Napięcie sięgnęło zenitu

Napięcie sięgnęło zenitu
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2021-10-06 (14:13)

Na globalnych rynkach nadal widoczna jest nerwowość, co podbija notowania dolara. Bijące rekordy ceny ropy, oraz gazu wymuszają pytania o koszty tak zwanego kryzysu energetycznego, które najpewniej zobaczymy w nadchodzących miesiącach. Na przyszłych zyskach spółek odbiją się też wyższe koszty obsługi długu, co widać po zachowaniu się benchmarków w postaci rentowności obligacji rządowych, a przecież dług korporacyjny swoje problemy może mieć dopiero przed sobą (tzw. trupy w szafie, czyli nie tylko historia Evergrande), co widać już na rynku w Azji.

W przestrzeni FX uwagę zwracają relatywnie dobre odczyty danych z USA (ostatnie indeksy ISM), co utwierdza rynki w przekonaniu, że listopadowy tapering w wydaniu FED jest w zasadzie przesądzony - piątkowe dane Departamentu Pracy USA mogą być taką "kropką nad i" dla tego scenariusza. Niemniej to powinno być już zdyskontowane przez dolara. Jeżeli, zatem FED będzie w najbliższych miesiącach umiejętnie zarządzał oczekiwaniami wobec podwyżki stóp procentowych, oddalając je w czasie poza koniec 2022 r., to dolar nie musi zyskać. Tym samym to bardziej widoczny na rynkach tryb risk-off podbija dolara, a nie perspektywy fundamentalne.

Dobrze to widać po zachowaniu się dolara nowozelandzkiego, który jest dzisiaj najsłabszą walutą w grupie G-10. Czy to efekt rozczarowania decyzją RBNZ? Nie - raczej sprzedaż faktów i dopasowanie się pod globalny sentyment. Stopy procentowe w Nowej Zelandii zostały podniesione o 25 p.b. tak jak oczekiwano, a w komunikacie przyznano, że dalsze zacieśnienie jest możliwe, chociaż timing dla kolejnej podwyżki nie został określony. Dzisiaj w przestrzeni FX słabo radzą sobie waluty EM, a pośród G-10 w defensywie są jeszcze dolar australijski, korony skandynawskie, dolar kanadyjski, oraz funt - to te waluty, które są zwyczajowo wrażliwe na wahania ryzyka.

Co dalej? W kalendarzu uwagę zwrócą dzisiaj szacunki ADP dla rynku pracy, które mogą podbić oczekiwania przed danymi Departamentu Pracy USA w piątek. Niemniej wydaje sie, że klucz tkwi w sentymencie, ale na rynku surowców energetycznych. Tymczasem kosmiczne zwyżki cen gazu na rynkach to już nie tylko efekt strachu przed tym, czy magazyny nie będą puste, jeżeli zima będzie mroźna, ale efekt spekulacji (gigantyczna zmienność doprowadziła do sytuacji, kiedy to grający na spadki zostali zmuszeni do gigantycznych dopłat do depozytów).

OKIEM ANALITYKA - napięcie sięgnęło zenitu

Krajowi inwestorzy zastanawiają się dzisiaj, czy RPP przegapiła już moment naw podwyżki stóp procentowych, podczas kiedy na świecie napięcie sięga zenitu, jeżeli chodzi o notowania cen gazu, czy też ropy. Wizja gigantycznych problemów w sytuacji mroźnej zimy na północnej półkuli może być kreacją budowaną przez nadmierne emocje, ale tak czy inaczej, w mniejszej lub większej formie tzw. kryzys energetyczny jest czymś, co zaburzyło typowy cykl ekonomiczny w którym inwestorzy przejmowali się perspektywą zacieśnienia polityki monetarnej. Teraz pytanie, czy to najpewniej będą robić banki centralne w najbliższych miesiącach będzie właściwe. Reakcja rynków na dzisiejszą podwyżkę stóp w Nowej Zelandii może być sygnałem, że rynki są coraz bardziej podzielone, co do opinii, jaka będzie najbliższa przyszłość. A to naturalnie będzie generować większą zmienność w ciągu kolejnych tygodni.

