Czynniki globalne psują nastroje na GPW

Czynniki globalne psują nastroje na GPW
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-10-03 (20:18)

Dzisiejsza sesja na rynku europejskim odbywała się pod dyktando sprzedających, a WIG nie zdołał przełamać spadkowego trendu. Główny polski benchmark WIG20 zamknął wtorkową sesję na poziomie 1864 pkt. i cofnął się o blisko 0,46%. Słabo radziły sobie także DAX czy FTSE, które straciły odpowiednio 1,02% i 0,54%. Odczyt JOLTS z amerykańskiego rynku pracy za sierpień pokazał, że liczba ofert pracy wciąż rośnie co wsparło scenariusz dot. dłuższej niż oczekiwano restrykcyjnej polityki Fed oraz kolejnej podwyżki stóp w listopadzie.

Wydaje się, że dopóki rynek pracy w USA pozostanie mocny - Fed może bardzo niechętnie zmienić stanowisko ws. polityki monetarnej biorąc pod uwagę proinflacyjne czynniki strukturalne takie jak przenoszenie produkcji z Chin, które wywiera proinflacyjną presję na modele biznesowe wielu modeli biznesowych.

Co więcej, także nastroje w Państwie Środka są bardzo słabe co odzwierciedlają dzisiejsze spadki kontraktów na indeksy chińskie. Wojny handlowe Pekinu z Waszyngtonem bynajmniej nie zbliżają się do końca, dziś agencja Reutersa poinformowała o pracach nad kolejnymi ograniczeniami eksportu nowych technologii do Chin z USA, które mają zostać ogłoszone w najbliższch tygodniach. Słabość i niepewność wokół gospodarki Chin, mocny dolar i rosnące rentowności 10 letnich obligacji, które wzrosły dziś powyżej 4,7% sprawiają, że rynki wschodzące nie cieszą się pozytywnym sentymentem inwestorów.

Dane JOLTS dot. nowych miejsc pracy w USA wypadły zdecydowanie powyżej prognoz analityków i sięgnęły 9,61 mln. wobec 8,81 mln prognoz i 8,92 mln poprzednio. W czasie gdy rynek spodziewał się niewielkiego ochłodzenia, w sierpniu ofert pracy przybyło. Nie wydaje się, że są to okoliczności uzasadniające stopniowe luzowanie polityki monetarnej w Stanch Zjednoczonych choć należy pamiętać, że są to dane sierpniowe. W kolejnych dniach inwestorzy poznają kolejne 'pakiety' odczytów z rynku pracy m.in. raport Challengera, ADP i piątkowe NFP. Jeśli okażą się one tak samo 'mocne' jak dzisiejszy JOLTS - próżno będzie szukać 'pivotowych' nastrojów na Wall Street.

Jutro RPP podejmie decyzję ws. stóp procentowych w Polsce i choć consensus zakłada kolejną obniżkę o 25 pb. niewykluczony jest takżę scenariusz utrzymania stóp bez mian i ewentualnie zasugerowania przez prof. Adama Glapińskiego kolejnej obniżki na następnym posiedzeniu. Warto wziąć pod uwagę, że jesień jest zwykle dość 'proinflacyjnym' sezonem, także sytuacja na rynku paliw w Polsce budzi dużo skrajnych emocji, a sporo okoliczności takich jak drożęjący dolar czy wzrost cen ropy na rynkach globalnych stwarza potencjał do odbicia w kolejnych miesiącach. Mając na uwadzę to oraz zdecydowanie dynamiczną deprecjację złotego po ostatniej decyzji, istnieje cień szans że tym razem RPP 'jastrzębio' zaskoczy rynek.

