Wojenna zmienność nadal determinuje rynek

Wojenna zmienność nadal determinuje rynek
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-03-15 (19:52)

Dziś rynki wyraźnie próbowały szukać pozytywnych informacji. Okazały się nimi: pozytywny niższy odczyt inflacji PPI ze Stanów Zjednoczonych, który dał paliwa do wzrostu amerykańskim indeksom, które ‘pociągnęły’ za sobą Europę oraz Ukraina która podała, że spodziewa się końca działań wojennych maksymalnie do maja tego roku. Prawdopodobnie te dwie rzeczy przesądziły o ‘korzystnym’ środowisku do odreagowania, które było kontynuowane dopóki Putin nie oświadczył, że strona ukraińska nie jest skora do ustępstw, dodatkowo Rosjanie opuścili Radę Europy.

To pokazuje, że temat wojny w dalszym ciągu jednak pozostaje kluczowy i oczy inwestorów z całego świata skierowane są na Ukrainę podobnie jak rynek wrażliwie reagował na informacje dot. koronawirusa w 2020 roku. Szef NATO Jens Stoltenberg podkreślił dziś, że obawia się użycia przez Rosję broni chemicznej na Ukrainie co mogłoby mieć katastrofalne skutki i prowadzić do szerszej eskalacji działań. Rosja od jakiegoś czasu podkreśla, że Ukraina eksperymentuje nad taką bronią co może wskazywać na możliwą prowokację. Ofensywa rosyjska nie ustaje, szczególnie dotknięty został dziś Kijów gdzie w bombardowaniach zginęło kilkadziesiąt osób.

Jednocześnie ukraińska armia nadal odpiera ataki na wszystkich kierunkach i skutecznie się broni uniemożliwiając Rosjanom zajęcie strategicznych punktów i przerywając łańcuchy logistyczne. Dziś pociągiem na Ukrainę, do bombardowanego Kijowa wybrała się delegacja kilku państw UE m.in. Polski, Słowenii i Czech gdzie dyskutowane ma być rozszerzenie udzielanej pomocy oraz kwestie odbudowy Ukrainy po ewentualnym zakończeniu działań wojennych.

Uwagę inwestorów przyciągają też Chiny, które zmagają się z kolejnymi ogniskami pandemii koronawirusa w kilku prowincjach. Wzrost zachorowań może powodować poważne problemy gospodarcze przez chińską politykę ‘Covid-Zero’ oznaczającą restrykcyjne lockdowny gospodarcze. Prawdopodobne będą wówczas kolejne przerwy w łańcuchach dostaw towarów i technologii, przerwę w produkcji w Chinach zapowiedział już m.in. Volkswagen. Jednym z efektów potencjalnie dynamicznego rozwoju koronawirusa z Chinach mogą być też kolejne zawirowania na rynku ropy, która wymazała już wzrosty spowodowane wybuchem wojny na Ukrainie. Chińskie indeksy notowane są obecnie poniżej poziomów covidowej paniki z marca 2020 roku. Niewykluczone pozostaje dostarczenie przez Chiny dla rosyjskiej armii o co mieli usilnie zabiegać Rosjanie. Ewentualne chińskie wsparcie pogłębiłoby kryzys relacji na linii Waszyngton-Pekin, poważnie wpłynęło na rynek technologii i zapewne oznaczało dotkliwe sankcje wobec Chin. Warto jednak zaznaczyć, że adekwatne do rosyjskich sankcje wobec Chin oznaczałyby załamanie się światowej gospodarki tym bardziej jeśli spotkałyby się z równie zdecydowaną odpowiedzią Pekinu. Prawdopodobny jest jednak scenariusz w którym Chiny w obawie o całkowity upadek budowanej latami gospodarki zaniechają bezpośredniej pomocy Rosji, która mimo przewagi siły militarnej i elementu zaskoczenia od 3 tygodni nie może poradzić sobie z przełamaniem ukraińskiej obrony.

Inwestorzy śledzą też informacje płynące z Iranu. Porozumienie nuklearne w zakresie negocjowanego programu kontroli irańskiego programu jądrowego prawdopodobnie zostanie podpisane jednak napięcia w związku z tym tematem rosną. Islamscy fundamentaliści będą dążyć do korzystnego rozwiązania chcąc zmusić Stany do ustępstw w negocjacjach, a Rosja wspiera Teheran próbując zatrzymać podpisanie porozumienia, które nie leży w jej interesach. Iran poinformował dziś również o rzekomej próbie sabotażu na terenie jednego z zakładów wzbogacających uran, gdzie został zatrzymany izraelski agent. Niespokojnie jest też w amerykańskim kongresie w którym 49 z 50 republikanów opowiedziało się przeciwko zawieraniu porozumienia nuklearnego z Iranem przez co porozumienie nawet jeśli zostanie podpisane zgodnie z zasadą braku ⅔ głosów będzie mogło zostać cofnięte np. po ew. wygranej republikańskiego prezydenta w wyborach. W efekcie odreagowania na rynkach finansowych tracą dziś metale szlachetne. Jednocześnie jednak w kontekście ostatnich wydarzeń na świecie oraz pogorszenia się sytuacji w gospodarce długoterminowe perspektywy dla złota pozostają pozytywne. Jutrzejszy dzień może wprowadzić dużą zmienność w notowaniach kruszców ze względu na decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych oraz danych konsumenckich za luty w USA. Aktualne otoczenie rynkowe nie stanowi idealnego ‘inkubatora’ do rzeczywistego odbicia gospodarek, wojna na Ukrainie jest kontynuowana więc ryzyko, wyłącznie chwilowego optymizmu było dziś wysokie, w tej chwili indeksy oddają już część wzrostów.

Wygląda jednak na to, że dziś rynki złapały nieco wiatru w żagle i zapewne spróbują na nim popłynąć tak daleko jak będą mogły. Niemiecki DAX mimo słabości na początku i w środku sesji europejskiej zaczął zyskiwać w obliczu pozytywnych informacji z USA, opór w okolicach 14 000 punktów pozostaje potencjalnym celem a indeks ma wyraźne problemy z pokonaniem bariery 13 900 punktów. Lepiej radził sobie dziś polski WIG20, który konsolidował w okolicach 1970 punktów. Bardzo dobre otwarcie giełdy amerykańskiej dało paliwa wzrostowi, a psychologiczna opór na poziomie 2000 punktów został pokonany. Po oświadczeniu Putina polski indeks stracił w efekcie czego ponownie osunął się poniżej 2000 punktów. Otwarciu za oceanem towarzyszyły dziś bardzo pozytywne nastroje, a indeksy amerykańskie pokazują wyższą odporność na negatywne wieści z Europy. Najlepiej radzi sobie technologiczny indeks NASDAQ, który w ostatnim czasie doświadczył największej wyprzedaży. Indeks zyskuje obecnie już ponad 2%. Dow Jones i S&P500 również pną się w górę.

Faworyzowany przez inwestorów przemysłowy indeks Dow Jones zyskuje obecnie w okolicach 1% podczas gdy S&P500 rośnie już o ponad 1.5% próbując gonić NASDAQ. Warto jednak mieć na uwadzę, że wojna implikuje nadzwyczajną zmienność na rynkach i sytuacja pozostaje dynamiczna.

Źródło: Dział Analiz XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.