WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?

WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-08-24 (22:12)

Dzisiejsza sesja na giełdach nie przyniosła wyczekiwanej przez wielu euforii spowodowanej wynikami i wyższymi prognozami Nvidia. Nasdaq 100 po wyższym otwarciu na Wall Street błyskawicznie wrócił do spadków, stawiajac znak zapytania nad tym czy sztuczna inteligencja rzeczywiście zdoła 'przedłużyć' hossę spółek z branży technologicznej. Spadki przyspieszają i obecnie indeks notowany jest już 1,15% niżej, przy słabości pozostałych głównych indeksów.

Nastrojów inwestorów nie zdołały poprawić nawet komentarze Patricka Harkera z Fed, który podkreślił że obecnie polityka Fed jest już restrykcyjna i na tym etapie mogłaby zostać utrzymana. Słabość USA wywarła presję także na GPW, gdzie WIG20 oddał wszystkie wzrosty z początku sesji i cofnął się w okolice 2010 pkt. Jeśli spirala spadkowa w Stanach Zjednoczonych trwać będzie także jutro, w związku z sympozjum ekonomicznym w Jackson Hole i przemówieniem Jerome'a Powella, główny indeks polskich bluechipów ma potencjał by ponownie przetestować wsparcie przy 2000 pkt. Wygląda na to, że GPW ponownie znajdzie się na przysłowiowej 'łasce' sentymentów na Wall Street. Co napędza dzisiejsze spadki w USA?

Oczywiście jedną z przyczyn dzisiejszych spadków jest realizacja zysków. Jej skala, która rozlała się na wiele firm z branży technologicznej podpowiada jednak, że nie jest to jedyny motor napędowy korekty na indeksach. Warto w tym miejscu podkreślić, że Nvidia jest nieco 'osamotniona' wśród spółek, któe realnie i skokowo zwiększają przychody oraz zyski z rozwoju AI. Chociażby to odróżnia obecną rewolucję od bańki dot-comów, w czasie której firmy masowo zapowiadały ekspansję internetową - kosztowało to relatywnie niewiele (choć zyski z tej ekspansji pozostawały równie niepewne jak obecne). Nie zmienia to oczywiście faktu, że AI jest przełomową technologią, a jej użycie może zmienić świat. Pytanie powinno brzmieć, czy skokowo skorzysta na niej wystarczająco dużo firm by można było mówić o szerokiej hossie?

Komentarze Harkera z Fed nie spotkały się z pozytywną reakcją, a Wall Street może paradoksalnie nie być zadowolone z deklaracji wskazującej, że Fed zrobił już 'wystarczająco dużo' ponieważ w domyśle może oznaczać to przedłużający sie okres słabości gospodarczej i siły konsumentów, co do zasady nie jest pozytywne dla giełdy. Dodatkowo jutro przemówienie w Jackson Hole wygłosi szef Fed, Jerome'a Powell a w kontekście dzisiejszych mocnych publikacji makro z USA (niższe od prognoz wnioski o zasiłek i wyższy regionalny indeks Chicago PMI) Rezerwa Federalna wciąż możę znaleźć powody by utrzymywać restrykcyjną politykę lub zasygnalizować jej możliwe zacieśnianie jeśli gospodarka pozostanie nadal proinflacyjnie mocna. Były już członek Rezerwy Federalnej, James Bullard zasygnalizował dziś, że consensus neutralnej stopy procentowej w USA jest dyskusyjny, a silny konsument utrudnia Fedowi doprowadzenie inflacji do 2% celu.

Na tle europejskich indeksów WIG20 wypadł dziś dość neutralnuie, bezrobocie w Poslce wskazało 5%, zgodnie z oczekiwaniami i poprzedni odczytem. Wyniki finansowe Orlenu zawiodły oczekiwania w zakresie przychodów ale zysk netto wypracowany przez firmę wygląda wciąż imponująco i podkreśla siłę ogólnego biznesu - wzrósł r/r o 900 mln PLN netto mimo niższych r/r cen ropy ale warto podkreślić 'udział' w wyniku po przejęciu PGNiG. Wyniki banku PKO BP znacznie pobiły consensus analityków, zysk netto wypadł na jego tle imponująco bijać oczekiwania o 39% - wzrósł w okolice 580 mln PLN. Zwyżka akcji na tle wyniku banku za II kw. i niższych od prognoz rezerw na straty kredytowe wydaje się mocno wyciszona. Globalni inwestorzy oczekują teraz przekazu Powella w Jackson Hole i prawdopodobnie WIG będzie 'powtarzał' w najbliższych dniach momentum dwóch kluczowych rynków - USA i Chin.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?

Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?

