Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-08-30 (20:41)

Głównym tematem rynków w tym tygodniu są coraz słabsze odczyty danych z amerykańskiej gospodarki. Jak dotąd giełdy reagują na nie dość optymistycznie, widząć w nich pewnego rodzaju 'zwiastun' bardziej gołębiej polityki Fedu. Lepszy nastrój na światowych rynkach co do zasady sprzyja WIG20 i napędza polską giełdę. Benchmark polskich bluechipów odnotował dziś 0,4% zwyżkę na tle tracących największych, europejskich indeksów.

Czy słabsze odczyty z USA sprzyjać będą momentum indeksu nad Wisłą? Wydaje się, że euforia związana ze zwalniającą gospodarką USA może trwać krótko lub tylko i wyłącznie dopóki 'dane są wciąż przecież dość dobre'. Czy takie będą przez kolejne kwartały? Czy nie spadną do poziomów na których rynek zacznie obawiać się, że szanse na 'miękkie lądowanie' spadają?

Wydaje się, że to mało prawdopodobne (co nie znaczy niemożliwe). Jednak rynek pracy w Stanach wykazuje tendencje ochłodzenia co pokazał wczorajszy znacznie niższ od szacunków raport JOLTS, a dziś potwierdziły to dane ADP. Choć wciąż do NFP brakuje jeszcze dwa dni, istnieje raczej niewielka szansa że główne dane pokażą rynkom coś zupełnie odwrotnego. Dane PKB USA zostały zrewidowane w dół do 2,1% k/k wobec 2,4% poprzednio ale niższa okazała się też inflacja PCE, która wyniosłą 3,7% wobec 3,8% prognoz i 3,8% poprzednio. Pytanie jakie powinni zadać sobie przewidujący na kilka kroków do przodu inwestorzy brzmi więc - nawet jeśli Fed zatrzyma cykl podwyżek, co dalej? Pamiętajmy, że jeśli obecnie gospodarka USA zwolni poważnie, istnieje wciąż niewielka szansa że Rezerwa Federalna z posiedzenia na posiedzenie całkowicie odwróci politykę i zaryzykuje program stymulujący gospodarkę w czasie, gdy zagrożenie wzrostem inflacji istnieje i jest realne.

Zwalniająca gospodarka przy 'akompaniamencie' najwyższych od kilkudziesięciu lat stóp procentowych w USA nie brzmi jak wymarzone środowisko dla hossy na rynku akcji. Mając jednak na uwadze, że giełda dyskontyje przyszłość - możemy oczekiwać, że inwestorzy obawiający się skumulowanych skutków wyższych stóp procentowych i recesji sprzedawać będą udziały w firmach wcześniej. Giełda nie żyje wyłącznie scenariuszami negatywnymi, a na rynku zawsze istnieją powody do obaw. Pewnego rodzaju amortyzatorem mogą być szanse związane z trendem AI, raport Nvidia w zeszłym tygodniu pokazał, że popyt na GPU i zainteresowanie sztuczną inteligencją niesie ze sobą realne szanse biznesowe. Oczywiście nie dla wszystkich firm.

Co do zasady dopóki dane w USA wykazują 'kontrolowane' ochłodzenie, GPW może na tym zyskiwać. Słabszy dolar, zainteresowanie rynkami wschodzącymi i nadzieja na szybszy powrót do bardziej akomodacyjnej polityki Rezerwy Federalnej mogą wesprzeć byki w Polsce. Dziś WIG20 zamknął sesję w okolicach 2050 pkt, w czasie gdy DAX stracił 0,24%, a CAC40 notowany był płasko przy 0,12% wzrostach brytyjskiego FTSE. Dane makro z Niemiec niezmiennie budzą obawy - przy zwalniającym przemyśle i spadającym sentymencie konsumentów dane o inflacji zaskoczyły dziś w górę. CPI za sierpień wyniosła 6,1%, oczekiwano 6,0% r/r przy 6,2% poprzednio. Gospodarka europejska znajduje się generalnie w słabej kondycji, a inflacja spada opornie zatem wciąż niejasne jest czy EBC podniesie stopy kolejny raz we wrześniu.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.