Czy możemy używać Twoich danych, by wybierać dla Ciebie reklamy? [ TAK, zgadzam się. ] [ Nie - zarządzam ustawieniami ]
Nasi partnerzy zbierają dane i używają plików cookie do personalizacji reklam i mierzenia ich skuteczności. Dowiedz się, jak MyBank.pl i nasi partnerzy zbierają i wykorzystują dane. W każdej chwili możesz zmienić to ustawienie w naszym centrum prywatności.
eToro

Za dużo polityki w kursie złotego?

Za dużo polityki w kursie złotego?
Data dodania: 2021-10-11 (14:52) Raport DM BOŚ z rynku walut

Nowy tydzień zaczynamy od słabszego dolara, co pośrednio obserwowaliśmy jeszcze w piątek po południu. Rynki zostały zaskoczone kolejnymi słabszymi danymi Departamentu Pracy USA - we wrześniu przybyło zaledwie 194 tys. etatów w sektorze pozarolniczym, chociaż sytuację nieco ratowała rewizja w górę (do 366 tys. etatów) danych za sierpień, oraz wyraźniejszy spadek stopy bezrobocia (do 4,8 proc.).

Tak czy inaczej to dowód na to, że amerykański rynek pracy pozostaje zagadką (teoretycznie spora część firm zgłasza niedobór pracowników) dla decydentów w FED, którzy będą w listopadzie rozważać decyzję o rozpoczęciu taperingu (redukcji miesięcznej skali skupu aktywów). Nie jest jednak tak, że oczekiwania w tym względzie gremialnie przesunęły się na grudzień. Wydaje się, że niejasna sytuacja na rynku pracy może bardziej wpływać na oczekiwania wobec terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych, niż spekulacje wokół redukcji QE. Na to wskazywałoby zachowanie się rentowności treasuries, gdzie nadal widać wyraźny trend wzrostowy (dla papierów 10-letnich jesteśmy powyżej bariery 1,60 proc.). To napędza dalsze zwyżki USDJPY, ale już nie pomaga dolarowi na szerokim rynku, gdzie inwestorzy zdają się dostrzegać, że inne banki centralne mogą być bardziej zdecydowane w działaniach, niż FED.

W grupie liderów FX są dzisiaj Antypody (mimo, że w przypadku NZD pewien niepokój mogą budzić dane o wzroście zakażeń COVID, co może postawić pod znakiem zapytania proces luzowania obostrzeń w Nowej Zelandii), oraz funt. Brytyjską walutę wspierają doniesienia, jakoby strona unijna miała być skłonna do pewnych ustępstw w temacie protokołu irlandzkiego (chociaż za kilka dni okaże się na ile satysfakcjonują one Brytyjczyków), ale istotniejsze mogą być komentarze szefa BOE (Bailey), oraz jednego z członków Banku (Saunders). Pierwszy przyznał, że wysoka inflacja wywołuje coraz większe obawy, a drugi dodał, że podwyżka stóp może mieć miejsce wcześniej, niż zakłada to rynek (zwrócił uwagę, że rynek wycenia tylko 50 proc. szans na grudzień). Pytanie jednak na ile decydenci będą chcieli iść w mocno "jastrzębi" przekaz, skoro pojawiają się doniesienia o możliwym wstrzymaniu produkcji w branżach dotkniętych przez horrendalne wzrosty cen gazu. Zwyżki kontynuuje też dolar kanadyjski, którego w piątek wsparły lepsze odczyty z rynku pracy, a dzisiaj doniesienia z rynku surowców (ceny ropy WTI naruszyły barierę 80 USD za baryłkę). Warto jednak dodać, że wzrosty mogą być mniej wiarygodne ze względu mniejszą płynność za sprawa dnia wolnego w Kanadzie.

EURUSD - Retoryka EBC nie sprzyja odbiciu

Słabsze dane Departamentu Pracy USA nie doprowadziły do wyraźniejszego odbicia EURUSD, nadal mamy problemy przy okolicach oporu 1,1561. Dolar zaczyna być selektywny, gdyż rynek nie jest całkowicie przekonany, że FED przesunie tapering na grudzień mimo słabszych danych. Ale i też nie brak opinii, że warto postawić na te waluty, których banki centralne mogą być bardziej zdecydowane w działaniach zmierzających do zacieśnienia polityki. Nie można tego powiedzieć o EBC, który nie tak dawno informował o pracach nad nowym programem skupu aktywów, który miałby zastąpić (!) wygasający wiosną 2022 r. program PEPP. Oczywiście nie jest powiedziane, że rynek zacznie za pewien czas podważać "gołębie" nastawienie banku centralnego, ale na razie takie podejście będzie ważyć na notowaniach wspólnej waluty.