Szukając jednak przyczyn słabości GPW należy zwrócić się bardziej ku czynnikom globalnym związanym ze spadkami indeksów na Wall Street i wzrostem rentowności, które sprawiają że inwestorzy będą stopniowo domagać się coraz wyższej premii za ryzyko inwestycji w ryzykowne aktywa. Indeks S&P500 traci dziś blisko 1,5% wobec 1,77% spadków na Nasdaq 100 i 1,28% cofnięcia na Dow Jones. Dopóki inwestorzy nie upewnią się, że nastroje za oceanem mają szansę ulec radykalnej poprawie, ponownie przebicie się powyżej 1900 punktów może być dla WIG20 sporym wyzwaniem.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

2024-08-26 Komentarz giełdowy XTB
Byczy rajd rozpoczęty na Wall Street po piątkowym przemówieniu Jerome Powella i zapowiedziach normalizacji polityki monetarnej Fed powoli się stabilizuje, niemniej bez utraty optymizmu. Rynek coraz silniej wycenia większą obniżkę stóp we wrześniu (37% szans na 50 pb, 63% dla 25 pb), zaś do końca roku oczekuje się cięć rzędu 105 pb. Królem wzrostów za Atlantykiem pozostaje Russell 2000 (+0,7%), z kolei S&P500 zyskuje 0,1%.
Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

2024-08-19 Komentarz giełdowy XTB
Główne indeksy amerykańskie otworzyły dzisiejszą sesję lekkimi wzrostami. Widoczne jest oczekiwanie na wydarzenia pod koniec tygodnia. Notowania amerykańskich indeksów pozostają na neutralnych poziomach - S&P 500, Nasdaq 100 i Dow Jones utrzymują się w momencie pisania w okolicach otwarcia. Indeksy europejskie zbliżają się do zamknięcia na zielono. Liderem wzrostów jest hiszpański IBEX35 ze wzrostem powyżej 1%, zaraz za nim znajduje się włoski FTSE MIB. Francuski CAC40 i WIG20 również kończą sesję na plusie.
Obawy amerykańskich inwestorów stygną

Obawy amerykańskich inwestorów stygną

2024-08-08 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze dane dotyczące wniosków dla bezrobotnych okazały się pozytywnym zaskoczeniem. Ze względu na obecne otoczenie i nastawienie inwestorów, należy przygotować się, że najbliższe dni wciąż będą w dużej mierze uzależnione od sentymentu wokół wydarzeń makroekonomicznych. Stąd dzisiejsze poluzowanie widma recesji, jakiego obecnie najbardziej się boją inwestorzy, przyniosło mocniejsze odbicia na amerykańskich indeksach. Najwięcej zyskuje Nasdaq 100, który rośnie dziś o ponad 2%.
Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

2024-07-24 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsze wyniki finansowe z sektora spółek technologicznych są rozczarowujące, co ma swoje odbicie w notowaniach indeksu Nasdaq 100. Indeks amerykańskich spółek traci dziś ponad 2,5% po publikacji wyników m.in. Alphabetu i Tesli. Producent aut elektrycznych rozczarował Wall Street słabszym zyskiem na akcję, niższą od oczekiwań marżą operacyjną oraz gorszymi przepływami pieniężnymi.
Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

2024-07-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień z perspektywy rynków europejskich przyniósł w mieszane odczyty. Z jednej strony mamy DAXa, który rośnie dziś o ponad 0,6%, tym samym zbliżającego się do nadrobienia strat wywołanych obawą o przyszłość relacji między USA i Europą po zwiększeniu się prawdopodobieństwa na wygranie wyborów przez Donalda Trumpa. Jednocześnie na rynku francuskim widać spadki (CAC40 spada o 0,4%), a indeks Europe Stoxx 600 notuje wynik blisko zamknięcia z poprzedniej sesji.
Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

2024-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki kontynuują tzw. “Trump-trade”. Wraz ze wzrostem sondażowej przewagi Donalda Trumpa oraz oficjalnym mianowaniem przez Partię Republikańską byłego prezydenta na kandydata w tych wyborach, rynki inwestorzy kontynuują potencjalną wycenę wpływu jego zwycięstwa na obraz gospodarczy. Rynki akcji w USA przyjmują taki scenariusz z większym optymizmem. Program Trumpa kojarzony jest z większymi ukłonami w stronę korporacji m.in. poprzez cięcia podatków.
Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

2024-07-15 Komentarz giełdowy XTB
Nieudany zamach na Donalda Trumpa umocnił prawdopodobieństwo zwycięstwa kandydata Partii Republikańskiej. Chociaż już po debacie prezydenckiej miał on mocną przewagę w sondażach, tak wiele wskazuje, że po wydarzeniach z tego weekendu poparcie byłego prezydenta wśród wyborców jeszcze mocniej wzrośnie.
Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.