Nerwowa konsolidacja na rynku ropy naftowej

Nerwowa konsolidacja na rynku ropy naftowej
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2024-02-06 (13:29)

Po ubiegłotygodniowych spektakularnych zniżkach, sytuacja na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia jest znacznie spokojniejsza. Cena tego surowca oscyluje w konsolidacji – w przypadku ropy WTI porusza się w rejonie 72-73 USD za baryłkę, a w przypadku ropy Brent w okolicach 77-78 USD za baryłkę. Mimo że zmienność cen ropy naftowej jest istotnie mniejsza niż w poprzednim tygodniu, to mimo wszystko obecnie sytuacja na rynku tym jest dość napięta.

Wszystko za sprawą niepewnej sytuacji geopolitycznej, zwłaszcza tej na Bliskim Wschodzie. W tym tygodniu w centrum uwagi jest m.in. wizyta Antony’ego Blinkena w tym rejonie świata, co jest odczytywane jako próba wypracowania rozejmu w Strefie Gazy.

Niemniej, jak na razie Amerykanie nie są zupełnie neutralną stroną konfliktu – ich ataki na jemeńskie bojówki Huti, będące odpowiedzią na ataki Huti na statki na Morzu Czerwonym, przyczyniły się do rozbudzenia spekulacji na temat możliwej eskalacji działań zbrojnych na Bliskim Wschodzie. To zaś powstrzymuje ceny ropy naftowej przed większymi zniżkami.

Wsparciem dla cen ropy naftowej nie okazały się jednak dobre dane makro z USA. Mimo że zwiększają one szanse na większy popyt na ropę naftową ze względu na lepszą koniunkturę, to inwestorzy mają świadomość, ze ten scenariusz nie musi się wcale ziścić. Po pierwsze, dobre dane zwiększają szanse na przedłużenie się okresu wysokich stóp procentowych w USA – co negatywnie wpływa na koniunkturę. Po drugie, wielu inwestorów wątpi w to, czy seria dobrych danych makro utrzyma się na dłużej.

MIEDŹ

Wyhamowanie zniżek notowań miedzi.

Notowania miedzi wyraźnie zniżkowały w poprzednim tygodniu – co nie było niczym wyjątkowym, biorąc po uwagę umocnienie amerykańskiego dolara oraz zniżki notowań wielu innych surowców, w tym ropy naftowej czy złota. Dzisiaj cena miedzi w USA konsoliduje w okolicach 3,77 USD za funt, tym samym stabilizując się po kilku sesjach znaczących zniżek. Jak na razie, cenom miedzi brakuje jednak siły, aby odbić się istotniej w górę.

Nastroje na rynku miedzi nie są najgorsze – deklaracje władz Chin dotyczące wspierania lokalnej gospodarki, jak również dobre dane makro w USA, podbiły nadzieje na większy popyt na miedź. Ten scenariusz jednak może nie zrealizować się od razu, bowiem w Chinach w tym tygodniu widać istotne osłabienie popytu na skutek zbliżających się obchodów Nowego Roku Księżycowego. Rozpoczną się one już pod koniec bieżącego tygodnia, praktycznie wyłączając Chiny z istotnej aktywności gospodarczej i inwestycyjnej na tydzień.

Sytuacja w Chinach pozostanie jednak najważniejszym czynnikiem przekładającym się na notowania miedzi w najbliższych miesiącach. Kraj ten generuje bowiem ponad połowę globalnego popytu na miedź, a wątłe ożywienie gospodarcze w Państwie Środka sprawia, że od wielu miesięcy ceny miedzi nie mogą się wyrwać ze średnioterminowej konsolidacji.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek ropy naftowej w trybie wyczekiwania

Rynek ropy naftowej w trybie wyczekiwania

2024-02-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku tygodnia poruszają się bez istotnego kierunku. Z jednej strony, powrót Chińczyków na rynek po tygodniowych obchodach Nowego Roku Księżycowego oraz obawy geopolityczne wspierają stronę popytową. Z drugiej strony, wzrosty są skutecznie kontrowane przez obawy związane z popytem na ropę i przez wyczekiwanie na kolejne dane makro. Jak na razie, notowania ropy naftowej wyczekują nowych impulsów.
Nawracające obawy o popyt na ropę naftową

Nawracające obawy o popyt na ropę naftową

2024-02-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Piątkowe wyższe od oczekiwań odczyty inflacji PPI w Stanach Zjednoczonych wybiły z równowagi wielu inwestorów, także tych na rynku ropy naftowej. Uparcie utrzymująca się podwyższona inflacja w USA sprawia bowiem, że inwestorzy zaczęli wątpić w rychłe obniżki stóp procentowych w tym kraju, a co za tym idzie – w to, że potencjalne łagodzenie polityki monetarnej będzie wspierało aktywność tamtejszego przemysłu i możliwości konsumentów, a co za tym idzie, pozytywnie wpłynie na popyt na ropę.
MAE w kontrze do OPEC na rynku ropy naftowej

