Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom

Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-08-28 (20:37)

Dzisiejsza sesja na WIG20 w początkowej fazie była dość mieszana, indeks zyskiwał niespełna 0,4%, a wiele benchmarków w Europie notowało większe wzrosty. Sytuacja ta zmieniłą się gwałtownie po południu, gdy akcje banków zareagowały na perspektywę zmian w wakacjach kredytowych. WIG Banki zamknął sesję 2,46% zwyżką a sam WIG20 zyskał 1,94%.

Ogólna sytuacja na rynkach pozostaje jednak mieszana, a to czego zdecydowanie nie lubią inwestorzy to każdego rodzaju niepewność. Słabość rynku w Chinach spotkała się w końcu z reakcją Pekinu, który zapowiedział wsparcie dla sektora nieruchomości oraz obniżki podatków od obrotu akcjami. Czy wystarczy to, aby pozbyć się systemowej niepewności i naprawić wciąż słaby obraz gospodarki Chin, wyłaniajacy się z danych makro pozostaje mocno wątpliwe. Co więcej, po piątkowym przemówieniu Powella w Jackson Hole rynki nie otrzymały tego, co chciały choć przewodniczący Fed wskazał, że Rezerwa Federalna może pozwolić sobie teraz na ostrożniejsze postępowanie w kwestii podwyżek.

Sektor bankowy w Polsce pozytywnie przyjął wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, które nieco zdziwiły rynek - inwestorzy oczekiwali, że wakacje kredytowe zostaną prawdopodobnie przedłużone w niezmienionej formie (zwłaszcza w perspektywie 'roku wyborczego'. Zostały wprowadzone jako odpowiedź na gwałtownie rosnące stopy procentowe NBP ale teraz ew. zmiana narracji wokół programu może wynikać i stanowić pewnego rodzaju sygnał, że jesienią pojawią się pierwsze cięcia w RPP. Premier wskazał, że dokładnie zostana przeanalizwoane odsetki niespłacanych kredytów, jakie są nadzieje na szybsze obniżki i jak szybko ew. takowe mogłyby wystąpić. Choć program prawdopodobnie zostanie przedłużony, być może zmieni się w półroczne wakacje z zawartym kryterium dochodowym. Program kosztował banki miliardy złotych, teraz branża może zacząć liczyć na perspektywę 'większych żniw' z tytułu wyższych stóp procentowych. Akcje Alior Banku wzrosły dziś o ponad 4%. Bez wątpienia tematem dzisiejszej sesji była też przecena akcji Cyfrowego Polsatu, które notowane są na poziomach najniższych od 2012 roku, a analitycy Wood obniżyli cenę docelową z 35 do ok. 15 PLN za walor.

W kontekście rynków globalnych inwestorzy odebrali ogólny wydźwięk konferencji w Jackson Hole jako jastrzębi, co widać choćby w wyższych szansach na podwyżkę Fed we wrześniu, listopadzie i grudniu. Szef Fed, Jerome Powell podkreślił, że stopy znalazły się na restrykcyjnym poziome ale postawił spory znak zapytania nad poziomem faktycznej, neutralnej stopy procentowej. Przyczyną takich rozważań jest fakt, żę gospodarka USA pozostaje dość mocna (spore zaskoczenie PKB na plus, rynek pracy wciąż mocny przy niskim bezrobociu) - mimo zacieśniania polityki Fed przez kilkanaście miesięcy. Powell nie poinformował też o możliwych cięciach czy pauzie i wyraził gotowość do dalszego podnoszenia stóp jeśli uprawnią je napływajace dane. W tym tygodniu uwaga inwestorów skupi się na odczytach makro z Chin (przemysł, usługi) oraz przede wszystkim na rynku pracy z USA ponieważ w drugiej części tygodnia rynki poznają raporty ADP i NFP. Bazowym scenariuszem obecnie, przy takim nastawieniu Fed wydaje się jednak stopniowe schładzanie gospodarki oraz odczyty, które ostatecznie potwierdzą, że gospodarka zaczyna zwalniać. Niepewne jest jak zareagują na to giełdy i czy rzecywiście utrzymają aktualne poziomy wycen wierząc w narrację 'miękkiego lądowania'.

Dla WIG najlepszym scenariuszem byłoby szersze odbicie indeksów chińskich, słabszy dolar i mocne Wall Street - scenariusz ten jednak nie wydaje się oczywisty biorąc pod uwagę momentum i euforyczne wzrosty na indeksach w pierwszej połowie roku. Większość indeksów w Europie zamknęła dziś dzień wzrostami, CAC40 zyskał 1,4% a DAX 1,1% przy zamkniętej giełdzie w Wielkiej Brytanii i nieco niższym wolumenie w czasie sesji. Wall Street ma jednak wyraźny problem z utrzymaniem byczego momentum, S&P500 oddał sporą część wrostów a Nasdaq 100 osunął się poniżej psychologicznej bariery 15,000 pkt. Jeśli sytuacja USA w nie ulegnie zmianie i wciąż przeważać będzie nad akcjami amerykański dolar, wciąż widać perspektywę do spadku WIG20 poniżej 2000 punktów.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?

Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?

