Wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wzrost zapasów ropy naftowej w USA
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2024-02-01 (13:11)

Notowania ropy naftowej zakończyły wczorajszą sesję na sporym minusie. Notowania ropy naftowej gatunku WTI zniżkowały do okolic 76 USD za baryłkę, a ceny ropy Brent spadły poniżej 81 USD za baryłkę. W przypadku obu gatunków ropy naftowej, dzisiejszy poranek przynosi poruszanie się notowań blisko wczorajszego zamknięcia. Ciosem w notowania ropy naftowej wczoraj okazała się siła amerykańskiego dolara, obawy o światowy wzrost gospodarczy, jak również wzrost zapasów ropy naftowej w USA. artamentu Energii USA, pokazujący wzrost zapasów ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu.

Według danych departamentu, w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA zwyżkowały o 1,23 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich delikatnego spadku. Wzrost ten wynikał przede wszystkim z odbicia wielkości produkcji w górę po tym, jak wcześniej została ona mocno obniżona na skutek mrozów w Dakocie Północnej. Produkcja ropy naftowej wzrosła o 700 tys. baryłek do poziomu 13 mln baryłek dziennie. Jednocześnie, spadły wielkości przerobu ropy w rafineriach – wskaźnik ten spadł do 82,9%, czyli do najniższego poziomu od grudnia 2022 r.

Oprócz powyższych informacji, ważnym akcentem na rynku ropy naftowej był także komunikat Fed ws. stóp procentowych. Co prawda samej wysokości stóp nie zmieniono, jednak Jerome Powell – zgodnie z oczekiwaniami – rzucił więcej światła na dalsze plany Fed. Wykluczył on obniżkę stóp w marcu, jednak pozytywny ton jego wypowiedzi sugeruje, że w kolejnych miesiącach rozpoczęcie cyklu obniżek jest już możliwe. Jak na razie, przesunięcie obniżki na później było jednak negatywnym impulsem dla cen ropy.

ZŁOTO

Cena złota wysoko po komunikacie Fed.

Notowania złota rozpoczęły wczorajszą sesję od luki wzrostowej i później umocniły dodatkowo swoją pozycję na wyższych poziomach cenowych. Cena kruszcu w środę dotarła do okolic 2060 USD za uncję i dzisiaj rano nadal porusza się w tym rejonie.

Wczorajsza wypowiedź prezesa Fed, Jerome Powella, miała ostatecznie dobry wpływ na ceny kruszcu. O ile szef Fed podkreślił, że Stany Zjednoczone nadal walczą z podwyższoną inflacją i że to hamuje proces wycofywania się z jastrzębiej polityki monetarnej, to jednak otworzył swoimi wypowiedziami drogę do rozpoczęcia cyklu obniżek w przewidywalnej przyszłości.

Powell zaznaczył, że na obniżkę stóp procentowych w marcu nie ma co liczyć – niemniej, taki scenariusz był już brany pod uwagę przez inwestorów. Obecnie jednak oczekiwania przerzuciły się na maj – to właśnie wtedy z dużym, ponad 90-procentowym prawdopodobieństwem, spodziewana jest pierwsza obniżka stóp procentowych.

Oczekiwania nadchodzącego cyklu obniżek stóp procentowych sprzyjają wyższym wycenom złota. Im niższe stopy, tym mniej atrakcyjne są bowiem alternatywy inwestycyjne, wypłacające odsetki.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek ropy naftowej w trybie wyczekiwania

Rynek ropy naftowej w trybie wyczekiwania

2024-02-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku tygodnia poruszają się bez istotnego kierunku. Z jednej strony, powrót Chińczyków na rynek po tygodniowych obchodach Nowego Roku Księżycowego oraz obawy geopolityczne wspierają stronę popytową. Z drugiej strony, wzrosty są skutecznie kontrowane przez obawy związane z popytem na ropę i przez wyczekiwanie na kolejne dane makro. Jak na razie, notowania ropy naftowej wyczekują nowych impulsów.
Nawracające obawy o popyt na ropę naftową

Nawracające obawy o popyt na ropę naftową

2024-02-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Piątkowe wyższe od oczekiwań odczyty inflacji PPI w Stanach Zjednoczonych wybiły z równowagi wielu inwestorów, także tych na rynku ropy naftowej. Uparcie utrzymująca się podwyższona inflacja w USA sprawia bowiem, że inwestorzy zaczęli wątpić w rychłe obniżki stóp procentowych w tym kraju, a co za tym idzie – w to, że potencjalne łagodzenie polityki monetarnej będzie wspierało aktywność tamtejszego przemysłu i możliwości konsumentów, a co za tym idzie, pozytywnie wpłynie na popyt na ropę.
MAE w kontrze do OPEC na rynku ropy naftowej

