Powiew optymizmu na rynkach

Powiew optymizmu na rynkach
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-03-16 (19:48)

Rynki dziś wyraźnie zyskują w obliczu pozytywnych informacji przekazanych przez Kreml, dotyczących trwających negocjacji oraz słabszego odczytu danych konsumenckich za luty w USA, co daje nadzieję na mniej jastrzębi FED w najbliższych miesiącach i być może wolniejszą redukcję bilansu. Potencjalnie korzystnie wpłynęłoby to na rynek akcji i pomogło metalom szlachetnym. Choć decyzja FED inna niż podwyżka o 25 punktów bazowych na dzisiejszym posiedzeniu wydaje się mało prawdopodobna, to warto zaznaczyć, że cykl tegorocznych podwyżek dopiero się rozpoczyna.

Jeśli w kolejnych tygodniach z gospodarki będą napływać niepokojące dane, gołębi zwrot FED może przerwać kontynuowaną jastrzębią narrację i zwrócić się ku neutralnym rozwiązaniom. Sugerował to też ostatnio szef FED, Jerome Powell gdy mówił o elastyczności polityki monetarnej i uważnej obserwacji rynków w obliczu trwającego kryzysu.

Doniesienia Kremla dotyczące postępów w rozmowach z Ukrainą dały dziś rynkowi potrzebnego paliwa do odreagowania, natomiast do tej pory nie zostały potwierdzone przez stronę ukraińską. Financial Times uchylił dziś rąbka tajemnicy dotyczącej treści negocjacji Rosji i Ukrainy. Mają zawierać one 15 punktów, a consensus dyplomatów miałby zakończyć wojnę. Wśród tych punktów znajduje się oczywiście odwrót wojsk rosyjskich, wstrzymanie ognia, ograniczenie liczebności i siły armii ukraińskiej oraz rezygnacja z dołączenia do NATO. Deklaracja dotycząca postępów w negocjacjach pozostaje niepewna i możliwe jest, że to element gry informacyjnej Rosji i ministra Ławrowa. Znaczące postępy miałyby dotyczyć statusu neutralnego Ukrainy oraz zachowania przez nią mocno ograniczonej armii. Jednocześnie jednak patrząc na poważne problemy i straty Rosji na froncie oraz zapaść gospodarczą, nawet te roszczenia mogą okazać się zbyt wygórowane. Ukraina nadal chce dołączyć do UE, a potencjalne porzucenie jej europejskich aspiracji, przez które de facto, stawia Moskwie zbrojny opór, wydają się nierealne. Wypowiedzi ukraińskich polityków nie wskazują na chęci do ograniczenia potencjału własnych sił zbrojnych, które do tej pory świetnie sprawdzają się w boju zasilane dodatkowo zachodnim, nowoczesnym sprzętem. Z drugiej strony wariant rezygnacji Ukrainy z dołączenia do NATO wydaje się bardziej prawdopodobny, ponieważ część krajów natowskich obawiałaby się ew. dołączenie Ukrainy w obliczu eskalacji napięcia, co być może przyniosłoby samej Ukrainie więcej strat niż jakichkolwiek korzyści. Tymczasem Prezydent Zełenski wielokrotnie deklarował, że Ukraińcy nie chcą pokoju za wszelką cenę i są gotowi bronić swojej suwerenności, co może wskazywać na przedłużenie się działań wojennych.

W obliczu informacji o nadal możliwym rozwiązaniu pokojowym tracą dziś m.in. spółki z sektora obronnego jak General Dynamics (GD.US) czy Lockheed Martin (LMT.US) zaliczając blisko 10% wyprzedaże. Zyskują z kolei spółki technologiczne jak Intel (INTC.US) czy Nvidia (NVDA.US), a także Amazon (AMZN.US), który wraca do notowań powyżej 3000 USD za akcję. Widzimy dziś cofnięcie na metalach szlachetnych, złoto osunęło się w okolice 1910 dolarów, z niewykluczonym testem psychologicznego wsparcia w okolicy 1900 dolarów w najbliższej przyszłości. Warto mieć jednak na uwadze, że mniej jastrzębi FED może pozytywnie wpłynąć na ceny kruszców, a negocjacje same w sobie nie oznaczają jeszcze upragnionego przez Ukrainę pokoju. Ropa na kontraktach terminowych zniżkuje i osuwa się poniżej 100 USD za baryłkę. Spadki na kontraktach terminowych notują też ceny zbóż, choć nadal notowane są blisko historycznych szczytów.

Wczorajszy trend wzrostowy jest dziś kontynuowany na giełdach. Niemiecki DAX radził sobie dobrze od rana i notowany jest już w okolicach 14 500 punktów. Jeszcze lepiej radził sobie dziś polski WIG20, który rośnie o blisko 3%, zbliżając się do poziomu 2050 punktów. Euforyczne otwarcie giełdy amerykańskiej dodało paliwa do wzrostów europejskim indeksom. Najlepiej nadal wygląda technologiczny NASDAQ, który zyskuje już blisko 3% i próbuje odreagować fale wyprzedaży z ostatnich miesięcy. Przemysłowy indeks Dow Jones, który najlepiej radził sobie w obliczu ostatniej eskalacji działań wojennych na Ukrainie, dziś rośnie o 1,10%, a S&P500 wyprzedza go, dodając 1,6%. Sytuacja nadal pozostaje bardzo dynamiczna, a rynek może zmienić swoje oblicze w perspektywie napływających informacji z frontu lub posiedzenia FOMC.

Źródło: Dział Analiz XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.