Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Mieszane nastroje w Europie i niewielkie cofnięcie na rynku akcji w USA

Mieszane nastroje w Europie i niewielkie cofnięcie na rynku akcji w USA

2021-11-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na europejskim rynku akcji przebiegała w mieszanych nastrojach, bez zdecydowanego kierunku. Niemiecki DAX co prawda zdołał nieznacznie poprawić historyczne maksima, jednak zakończył dzień na symbolicznym plusie, wynoszącym zaledwie 0,02%. Nad kreską handel zamknął także francuski CAC40, jednak ruch nie przekroczył tutaj 0,1%. Zyskiwały także indeksy z Holandii, Włoch, czy Szwajcarii, z kolei pod kreską znalazł się np. londyński FTSE100, który stracił niemal 0,5%, czy hiszpański IBEX35 (-0,47%).
Wzrosty w Europie, USA blisko kolejnych rekordów

Wzrosty w Europie, USA blisko kolejnych rekordów

2021-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja na europejskim rynku akcji przebiegała raczej w optymistycznych nastrojach, choć nie wszystkie indeksy zdołały zakończyć dzień na plusie. Niemiecki DAX rozpoczął handel od wzrostów, a kolejne godziny przyniosły systematyczny ruch w górę i pokonanie bariery 16200 pkt. Zmienność jak na DAXa być może nie jest powalająca, niemniej wydaje się, że indeks zdołał opuścić konsolidację, przez co kontynuacja ruchu wzrostowego pozostaje scenariuszem bazowym.

WIG20 w tyle za europejskimi indeksami

WIG20 w tyle za europejskimi indeksami

2021-11-15 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji nie poznaliśmy kluczowych danych makro, które mogłyby w znaczący sposób przełożyć się na rynki. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły handel płasko, a początkowe godziny handlu przebiegały pod kątem wzrostów. Niemiecki DAX zdołał nawet poprawić ustanowione w zeszłym tygodniu historyczne maksima, jednak tuż przed rozpoczęciem sesji na Wall Street zaczął zawracać.
Czy Wall Street obawia się inflacji?

Czy Wall Street obawia się inflacji?

2021-11-10 Komentarz giełdowy XTB
Inflacja w Stanach Zjednoczonych osiągnęła nową cyfrę z przodu. Dynamika sięgnęła najwyższych poziomów od lat 90 i na ten moment może wydawać się, że bank centralny Stanów Zjednoczonych robi za mało i można oczekiwać więcej gwałtownych ruchów w przyszłości. Taki scenariusz nie jest zbyt dobry dla giełdy, choć z drugiej strony sezon wyników na Wall Street pozostaje mocny, a inne daje z gospodarki sugerują, że mamy do czynienia z dalszym ożywieniem. Co wobec tego oczekiwać po ostatnich tygodniach tego roku?
Marazm na rynku akcji

Marazm na rynku akcji

2021-11-09 Komentarz giełdowy XTB
Ten tydzień jak na razie nie przynosi większych zmian na głównych indeksach giełdowych na świecie. Jeśli chodzi o rynek europejski zarówno wczoraj, jak i dziś mogliśmy obserwować mieszane nastroje. Niemiecki DAX zdołał przed weekendem wyjść powyżej psychologicznej bariery 16 tysięcy punktów, jednak utknął tuż nad tym poziomem i ma problem z określeniem jasnego kierunku. Mimo, że dziś przez chwilę ponownie znalazł się on na najwyższych poziomach w historii, tak szybko mogliśmy obserwować odpowiedź ze strony podażowej i wymazanie zwyżki.
Bez fajerwerków na początku tygodnia

Bez fajerwerków na początku tygodnia

2021-11-08 Komentarz giełdowy XTB
Ubiegły tydzień przebiegał pod kątem wzrostów na głównych indeksach giełdowych na świecie, a nastrojów nie popsuły decyzje banków centralnych. Mimo iż Fed wreszcie ogłosił wyczekiwany taper, czyli ograniczanie programu skupu aktywów, tak w żaden sposób nie wpłynęło to na pogorszenie nastrojów na światowym rynku akcji (ponieważ taki krok był oczekiwany przez rynek).
Rekord za rekordem na Wall Street

Rekord za rekordem na Wall Street

2021-11-05 Komentarz giełdowy XTB
Pomimo, iż podczas dzisiejszej sesji poznaliśmy dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych, które zazwyczaj są kluczowym wydarzeniem całego tygodnia, tak ten tydzień został przyćmiony przez środową decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku zdecydował się na rozpoczęcie taperingu, czyli procesu ograniczania programu QE.
Rekordy na Wall Street przed decyzją Fed