Technicznie układ dzienny w połączeniu z zachowaniem się RSI9 wskazuje na budowanie bazy pod odbicie w górę.

OKIEM ANALITYKA - za dużo polityki w kursie złotego?

Piątkowe dane Departamentu Pracy USA przyniosły osłabienie dolara, ale w ograniczonym stopniu, co w efekcie nie przełożyło się też zbytnio na odreagowanie złotego. Ten nadal pozostaje pod wpływem niejasnego forward guidance ze strony RPP (będzie pauza w podwyżkach, czy też konieczne są kolejne ruchy, aby szybko dojść do tzw. neutralnego poziomu?), ale i też zamieszania politycznego. Czy ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego przesądza już to, czy idziemy w stronę tzw. polexitu czym straszą politycy, czy też zwyczajnie za dużo tutaj niepotrzebnego hałasu? Najbliższe dni i tygodnie pokażą na ile drzwi do unijnych funduszy pomocowych dla Polski zostały rzeczywiście zamknięte. Niewątpliwie czekają nas niełatwe negocjacje, w dużej mierze kuluarowe, w efekcie być może warto ograniczyć nadmierne emocje. Zwłaszcza, że historia pokazała już, że ważne decyzje zapadają za "pięć dwunasta".

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Euforia nie udziela się walutom

Euforia nie udziela się walutom

2021-10-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek przebiegał na rynkach w szampańskich nastrojach. Gwiazdą notowań była Tesla – wartość firmy w spektakularny sposób przekroczyła bilion dolarów. Tej euforii nie widać jednak na rynkach walut – dolar umacniał się, a waluty rynków wschodzących pozostały słabe. Na Wall Street znowu mamy euforię, a wczoraj nie cegiełkę, ale potężną cegłę dołożyła Tesla, której akcje po wzroście ceny o ponad 12% są warte ponad 1000 dolarów za sztukę, a kapitalizacja firmy przekroczyła bilion dolarów. To efekt zamówienia złożonego przez wypożyczalnię Hertz na 100 tysięcy samochodów tej marki.
Euro słabe po Ifo

Euro słabe po Ifo

2021-10-26 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczoraj na rynku stosunkowo niewiele się działo. Z danych makro poznaliśmy niemiecki indeks klimatu biznesowego Ifo. Poza tym nieco zamieszania na rynku akcyjnym wprowadziła informacja o planowanym zakupie przez Hertz pojazdów marki Tesla w liczbie 100 tys. Cyfra może imponować. Kto ma w portfelu akcje producenta elektrycznych samochodów ten powiększył swój zysk. Papiery spółki Elona Muska zyskały ponad 12 proc.
Co powiedział Powell?

Co powiedział Powell?

2021-10-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień zaczynamy ze słabszym dolarem, co można tłumaczyć relatywnie dobrymi nastrojami na rynkach akcji po tym jak indeksy na Wall Street pozostały przy szczytach. W Azji wpływ na sentyment miały niezłe informacje z Evergrande - spółka znów spłaciła część zaległych odsetek, a także poinformowała o wznowieniu 10 projektów deweloperskich - chociaż generalnie pozostałe firmy z branży były pod presją reform forsowanych przez chiński nadzór. Co ciekawe rynki na razie nie przejmują się globalną sytuacją COVID.
Ożywienie w Europie traci impet

Ożywienie w Europie traci impet

2021-10-25 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek Powell ponownie wypowiedział się na temat inflacji w USA i możliwych przyszłych działań Rezerwy Federalnej. Z indeksów amerykańskich najgorzej radził sobie NASDAQ, który stracił 0,87 proc. Przemysłowy Dow Jones zyskał jednak 0,21 proc. Jeśli chodzi o strefę euro widoczny jest spadek impetu ożywienia gospodarczego. Potwierdziły to wskaźniki PMI.
Fed otwiera drzwi do podwyżek

