WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?

WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-08-24 (22:12)

Dzisiejsza sesja na giełdach nie przyniosła wyczekiwanej przez wielu euforii spowodowanej wynikami i wyższymi prognozami Nvidia. Nasdaq 100 po wyższym otwarciu na Wall Street błyskawicznie wrócił do spadków, stawiajac znak zapytania nad tym czy sztuczna inteligencja rzeczywiście zdoła 'przedłużyć' hossę spółek z branży technologicznej. Spadki przyspieszają i obecnie indeks notowany jest już 1,15% niżej, przy słabości pozostałych głównych indeksów.

Nastrojów inwestorów nie zdołały poprawić nawet komentarze Patricka Harkera z Fed, który podkreślił że obecnie polityka Fed jest już restrykcyjna i na tym etapie mogłaby zostać utrzymana. Słabość USA wywarła presję także na GPW, gdzie WIG20 oddał wszystkie wzrosty z początku sesji i cofnął się w okolice 2010 pkt. Jeśli spirala spadkowa w Stanach Zjednoczonych trwać będzie także jutro, w związku z sympozjum ekonomicznym w Jackson Hole i przemówieniem Jerome'a Powella, główny indeks polskich bluechipów ma potencjał by ponownie przetestować wsparcie przy 2000 pkt. Wygląda na to, że GPW ponownie znajdzie się na przysłowiowej 'łasce' sentymentów na Wall Street. Co napędza dzisiejsze spadki w USA?

Oczywiście jedną z przyczyn dzisiejszych spadków jest realizacja zysków. Jej skala, która rozlała się na wiele firm z branży technologicznej podpowiada jednak, że nie jest to jedyny motor napędowy korekty na indeksach. Warto w tym miejscu podkreślić, że Nvidia jest nieco 'osamotniona' wśród spółek, któe realnie i skokowo zwiększają przychody oraz zyski z rozwoju AI. Chociażby to odróżnia obecną rewolucję od bańki dot-comów, w czasie której firmy masowo zapowiadały ekspansję internetową - kosztowało to relatywnie niewiele (choć zyski z tej ekspansji pozostawały równie niepewne jak obecne). Nie zmienia to oczywiście faktu, że AI jest przełomową technologią, a jej użycie może zmienić świat. Pytanie powinno brzmieć, czy skokowo skorzysta na niej wystarczająco dużo firm by można było mówić o szerokiej hossie?

Komentarze Harkera z Fed nie spotkały się z pozytywną reakcją, a Wall Street może paradoksalnie nie być zadowolone z deklaracji wskazującej, że Fed zrobił już 'wystarczająco dużo' ponieważ w domyśle może oznaczać to przedłużający sie okres słabości gospodarczej i siły konsumentów, co do zasady nie jest pozytywne dla giełdy. Dodatkowo jutro przemówienie w Jackson Hole wygłosi szef Fed, Jerome'a Powell a w kontekście dzisiejszych mocnych publikacji makro z USA (niższe od prognoz wnioski o zasiłek i wyższy regionalny indeks Chicago PMI) Rezerwa Federalna wciąż możę znaleźć powody by utrzymywać restrykcyjną politykę lub zasygnalizować jej możliwe zacieśnianie jeśli gospodarka pozostanie nadal proinflacyjnie mocna. Były już członek Rezerwy Federalnej, James Bullard zasygnalizował dziś, że consensus neutralnej stopy procentowej w USA jest dyskusyjny, a silny konsument utrudnia Fedowi doprowadzenie inflacji do 2% celu.

Na tle europejskich indeksów WIG20 wypadł dziś dość neutralnuie, bezrobocie w Poslce wskazało 5%, zgodnie z oczekiwaniami i poprzedni odczytem. Wyniki finansowe Orlenu zawiodły oczekiwania w zakresie przychodów ale zysk netto wypracowany przez firmę wygląda wciąż imponująco i podkreśla siłę ogólnego biznesu - wzrósł r/r o 900 mln PLN netto mimo niższych r/r cen ropy ale warto podkreślić 'udział' w wyniku po przejęciu PGNiG. Wyniki banku PKO BP znacznie pobiły consensus analityków, zysk netto wypadł na jego tle imponująco bijać oczekiwania o 39% - wzrósł w okolice 580 mln PLN. Zwyżka akcji na tle wyniku banku za II kw. i niższych od prognoz rezerw na straty kredytowe wydaje się mocno wyciszona. Globalni inwestorzy oczekują teraz przekazu Powella w Jackson Hole i prawdopodobnie WIG będzie 'powtarzał' w najbliższych dniach momentum dwóch kluczowych rynków - USA i Chin.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?