Kierunek nada FED

Kierunek nada FED
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2023-09-20 (13:59)

Kluczowe wydarzenia są zaplanowane dopiero na dzisiejszy wieczór - o godz. 20:00 poznamy komunikat po posiedzeniu FED wraz z najnowszymi projekcjami makroekonomicznymi, oraz wykresem oczekiwań członków tego gremium, co do kształtowania się stóp procentowych (tzw. dot-plot), a 30 minut później rozpocznie się konferencja prasowa Jerome Powella. Podwyżki stóp nikt nie oczekuje, kluczowe będzie dzisiaj to, na ile taki ruch byłby możliwy w listopadzie.

Model CME FED Watch daje temu niecałe 29 proc. szans, choć jeszcze dwa tygodnie temu było to blisko 50 proc. Czy, zatem rynek dostanie nowe argumenty ku temu, aby mocniej rozegrać scenariusz braku podwyżki? Kluczowe będzie to, co zobaczymy w projekcjach - wątek inflacji i wykresu dot-plot - a także to na ile sam Powell będzie chciał wpłynąć werbalnie na rynki. Jeżeli projekcje nie przekonają, to szefowi FED będzie trudno. W takiej sytuacji dolar się osłabi, a giełdy i inne ryzykowne aktywa pójdą w górę dając początek jesiennemu rajdowi risk-on.

Dzisiaj rano poznaliśmy dane o inflacji CPI z Wielkiej Brytanii, która w sierpniu nieoczekiwanie spadła mocniej niż oczekiwano - wyraźny ruch widać zwłaszcza po stronie bazowej (core), bo z 6,9 proc. r/r do 6,2 proc. r/r.  To wyraźnie podbija wcześniejsze argumenty prezesa Banku Anglii za tym, że możemy mieć szczyt na stopach procentowych. Czwartkowy ruch o 25 punktów baz. do 5,50 proc. może być tzw. "gołębią" podwyżką. Co ciekawe funt nie zareagował na dzisiejsze dane jakąś, bardzo gwałtowną wyprzedażą, co pokazuje, że rynek na to przygotowywał się wcześniej. Brytyjska waluta nie jest dzisiaj najsłabsza w ustawieniach G-10. Gorzej radzi sobie JPY, a USDJPY naruszył przy 148,00. Kluczowe dla tego rynku pozostaje zachowanie się rentowności amerykańskich obligacji, a więc temat FED-u. Dzisiejsze dane z Japonii o bilansie handlowym miały małe znaczenie. Poza FED, równie ważnym wątkiem będą informacje z posiedzenia BOJ w piątek rano, a także to, na ile japońskie władze będą skłonne zainterweniować na rynku (dzisiejsze wypowiedzi przedstawicieli resortu finansów zdają się na taki scenariusz wskazywać).

Ogólnie jednak na rynku nie ma konkretnego kierunku, co do par dolarowych, co potwierdza tezę, że zmienność pojawi się dopiero wieczorem. Na szerokim rynku uwaga kieruje się w stronę juana, po tym jak Ludowy Bank Chin nie zmienił stóp procentowych, ale zapowiedział, że pozostanie aktywny w temacie wsparcia gospodarki. W gronie najsilniejszych walut jest dzisiaj euro, chociaż EURUSD nie powrócił ponad poziom 1,07, który był przez chwilę naruszony wczoraj.

EURUSD - drugie podejście do wybicia 1,07

Wczoraj para EURUSD na chwilę wybiła poziom 1,07, ale nie udało się dłużej utrzymać. Wieczorem dolar był silniejszy, a giełdy słabsze, zatem EURUSD zanurkował w okolice 1,0680. Dzisiaj rano widać drugą próbę, chociaż na razie bariera 1,07 pozostaje nienaruszona, ale jest bardzo blisko. Widać, że rynki czekają na wieczorny przekaz z FED, który może dać impuls do wzrostu zmienności. Technicznie bardziej prawdopodobny od kontynuacji spadków, czyli zejścia poniżej kluczowego wsparcia przy 1,0635, jest zwrot w górę, a zatem testowanie okolic 1,0770 i wyższych w kolejnych dniach (rejon 1,0815 to okolice dawnej linii trendu wzrostowego, która została naruszona na początku września).

Fundamentalnie to wiele na temat EUR zostało ostatnio powiedziane, teraz karty będzie rozdawał USD, a zatem FED. Dzisiaj wieczorem o godz. 20:00 poznamy komunikat i projekcje makro, a o godz. 20:30 rozpocznie się konferencja prasowa prezesa Powella.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

2023-12-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Za niewiele ponad tydzień Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Od jutra rozpocznie się okres black-out, co oznaczać będzie brak komentarzy przedstawicieli EBC na temat polityki monetarnej. Euro osłabia się a kurs EUR/USD spada poniżej 1,08. Duża w tym zasługa słów Isabeli Schnabel, która wczoraj dała rynkom „gołębi przekaz”. Dolar na moment osłabił się po publikacji ankiety JOLTS, która pokazała, że na rynku pracy postępuje schłodzenie. Wskaźnik ISM wypadł lepiej od oczekiwań. Dziś w centrum uwagi ADP, który da kolejną wskazówkę przed piątkowym NFP.
Niepokojące dane z Niemiec

