Za dużo polityki w kursie złotego?

Za dużo polityki w kursie złotego?
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2021-10-11 (14:52)

Nowy tydzień zaczynamy od słabszego dolara, co pośrednio obserwowaliśmy jeszcze w piątek po południu. Rynki zostały zaskoczone kolejnymi słabszymi danymi Departamentu Pracy USA - we wrześniu przybyło zaledwie 194 tys. etatów w sektorze pozarolniczym, chociaż sytuację nieco ratowała rewizja w górę (do 366 tys. etatów) danych za sierpień, oraz wyraźniejszy spadek stopy bezrobocia (do 4,8 proc.).

Tak czy inaczej to dowód na to, że amerykański rynek pracy pozostaje zagadką (teoretycznie spora część firm zgłasza niedobór pracowników) dla decydentów w FED, którzy będą w listopadzie rozważać decyzję o rozpoczęciu taperingu (redukcji miesięcznej skali skupu aktywów). Nie jest jednak tak, że oczekiwania w tym względzie gremialnie przesunęły się na grudzień. Wydaje się, że niejasna sytuacja na rynku pracy może bardziej wpływać na oczekiwania wobec terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych, niż spekulacje wokół redukcji QE. Na to wskazywałoby zachowanie się rentowności treasuries, gdzie nadal widać wyraźny trend wzrostowy (dla papierów 10-letnich jesteśmy powyżej bariery 1,60 proc.). To napędza dalsze zwyżki USDJPY, ale już nie pomaga dolarowi na szerokim rynku, gdzie inwestorzy zdają się dostrzegać, że inne banki centralne mogą być bardziej zdecydowane w działaniach, niż FED.

W grupie liderów FX są dzisiaj Antypody (mimo, że w przypadku NZD pewien niepokój mogą budzić dane o wzroście zakażeń COVID, co może postawić pod znakiem zapytania proces luzowania obostrzeń w Nowej Zelandii), oraz funt. Brytyjską walutę wspierają doniesienia, jakoby strona unijna miała być skłonna do pewnych ustępstw w temacie protokołu irlandzkiego (chociaż za kilka dni okaże się na ile satysfakcjonują one Brytyjczyków), ale istotniejsze mogą być komentarze szefa BOE (Bailey), oraz jednego z członków Banku (Saunders). Pierwszy przyznał, że wysoka inflacja wywołuje coraz większe obawy, a drugi dodał, że podwyżka stóp może mieć miejsce wcześniej, niż zakłada to rynek (zwrócił uwagę, że rynek wycenia tylko 50 proc. szans na grudzień). Pytanie jednak na ile decydenci będą chcieli iść w mocno "jastrzębi" przekaz, skoro pojawiają się doniesienia o możliwym wstrzymaniu produkcji w branżach dotkniętych przez horrendalne wzrosty cen gazu. Zwyżki kontynuuje też dolar kanadyjski, którego w piątek wsparły lepsze odczyty z rynku pracy, a dzisiaj doniesienia z rynku surowców (ceny ropy WTI naruszyły barierę 80 USD za baryłkę). Warto jednak dodać, że wzrosty mogą być mniej wiarygodne ze względu mniejszą płynność za sprawa dnia wolnego w Kanadzie.

EURUSD - Retoryka EBC nie sprzyja odbiciu

Słabsze dane Departamentu Pracy USA nie doprowadziły do wyraźniejszego odbicia EURUSD, nadal mamy problemy przy okolicach oporu 1,1561. Dolar zaczyna być selektywny, gdyż rynek nie jest całkowicie przekonany, że FED przesunie tapering na grudzień mimo słabszych danych. Ale i też nie brak opinii, że warto postawić na te waluty, których banki centralne mogą być bardziej zdecydowane w działaniach zmierzających do zacieśnienia polityki. Nie można tego powiedzieć o EBC, który nie tak dawno informował o pracach nad nowym programem skupu aktywów, który miałby zastąpić (!) wygasający wiosną 2022 r. program PEPP. Oczywiście nie jest powiedziane, że rynek zacznie za pewien czas podważać "gołębie" nastawienie banku centralnego, ale na razie takie podejście będzie ważyć na notowaniach wspólnej waluty.