Rekordy na Wall Street przed decyzją Fed

2021-11-03 Komentarz giełdowy XTB
Już dziś wieczorem o godzinie 19:00 poznamy decyzję Fed w sprawie polityki monetarnej. Rynek jest niemal pewny ogłoszenia procesu taperingu, czyli ograniczania skupu aktywów i utrzymania poziomu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Ważne jednak będzie to, jak duża będzie skala taperingu i czy prezes Powell powie coś o terminie podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku. Wcześniej utrzymywał on bowiem zdanie, że pierwsze podwyżki zobaczymy dopiero w 2023 roku.
Wzrosty na rynku akcji przed jutrzejszą decyzją Fed

Wzrosty na rynku akcji przed jutrzejszą decyzją Fed

2021-11-02 Komentarz giełdowy XTB
Pomimo, że już jutro poznamy decyzję Fed w sprawie polityki monetarnej i niemal pewne jest ogłoszenie procesu taperingu, tak inwestorzy najwidoczniej się tym zupełnie nie przejmują. Szczególnie dobrze widoczne to jest na przykładzie amerykańskich indeksów giełdowych, które zakończyły wczorajszą sesję wyżej, ustanawiając kolejne nowe rekordy. Jeśli chodzi z kolei o dzisiejszy handel w Europie, ten przebiega w mieszanych nastrojach, co ma związek z cofnięciem na rynku chińskim, gdzie ponownie zaczęto obawiać się negatywnego wpływu koronawirusa (w Chinach zostało zamkniętych kilkanaście szkół).
Niemiecki DAX wymazał wzrosty z początku tygodnia

Niemiecki DAX wymazał wzrosty z początku tygodnia

2021-10-29 Komentarz giełdowy XTB
Pomimo, że amerykańskie indeksy zakończyły wczorajszą sesję na plusie, w rejonie historycznych maksimów, tak nastroje uległy pogorszeniu tuż po zamknięciu handlu na Wall Street. Powodem były gorsze od oczekiwań wyniki dwóch spółek z sektora big-tech: Amazona i Apple. Gorszy sentyment utrzymywał się podczas godzin nocnych, co przełożyło się z kolei na negatywne otwarcie sesji w Europie. Kupujących nie wspierają też dane o PKB z Niemiec, które pokazały spadek dynamiki do poziomu 1,8% k/k, przy oczekiwaniach zakładających 2,2% k/k (poprzednio 1,9%).
Ostudzenie nastrojów na rynku akcji

Ostudzenie nastrojów na rynku akcji

2021-10-28 Komentarz giełdowy X-Trade Brokers
Za sprawą wyhamowania wzrostów na rynku akcji w USA, a także spadków podczas sesji azjatyckiej, główne indeksy giełdowe w Europie rozpoczęły środową sesję niżej. Jednak pomimo dość bogatego kalendarza przewidzianego na dziś, zmienność pozostawia wiele do życzenia, a nastroje są mieszane. Część indeksów ze Starego Kontynentu notowana jest pod kreską, podczas gdy inne notują wzrosty. W momencie przygotowywania tego komentarza niemiecki DAX traci około 0,4% i testuje dzienne minima, podczas gdy np. francuski CAC40 rośnie 0,35%.
Nasdaq wycofuje się z historycznych maksimów

Nasdaq wycofuje się z historycznych maksimów

2021-10-27 Komentarz giełdowy X-Trade Brokers
Podczas dzisiejszej sesji możemy obserwować nieco gorsze nastroje na rynku akcji. Za sprawą cofnięcia na rynku azjatyckim, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły handel od spadków. Przecena szybko jednak wyhamowała, a w kolejnych godzinach europejskie indeksy próbowały odrabiać straty. Niemniej sentyment pozostaje negatywny, a w momencie przygotowania tego komentarza żaden z indeksów blue chip z Europu nie zdołał wyjść na plus.
Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

2021-10-25 Komentarz giełdowy XTB
Mieszane nastroje, z jakimi mieliśmy do czynienia podczas sesji azjatyckiej, przełożyły się także na sentyment w Europie. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu nie wykazywały większej zmienności i poruszały się bez wyraźnego kierunku. Pod koniec dzisiejszego handlu nie widać przewagi kupujących, czy sprzedających. Niemiecki DAX, jak i londyński FTSE100 zyskują zaledwie 0,3%, podczas gdy francuski CAC40 traci 0,3%. Pod kreską znajdziemy także indeksy ze Szwajcarii, Portugalii, czy Belgii.
Kolejne rekordy na Wall Street

Kolejne rekordy na Wall Street

2021-10-22 Komentarz giełdowy XTB
W tym tygodniu mogliśmy obserwować mieszane nastroje na rynku akcji w Europie. Ruchy na głównych indeksach giełdowych ze Starego Kontynentu były ograniczone i mimo chwilowych zrywów pozostawały one w konsolidacji, choć w piątek widać próbę przejęcia inicjatywy przez popyt. W ostatnich dniach nie poznaliśmy też żadnych kluczowych danych, które mogłyby doprowadzić do większej zmienności.
Sukces Bitcoina na giełdzie

