Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-08-30 (20:41)

Głównym tematem rynków w tym tygodniu są coraz słabsze odczyty danych z amerykańskiej gospodarki. Jak dotąd giełdy reagują na nie dość optymistycznie, widząć w nich pewnego rodzaju 'zwiastun' bardziej gołębiej polityki Fedu. Lepszy nastrój na światowych rynkach co do zasady sprzyja WIG20 i napędza polską giełdę. Benchmark polskich bluechipów odnotował dziś 0,4% zwyżkę na tle tracących największych, europejskich indeksów.

Czy słabsze odczyty z USA sprzyjać będą momentum indeksu nad Wisłą? Wydaje się, że euforia związana ze zwalniającą gospodarką USA może trwać krótko lub tylko i wyłącznie dopóki 'dane są wciąż przecież dość dobre'. Czy takie będą przez kolejne kwartały? Czy nie spadną do poziomów na których rynek zacznie obawiać się, że szanse na 'miękkie lądowanie' spadają?

Wydaje się, że to mało prawdopodobne (co nie znaczy niemożliwe). Jednak rynek pracy w Stanach wykazuje tendencje ochłodzenia co pokazał wczorajszy znacznie niższ od szacunków raport JOLTS, a dziś potwierdziły to dane ADP. Choć wciąż do NFP brakuje jeszcze dwa dni, istnieje raczej niewielka szansa że główne dane pokażą rynkom coś zupełnie odwrotnego. Dane PKB USA zostały zrewidowane w dół do 2,1% k/k wobec 2,4% poprzednio ale niższa okazała się też inflacja PCE, która wyniosłą 3,7% wobec 3,8% prognoz i 3,8% poprzednio. Pytanie jakie powinni zadać sobie przewidujący na kilka kroków do przodu inwestorzy brzmi więc - nawet jeśli Fed zatrzyma cykl podwyżek, co dalej? Pamiętajmy, że jeśli obecnie gospodarka USA zwolni poważnie, istnieje wciąż niewielka szansa że Rezerwa Federalna z posiedzenia na posiedzenie całkowicie odwróci politykę i zaryzykuje program stymulujący gospodarkę w czasie, gdy zagrożenie wzrostem inflacji istnieje i jest realne.

Zwalniająca gospodarka przy 'akompaniamencie' najwyższych od kilkudziesięciu lat stóp procentowych w USA nie brzmi jak wymarzone środowisko dla hossy na rynku akcji. Mając jednak na uwadze, że giełda dyskontyje przyszłość - możemy oczekiwać, że inwestorzy obawiający się skumulowanych skutków wyższych stóp procentowych i recesji sprzedawać będą udziały w firmach wcześniej. Giełda nie żyje wyłącznie scenariuszami negatywnymi, a na rynku zawsze istnieją powody do obaw. Pewnego rodzaju amortyzatorem mogą być szanse związane z trendem AI, raport Nvidia w zeszłym tygodniu pokazał, że popyt na GPU i zainteresowanie sztuczną inteligencją niesie ze sobą realne szanse biznesowe. Oczywiście nie dla wszystkich firm.

Co do zasady dopóki dane w USA wykazują 'kontrolowane' ochłodzenie, GPW może na tym zyskiwać. Słabszy dolar, zainteresowanie rynkami wschodzącymi i nadzieja na szybszy powrót do bardziej akomodacyjnej polityki Rezerwy Federalnej mogą wesprzeć byki w Polsce. Dziś WIG20 zamknął sesję w okolicach 2050 pkt, w czasie gdy DAX stracił 0,24%, a CAC40 notowany był płasko przy 0,12% wzrostach brytyjskiego FTSE. Dane makro z Niemiec niezmiennie budzą obawy - przy zwalniającym przemyśle i spadającym sentymencie konsumentów dane o inflacji zaskoczyły dziś w górę. CPI za sierpień wyniosła 6,1%, oczekiwano 6,0% r/r przy 6,2% poprzednio. Gospodarka europejska znajduje się generalnie w słabej kondycji, a inflacja spada opornie zatem wciąż niejasne jest czy EBC podniesie stopy kolejny raz we wrześniu.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Optymistyczny piątek na światowych rynkach

Optymistyczny piątek na światowych rynkach

2024-11-22 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zamyka tydzień na zielono, częściowo za sprawą mocnych odczytów PMI, które wzmożyły aktywność na głównych amerykańskich indeksach. Wzrostowi przewodzi indeks małych spółek Russell 2000 (+0,9%), zaraz po nim Dow Jones (+0,6%), następnie S&P500 oraz Nasdaq na delikatnym plusie (+0,1%), odzyskując nieco spokoju po wczorajszej zmienności na akcjach Big Techu.
Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie

Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie

2024-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy w Europie mogą mieć dziś powody do zadowolenia. Po mocniejszych przecenach na indeksach na początku tygodnia i wczorajszych odbiciach większość rynków Starego Kontynentu notuje kolejną wzrostową sesję z rzędu. Wśród największych giełd wzrostom przewodzi brytyjski FTSE 100 z prawie 0,8% wzrostem, w ślad za nim podąża niemiecki DAX z 0,7% wzrostem, natomiast szwajcarski SMI kończy sesję z prawie 0,5% wzrostem, a francuski CAC40 rośnie o 0,2%.
Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