2023-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach są dziś mieszane ale to WIG20 był dziś najmocniejszym z europejskich indeksów. Jego 'zawrotny' 2,3% wzrost przeszło dwukrotnie pobił blisko 1% zwyżkę londyńskiego benchmarku FTSE. Główny indeks polskich bluechipów zamknął sesję powyżej 1975 pkt. co daje nadzieję na pokonanie psychologicznej bariery 2000 pkt w przyszłości. Warunkiem wydaje się być jednak pozytywna reakcja Wall Street na decyzję i prognozy ze strony Fedu. Dzisiejsza decyzja Rezerwy Federalnej i konferencja Jerome'a Powella to bez wątpienia główne wydarzenie dla rynków od wielu tygodni.
Cofnięcie w Europie i nieznaczne wzrosty na Wall Street

Cofnięcie w Europie i nieznaczne wzrosty na Wall Street

2023-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Na początku nowego tygodnia handlowego możemy obserwować gorsze nastroje. Mimo, że sesja w Europie rozpoczęła się bez większych zmian, tak z godziny na godziny przecena przybierała na sile. Ostatecznie niemiecki DAX stracił dziś 1,17%, francuski CAC40 przecenił się 1,56%, a londyński FTSE100 osunął się 0,76%. Kontrakt oparty o indeks DAX (DE30) nie zdołał utrzymać się powyżej szczytów z końcówki sierpnia przy 16060 pkt i cofnął do okolic średniej wykładniczej z ostatnich 100 okresów przy 15860 pkt, która jak na razie powstrzymała dalszą przeceną.
Indeksy giełdowe zyskują po decyzji EBC

Indeksy giełdowe zyskują po decyzji EBC

2023-09-14 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła polepszenie nastrojów na światowym rynku akcji. Dziś Europejski Bank Centralny zdecydował się podnieść stopy o 25 punktów bazowych. Obecnie stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 4,50 proc., kredytu 4,75 proc. i depozytu 4,00 proc. Dzisiejsza podwyżka była dziesiątą z rzędu. EBC zaprezentował również prognozy gospodarcze na lata 2023-2025.
Rynek liczy na pauzę ze strony Fed

Rynek liczy na pauzę ze strony Fed

2023-09-11 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy w umiarkowanie optymistycznych nastrojach. Wzrosty są widoczne na większości rynków, w tym również na Wall Street, które czeka na publikację inflacji CPI za sierpień w najbliższą środę. Będzie to ostatni ważny odczyt przed posiedzeniem Fed, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Czy rynek faktycznie może mieć nadzieję na to, że amerykańscy bankierzy centralni zdecydują się wstrzymać z podwyżkami lub nawet zakończyć cykl zacieśniania polityki monetarnej?
Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie

Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie

2023-09-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji przebiegała w gorszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły dzień poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Mimo próby odreagowania w początkowych godzinach handlu, kupujący nie zdołali doprowadzić do pozytywnego zamknięcia sesji. Niemiecki DAX stracił dziś 0,34%, co przybliża scenariusz zakładający test poziomu wsparcia przy 15600 pkt w przypadku kontaktu DE30 opartego o ten indeks giełdowy.
Dzień bez Wall Street

Dzień bez Wall Street

2023-09-04 Komentarz giełdowy XTB
Ten tydzień nie będzie już tak ciekawy jak zeszły, kiedy poznaliśmy masę ważnych danych makroekonomicznych. Z drugiej strony zmienności i emocji będą dostarczały nam banki centralne, które po wakacyjnej przerwie powracają do spotkań na których podejmowane są decyzje o wysokości stóp procentowych. W tym tygodniu będzie to RBA, Bank Kanady i oczywiście wyczekiwany Narodowy Bank Polski. Rada Polityki Pieniężnej, która jest częścią NBP będzie podejmowała decyzje dotyczącą stóp procentowych w najbliższą środę, choć posiedzenie rozpocznie się już jutro.
Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy

Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy

2023-08-31 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować gorsze nastroje. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły dzień niżej. Na plus wyróżnia się jedynie niemiecki DAX, który zdołał zyskać 0,35%. Jednak np. francuski CAC40 stracił 0,5%, a londyński FTSE przecenił się 0,46%. Ogólnie rzecz biorąc na rynku akcji czuć wyczekiwanie na jutrzejsze dane z rynku pracy w USA, które powinny zdecydować o kierunku na rynku akcji w krótkim terminie.
Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

2023-08-30 Komentarz giełdowy XTB
Głównym tematem rynków w tym tygodniu są coraz słabsze odczyty danych z amerykańskiej gospodarki. Jak dotąd giełdy reagują na nie dość optymistycznie, widząć w nich pewnego rodzaju 'zwiastun' bardziej gołębiej polityki Fedu. Lepszy nastrój na światowych rynkach co do zasady sprzyja WIG20 i napędza polską giełdę. Benchmark polskich bluechipów odnotował dziś 0,4% zwyżkę na tle tracących największych, europejskich indeksów.
Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom

Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom

2023-08-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na WIG20 w początkowej fazie była dość mieszana, indeks zyskiwał niespełna 0,4%, a wiele benchmarków w Europie notowało większe wzrosty. Sytuacja ta zmieniłą się gwałtownie po południu, gdy akcje banków zareagowały na perspektywę zmian w wakacjach kredytowych. WIG Banki zamknął sesję 2,46% zwyżką a sam WIG20 zyskał 1,94%.
Hang Seng w technicznej bessie!

Hang Seng w technicznej bessie!

2023-08-18 Komentarz giełdowy XTB
Trwający od kilku dni trend spadkowy na światowych giełdach przyniósł podczas dzisiejszej sesji swoiste odznaczenie zmiany sentymentu na rynkach. Jeden z najważniejszych indeksów rynków Azji i Pacyfiku, a mianowicie hongkoński Hang Seng zamknął dzienne notowania poniżej bariery 18 000 punktów, notując tym samym ponad 20% spadki od ostatnich szczytów z tego roku. To właśnie ta bariera (+/- 20% od szczytu/dołka) z technicznego punktu widzenia postrzegana jest jako punkt zwrotny dla nastrojów panujących na danym rynku. Jakie aspekty doprowadziły do takiej słabości azjatyckich akcji?