Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?

Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-09-20 (20:41)

Nastroje na rynkach są dziś mieszane ale to WIG20 był dziś najmocniejszym z europejskich indeksów. Jego 'zawrotny' 2,3% wzrost przeszło dwukrotnie pobił blisko 1% zwyżkę londyńskiego benchmarku FTSE. Główny indeks polskich bluechipów zamknął sesję powyżej 1975 pkt. co daje nadzieję na pokonanie psychologicznej bariery 2000 pkt w przyszłości. Warunkiem wydaje się być jednak pozytywna reakcja Wall Street na decyzję i prognozy ze strony Fedu. Dzisiejsza decyzja Rezerwy Federalnej i konferencja Jerome'a Powella to bez wątpienia główne wydarzenie dla rynków od wielu tygodni.

Ton w jakim wypowie się szef Fedu może rzutować na 'jesienny' sentyment do ryzyka za oceanem. Co za tym idzie - takżę na rynkach finansowych w Europie czy Azji. Warto wziąć pod uwagę, że indeksy od dłuższego czasu spadają i nawet dziś inwestorzy w USA nie mogą znaleźć kierunku - Dow Jones zyskuje ponad 0,5% przy 0,2% wzroście S&P500 ale Nasdaq traci ponad 0,25%. Bycze prognozy BofA, który spodziewa się 4600 pkt dla S&P 500 do końca roku nie zdołały w pelni przekonać kupujących do powrotu do akcji. Wall Street wstrzymuje oddech i czeka na komentarze Powella. Co prawdopodobnie przekaże Powell?

Wydaje się, że szef Fedu utrzyma jastrzębie stanowisko sugerując rynkom, że nie jest to odpowiedni czas ani na spekulację o obniżkach stóp ani tym bardziej na zatrzymanie cyklu (tym bardziej patrząc na najwyższe od 10 miesięcy 'proinflacyjne' ceny ropy). Wydaje się jednak, że by zaognić spadki i wesprzeć niedźwiedzie Powell musiałby zasygnalizować coś co odebrane zostałoby jako 'zdecydowanie jastrzębie' np. kolejną po listopadowej podwyżkę stóp w grudniu. Rynki oczekują, że Fed utrzyma stopy bez zmian i oczekiwania te wydają się uzasadnione ponieważ od ostatniej decyzji nie pojawiły się dane, które mogłyby w pełni uzasadnić obniżkę czy też podwyżkę stóp (biorąc pod uwagę fakt 'deklaracji' Powella wykonywania ruchów co dwa posiedzenia). Tu Rezerwa Federalna możę 'słusznie' przyjąć stanowisko oczekiwania na dalsze dane.

Wracając do Polski warto podkreślić, żę dzisiejsze euforyczne wzrosty na WIG20 wsparte zostały przede wszystkim zwyżką sektora bankowego, której sprzyjały co najmniej dwa istotne fakty. Po pierwsze premier Mateusz Morawiecki wskazał, że choć wakacje kredytowe zostaną przedłużone na cały 2024 (wobec oczekiwanej wcześniej tylko połowy roku), zostanie wprowadzone kryterium dochodowe. Oznacza to, że do banków wpływać będzie więcej kapitału, ściąganego głównie z bardziej zamożnych klientów oraz tych, którzy nie powinny narzekać na płynność.

Co więcej, polski złoty zareagował umocnieniem na komentarze ze strony prezesa NBP, prof. Glapińskiego, który wskazał że po ostatniej decyzji o obniżce pole do kolejnych zdecydowanie się zawęziło. Dla banków to dobrze, ostatnio ich akcje reagowały masowymi wyprzedażmi na niespodziewaną obniżkę stóp RPP ale dzisiejszy komentarz szefa NBP może wskazywać, że ta była raczej pojedynczym zdarzeniem i na dynamiczną kontynuację cyklu obniżek nie ma co liczyć. WIG Banki zamknął sesję niemal 2,28% wzrostem. Mocno zyskiwały też walory Grupy Azoty, które wzrosły dziś o niemal 5%.

W kolejnych godzinach nastroje rynków zdeterminuje decyzja i ogólny wydźwięk konferencji Powella. Inwestorzy w Polsce powinni mieć nadzieję, by prezes Fedu nie był szczególnie jastrzębi i wskazał 'miękkie lądowanie' jako wciąż bardzo realną ścieżkę po której przemieszcza się gospodarka Stanów Zjednoczonych. Czy Fed w jakikolwiek sposób podąży w ślady EBC i zasygnalizuje koniec cyklu, nawet za cenę 'nieprawdopodobnej' podwyżki stóp na dzisiejszym posiedzeniu? To wciąż wydaje się mało prawdopodobne, Powell 'dużo zainwestował' w przewidywalność i ścieżkę komunikacji. W każdym razie im mniej jastrzębich niespodzianek czeka dzisiejszego wieczora, tym lepiej dla giełd i tym bardziej dla GPW.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.
Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

2023-10-25 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie przebiegała w mieszanych nastrojach. Opublikowane o poranku dane IFO prezentujące nastroje w niemieckiej gospodarce wypadły powyżej oczekiwań, co wsparło wyhamowanie przeceny, jaką obserwowaliśmy na europejskim rynku akcji w minionym tygodniu. Wskaźnik Ifo wzrósł do 86,9 pkt w październiku z 85,8 pkt odnotowanych we wrześniu. Odczyt był lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali wzrost do 85,9 pkt.