Technicznie układ dzienny w połączeniu z zachowaniem się RSI9 wskazuje na budowanie bazy pod odbicie w górę.

OKIEM ANALITYKA - za dużo polityki w kursie złotego?

Piątkowe dane Departamentu Pracy USA przyniosły osłabienie dolara, ale w ograniczonym stopniu, co w efekcie nie przełożyło się też zbytnio na odreagowanie złotego. Ten nadal pozostaje pod wpływem niejasnego forward guidance ze strony RPP (będzie pauza w podwyżkach, czy też konieczne są kolejne ruchy, aby szybko dojść do tzw. neutralnego poziomu?), ale i też zamieszania politycznego. Czy ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego przesądza już to, czy idziemy w stronę tzw. polexitu czym straszą politycy, czy też zwyczajnie za dużo tutaj niepotrzebnego hałasu? Najbliższe dni i tygodnie pokażą na ile drzwi do unijnych funduszy pomocowych dla Polski zostały rzeczywiście zamknięte. Niewątpliwie czekają nas niełatwe negocjacje, w dużej mierze kuluarowe, w efekcie być może warto ograniczyć nadmierne emocje. Zwłaszcza, że historia pokazała już, że ważne decyzje zapadają za "pięć dwunasta".

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar nieco odbija

Dolar nieco odbija

12:07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi próbę odbicia dolara na szerokim rynku, po tym jak w poniedziałek kontynuował on osłabienie z ubiegłego tygodnia. Najsłabszy w zestawieniach jest dzisiaj dolar australijski, chociaż poranny przekaz z RBA był raczej "jastrzębi" - prezeska Bullock przyznała, że podwyżka była brana pod uwagę, ale ostatecznie uznano, że obecny poziom stóp jest odpowiedni. W górę poszły prognozy dla inflacji CPI na ten rok i jednocześnie przyznano, że stopy procentowe mogą nie zostać obniżone wcześniej, niż w połowie 2025 r. Cofnięcie się notowań AUD ma zatem bardziej charakter krótkoterminowej reakcji - tzw. sprzedaży faktów.
Pierwsze komentarze przedstawicieli FOMC za nami

Pierwsze komentarze przedstawicieli FOMC za nami

12:06 Poranny komentarz walutowy XTB
W dniu dzisiejszym na rynku forex obserwujemy lekkie odreagowanie po odwilży, która nastąpiła po gorszym raporcie z rynku pracy oraz decyzji Fed w zeszłym tygodniu. Wśród czołówki zyskujących walut ponownie znajduje się dolar (USD) oraz euro (EUR). Wczoraj w drugiej części dnia mieliśmy okazję zapoznać się z pierwszymi opiniami przedstawicieli FOMC po kluczowych danych z rynku pracy w zeszłym tygodniu oraz po majowej decyzji Fed.
Wall Street odrabia kwietniowe straty

Wall Street odrabia kwietniowe straty

10:59 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja ponownie charakteryzowała się wysokim apetytem na ryzyko, czego odzwierciedleniem były dobre wyniki indeksów z Wall Street oraz europejskich benchmarków. SP500 zanotował najlepszy trzydniowy wzrost od listopada 2023 roku. Rajd był napędzany spekulacjami, że Fed będzie w stanie obniżyć stopy procentowe w tym roku. Obecne nastroje to wciąż pokłosie ubiegłotygodniowych wydarzeń (NFP oraz FOMC) ale również solidnych wyników spółek za I kwartał.

"Gołębie" nastroje?

2024-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Bilans trudnego początku maja na rynkach finansowych to wzrost szans, co do wrześniowej obniżki stóp procentowych przez FED (prawdopodobieństwo takiego scenariusza powróciło powyżej 70 proc.), po tym jak rynek dostał słabsze dane z rynku pracy, a także rozczarowujące odczyty indeksów ISM wskazujące na hamowanie gospodarki. Pewne obawy mogą budzić wzrosty subindeksów cen płaconych w ISM, co może wskazywać na utrzymującą się presję inflacyjną i ten wątek najpewniej powróci w przyszłym tygodniu, kiedy to rynki dostaną dane o kwietniowej inflacji CPI (15 maja).
Dolar słabszy a Wall Street na plusie po FOMC oraz NFP