Niepokojące dane z Niemiec

2023-12-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu mieliśmy mieszane dane makro - lepszy ISM w usługach, ale znacznie słabsze odczyty JOLTS z rynku pracy - co w efekcie nie przełożyło się na zmianę obserwowanych trendów. Indeksy na Wall Street ostatecznie nieco się cofnęły, a dolar pozostał silny. Jedynie rentowności amerykańskich obligacji kontynuowały spadek - dzisiaj zeszliśmy do 4,18 proc. dla 10-letnich.
Rada nie zmieni stóp procentowych

Rada nie zmieni stóp procentowych

2023-12-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni w tym roku podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych i nie oczekuje się, aby doszło do jakiejkolwiek zmiany. Dzięki wstrzymaniu z obniżkami złoty dostał dodatkowy wiatr w żagle, dzięki czemu był jedną z najmocniejszych walut na świecie w listopadzie i cały czas pozostaje w czołówce walut z perspektywy całego roku. Choć w tym momencie obserwujemy mocniejszego dolara, co szkodzi złotemu, końcówka roku wciąż może być bardzo dobra.
Czekamy na dane

Czekamy na dane

2023-12-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi jeszcze kontynuację zwyżki dolara z poniedziałku, ale dynamika ruchu wyraźnie hamuje. Oznacza to, że inwestorzy czekają na nowe impulsy w postaci m.in. danych makro. Te z USA, które poznamy dzisiaj to dane JOLTS z rynku pracy za październik i odczyt usługowego indeksu ISM za listopad - to o godz. 16:00. Za nami już dane PMI dla usług ze strefy euro za listopad, które wypadły lepiej od wstępnych szacunków - zwłaszcza dla Niemiec (49,6 pkt.).
Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

2023-12-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Od połowy minionego tygodnia możemy obserwować umocnienie dolara. Początek wtorkowej sesji także przyniósł kontynuację tego sentymentu, czyli umocnienie amerykańskiej waluty. Dynamika ruchu była jednak niewielka, a w momencie przygotowania tego komentarza dolar słabnie, oddając poranne zyski. Kurs euro do dolara zahaczył o wczorajsze minima, gdzie pojawili się kupujący i aktualnie wrócił do punktu wyjścia i jest notowany w rejonach poziomu odniesienia, czyli na wysokości wczorajszego zamknięcia dnia.
EUR/USD z szansą na większą korektę

EUR/USD z szansą na większą korektę

2023-12-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
EUR/USD wyznacza nowe lokalne dołki i spada w stronę 1,0810. Dziś rano wczorajsze minima są testowane. Notowania zniżkują jeszcze przed publikacją finalnych danych PMI dla usług dla Europy. Najbliższym wsparciem technicznych wydaje się być poziom 1,0750 – tam wypadają maksima z 6 listopada.
Zła passa amerykańskiego dolara

Zła passa amerykańskiego dolara

2023-12-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Listopad mijał rynkom pod znakiem spadających rentowności i rekordowego od 15 lat rajdu obligacji. Czy grudzień przyniesie przedłużenie trendu, wysysającego siłę z amerykańskiego dolara? Dolar w ostatnich dniach pozostaje jedną z najsłabszych, globalnych walut. Pomimo faktu, że gospodarka Stanów Zjednoczonych radzi sobie co najmniej dobrze i zdecydowanie lepiej niż przewidywało wielu. Spadająca inflacja przekonuje inwestorów, że w zasięgu ręki znajdują się pierwsze obniżki stóp Rezerwy Federalnej, a na piątkowym wystąpieniu ton Jerome'a Powella momentami można było odczytać jako lekko gołębi.
Rynek nie wierzy Powellowi

Rynek nie wierzy Powellowi

2023-12-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EUR/USD w piątek wyznaczył nowe lokalne minima i spadł w okolice 1,0830 po czym odbił do 1,0890, na skutek słów przewodniczącego Powella. Indeksy z Wall zakończyły dzień na plusach. Złoto w piątek wyrównało historyczne maksima a dziś w nocy z dużym impetem notowania „wystrzeliły” w stronę 2140 USD. Obecnie ten ostatni ruch wzrostowy jest redukowany. Na GPW mieliśmy wyśmienite otwarcie nowego miesiąca. WIG20 zyskał blisko 3,2 proc.
Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.
Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

2023-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż para EURUSD ostatecznie spadła poniżej poziomu 1,0900 i zalicza największy tygodniowy spadek od końcówki września, to jednak podczas ostatniej sesji tego tygodnia widzimy wzrost optymizmu. Idzie to w przez z publikacjami niezłych indeksów PMI z krajów europejskich, choć już wcześniej widzieliśmy lepsze odczyty od oczekiwań w przypadku krajów azjatyckich. Indeks PMI dla Niemiec wypadł na poziomie 42,6 przy wstępnym odczycie 42,3 oraz przy poprzednim za październik na poziomie 40,8.