linii z Chinami – dzień jak co dzień, chciałoby się powiedzieć. Próżno jednak szukać informacji o tym, co jest naprawdę kluczowe dla rynków. Spójrzmy na rentowności amerykańskiego długu. W połowie marca przekroczyły one 1,7%, zbliżając się do poziomu 1,8%, dziś jest to ok. 1,55%.
Nowe szanse
2021-04-19 Komentarz poranny TMS BrokersTydzień otwiera się pustym kalendarzem, co daje możliwość do kontynuowania umiarkowanego optymizmu i przywracania strategii reflacyjnej. Nie przeszkadza rynek długu w USA, gdzie rentowności spadają, odbierając siłę dolarowi. W międzyczasie rynek walutowy najprawdopodobniej będzie odliczał dni do posiedzenia EBC w czwartek i odczytów PMI w piątek. Na złotym cisza przed burzą.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2021-04-17 Komentarz tygodniowy TMS BrokersDane są dobre, to i nastroje na rynkach są dobre. Przeważa optymizm związany z lepszymi perspektywami ożywienia globalnego przy postępującym procesie szczepień i niesłabnącym wsparciu fiskalno-monetarnym. Nowy kwartał jak na razie jest traktowany jako okazja do ponoszenia wyższego ryzyka, co widać po rynku akcji, surowców i walutach powiązanych.
Co dalej z tym dolarem?
2021-04-16 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutW piątek wahadło nieznacznie przechyla się w stronę mocniejszego dolara, chociaż zmiany nie są duże. Nadal duża zmienność panuje na rosyjskim rublu, który dzisiaj odrabia wczorajsze straty wywołane planami wprowadzenia radykalnych sankcji wobec Rosji przez Biały Dom (szczegóły wskazują, że zakaz nabywania rosyjskiego długu przez amerykańskie instytucje ma dotyczyć tylko rynku pierwotnego). Niemniej sytuacja na linii Waszyngton-Moskwa jest bardzo napięta.
Przerwany łańcuch
2021-04-16 Komentarz poranny TMS BrokersCzwartek przyniósł kolejną sesję umocnienia apetytu na ryzyko przy silnych spadkach rentowności długu USA. Dane z amerykańskiej gospodarki były solidne, ale najwyraźniej straciły swój efekt wow. Przed weekendem nasila się redukcja ryzykownych pozycji, co pozwala na moment ulgi dla dolara.
Kolejny pozytywny raport z amerykańskiej gospodarki i dolar znowu traci.
Kolejny pozytywny raport z amerykańskiej gospodarki i dolar znowu traci.
Fed chce przegrzać gospodarkę
2021-04-16 Poranny komentarz walutowy XTBWczorajsze dane z USA wręcz zmiażdżyły oczekiwania. Wygłodniały konsument, wyposażony w „czeki Bidena” ruszył na zakupy. Bardziej niż dane szokować może jednak reakcja rynku, której nikt logicznie wyjaśnić nie potrafi. We wczorajszym komentarzu wskazywałem, że oczekiwania przed marcowymi danymi o sprzedaży w USA były zadziwiająco niskie.
Poszukiwanie nowych tematów
2021-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walutCzwartek przynosi dalsze spadki dolara na szerokim rynku, choć zmiany są kosmetyczne. Uwagę zwraca wyraźne osłabienie się rosyjskiego rubla, który traci po doniesieniach prasowych związanych z sankcjami, jakie planuje nałożyć Biały Dom na Rosję - mają one m.in. dotknąć rosyjski dług poprzez zakaz kupowania tamtejszych obligacji przez amerykańskie instytucje finansowe.
Wyważony optymizm
2021-04-15 Komentarz poranny TMS BrokersWczorajsze wystąpienie Powella z Fed nie przyniosło niespodzianek i rynki pozostają w trybie zawieszenia, wyczekując silniejszych impulsów z serii danych z USA. EUR/USD w żółwim tempie podchodzi do 1,20, a EUR/PLN zatrzymał się przy 4,55. Świeżego impetu dla optymizmu związanego z odbiciem globalnego ożywienia dostarcza wyskok cen ropy naftowej.
Mieszany debiut Coinbase
2021-04-15 Poranny komentarz walutowy XTBWczoraj wydarzeniem dnia był debiut Coinbase, platformy do handlu kryptowalutami. Choć przypadek firmy jest gigantycznym sukcesem, sam debiut odbył się w mieszanych nastrojach. Dziś przed nami dane o sprzedaży detalicznej w USA za marzec. Coinbase to platforma do obrotu kryptowalutami zarabiająca na prowizjach z tego tytułu. Można powiedzieć, że moment na debiut jest najlepszy z możliwych – ten rok to ogromne wzrosty cen i jednocześnie zainteresowania kryptowalutami.
Wwiązanie korelacjami
2021-04-14 Raport DM BOŚ z rynku walutDolar słabnie na szerokim rynku kontynuując ruch zapoczątkowany jeszcze wczoraj po południu. Zmiany nie są duże, ale prowadzą do naruszenia ważnych technicznie poziomów, jak 1,1951 na EURUSD. Słabość dolara to wynik spadku rentowności obligacji amerykańskich (10-letnie zjechały od swojego szczytu wczoraj rano przy 1,70 proc. aż o 8 p.p. do 1,62 proc.), oraz kolejnych szczytów indeksów na Wall Street.
Inflacyjny diabeł nie taki straszny
2021-04-14 Komentarz poranny TMS BrokersInflacja w USA w marcu silnie wzrosła, ale odczyt nie sprostał wygórowanym oczekiwaniom rynku, co przełożyło się na osłabienie dolara. Kwiecień zdaje się przynosić więcej wyważonej logiki do handlu, aniżeli gorączkowego popadania w spekulacje. Muszę przyznać, że wczoraj zakładałem powtórki z niedorzecznych ruchów cenowych i dalszego rozkręcania spirali spekulacji o wymykającej się spoza kontroli inflacji, która zmusi Fed do wcześniejszego ograniczania akomodacyjnej polityki.