Sukces Bitcoina na giełdzie

2021-10-20 Komentarz giełdowy XTB
W zasadzie cały rynek mówi o wczorajszym ważnym wydarzeniu, czyli debiucie funduszu ETF na kontrakty terminowe na Bitcoin w Stanach Zjednoczonych. Jest to bardzo ważne wydarzenie zarówno dla rynku giełdowego, jak i rynku kryptowalut i dodatkowo zbiegło się w czasie z niemal rekordowymi poziomami tej kryptowalut. Dzisiaj można już powiedzieć, ze sentyment doprowadził do wyznaczenia nowych maksimów na Bitcoinie.
Indeksy w USA coraz bliżej historycznych rekordów

Indeksy w USA coraz bliżej historycznych rekordów

2021-10-19 Komentarz giełdowy XTB
Korekta spadkowa, jaką obserwowaliśmy w ubiegłym miesiącu na światowym rynku akcji, wyraźnie wyhamowała, a inwestorzy jakby przestali przejmować się zapowiadaną normalizacją polityki monetarnej przez Fed, czy kryzysem energetycznym, temat Evergrande także ucichł. Indeksy giełdowe z USA radzą sobie nad wyraz dobrze, a w przypadku utrzymania obecnego sentymentu, niewykluczone, że w najbliższym czasie zobaczymy atak na historyczne maksima, co będzie potwierdzeniem, iż wrześniowa korekta była jedynie chwilowym przystankiem w trwającej hossie.
Cofnięcie w Europie i wzrosty na GPW

Cofnięcie w Europie i wzrosty na GPW

2021-10-18 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji na rynku akcji w Europie mogliśmy obserwować gorsze nastroje. Za sprawą cofnięcia podczas godzin nocnych, główne indeksy giełdowe na Starym Kontynencie rozpoczęły handel od spadków, a negatywny sentyment utrzymywał się w kolejnych godzinach sesji. Mimo iż po rozpoczęciu notowań w USA obserwowaliśmy nieznaczne odreagowanie, tak zdecydowana większość europejskich indeksów zamknęła się dziś wyraźnie pod kreską. Niemiecki DAX stracił 0,72%, a podobną przecenę obserwowaliśmy we Francji, gdzie tamtejszy CAC40 przecenił się 0,81%.
Dobre zamknięcie tygodnia na rynku akcji

Dobre zamknięcie tygodnia na rynku akcji

2021-10-15 Komentarz giełdowy XTB
Podczas piątkowej sesji mogliśmy obserwować dobre nastroje na europejskich parkietach. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły sesję od wzrostów, a pozytywny sentyment utrzymał się do końca dnia. Co prawda ruchy były mniejsze niż wczoraj, jednak kierunek został utrzymany. Niemiecki DAX zyskał 0,8%, przez co doszło do pokonania spadkowej linii trendu, wyznaczonej po wierzchołkach z września. Zgodnie z klasycznymi założeniami analizy technicznej może to potwierdzać zakończenie korekty z ubiegłego miesiąca i powrót do głównego trendu, który wciąż jest wzrostowy, o ile oczywiście wybicie to nie okaże się fałszywe.
Mocne wyniki napędzają Wall Street

Mocne wyniki napędzają Wall Street

2021-10-14 Komentarz giełdowy XTB
Obserwujemy wyraźne pobudzenie zmienności na rynkach. Po kilku niemrawych sesjach, istnieje szansa, że dzisiejsza sesja przyniesie wybicie ze spadkowego trendu na większości rynków, który utrzymuje się od niemal początku września. Czy to efekt dobrych wyników? Czy jednak niedowierzania gotowości Fedu do rozpoczęcia taperingu programu QE?
W oczekiwaniu na minutes FOMC

W oczekiwaniu na minutes FOMC

2021-10-13 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować mieszane nastroje na europejskim rynku akcji. Podczas gdy niemiecki DAX rozpoczął handel od wzrostów i zamknął się 0,68% wyżej, tak włoski FTSE MIB stracił 0,12%,a hiszpański IBEX35 przecenił się 0,61%. Patrząc z kolei na GPW, dziś została przerwana ostatnia wzrostowa passa. Indeks WIG20 stracił w środę 0,83%, jednak w skali całego tygodnia wciąż pozostaje na plusie. Jeśli chodzi o poszczególne spółki, dziś najmocniej wśród blue chipów traciły akcje banków, spadki na Pekao i PKO BP sięgnęły 2%, a walory Santandera przeceniły się niemal 3%.