2023-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach są dziś mieszane ale to WIG20 był dziś najmocniejszym z europejskich indeksów. Jego 'zawrotny' 2,3% wzrost przeszło dwukrotnie pobił blisko 1% zwyżkę londyńskiego benchmarku FTSE. Główny indeks polskich bluechipów zamknął sesję powyżej 1975 pkt. co daje nadzieję na pokonanie psychologicznej bariery 2000 pkt w przyszłości. Warunkiem wydaje się być jednak pozytywna reakcja Wall Street na decyzję i prognozy ze strony Fedu. Dzisiejsza decyzja Rezerwy Federalnej i konferencja Jerome'a Powella to bez wątpienia główne wydarzenie dla rynków od wielu tygodni.
Cofnięcie w Europie i nieznaczne wzrosty na Wall Street

Cofnięcie w Europie i nieznaczne wzrosty na Wall Street

2023-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Na początku nowego tygodnia handlowego możemy obserwować gorsze nastroje. Mimo, że sesja w Europie rozpoczęła się bez większych zmian, tak z godziny na godziny przecena przybierała na sile. Ostatecznie niemiecki DAX stracił dziś 1,17%, francuski CAC40 przecenił się 1,56%, a londyński FTSE100 osunął się 0,76%. Kontrakt oparty o indeks DAX (DE30) nie zdołał utrzymać się powyżej szczytów z końcówki sierpnia przy 16060 pkt i cofnął do okolic średniej wykładniczej z ostatnich 100 okresów przy 15860 pkt, która jak na razie powstrzymała dalszą przeceną.
Indeksy giełdowe zyskują po decyzji EBC

Indeksy giełdowe zyskują po decyzji EBC

2023-09-14 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła polepszenie nastrojów na światowym rynku akcji. Dziś Europejski Bank Centralny zdecydował się podnieść stopy o 25 punktów bazowych. Obecnie stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 4,50 proc., kredytu 4,75 proc. i depozytu 4,00 proc. Dzisiejsza podwyżka była dziesiątą z rzędu. EBC zaprezentował również prognozy gospodarcze na lata 2023-2025.
Rynek liczy na pauzę ze strony Fed

Rynek liczy na pauzę ze strony Fed

2023-09-11 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy w umiarkowanie optymistycznych nastrojach. Wzrosty są widoczne na większości rynków, w tym również na Wall Street, które czeka na publikację inflacji CPI za sierpień w najbliższą środę. Będzie to ostatni ważny odczyt przed posiedzeniem Fed, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Czy rynek faktycznie może mieć nadzieję na to, że amerykańscy bankierzy centralni zdecydują się wstrzymać z podwyżkami lub nawet zakończyć cykl zacieśniania polityki monetarnej?
Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie

Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie

2023-09-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji przebiegała w gorszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły dzień poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Mimo próby odreagowania w początkowych godzinach handlu, kupujący nie zdołali doprowadzić do pozytywnego zamknięcia sesji. Niemiecki DAX stracił dziś 0,34%, co przybliża scenariusz zakładający test poziomu wsparcia przy 15600 pkt w przypadku kontaktu DE30 opartego o ten indeks giełdowy.
Dzień bez Wall Street

Dzień bez Wall Street

2023-09-04 Komentarz giełdowy XTB
Ten tydzień nie będzie już tak ciekawy jak zeszły, kiedy poznaliśmy masę ważnych danych makroekonomicznych. Z drugiej strony zmienności i emocji będą dostarczały nam banki centralne, które po wakacyjnej przerwie powracają do spotkań na których podejmowane są decyzje o wysokości stóp procentowych. W tym tygodniu będzie to RBA, Bank Kanady i oczywiście wyczekiwany Narodowy Bank Polski. Rada Polityki Pieniężnej, która jest częścią NBP będzie podejmowała decyzje dotyczącą stóp procentowych w najbliższą środę, choć posiedzenie rozpocznie się już jutro.
Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy

Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy

2023-08-31 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować gorsze nastroje. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły dzień niżej. Na plus wyróżnia się jedynie niemiecki DAX, który zdołał zyskać 0,35%. Jednak np. francuski CAC40 stracił 0,5%, a londyński FTSE przecenił się 0,46%. Ogólnie rzecz biorąc na rynku akcji czuć wyczekiwanie na jutrzejsze dane z rynku pracy w USA, które powinny zdecydować o kierunku na rynku akcji w krótkim terminie.
Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

2023-08-30 Komentarz giełdowy XTB
Głównym tematem rynków w tym tygodniu są coraz słabsze odczyty danych z amerykańskiej gospodarki. Jak dotąd giełdy reagują na nie dość optymistycznie, widząć w nich pewnego rodzaju 'zwiastun' bardziej gołębiej polityki Fedu. Lepszy nastrój na światowych rynkach co do zasady sprzyja WIG20 i napędza polską giełdę. Benchmark polskich bluechipów odnotował dziś 0,4% zwyżkę na tle tracących największych, europejskich indeksów.
WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?

WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?

2023-08-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na giełdach nie przyniosła wyczekiwanej przez wielu euforii spowodowanej wynikami i wyższymi prognozami Nvidia. Nasdaq 100 po wyższym otwarciu na Wall Street błyskawicznie wrócił do spadków, stawiajac znak zapytania nad tym czy sztuczna inteligencja rzeczywiście zdoła 'przedłużyć' hossę spółek z branży technologicznej. Spadki przyspieszają i obecnie indeks notowany jest już 1,15% niżej, przy słabości pozostałych głównych indeksów.
Hang Seng w technicznej bessie!

Hang Seng w technicznej bessie!

2023-08-18 Komentarz giełdowy XTB
Trwający od kilku dni trend spadkowy na światowych giełdach przyniósł podczas dzisiejszej sesji swoiste odznaczenie zmiany sentymentu na rynkach. Jeden z najważniejszych indeksów rynków Azji i Pacyfiku, a mianowicie hongkoński Hang Seng zamknął dzienne notowania poniżej bariery 18 000 punktów, notując tym samym ponad 20% spadki od ostatnich szczytów z tego roku. To właśnie ta bariera (+/- 20% od szczytu/dołka) z technicznego punktu widzenia postrzegana jest jako punkt zwrotny dla nastrojów panujących na danym rynku. Jakie aspekty doprowadziły do takiej słabości azjatyckich akcji?