Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?

Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-09-20 (20:41)

Nastroje na rynkach są dziś mieszane ale to WIG20 był dziś najmocniejszym z europejskich indeksów. Jego 'zawrotny' 2,3% wzrost przeszło dwukrotnie pobił blisko 1% zwyżkę londyńskiego benchmarku FTSE. Główny indeks polskich bluechipów zamknął sesję powyżej 1975 pkt. co daje nadzieję na pokonanie psychologicznej bariery 2000 pkt w przyszłości. Warunkiem wydaje się być jednak pozytywna reakcja Wall Street na decyzję i prognozy ze strony Fedu. Dzisiejsza decyzja Rezerwy Federalnej i konferencja Jerome'a Powella to bez wątpienia główne wydarzenie dla rynków od wielu tygodni.

Ton w jakim wypowie się szef Fedu może rzutować na 'jesienny' sentyment do ryzyka za oceanem. Co za tym idzie - takżę na rynkach finansowych w Europie czy Azji. Warto wziąć pod uwagę, że indeksy od dłuższego czasu spadają i nawet dziś inwestorzy w USA nie mogą znaleźć kierunku - Dow Jones zyskuje ponad 0,5% przy 0,2% wzroście S&P500 ale Nasdaq traci ponad 0,25%. Bycze prognozy BofA, który spodziewa się 4600 pkt dla S&P 500 do końca roku nie zdołały w pelni przekonać kupujących do powrotu do akcji. Wall Street wstrzymuje oddech i czeka na komentarze Powella. Co prawdopodobnie przekaże Powell?

Wydaje się, że szef Fedu utrzyma jastrzębie stanowisko sugerując rynkom, że nie jest to odpowiedni czas ani na spekulację o obniżkach stóp ani tym bardziej na zatrzymanie cyklu (tym bardziej patrząc na najwyższe od 10 miesięcy 'proinflacyjne' ceny ropy). Wydaje się jednak, że by zaognić spadki i wesprzeć niedźwiedzie Powell musiałby zasygnalizować coś co odebrane zostałoby jako 'zdecydowanie jastrzębie' np. kolejną po listopadowej podwyżkę stóp w grudniu. Rynki oczekują, że Fed utrzyma stopy bez zmian i oczekiwania te wydają się uzasadnione ponieważ od ostatniej decyzji nie pojawiły się dane, które mogłyby w pełni uzasadnić obniżkę czy też podwyżkę stóp (biorąc pod uwagę fakt 'deklaracji' Powella wykonywania ruchów co dwa posiedzenia). Tu Rezerwa Federalna możę 'słusznie' przyjąć stanowisko oczekiwania na dalsze dane.

Wracając do Polski warto podkreślić, żę dzisiejsze euforyczne wzrosty na WIG20 wsparte zostały przede wszystkim zwyżką sektora bankowego, której sprzyjały co najmniej dwa istotne fakty. Po pierwsze premier Mateusz Morawiecki wskazał, że choć wakacje kredytowe zostaną przedłużone na cały 2024 (wobec oczekiwanej wcześniej tylko połowy roku), zostanie wprowadzone kryterium dochodowe. Oznacza to, że do banków wpływać będzie więcej kapitału, ściąganego głównie z bardziej zamożnych klientów oraz tych, którzy nie powinny narzekać na płynność.

Co więcej, polski złoty zareagował umocnieniem na komentarze ze strony prezesa NBP, prof. Glapińskiego, który wskazał że po ostatniej decyzji o obniżce pole do kolejnych zdecydowanie się zawęziło. Dla banków to dobrze, ostatnio ich akcje reagowały masowymi wyprzedażmi na niespodziewaną obniżkę stóp RPP ale dzisiejszy komentarz szefa NBP może wskazywać, że ta była raczej pojedynczym zdarzeniem i na dynamiczną kontynuację cyklu obniżek nie ma co liczyć. WIG Banki zamknął sesję niemal 2,28% wzrostem. Mocno zyskiwały też walory Grupy Azoty, które wzrosły dziś o niemal 5%.

W kolejnych godzinach nastroje rynków zdeterminuje decyzja i ogólny wydźwięk konferencji Powella. Inwestorzy w Polsce powinni mieć nadzieję, by prezes Fedu nie był szczególnie jastrzębi i wskazał 'miękkie lądowanie' jako wciąż bardzo realną ścieżkę po której przemieszcza się gospodarka Stanów Zjednoczonych. Czy Fed w jakikolwiek sposób podąży w ślady EBC i zasygnalizuje koniec cyklu, nawet za cenę 'nieprawdopodobnej' podwyżki stóp na dzisiejszym posiedzeniu? To wciąż wydaje się mało prawdopodobne, Powell 'dużo zainwestował' w przewidywalność i ścieżkę komunikacji. W każdym razie im mniej jastrzębich niespodzianek czeka dzisiejszego wieczora, tym lepiej dla giełd i tym bardziej dla GPW.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

2025-06-25 Artykuł sponsorowany
Dywidendy mają wpływ nie tylko na akcje czy ETF – y ale także na indeksy giełdowe. Te mogą bowiem przybierać różne formy. Dywidenda – słowo to dla części inwestorów ma szczególne znaczenie i działa na nich, jak magnes. Kiedy się pojawia, powoduje wzmożoną czujność i ciekawość. Nie jest w tym nic zaskakującego: chodzi przecież o realne pieniądze. Dywidenda w pewnym stopniu definiuje także styl inwestycyjny, preferowany przez inwestorów.
Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

