RPP tnie stopy, WIG20 niebawem powyżej 1900 pkt?

RPP tnie stopy, WIG20 niebawem powyżej 1900 pkt?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-10-04 (20:18)

Dziś WIG20 zamknął sesję w pozytywnych nastrojach zyskując ponad 0,8% choć większość indeksów w Europie zredukowała początkowe wzrosty. DAX podobnie do CAC40 zamknął sesję płasko, a brytyjski FTSE cofnął się o ponad 0,7%. Wydaje się, że po publikacji słabszych od prognoz danych ADP i spadków cen ropy, sentyment na indeksach amerykańskich może ulec przynajmniej chwilowej poprawie. RPP podjęła dziś zgodną z oczekiwaniami decyzję o obniżce stóp o 25 pb tym razem nie zaskakując analityków. Czy globalne sentymenty dźwigną WIG20 powyżej bariery 1900 pkt?

Od strony danych makro odczyty sprzedaży detalicznej ze strefy euro zaskoczyły dziś negatywnie zarówno w ujęciu rocznym jak i miesięcznym. Kluczowe były jednak rewizje PMI usług za wrzesień, które w większości wypadły wyżej niż poprzednio i powyżej prognoz. Patrząc na dane z USA - kluczowy był raport o zatrudnieniu na rynku prywatnym ADP. Wrześniowy odczyt wskazał na 89 tys. nowych miejsc pracy wobec 155 tys. prognoz i 180 tys. poprzednio co jest wynikiem znacznie, niemal połowę słabszym od oczekiwań. Popyt na pracę w gospodarce USA istotnie spada. Raport podkreślił, że obserwowany spadek wynagrodzeń w Stanach, w ciągu ostatnich 12 miesięcy jest stały, a październik 2023 wykazał najniższe tempo kreacji miejsc pracy od stycznia 2021 roku.

Co więcej ADP wskazał na spadek zatrudnienia w dużych firmach o 83 tys. Po publikacji wzrosły nadzieje, że Fed nie podniesie już stóp procentowych. Następnie publikacja ISM usług wypadłą tylko nieznacznie lepiej niż oczekiwano na poziomie 53,6, a spore spadki obserwowane były w subindeksach nowych zamówień i zatrudnienia. Ceny płacone pozostały bez zmian. Główny ekonomista Standard&Poor's, Williamson wskazał, żę dane PMI za wrzesień potwierdzają ochłodzenie gospodarki USA po ponownym ożywieniu wzrostu wcześniej tego lata. Tymczasem presja inflacyjna w sektorze usług pozostaje uporczywa. Bez wątpienia na uwagę zasługują dzisiejsze spadki cen ropy, które rozpoczeły się po tym jak Arabia Saudyjska bez zaskoczenia poinformowała, że przedłuży cięcia produkcji o 1 mln baryłek dziennie do grudnia. Poniekąd cofnięcie można wiązać z potencjalną 'sprzedażą faktów'.

Wracając nad Wisłę - decyzja RPP wywołała umocnienie złotego ponieważ po kaskadowym spadku inflacji z 10,1 do 8,2% inwestorzy mogli obawiać się kolejnego, dużego cięcia. Tymczasem bez zaskoczenia, decyzja była zgodna z consensusem. W chwili obecnej indeksy amerykańskie zyskują odpowiednio 0,54% dla S&P500 i 1,13% Nasdaq 100 - jeśli ta dobra passa się utrzyma - napędzana oczekiwaniami na kolejną pauze Fed w listopadzie i niższe ceny ropy możemy niebawem zobaczyć WIG20 ponownie powyżej 1900 pkt.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

2023-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.