2024-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie kończą dzień na zróżnicowanych poziomach. Podczas gdy WIG20 próbuje bronić się przed spadkami, na europejskich parkietach widoczna jest przewaga spadków. W20 pokazuje około 0,7% wzrostu, podczas gdy niemiecki DE40 (-0,00%) i francuski CAC40 (-0,13%) notują lekkie spadki. Europejskie indeksy pokazują mieszane nastroje - od wzrostu 0,70% na WIG20, przez plus 0,34% na austriackim ATX.
Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

2024-11-18 Komentarz giełdowy XTB
Po mieszanym otwarciu Wall Street wychodzi na prostą, wracając do umiarkowanych zysków po tygodniu zdefiniowanym przez realizację zysków i falę pytań o potencjalne konsekwencje polityki administracji Trumpa na wyniki amerykańskich firm. Zyskom przewodzi Nasdaq (+0,8%), niesiony przede wszystkim entuzjazmem wokół Tesli, której sprzyja zapowiedź potencjalnego luzowania prawa federalnego dot. autonomicznych samochodów. Odbijają również akcje Super Micro Computer (+14%), które doświadczają ostatnio silnej presji w związku z zaległym raportem finansowym i ryzykiem usunięcie z indeksu Nasdaq.
Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

2024-11-15 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zmierza do końca piątkowej sesji na czerwono. Stratom przewodzi Nasdaq (-1,9%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (-1,25%), S&P500 (-1,1%) i Dow Jones (0,3%). Amerykańskie indeksy zamykają powyborczy tydzień wymazując znaczną część zysków, które piętrzyły się na fali tzw. Trump Trade, a na kursach wielu kluczowych spółek widoczna jest niepewność wobec skutków jakie przyniesie polityka ekonomiczna administracji nowego-starego prezydenta USA.
GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

2024-11-14 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street daje dzisiaj znaki potencjalnego zmęczenia serią byczych wzrostów i osiągania przez indeksy coraz to nowych szczytów. S&P 500 i Dow Jones wycofują się o 0.2%, Nasdaq traci 0.17% a największa korekta widoczna jest na indeksie małych spółek Russell 2000 (-0.5%). Giełdy w Europie zamknęły się z kolei na zielono. Niemiecki DAX zyskuje 1.37%, francuski CAC40 dodaje 1.32% a brytyjski FTSE 100 notowany jest 0.5% wyżej. Sesja zakończyła się również pozytywnie dla rodzimego WIG20, który po dość dużych wahaniach wyszedł na plus z wynikiem 0.68%.
Czy DOGE pomoże Wall Street?

Czy DOGE pomoże Wall Street?

2024-11-13 Komentarz giełdowy XTB
Elon Musk w amerykańskim rządzie? Przed wyborami wiele spekulowało się na temat tego, że jeden z najbogatszych ludzi na świecie może zasiąść w administracji Trumpa w przypadku jego wygranej. Donald Trump ogłosił dzisiaj, że Musk zasiądzie w Departamencie Efektywności Rządowej. Choć nie ma to być oficjalny nowy departament, to jednak Musk ze współpracownikami ma być ciałem doradczym dla Trumpa oraz rządu. Czy ambitne plany Muska doprowadzą do lepszej alokacji wydatków i doprowadzi do jeszcze większych wzrostów na Wall Street?
Powyborcza zadyszka na głównych indeksach

Powyborcza zadyszka na głównych indeksach

2024-11-12 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy kończą sesję w większości ze spadkami. Przewodzi im CAC40, który traci dziś ponad 2%. Niemiecki DAX traci dziś -1,1%, a szwajcarski SMI spada o ponad 0,9%. Sentyment na europejskich rynkach napędzany jest obawą o napięcia na linii USA-Chiny. Wraz z wprowadzaniem zaostrzonych ceł na towary z Chin, sytuacja spółek z Państwa Środka może znacząco się pogorszyć, ściągając tym samym w dół spółki europejskie z dużą ekspozycją na chiński rynek.
Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

2024-11-08 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach widzimy dziś lekką korektę po wczorajszych wzrostach. DAX traci dziś 0,8%, szwajcarski SMI -1%, a brytyjski FTSE 100 kontynuuje spadki z 0,8% stratą. Najmocniejszą przecenę widać na francuskim rynku gdzie indeks CAC40 spada o 1,2%. Tym samym tydzień wyborczy dla największych indeksów europejskich kończy się na minusie, a wszelkie wzrosty zapoczątkowane przez informację o zwycięstwie wyborów przez Trumpa zostały zredukowane w kolejnych sesjach.
BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

2024-10-31 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja na Wall Street ma wyjątkowo niedźwiedzi charakter. Główne amerykańskie indeksy ramię w ramię notują spadki, którym przewodzi Nasdaq, tracący na ten moment 2.5%. Ostatnie osunięcie się technologicznego indeksu na taką skalę miało miejsce na początku września, po tym jak NVIDIA zaraportowała stonowane (jak na giganta) prognozy na Q3 2024, które wywołały obawy o dalszą dynamikę rozwoju i rentowności w sektorze AI.