2025-06-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki pozostają w nerwowym zawieszeniu. Indeksy Starego Kontynentu w większości zanotowały spadki, które sięgały ok. 0,4%. Jedynie brytyjskie FTSE 100 i włoski IT40 uchroniły się przed przecenami, zyskując kolejno 0,1% i 0,5%. W ślad nastrojów europejskich podążali także inwestorzy na polskiej giełdzie. Warszawski parkiet odnotował dziś lekkie przeceny, a WIG20 w trakcie dzisiejszej sesji testował poziom 2700 pkt, by finalnie zamknąć się lekko powyżej tego pułapu.
Tusk z wotum zaufania od sejmu

Tusk z wotum zaufania od sejmu

2025-06-11 Komentarz giełdowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami rząd Donalda Tuska otrzymał wotum zaufania od polskiego sejmu, co pozwoli na kontynuowanie prac w najbliższym miesiącach. W ostatnim czasie wypowiadał się również prezydent-elekt, Karol Nawrocki, który zapowiadał współpracę z rządem przy kluczowych z perspektywy Polski ustawach. Tymczasem złoty utrzymuje swoją siłę, a akcje na polskiej giełdzie odrabiają straty. Nie było zaskoczenia w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska, choć wcześniej nerwowość na rynku widać było w przypadku polskich akcji i również polskiego złotego.
Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

2025-05-22 Poradnik inwestora
Inwestowanie to sztuka, wymagająca połączenia wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich cech charakteru. Każdy inwestor, bez względu na to, czy jest nowicjuszem, czy profesjonalistą, musi wykazać się szeregiem umiejętności i cech, które mogą pomóc mu osiągnąć sukces na rynku. W niniejszym artykule omówimy kluczowe cechy, które powinien posiadać dobry inwestor, aby skutecznie zarządzać swoimi finansami, podejmować świadome decyzje, a w konsekwencji maksymalizować osiągane przez siebie zyski.
Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

2025-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują solidną sesję. Na rynkach Starego Kontynentu dominują wzrosty, którym przewodzi brytyjski FTSE 100 (+1%). Solidną sesję notują także szwajcarski SMI oraz francuski CAC40, zyskując 0,7%. Niemiecki DAX rośnie 0,5%, a włoski IT40 wzrasta o 0,3%. Szeroki indeks europejski rośnie o 0,7%. Na warszawskim parkiecie widzimy dziś spokojną sesję. Duże spółki notują lekkie wzrosty. WIG20 rośnie o 0,3%, a szeroki indeks WIG zyskuje ok. 0,1%. Nieco słabiej radzą sobie mniejsze spółki. mWIG40 traci 0,4%, a sWIG80 -0,3%.
Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

2025-05-14 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy kontynuują relatywną przewagę trwającą od początku maja. Na europejskich rynkach dominuje dziś czerwień. Najsłabiej radzi sobie niemiecki DAX, który spada o -0,6%. Straty ok. 0,5% notują francuski CAC40 oraz szwajcarski SMI. Najlepiej radzi sobie brytyjski FTSE 100, który spada o ok. 0,4%. Tym razem od przecen nie uchronił się polski parkiet. Szeroki indeks WIG traci dziś ok. 0,5%, a indeks blue chipów notuje przecenę o -0,6%, spadając w okolice 2830 pkt.
Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

2025-05-12 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach europejskich widzimy dziś wzrosty, które wskazują na mocny początek tygodnia na rynkach akcyjnych. Najlepiej wśród głównych indeksów europejskich radzi sobie CAC40, który zyskuje prawie 1,4%. Mocne wzrosty widać także na szwajcarskim SMI, które sięgają prawie 1,1%. Wzrosty notuje także brytyjski FTSE 100, który zyskuje 0,5%, a niemiecki DAX rośnie o 0,2%.
Sesja pod znakiem decyzji bankierów

Sesja pod znakiem decyzji bankierów

2025-05-07 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach dominują dziś przeceny. W szczególności spadki widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o ponad 1%. W ślad za nim spada francuski CAC40, który traci ok. 0,9%. Nieco lepsze nastroje widać w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć i tam dominuje czerwień. DAX traci ok. 0,6%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,5%.
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

2025-05-05 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy od spadków na głównych indeksach giełdowych. Donald Trump ponownie straszy rynki nowymi cłami, co na nowo wywołuje obawy o stabilność na rynkach finansowych. Inwestorzy dostali również wstrząsu po weekendowym ogłoszeniu odejścia na emeryturę największego inwestora giełdowego na świecie, czyli Warrena Buffeta. Czy obawy dotyczące ceł i rezygnacja Buffeta doprowadzą do spadków w maju, który zgodnie z rynkowym porzekadłem, powinien być czasem odpoczynku dla inwestorów giełdowych?
Szaleństwa celnego ciąg dalszy

Szaleństwa celnego ciąg dalszy

2025-04-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega znów pod znakiem doniesień zza oceanu dotyczących nowych decyzji w sprawie polityki celnej prezydenta USA. Temat ostrej wojny celnej między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata, zapoczątkowany w 2 kwietnia tzw. “Dniem Wyzwolenia”, ewoluował w ciągu ostatnich trzech tygodni, wprowadzając rynek na drogę zmienności znaną z kryzysów finansowych z 1930 i 2008 r.