Fed otwiera drzwi do podwyżek

2021-10-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Piątkowy wieczór to nie jest dobra pora na zaskakiwanie rynków i być może dlatego reakcja na wystąpienie szefa Fed była tak krótkotrwała. A być może niewielu inwestorów wierzy, że Fed może jeszcze zmienić linię swojej polityki? Kiedy inflacja w USA wyraźnie wzrosła wiosną tego roku Fed określił ją mianem przejściowej. Argumentował to efektami bazy, głównie ze strony paliw (wiosną 2020 ceny ropy były bardzo niskie, zaś w tym nastąpiła ich normalizacja).
Markowany optymizm?

Markowany optymizm?

2021-10-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek na rynki próbuje wracać optymizm, co spycha dolara do defensywy. Wyraźnie odreagowują waluty Antypodów, ale do szczytów ze środy jest jeszcze daleko. Na kolejnych miejscach są korony skandynawskie, oraz dolar kanadyjski. Pozytywnej reakcji nie widać na funcie, chociaż główny ekonomista Banku Anglii (Huw Pill) podbił znaczenie listopadowego posiedzenia BOE zaznaczając, że inflacja CPI w Wielkiej Brytanii może na początku przyszłego roku przekroczyć barierę 5 proc.
Czy mamy spiralę płacowo-cenową w USA?

Czy mamy spiralę płacowo-cenową w USA?

2021-10-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Dynamiczny wzrost wskaźników inflacyjnych w USA zwiększyło ryzyko, że wyższe ceny zostaną na dłużej. Głównym czynnikiem, od którego będzie to zależeć jest wysokość płac. W ostatnim czasie widać, że wykazują one silniejszy wzrost. Ryzyko spirali płacowo-cenowej stale rośnie. Wrześniowy CPI w Stanach Zjednoczonych wypadł na poziomie 5,4 proc. Był to już czwarty miesiąc z rzędu, kiedy dynamika wzrostu cen utrzymywała się powyżej 5 proc. Prognozy pokazują, że do końca roku wysokie poziomy raczej się utrzymają.
Fed nie zmienia zdania

Fed nie zmienia zdania

2021-10-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydawałoby się, że obecna euforia na Wall Street to idealny czas na ogłoszenie zmian w polityce pieniężnej. Nie zostałyby one przyjęte dobrze, ale nie wywołałyby krachu. Fed jednak woli iść w zaparte. Loretta Mester jest umiarkowanym członkiem Rezerwy Federalnej, dlatego jej słowa powinny dość dobrze odzwierciedlać konsensus w Fed. Powiedziała ona, że „test na ograniczenie QE” został zaliczony, co oznacza niemal pewną decyzję o rozpoczęciu zmniejszania dodruku na posiedzeniu 3 listopada.
Piłka leży po stronie FED?

Piłka leży po stronie FED?

2021-10-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę dolar odbija na szerokim rynku, lepiej zachowują się tylko waluty Antypodów, oraz dolar kanadyjski i korona szwedzka, chociaż zmiany nie są duże (nie przekraczają 0,21 proc. w relacji do do USD). Siła amerykańskiej waluty to pokłosie nowych rekordów rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie wybiły nowy szczyt przy 1,65 proc.). Takie zachowanie długu to pokłosie komentarzy przedstawicieli FED, którzy zamiast tonować oczekiwania, co do podwyżki stóp w 2022 r. sami zaczynają mieć wątpliwości, czy aby nie będzie ona konieczna w sytuacji, kiedy podwyższona inflacja może utrzymywać się przez dłuższy czas (Waller), ...
Czy to koniec wzrostów na EUR/USD?

Czy to koniec wzrostów na EUR/USD?

2021-10-20 Komentarz poranny TMS Brokers
Korekta na dolarze trwa. Wczoraj EUR/USD przetestował techniczny opór na 1,1660 po czym widoczne było dynamiczne odejście od tego poziomu. Pytanie teraz brzmi, czy to już koniec korekty i wracamy do spadków na głównej parze walutowej, czy jednak jest szansa na 1,17 w najbliższym czasie. Na wykresie dziennym wczorajsza świeca wzrostowa została mocno wygaszona co może świadczyć, że rynek nie ma siły w tym momencie na kolejne wzrosty.