Czarne chmury wracają na giełdy - indeksy w korekcie

Czarne chmury wracają na giełdy - indeksy w korekcie
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-08-08 (23:28)

Na rynkach finansowych obserwujemy dziś powszechną awersję do ryzyka, która udziela się nastrojom na WIG. Benchmark WIG20 osunął się dziś o 1,8% i niewykluczone że przetestuje w najbliższej przyszłości wsparcie przy 2100 pkt. Na tle indeksy zdecydowanie lepiej radziły dziś sobie DAX, FTSE czy CAC40 ale wszyskie trzy notowane dziś były pod kreską. Wydaje się, że presję na realizację zysków i przysłowiowe uchodzenie powietrza z giełdowego balonika nałożyła decyzja Fitch Ratings.

Agencja - choć nie powiedziała niczego odkrywczego, 'przypomniała' rynkowi o dawnych bolączkach i nierozwiązanych sprawach. Efekt to niesamowita słabość Wall Street, gdzie Nasdaq traci dziś prawie 1,5%. Nastroje inwestorów na Starym Kontynencie osłabiła olbrzymia wyprzedaż włoskich banków, które były dziś intensywnie sprzedawane z powodu informacji o podatku od zysków nadmiarowych. Największy włoski bank, Intesa Sanpaolo zamknął sesję ponad 8% niżej.

Przewodniczący Banku Rezerwy Federalnej w Filadelfii, Patrick Harker przekazał dziś, że choć Fed znajduje się na finiszu cyklu podwyżek stóp w USA, wzrost PKB może okazać się znacznie niższy niż wcześniej, optymistycznie zakładano. Jeśli gospodarka naprawdę miałaby osłąbnąć, wycofywanie się Fed z cyklu stanowiłoby żadne pocieszenie - prędzej oznakę, że z gospodarką zaczyna dziać się naprawdę źle. Harker wskazał, że inflacja PCE na koniec roku spadnie prawdopodobnie poniżej 4%, a bankierzy z Fedu nie oczekują znacznego powrotu presji inflacyjnej w kolejnych miesiącach. Oczywiście, rynki nadal chcą wierzyć w miękkie lądowanie i niewykluczone nawet, że ostatecznie historia rekordowego dodruku i rekordowych cykli podwyżek stóp skończy się dla rynków happy endem. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż brzmi jakby miała być zbyt piękna, by się spełnić. Biorąc pod uwgę efekt opóźnienia działania wyższych stóp na gospodarkę o kilka kwartałów, w obecnym czasie na gospodarkę USA oddziałują wciąż relatywnie niskie stopy procentowe.

Czy konsumenci w Stanach Zjednoczonych utrzymają siłę? Jak dotąd tak się dzieje ale rynek w kolejnych miesiącach uważnie będzie próbował analizować, czy istnieją szanse by stan ten trwał dłużej.Sezon wyników choć trwa, większość kluczowych spółek przedstawiła już kwartalne raportu. Sezon był przeważnie udany dla amerykańskich biznesów ale pozostawił niesmak w postaci mieszanych wyników Apple, które odnotowało spory spadek sprzedaży flagowych urządzeń. Nie wszystkie firmy skorzystały z 'silnego amerykańskiego konsumenta' w równy sposób. Potężne spadki notują dziś akcje producenta roślinnych zamienników mięsa Beyond Meat. Firma powołała się na spowolnienie popytu, a obniżki cen nie były w stanie pozytywnie wpłynąć na wyższą sprzedaż produktów segmentu 'premium'.

Temat oddziaływania makro na sentymenty rynków możę wrócić w obecnym i IV kw. roku. Tym bardziej jeśli Chiny nieustannie będą podawać tak słabe dane jak dzisiejszy bilans handlowy. Negatywnie zaskoczył niższy o ponad 14% r/r eksport, ale szczególnie zszokował rynki wynik importu, który mimo otwarcia gospodarki spadł dwucyfrowo w ujęciu rocznym. Większość inwestorów przewiduje recesję w USA przed 2024 r., zwiększając preferencje w kierunku długoterminowych amerykańskich obligacji skarbowych. Około dwie trzecie uczestników ankiety Markets Live Pulse przewiduje spadek gospodarki do końca przyszłego roku. Sentymenty na GPW wydają się niezmiennie spoczywać na łasce globalnego kapitału i stosunku do ryzyka. Dziś widzimy, że WIG wyraźnie słabnie, przez co bazowym scenariuszem w przypadku korekty trwającego dwa kwartały rajdu może okazać się test 2100 i w ostateczności nawet 2000 pkt. Dla Nasdaq kluczowe będzie utrzymanie 15,000 pkt, gdzie byki powalczą o kontynuację wzrostowego momentum.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?