MAE w kontrze do OPEC na rynku ropy naftowej

2024-02-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsze relatywnie słabe dane makroekonomiczne w Stanach Zjednoczonych przywróciły nadzieje inwestorów na rychłą obniżkę stóp procentowych przez Fed – co z kolei pozytywnie zadziałało na notowania ropy naftowej w trakcie czwartkowej sesji. Cena ropy WTI powróciła do okolic 77,50 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent na nowo otarły się o poziom 83 USD za baryłkę. Dzisiaj entuzjazm inwestorów jest już jednak mniejszy, co wynika m.in. z reakcji na raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) dotyczący perspektyw dla rynku ropy naftowej na najbliższe lata.
Cena ropy w dół po raporcie Departamentu Energii USA

Cena ropy w dół po raporcie Departamentu Energii USA

2024-02-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od zwyżki, jednak wczorajsza sesja przyniosła zawrócenie notowań w dół. Cena ropy WTI zniżkuje także dziś rano i obecnie porusza się w okolicach 76 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy naftowej Brent zbliżyły się do 81 USD za baryłkę. Główną przyczyną zniżki notowań ropy naftowej wczoraj był raport Departamentu Energii USA. Pokazał on bowiem, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły aż o 12,02 mln baryłek.
OPEC: prognozy dużego wzrostu popytu na ropę naftową

OPEC: prognozy dużego wzrostu popytu na ropę naftową

2024-02-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia systematycznie zwyżkują. Cena ropy gatunku WTI oscyluje powyżej poziomu 77 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent poruszają się w rejonie 82-83 USD za baryłkę. Chociaż siła amerykańskiego dolara negatywnie przekłada się na notowania surowców, w tym ropy naftowej, to wczorajsze komunikaty ze strony kartelu OPEC oraz spadek zapasów paliw w USA skutecznie wspierały kupujących.
Walentynki będą coraz droższe? Gigantyczne wzrosty cen kakao

Walentynki będą coraz droższe? Gigantyczne wzrosty cen kakao

2024-02-14 Market Story XTB
Czy wzrosty cen kakao wpłyną na walentynkowe zakupy? Statystyki pokazują, że słodkości, a w szczególności wyroby czekoladowe, są jednym z najpopularniejszych prezentów na Walentynki. Wygląda jednak na to, iż niedługo będziemy musieli zmienić swoje przyzwyczajenia, o ile nie będziemy chcieli ponosić horrendalnych kosztów. Wszystko przez historyczne wyceny kakao i co ciekawe, nie ma większych perspektyw na poprawę tej sytuacji.
Geopolityka wciąż wsparciem dla cen ropy naftowej

Geopolityka wciąż wsparciem dla cen ropy naftowej

2024-02-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od spokojnej kontynuacji zwyżek z poprzedniego tygodnia. Co prawda poniedziałkowy ruch wzrostowy nie był duży, jednak pokazał on, że napięcia na Bliskim Wschodzie nadal stanowią skuteczne wsparcie dla cen ropy naftowej. W poniedziałek pojawiły się bowiem informacje o atakach jemeńskich bojówek Huti na kontenerowiec na Morzu Czerwonym.
Wyhamowanie zwyżek na rynku ropy naftowej

Wyhamowanie zwyżek na rynku ropy naftowej

2024-02-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nowy tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Cena ropy WTI stabilizuje się w okolicach piątkowych zamknięć, czyli w rejonie 76-77 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy naftowej WTI pozostają niewiele poniżej poziomu 82 USD za baryłkę. Za wyhamowanie zwyżki w dużym stopniu odpowiadają czynniki geopolityczne – a dokładniej, komunikat ze strony Izraela mówiący o tym, że zakończył on już serię ataków w Strefie Gazy.
Prognozy mniejszej dynamiki wzrostu produkcji ropy w USA

Prognozy mniejszej dynamiki wzrostu produkcji ropy w USA

2024-02-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia sytuacja na rynku ropy naftowej jest znacznie spokojniejsza niż w tygodniu poprzednim. Po gwałtownych przecenach, ostatnie kilka dni na rynku ropy upływ pod znakiem delikatnego odbicia notowań w górę – niemniej, może być to ruch w większym stopniu techniczny niż fundamentalny. Stronie podażowej nadal sprzyjają obawy związane ze wzrostem gospodarczym na świecie oraz wizja możliwego uspokojenia sytuacji w Strefie Gazy.
Brak zmian w polityce OPEC+, rewizja poziomów produkcji w marcu

Brak zmian w polityce OPEC+, rewizja poziomów produkcji w marcu

2024-02-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po kilku spadkowych sesjach, notowania ropy naftowej dzisiaj wyhamowały zniżkę. Cena tego surowca gatunku WTI porusza się w okolicach 74 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent oscylują w rejonie 79 USD za baryłkę. Wczoraj do spadków notowań ropy naftowej w największym stopniu przyczyniły się spekulacje o możliwym dłuższym rozejmie na linii Izrael-Hamas. Obniżenie ryzyk geopolitycznych na Bliskim Wschodzie negatywnie przekłada się na ceny ropy, bowiem wcześniej były one wspierane właśnie głównie przez niepewność dotyczącą możliwej eskalacji konfliktu w tym istotnym z punktu widzenia cen ropy regionie.