Kierunek nada FED

Kierunek nada FED
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2023-09-20 (13:59)

Kluczowe wydarzenia są zaplanowane dopiero na dzisiejszy wieczór - o godz. 20:00 poznamy komunikat po posiedzeniu FED wraz z najnowszymi projekcjami makroekonomicznymi, oraz wykresem oczekiwań członków tego gremium, co do kształtowania się stóp procentowych (tzw. dot-plot), a 30 minut później rozpocznie się konferencja prasowa Jerome Powella. Podwyżki stóp nikt nie oczekuje, kluczowe będzie dzisiaj to, na ile taki ruch byłby możliwy w listopadzie.

Model CME FED Watch daje temu niecałe 29 proc. szans, choć jeszcze dwa tygodnie temu było to blisko 50 proc. Czy, zatem rynek dostanie nowe argumenty ku temu, aby mocniej rozegrać scenariusz braku podwyżki? Kluczowe będzie to, co zobaczymy w projekcjach - wątek inflacji i wykresu dot-plot - a także to na ile sam Powell będzie chciał wpłynąć werbalnie na rynki. Jeżeli projekcje nie przekonają, to szefowi FED będzie trudno. W takiej sytuacji dolar się osłabi, a giełdy i inne ryzykowne aktywa pójdą w górę dając początek jesiennemu rajdowi risk-on.

Dzisiaj rano poznaliśmy dane o inflacji CPI z Wielkiej Brytanii, która w sierpniu nieoczekiwanie spadła mocniej niż oczekiwano - wyraźny ruch widać zwłaszcza po stronie bazowej (core), bo z 6,9 proc. r/r do 6,2 proc. r/r.  To wyraźnie podbija wcześniejsze argumenty prezesa Banku Anglii za tym, że możemy mieć szczyt na stopach procentowych. Czwartkowy ruch o 25 punktów baz. do 5,50 proc. może być tzw. "gołębią" podwyżką. Co ciekawe funt nie zareagował na dzisiejsze dane jakąś, bardzo gwałtowną wyprzedażą, co pokazuje, że rynek na to przygotowywał się wcześniej. Brytyjska waluta nie jest dzisiaj najsłabsza w ustawieniach G-10. Gorzej radzi sobie JPY, a USDJPY naruszył przy 148,00. Kluczowe dla tego rynku pozostaje zachowanie się rentowności amerykańskich obligacji, a więc temat FED-u. Dzisiejsze dane z Japonii o bilansie handlowym miały małe znaczenie. Poza FED, równie ważnym wątkiem będą informacje z posiedzenia BOJ w piątek rano, a także to, na ile japońskie władze będą skłonne zainterweniować na rynku (dzisiejsze wypowiedzi przedstawicieli resortu finansów zdają się na taki scenariusz wskazywać).

Ogólnie jednak na rynku nie ma konkretnego kierunku, co do par dolarowych, co potwierdza tezę, że zmienność pojawi się dopiero wieczorem. Na szerokim rynku uwaga kieruje się w stronę juana, po tym jak Ludowy Bank Chin nie zmienił stóp procentowych, ale zapowiedział, że pozostanie aktywny w temacie wsparcia gospodarki. W gronie najsilniejszych walut jest dzisiaj euro, chociaż EURUSD nie powrócił ponad poziom 1,07, który był przez chwilę naruszony wczoraj.

EURUSD - drugie podejście do wybicia 1,07

Wczoraj para EURUSD na chwilę wybiła poziom 1,07, ale nie udało się dłużej utrzymać. Wieczorem dolar był silniejszy, a giełdy słabsze, zatem EURUSD zanurkował w okolice 1,0680. Dzisiaj rano widać drugą próbę, chociaż na razie bariera 1,07 pozostaje nienaruszona, ale jest bardzo blisko. Widać, że rynki czekają na wieczorny przekaz z FED, który może dać impuls do wzrostu zmienności. Technicznie bardziej prawdopodobny od kontynuacji spadków, czyli zejścia poniżej kluczowego wsparcia przy 1,0635, jest zwrot w górę, a zatem testowanie okolic 1,0770 i wyższych w kolejnych dniach (rejon 1,0815 to okolice dawnej linii trendu wzrostowego, która została naruszona na początku września).

Fundamentalnie to wiele na temat EUR zostało ostatnio powiedziane, teraz karty będzie rozdawał USD, a zatem FED. Dzisiaj wieczorem o godz. 20:00 poznamy komunikat i projekcje makro, a o godz. 20:30 rozpocznie się konferencja prasowa prezesa Powella.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Run na kryptowaluty

Run na kryptowaluty

2024-05-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
W tradycyjnej przestrzeni FX we wtorek rano jest relatywnie spokojnie - widać, że dolar czeka na nowe impulsy i zmiany są niewielkie. Najsilniejsze są dzisiaj korona norweska i japoński jen, choć ruch nie przekracza 0,2 proc. Mniejsze zmiany notuje dolar australijski, chociaż to on dzisiaj rano był potencjalnie w centrum uwagi - poznaliśmy zapiski z ostatniego posiedzenia RBA, jakie miało miejsce na początku maja.
Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

2024-05-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja na giełdach, podobnie jak i wczoraj nie będzie obfitować w kluczowe z punktu widzenia szerokiego rynku publikacje makro. Wyjątkiem może być tutaj raport CPI z Kanady, który najprawdopodobniej wpływać będzie jedynie na zmianę wyceny dolara kanadyjskiego na rynku walutowym. Inwestorzy natomiast z niecierpliwością oczekują na jutrzejszy raport kwartalny Nvidii, giełdowego króla technologii AI. Co więcej, niemałe poruszenie kreują potężne wzrosty obserwowane na rynku surowców oraz kryptowalut.
Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

