Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom

Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-08-28 (20:37)

Dzisiejsza sesja na WIG20 w początkowej fazie była dość mieszana, indeks zyskiwał niespełna 0,4%, a wiele benchmarków w Europie notowało większe wzrosty. Sytuacja ta zmieniłą się gwałtownie po południu, gdy akcje banków zareagowały na perspektywę zmian w wakacjach kredytowych. WIG Banki zamknął sesję 2,46% zwyżką a sam WIG20 zyskał 1,94%.

Ogólna sytuacja na rynkach pozostaje jednak mieszana, a to czego zdecydowanie nie lubią inwestorzy to każdego rodzaju niepewność. Słabość rynku w Chinach spotkała się w końcu z reakcją Pekinu, który zapowiedział wsparcie dla sektora nieruchomości oraz obniżki podatków od obrotu akcjami. Czy wystarczy to, aby pozbyć się systemowej niepewności i naprawić wciąż słaby obraz gospodarki Chin, wyłaniajacy się z danych makro pozostaje mocno wątpliwe. Co więcej, po piątkowym przemówieniu Powella w Jackson Hole rynki nie otrzymały tego, co chciały choć przewodniczący Fed wskazał, że Rezerwa Federalna może pozwolić sobie teraz na ostrożniejsze postępowanie w kwestii podwyżek.

Sektor bankowy w Polsce pozytywnie przyjął wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, które nieco zdziwiły rynek - inwestorzy oczekiwali, że wakacje kredytowe zostaną prawdopodobnie przedłużone w niezmienionej formie (zwłaszcza w perspektywie 'roku wyborczego'. Zostały wprowadzone jako odpowiedź na gwałtownie rosnące stopy procentowe NBP ale teraz ew. zmiana narracji wokół programu może wynikać i stanowić pewnego rodzaju sygnał, że jesienią pojawią się pierwsze cięcia w RPP. Premier wskazał, że dokładnie zostana przeanalizwoane odsetki niespłacanych kredytów, jakie są nadzieje na szybsze obniżki i jak szybko ew. takowe mogłyby wystąpić. Choć program prawdopodobnie zostanie przedłużony, być może zmieni się w półroczne wakacje z zawartym kryterium dochodowym. Program kosztował banki miliardy złotych, teraz branża może zacząć liczyć na perspektywę 'większych żniw' z tytułu wyższych stóp procentowych. Akcje Alior Banku wzrosły dziś o ponad 4%. Bez wątpienia tematem dzisiejszej sesji była też przecena akcji Cyfrowego Polsatu, które notowane są na poziomach najniższych od 2012 roku, a analitycy Wood obniżyli cenę docelową z 35 do ok. 15 PLN za walor.

W kontekście rynków globalnych inwestorzy odebrali ogólny wydźwięk konferencji w Jackson Hole jako jastrzębi, co widać choćby w wyższych szansach na podwyżkę Fed we wrześniu, listopadzie i grudniu. Szef Fed, Jerome Powell podkreślił, że stopy znalazły się na restrykcyjnym poziome ale postawił spory znak zapytania nad poziomem faktycznej, neutralnej stopy procentowej. Przyczyną takich rozważań jest fakt, żę gospodarka USA pozostaje dość mocna (spore zaskoczenie PKB na plus, rynek pracy wciąż mocny przy niskim bezrobociu) - mimo zacieśniania polityki Fed przez kilkanaście miesięcy. Powell nie poinformował też o możliwych cięciach czy pauzie i wyraził gotowość do dalszego podnoszenia stóp jeśli uprawnią je napływajace dane. W tym tygodniu uwaga inwestorów skupi się na odczytach makro z Chin (przemysł, usługi) oraz przede wszystkim na rynku pracy z USA ponieważ w drugiej części tygodnia rynki poznają raporty ADP i NFP. Bazowym scenariuszem obecnie, przy takim nastawieniu Fed wydaje się jednak stopniowe schładzanie gospodarki oraz odczyty, które ostatecznie potwierdzą, że gospodarka zaczyna zwalniać. Niepewne jest jak zareagują na to giełdy i czy rzecywiście utrzymają aktualne poziomy wycen wierząc w narrację 'miękkiego lądowania'.

Dla WIG najlepszym scenariuszem byłoby szersze odbicie indeksów chińskich, słabszy dolar i mocne Wall Street - scenariusz ten jednak nie wydaje się oczywisty biorąc pod uwagę momentum i euforyczne wzrosty na indeksach w pierwszej połowie roku. Większość indeksów w Europie zamknęła dziś dzień wzrostami, CAC40 zyskał 1,4% a DAX 1,1% przy zamkniętej giełdzie w Wielkiej Brytanii i nieco niższym wolumenie w czasie sesji. Wall Street ma jednak wyraźny problem z utrzymaniem byczego momentum, S&P500 oddał sporą część wrostów a Nasdaq 100 osunął się poniżej psychologicznej bariery 15,000 pkt. Jeśli sytuacja USA w nie ulegnie zmianie i wciąż przeważać będzie nad akcjami amerykański dolar, wciąż widać perspektywę do spadku WIG20 poniżej 2000 punktów.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.