Czynniki globalne psują nastroje na GPW

Czynniki globalne psują nastroje na GPW
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-10-03 (20:18)

Dzisiejsza sesja na rynku europejskim odbywała się pod dyktando sprzedających, a WIG nie zdołał przełamać spadkowego trendu. Główny polski benchmark WIG20 zamknął wtorkową sesję na poziomie 1864 pkt. i cofnął się o blisko 0,46%. Słabo radziły sobie także DAX czy FTSE, które straciły odpowiednio 1,02% i 0,54%. Odczyt JOLTS z amerykańskiego rynku pracy za sierpień pokazał, że liczba ofert pracy wciąż rośnie co wsparło scenariusz dot. dłuższej niż oczekiwano restrykcyjnej polityki Fed oraz kolejnej podwyżki stóp w listopadzie.

Wydaje się, że dopóki rynek pracy w USA pozostanie mocny - Fed może bardzo niechętnie zmienić stanowisko ws. polityki monetarnej biorąc pod uwagę proinflacyjne czynniki strukturalne takie jak przenoszenie produkcji z Chin, które wywiera proinflacyjną presję na modele biznesowe wielu modeli biznesowych.

Co więcej, także nastroje w Państwie Środka są bardzo słabe co odzwierciedlają dzisiejsze spadki kontraktów na indeksy chińskie. Wojny handlowe Pekinu z Waszyngtonem bynajmniej nie zbliżają się do końca, dziś agencja Reutersa poinformowała o pracach nad kolejnymi ograniczeniami eksportu nowych technologii do Chin z USA, które mają zostać ogłoszone w najbliższch tygodniach. Słabość i niepewność wokół gospodarki Chin, mocny dolar i rosnące rentowności 10 letnich obligacji, które wzrosły dziś powyżej 4,7% sprawiają, że rynki wschodzące nie cieszą się pozytywnym sentymentem inwestorów.

Dane JOLTS dot. nowych miejsc pracy w USA wypadły zdecydowanie powyżej prognoz analityków i sięgnęły 9,61 mln. wobec 8,81 mln prognoz i 8,92 mln poprzednio. W czasie gdy rynek spodziewał się niewielkiego ochłodzenia, w sierpniu ofert pracy przybyło. Nie wydaje się, że są to okoliczności uzasadniające stopniowe luzowanie polityki monetarnej w Stanch Zjednoczonych choć należy pamiętać, że są to dane sierpniowe. W kolejnych dniach inwestorzy poznają kolejne 'pakiety' odczytów z rynku pracy m.in. raport Challengera, ADP i piątkowe NFP. Jeśli okażą się one tak samo 'mocne' jak dzisiejszy JOLTS - próżno będzie szukać 'pivotowych' nastrojów na Wall Street.

Jutro RPP podejmie decyzję ws. stóp procentowych w Polsce i choć consensus zakłada kolejną obniżkę o 25 pb. niewykluczony jest takżę scenariusz utrzymania stóp bez mian i ewentualnie zasugerowania przez prof. Adama Glapińskiego kolejnej obniżki na następnym posiedzeniu. Warto wziąć pod uwagę, że jesień jest zwykle dość 'proinflacyjnym' sezonem, także sytuacja na rynku paliw w Polsce budzi dużo skrajnych emocji, a sporo okoliczności takich jak drożęjący dolar czy wzrost cen ropy na rynkach globalnych stwarza potencjał do odbicia w kolejnych miesiącach. Mając na uwadzę to oraz zdecydowanie dynamiczną deprecjację złotego po ostatniej decyzji, istnieje cień szans że tym razem RPP 'jastrzębio' zaskoczy rynek.

Szukając jednak przyczyn słabości GPW należy zwrócić się bardziej ku czynnikom globalnym związanym ze spadkami indeksów na Wall Street i wzrostem rentowności, które sprawiają że inwestorzy będą stopniowo domagać się coraz wyższej premii za ryzyko inwestycji w ryzykowne aktywa. Indeks S&P500 traci dziś blisko 1,5% wobec 1,77% spadków na Nasdaq 100 i 1,28% cofnięcia na Dow Jones. Dopóki inwestorzy nie upewnią się, że nastroje za oceanem mają szansę ulec radykalnej poprawie, ponownie przebicie się powyżej 1900 punktów może być dla WIG20 sporym wyzwaniem.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

2023-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.