MAE w kontrze do OPEC na rynku ropy naftowej

2024-02-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsze relatywnie słabe dane makroekonomiczne w Stanach Zjednoczonych przywróciły nadzieje inwestorów na rychłą obniżkę stóp procentowych przez Fed – co z kolei pozytywnie zadziałało na notowania ropy naftowej w trakcie czwartkowej sesji. Cena ropy WTI powróciła do okolic 77,50 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent na nowo otarły się o poziom 83 USD za baryłkę. Dzisiaj entuzjazm inwestorów jest już jednak mniejszy, co wynika m.in. z reakcji na raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) dotyczący perspektyw dla rynku ropy naftowej na najbliższe lata.
Cena ropy w dół po raporcie Departamentu Energii USA

Cena ropy w dół po raporcie Departamentu Energii USA

2024-02-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od zwyżki, jednak wczorajsza sesja przyniosła zawrócenie notowań w dół. Cena ropy WTI zniżkuje także dziś rano i obecnie porusza się w okolicach 76 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy naftowej Brent zbliżyły się do 81 USD za baryłkę. Główną przyczyną zniżki notowań ropy naftowej wczoraj był raport Departamentu Energii USA. Pokazał on bowiem, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły aż o 12,02 mln baryłek.
OPEC: prognozy dużego wzrostu popytu na ropę naftową

OPEC: prognozy dużego wzrostu popytu na ropę naftową

2024-02-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia systematycznie zwyżkują. Cena ropy gatunku WTI oscyluje powyżej poziomu 77 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent poruszają się w rejonie 82-83 USD za baryłkę. Chociaż siła amerykańskiego dolara negatywnie przekłada się na notowania surowców, w tym ropy naftowej, to wczorajsze komunikaty ze strony kartelu OPEC oraz spadek zapasów paliw w USA skutecznie wspierały kupujących.
Walentynki będą coraz droższe? Gigantyczne wzrosty cen kakao

Walentynki będą coraz droższe? Gigantyczne wzrosty cen kakao

2024-02-14 Market Story XTB
Czy wzrosty cen kakao wpłyną na walentynkowe zakupy? Statystyki pokazują, że słodkości, a w szczególności wyroby czekoladowe, są jednym z najpopularniejszych prezentów na Walentynki. Wygląda jednak na to, iż niedługo będziemy musieli zmienić swoje przyzwyczajenia, o ile nie będziemy chcieli ponosić horrendalnych kosztów. Wszystko przez historyczne wyceny kakao i co ciekawe, nie ma większych perspektyw na poprawę tej sytuacji.
Geopolityka wciąż wsparciem dla cen ropy naftowej

Geopolityka wciąż wsparciem dla cen ropy naftowej

2024-02-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od spokojnej kontynuacji zwyżek z poprzedniego tygodnia. Co prawda poniedziałkowy ruch wzrostowy nie był duży, jednak pokazał on, że napięcia na Bliskim Wschodzie nadal stanowią skuteczne wsparcie dla cen ropy naftowej. W poniedziałek pojawiły się bowiem informacje o atakach jemeńskich bojówek Huti na kontenerowiec na Morzu Czerwonym.
Wyhamowanie zwyżek na rynku ropy naftowej

Wyhamowanie zwyżek na rynku ropy naftowej

2024-02-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nowy tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Cena ropy WTI stabilizuje się w okolicach piątkowych zamknięć, czyli w rejonie 76-77 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy naftowej WTI pozostają niewiele poniżej poziomu 82 USD za baryłkę. Za wyhamowanie zwyżki w dużym stopniu odpowiadają czynniki geopolityczne – a dokładniej, komunikat ze strony Izraela mówiący o tym, że zakończył on już serię ataków w Strefie Gazy.
Prognozy mniejszej dynamiki wzrostu produkcji ropy w USA

Prognozy mniejszej dynamiki wzrostu produkcji ropy w USA

2024-02-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia sytuacja na rynku ropy naftowej jest znacznie spokojniejsza niż w tygodniu poprzednim. Po gwałtownych przecenach, ostatnie kilka dni na rynku ropy upływ pod znakiem delikatnego odbicia notowań w górę – niemniej, może być to ruch w większym stopniu techniczny niż fundamentalny. Stronie podażowej nadal sprzyjają obawy związane ze wzrostem gospodarczym na świecie oraz wizja możliwego uspokojenia sytuacji w Strefie Gazy.
Nerwowa konsolidacja na rynku ropy naftowej

Nerwowa konsolidacja na rynku ropy naftowej

2024-02-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po ubiegłotygodniowych spektakularnych zniżkach, sytuacja na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia jest znacznie spokojniejsza. Cena tego surowca oscyluje w konsolidacji – w przypadku ropy WTI porusza się w rejonie 72-73 USD za baryłkę, a w przypadku ropy Brent w okolicach 77-78 USD za baryłkę. Mimo że zmienność cen ropy naftowej jest istotnie mniejsza niż w poprzednim tygodniu, to mimo wszystko obecnie sytuacja na rynku tym jest dość napięta.