Dolar słabszy a Wall Street na plusie po FOMC oraz NFP

2024-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dolar w minionym tygodniu osłabił się, rentowności amerykańskich obligacji spadły, złoto poruszało się w szerokiej konsolidacji a indeksy z Wall Street zanotowały wzrosty. To obraz rynku po ostatniej decyzji Fed-u oraz danych z rynku pracy. Za nami długi weekend majowy w Polsce. Globalne rynki finansowe „działały” jednak normalnie. Inwestorzy otrzymali kolejną paczkę danych do „przetrawienia” a także decyzję Rezerwy Federalnej oraz konferencję prasową Powell-a.
Decyzja RPP i lawina komentarzy Fed

Decyzja RPP i lawina komentarzy Fed

2024-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
„Suchą nogą” przeszedł złoty przez majówkowy weekend pomimo dość ważnych wydarzeń na rynku globalnym, które będą kształtować notowania na początku maja. Przed nami decyzja RPP oraz gra o to, kiedy Fed obniży stopy procentowe. Choć jesteśmy tuż po majowej decyzji Fed, rynki żyją już kolejnymi posiedzeniami. W maju nie było mowy o obniżce (przypomnijmy, że amerykański bank centralny nadal utrzymuje stopy na wieloletnich maksimach w przedziale 5,25-5,5%), a ograniczenie tempa redukcji bilansu (z 95 do 60 mld USD począwszy od czerwca) było jasno komunikowane już wcześniej.
Dolar zaczyna odbijać...

Dolar zaczyna odbijać...

2024-04-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek i jednocześnie ostatni dzień handlu w kwietniu przynosi odreagowanie dolara na szerokim rynku. Najmocniej tracą Antypody - na AUDUSD mamy realizację zysków po mocnym wzroście z ostatnich dni napędzanym "jastrzębimi" perspektywami wobec RBA. Bezpośrednim pretekstem stały się słabsze dane o sprzedaży detalicznej, która nieoczekiwanie spadła w marcu o 0,4 proc. m/m. Rynek dostał też mieszane indeksy PMI z Chin, choć w tym wypadku bardziej zdają się liczyć oczekiwania, co do działań stymulacyjnych chińskich władz.
Czy to koniec korekty na Wall Street?

Czy to koniec korekty na Wall Street?

2024-04-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowe dane PCE, które są preferowana przez Fed miarą inflacji okazały się lekko wyższe od oczekiwań. Brak dużej negatywnej niespodzianki spowodował, że nastroje na rynkach polepszyły się co było zobrazowane dynamicznymi wzrostami indeksów. Nasdaq Composite zyskał aż 2 proc., SP500 1 proc. a Dow Jones 0,4 proc. Wzrosty były widoczne również w Europie. DAX zamknął dzień z wynikiem 1,4 proc. Na rynku walutowym kurs EUR/USD po spadku do 1,0680 ponownie wrócił powyżej 1,07. Dużo dzieje się na japońskim jenie.
Interwencja na jenie

Interwencja na jenie

2024-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie traciła w piątek po tym, jak rynek uznał, że działania decydentów są mało skuteczne, a przekaz po posiedzeniu Banku Japonii wybrzmiał "gołębio". Ruch ten był kontynuowany w poniedziałek nad ranem - para USDJPY sięgnęła okolic 160,19, po czym doszło do gwałtownego odbicia japońskiej waluty i przed godz. 10:00 byliśmy już poniżej 155,00. Tradycyjnie decydenci nabrali wody w usta, ale ruch ten miał znamiona interwencji. Czy skutecznej, czas pokaże.
Interwencja na jenie?

Interwencja na jenie?

2024-04-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Nie da się ukryć, że w ostatnich dniach kwietnia, na początku nowego tygodnia zdecydowanie najciekawszą kwestią jest potężnie umacniający się jen. Ze względu na to, że nie ma do tego żadnych przesłanek, najbardziej prawdopodobnym powodem jest przeprowadzenie interwencji walutowej. Ministerstwo Finansów Japonii nie komentuje jednak tej sprawy, choć brak wcześniejszej słownej interwencji, czyli skala samego ruchu przemawia za rozpoczęciem sztucznego wsparcia jena.