Czarne chmury wracają na giełdy - indeksy w korekcie

Czarne chmury wracają na giełdy - indeksy w korekcie
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-08-08 (23:28)

Na rynkach finansowych obserwujemy dziś powszechną awersję do ryzyka, która udziela się nastrojom na WIG. Benchmark WIG20 osunął się dziś o 1,8% i niewykluczone że przetestuje w najbliższej przyszłości wsparcie przy 2100 pkt. Na tle indeksy zdecydowanie lepiej radziły dziś sobie DAX, FTSE czy CAC40 ale wszyskie trzy notowane dziś były pod kreską. Wydaje się, że presję na realizację zysków i przysłowiowe uchodzenie powietrza z giełdowego balonika nałożyła decyzja Fitch Ratings.

Agencja - choć nie powiedziała niczego odkrywczego, 'przypomniała' rynkowi o dawnych bolączkach i nierozwiązanych sprawach. Efekt to niesamowita słabość Wall Street, gdzie Nasdaq traci dziś prawie 1,5%. Nastroje inwestorów na Starym Kontynencie osłabiła olbrzymia wyprzedaż włoskich banków, które były dziś intensywnie sprzedawane z powodu informacji o podatku od zysków nadmiarowych. Największy włoski bank, Intesa Sanpaolo zamknął sesję ponad 8% niżej.

Przewodniczący Banku Rezerwy Federalnej w Filadelfii, Patrick Harker przekazał dziś, że choć Fed znajduje się na finiszu cyklu podwyżek stóp w USA, wzrost PKB może okazać się znacznie niższy niż wcześniej, optymistycznie zakładano. Jeśli gospodarka naprawdę miałaby osłąbnąć, wycofywanie się Fed z cyklu stanowiłoby żadne pocieszenie - prędzej oznakę, że z gospodarką zaczyna dziać się naprawdę źle. Harker wskazał, że inflacja PCE na koniec roku spadnie prawdopodobnie poniżej 4%, a bankierzy z Fedu nie oczekują znacznego powrotu presji inflacyjnej w kolejnych miesiącach. Oczywiście, rynki nadal chcą wierzyć w miękkie lądowanie i niewykluczone nawet, że ostatecznie historia rekordowego dodruku i rekordowych cykli podwyżek stóp skończy się dla rynków happy endem. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż brzmi jakby miała być zbyt piękna, by się spełnić. Biorąc pod uwgę efekt opóźnienia działania wyższych stóp na gospodarkę o kilka kwartałów, w obecnym czasie na gospodarkę USA oddziałują wciąż relatywnie niskie stopy procentowe.

Czy konsumenci w Stanach Zjednoczonych utrzymają siłę? Jak dotąd tak się dzieje ale rynek w kolejnych miesiącach uważnie będzie próbował analizować, czy istnieją szanse by stan ten trwał dłużej.Sezon wyników choć trwa, większość kluczowych spółek przedstawiła już kwartalne raportu. Sezon był przeważnie udany dla amerykańskich biznesów ale pozostawił niesmak w postaci mieszanych wyników Apple, które odnotowało spory spadek sprzedaży flagowych urządzeń. Nie wszystkie firmy skorzystały z 'silnego amerykańskiego konsumenta' w równy sposób. Potężne spadki notują dziś akcje producenta roślinnych zamienników mięsa Beyond Meat. Firma powołała się na spowolnienie popytu, a obniżki cen nie były w stanie pozytywnie wpłynąć na wyższą sprzedaż produktów segmentu 'premium'.

Temat oddziaływania makro na sentymenty rynków możę wrócić w obecnym i IV kw. roku. Tym bardziej jeśli Chiny nieustannie będą podawać tak słabe dane jak dzisiejszy bilans handlowy. Negatywnie zaskoczył niższy o ponad 14% r/r eksport, ale szczególnie zszokował rynki wynik importu, który mimo otwarcia gospodarki spadł dwucyfrowo w ujęciu rocznym. Większość inwestorów przewiduje recesję w USA przed 2024 r., zwiększając preferencje w kierunku długoterminowych amerykańskich obligacji skarbowych. Około dwie trzecie uczestników ankiety Markets Live Pulse przewiduje spadek gospodarki do końca przyszłego roku. Sentymenty na GPW wydają się niezmiennie spoczywać na łasce globalnego kapitału i stosunku do ryzyka. Dziś widzimy, że WIG wyraźnie słabnie, przez co bazowym scenariuszem w przypadku korekty trwającego dwa kwartały rajdu może okazać się test 2100 i w ostateczności nawet 2000 pkt. Dla Nasdaq kluczowe będzie utrzymanie 15,000 pkt, gdzie byki powalczą o kontynuację wzrostowego momentum.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?

Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?