EURUSD na nowych dołkach

Zaskakująco słabe dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle, które w sierpniu zniżkowały o 7,7 proc. m/m to nie jedyny powód dzisiejszej słabości EURUSD. Główne rozdanie idzie z dolara, który korzysta na kolejnej fali risk-off na rynkach. W efekcie notowania EURUSD wybiły ostatnie minima przy 1,1561, co teoretycznie może sugerować zejście w stronę 1,1492, gdzie mamy wsparcie bazujące na szczycie z marca 2020 r. Warto zwrócić uwagę, że ta fala spadkowa rysowana jest już na dywergencji oscylatora RSI9, co może sugerować, że będzie ostatnią w impulsie rozpoczętym na początku września.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

10:00 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

09:54 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.
Obniżka Fed wspiera PLN

Obniżka Fed wspiera PLN

2024-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.
Najważniejszy dzień w roku

Najważniejszy dzień w roku

2024-09-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rynek z dnia na dzień jest coraz bardziej niepewny co do decyzji Fed-u. Ankieta Bloomberga przedstawia ruch o 25 punktów bazowych w dół. Wycena kontraktów Fed Funds Futures wskazuje, że implikowane prawdopodobieństwo cięcia na poziomie 50 pb wynosi blisko 70 proc. To mocne nastawienie rynkowe na agresywniejszy ruch, które dokonało się w ostatnich kilku dniach, nie wynikało ani z nowych publikacji makro ani z wypowiedzi przedstawicieli Fed (tu mamy okres blackout-u). To jedynie czyste spekulacje, które mogły po prostu „pójść” za daleko. Dziś wszystko zostanie zweryfikowane.
Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

2024-09-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Rezerwa Federalna dzisiaj o godzinie 20:00 czasu polskiego opublikuje swoją decyzję na temat wysokości stóp procentowych. Na 100% dzisiejsza decyzja przyniesie nam obniżkę stóp procentowych, ale wciąż pojawia się pytanie, czy będzie to standardowa obniżka o 25 punktów bazowych, czy mocniejsza obniżka o 50 punktów bazowych ze względu na dużą słabość rynku pracy. Okazuje się, że nie ważne jest tak bardzo to, jak duża będzie ta obniżka, a właśnie ocena tego, co dzieje się z gospodarką i jakie prognozy zaprezentuje Fed. Jednocześnie scenariuszem bazowym wydaje się obniżka o 25 i utrzymanie zdania o silnej amerykańskiej gospodarce. Czy Fed jednak nie spóźni się po raz kolejny?
Blisko 70 procent...

Blisko 70 procent...

2024-09-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na tyle rynek szacuje prawdopodobieństwo mocniejszej obniżki stóp przez FED (o 50 punktów baz.) na kończącym się jutro dwudniowym posiedzeniu - są to wyliczenia LSEG na bazie kontraktów terminowych. Oczekiwania są duże, być może nie całkiem uzasadnione (zdecydowana większość ankietowanych przez Bloomberga ekonomistów widzi ruch o 25 punktów baz.). Te rozdźwięki powodują, że trudno będzie przewidzieć reakcję rynków po jutrzejszym posiedzeniu - zwłaszcza, że to nie tylko komunikat, ale i też projekcje makro i konferencja Jerome Powella.
Rynek coraz mocniej wierzy w to, że Fed zachowa się agresywniej

Rynek coraz mocniej wierzy w to, że Fed zachowa się agresywniej

2024-09-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałek rozpoczął się od mieszanej sesji na Wall Street, spadkowej na GPW. W Europie stracił również DAX oraz CAC40. Złoty zyskał głównie dzięki słabości dolara. Amerykańska waluta straciła czego główną przyczynę upatruje się w mocnej zmianie oczekiwań dotyczących jutrzejszej decyzji Fed. Pomimo braku istotnych danych makro oraz wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiej instytucji, rynek zaczyna mocniej spekulować, że cięcie o 50 punktów bazowych jest realne. Z dnia na dzień ta pewność wzrasta, co moim zdaniem może spowodować jeszcze większą skalę rozczarowania.
Czy mniejsza obniżka Fed będzie rozczarowaniem?

Czy mniejsza obniżka Fed będzie rozczarowaniem?

2024-09-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie ze strony Rezerwy Federalnej. Niepewność dotycząca jutrzejszej decyzji jest oczywiście ogromna, nawet pomimo tego, że sama obniżka jest w zasadzie przypieczętowana. Niepewnością jest oczywiście wielkość obniżki, prognozy gospodarcze oraz sama komunikacja Fedu. To właśnie te czynniki doprowadzą do nastawienia rynków na najbliższe tygodnie, choć nie należy zapominać również o możliwym sporym wpływie wyborów prezydenckich w USA.