2024-05-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek indeksy z Wall Street uległy niewielkiej zmienności i pozostały w obrębie historycznie maksymalnych poziomów. Dow Jones urósł o 0,3 proc. i przekroczył poziom 40 tys. pkt., SP500 zamknął dzień na plusie z wynikiem +0,1 proc. Jedynie technologiczny Nasdaq100 spadł o 0,1 proc. W Europie DAX został przeceniony o 0,2 proc. Kurs EURUSD praktycznie nie uległ zmianie. Podczas gdy amerykańskie akcje straciły na sile w ubiegły czwartek i piątek, w ciągu tygodnia mocno wzrosły.
Rynki potrzebują

Rynki potrzebują "gołębiego" przekazu z FED

2024-05-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek nie przynosi większych zmian na rynku FX, widać wyczekiwanie na informacje, jakie napłyną w dalszej części tygodnia - dla dolara liczyć się będą zapiski z ostatniego posiedzenia FED w środę, szacunki indeksów PMI za maj w czwartek, oraz dane o nastrojach konsumenckich Uniwersytetu Michigan w piątek. Dzisiaj rano poznaliśmy decyzję Ludowego Banku Chin ws. stóp procentowych. Tak jak oczekiwano, decydenci w PBOC nie zmienili stóp procentowych, co powoduje, że rynek będzie koncentrował się na innych formach wsparcia tamtejszej gospodarki przez władze.
Złoty tak mocny jak w 2008?

Złoty tak mocny jak w 2008?

2024-05-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Niemal wszystko zdaje się sprzyjać złotemu – rekordy na Wall Street, przebudzenie rynków wschodzących, słabnący dolar, postawa RPP. Choć na ten moment nie widać istotnych zagrożeń, polska waluta staje się coraz bardziej przewartościowana. Możemy z pewnością mówić o okresie rekordów na rynkach finansowych. W ubiegłym tygodniu nowe rekordy odnotowane zostały na Wall Street w reakcji na nieco lepsze dane o inflacji z USA, a także pojawienie się nowego modelu od OpenAI, który rozbudził na nowa hossę sztucznej inteligencji.
Mieszane dane z Chin

Mieszane dane z Chin

2024-05-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w piątek nad ranem dane z chińskiej gospodarki wypadły mieszanie - wyższa od oczekiwań była tylko dynamika produkcji przemysłowej (wzrosła w kwietniu o 6,7 proc. r/r), a pozostałe dane, jak sprzedaż detaliczna (2,3 proc. r/r), inwestycje (4,2 proc. r/r), czy też ceny nieruchomości (-3,1 proc. r/r) rozczarowały. Uwagę przykuwa ten ostatni odczyt, który pokazuje, że tamtejszy rynek zaczyna wchodzić w spiralę spadkową, która może być niebezpieczna dla tamtejszej gospodarki (ze względu na ogromne zalewarowanie tego sektora w ostatnich latach).
Wall Street w newralgicznym miejscu

Wall Street w newralgicznym miejscu

2024-05-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartek przyniósł lekkie spadki indeksów z Wall Street po wcześniejszym wyznaczeniu nowych rekordowych poziomów. Kurs głównej pary walutowej po ustanowieniu lokalnego maksimum bliskiego 1,09 korygował się. Rentowności długu USA wzrosły. Wielu przedstawicieli Fed powtórzyło, że Fed będzie musiał uzbroić się w cierpliwość i utrzymać stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Dziś kalendarz makro jest zapełniony umiarkowanie. Z Europy poznamy finalny wskaźnik HICP a ze Stanów Zjednoczonych indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board.
Zagadkowe zachowanie się jena?

Zagadkowe zachowanie się jena?

2024-05-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta jest dzisiaj rano najsilniejszą pośród walut G-10 w zestawieniach z dolarem, chociaż opublikowane w nocy wstępne dane nt. PKB w I kwartale w Japonii są negatywnym zaskoczeniem. Gospodarka skurczyła się o 0,5 proc. k/k i 2 proc. w ujęciu zanualizowanym, głównie za sprawą dalszego spadku dynamiki konsumpcji (o 0,7 proc. k/k), ale i i też wydatków kapitałowych (o 0,8 proc. k/k), czy też eksportu (aż o 5,0 proc. k/k).
Nowe rekordy na Wall Street

Nowe rekordy na Wall Street

2024-05-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacyjny raport z USA, który został zaprezentowany wczoraj, osłabił dolara amerykańskiego oraz spowodował spadek rentowności amerykańskich obligacji i jednoczesny wzrost indeksów giełdowych, zarówno tych z Wall Street jak i Europy. W kwietniu dynamika wzrostu cen lekko spowolniła, choć nadal inflacja znajduje się powyżej celu Rezerwy Federalnej. Tak czy inaczej wzrosły „zakłady” rynku na obniżki stóp procentowych we wrześniu oraz grudniu tego roku.
Koniec wzrostu inflacji w USA?

Koniec wzrostu inflacji w USA?

2024-05-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy w tym roku nie zaskoczyły. Co ważniejsze, nie zaskoczyły odczytami w górę, co jest ważnym sygnałem dla Rezerwy Federalnej, choć jednocześnie niezmieniającym reguł gry. Inflacja w USA w dalszym ciągu pozostaje wysoko i wiele sygnałów wskazuje na to, że może ona dać o sobie jeszcze znać w tym roku. W takim razie, czy Fed powinien w dalszym ciągu szykować się do obniżek, czy wręcz przeciwnie utrzymywać status quo przez dłuższy czas, być może do końca tego roku.