2023-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach są dziś mieszane ale to WIG20 był dziś najmocniejszym z europejskich indeksów. Jego 'zawrotny' 2,3% wzrost przeszło dwukrotnie pobił blisko 1% zwyżkę londyńskiego benchmarku FTSE. Główny indeks polskich bluechipów zamknął sesję powyżej 1975 pkt. co daje nadzieję na pokonanie psychologicznej bariery 2000 pkt w przyszłości. Warunkiem wydaje się być jednak pozytywna reakcja Wall Street na decyzję i prognozy ze strony Fedu. Dzisiejsza decyzja Rezerwy Federalnej i konferencja Jerome'a Powella to bez wątpienia główne wydarzenie dla rynków od wielu tygodni.
Cofnięcie w Europie i nieznaczne wzrosty na Wall Street

Cofnięcie w Europie i nieznaczne wzrosty na Wall Street

2023-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Na początku nowego tygodnia handlowego możemy obserwować gorsze nastroje. Mimo, że sesja w Europie rozpoczęła się bez większych zmian, tak z godziny na godziny przecena przybierała na sile. Ostatecznie niemiecki DAX stracił dziś 1,17%, francuski CAC40 przecenił się 1,56%, a londyński FTSE100 osunął się 0,76%. Kontrakt oparty o indeks DAX (DE30) nie zdołał utrzymać się powyżej szczytów z końcówki sierpnia przy 16060 pkt i cofnął do okolic średniej wykładniczej z ostatnich 100 okresów przy 15860 pkt, która jak na razie powstrzymała dalszą przeceną.
Indeksy giełdowe zyskują po decyzji EBC

Indeksy giełdowe zyskują po decyzji EBC

2023-09-14 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła polepszenie nastrojów na światowym rynku akcji. Dziś Europejski Bank Centralny zdecydował się podnieść stopy o 25 punktów bazowych. Obecnie stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 4,50 proc., kredytu 4,75 proc. i depozytu 4,00 proc. Dzisiejsza podwyżka była dziesiątą z rzędu. EBC zaprezentował również prognozy gospodarcze na lata 2023-2025.
Rynek liczy na pauzę ze strony Fed

Rynek liczy na pauzę ze strony Fed

2023-09-11 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy w umiarkowanie optymistycznych nastrojach. Wzrosty są widoczne na większości rynków, w tym również na Wall Street, które czeka na publikację inflacji CPI za sierpień w najbliższą środę. Będzie to ostatni ważny odczyt przed posiedzeniem Fed, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Czy rynek faktycznie może mieć nadzieję na to, że amerykańscy bankierzy centralni zdecydują się wstrzymać z podwyżkami lub nawet zakończyć cykl zacieśniania polityki monetarnej?
Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie

Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie

2023-09-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji przebiegała w gorszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły dzień poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Mimo próby odreagowania w początkowych godzinach handlu, kupujący nie zdołali doprowadzić do pozytywnego zamknięcia sesji. Niemiecki DAX stracił dziś 0,34%, co przybliża scenariusz zakładający test poziomu wsparcia przy 15600 pkt w przypadku kontaktu DE30 opartego o ten indeks giełdowy.
Dzień bez Wall Street

Dzień bez Wall Street

2023-09-04 Komentarz giełdowy XTB
Ten tydzień nie będzie już tak ciekawy jak zeszły, kiedy poznaliśmy masę ważnych danych makroekonomicznych. Z drugiej strony zmienności i emocji będą dostarczały nam banki centralne, które po wakacyjnej przerwie powracają do spotkań na których podejmowane są decyzje o wysokości stóp procentowych. W tym tygodniu będzie to RBA, Bank Kanady i oczywiście wyczekiwany Narodowy Bank Polski. Rada Polityki Pieniężnej, która jest częścią NBP będzie podejmowała decyzje dotyczącą stóp procentowych w najbliższą środę, choć posiedzenie rozpocznie się już jutro.
Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy

Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy

2023-08-31 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować gorsze nastroje. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły dzień niżej. Na plus wyróżnia się jedynie niemiecki DAX, który zdołał zyskać 0,35%. Jednak np. francuski CAC40 stracił 0,5%, a londyński FTSE przecenił się 0,46%. Ogólnie rzecz biorąc na rynku akcji czuć wyczekiwanie na jutrzejsze dane z rynku pracy w USA, które powinny zdecydować o kierunku na rynku akcji w krótkim terminie.
Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

2023-08-30 Komentarz giełdowy XTB
Głównym tematem rynków w tym tygodniu są coraz słabsze odczyty danych z amerykańskiej gospodarki. Jak dotąd giełdy reagują na nie dość optymistycznie, widząć w nich pewnego rodzaju 'zwiastun' bardziej gołębiej polityki Fedu. Lepszy nastrój na światowych rynkach co do zasady sprzyja WIG20 i napędza polską giełdę. Benchmark polskich bluechipów odnotował dziś 0,4% zwyżkę na tle tracących największych, europejskich indeksów.
Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom

Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom

2023-08-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na WIG20 w początkowej fazie była dość mieszana, indeks zyskiwał niespełna 0,4%, a wiele benchmarków w Europie notowało większe wzrosty. Sytuacja ta zmieniłą się gwałtownie po południu, gdy akcje banków zareagowały na perspektywę zmian w wakacjach kredytowych. WIG Banki zamknął sesję 2,46% zwyżką a sam WIG20 zyskał 1,94%.
WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?

WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?

2023-08-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na giełdach nie przyniosła wyczekiwanej przez wielu euforii spowodowanej wynikami i wyższymi prognozami Nvidia. Nasdaq 100 po wyższym otwarciu na Wall Street błyskawicznie wrócił do spadków, stawiajac znak zapytania nad tym czy sztuczna inteligencja rzeczywiście zdoła 'przedłużyć' hossę spółek z branży technologicznej. Spadki przyspieszają i obecnie indeks notowany jest już 1,15% niżej, przy słabości pozostałych głównych indeksów.