Rozczarowanie po RBA

Rozczarowanie po RBA
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2023-08-01 (12:49)

Wydarzeniem poranka była decyzja Banku Australii. Ten wbrew szacunkom rynku wstrzymał się z podwyżką stóp procentowych, chociaż z towarzyszącego tej decyzji komunikatu nie wynika, aby nie miało do tego dojść w przyszłości. Problem w tym, że rynek coraz mniej w to wierzy. Efektem jest wyraźna przecena AUD, który traci dzisiaj ponad 1 proc. względem USD.

Sam dolar jest jednak dzisiaj mocniejszy - pytanie ile w tym odreagowania z racji otwarcia nowego miesiąca (zaczęliśmy sierpień), a na ile zbliżające się publikacje ważnych danych (dzisiaj mamy ISM dla przemysłu i dane JOLTS, jutro ADP, w czwartek ISM w usługach, a w piątek odczyty Departamentu Pracy) mogłyby rzeczywiście coś zmienić w postrzeganiu dolara. Warto zwrócić uwagę, że model CME FED Watch nie daje nazbyt dużego prawdopodobieństwa scenariuszowi w którym FED miałby dalej podwyższać stopy procentowe.
Dzisiaj w przestrzeni G-10 najsłabszy jest wspomniany AUD, a na szerokim rynku gorzej radzą sobie waluty naszego regionu HUF i CZK, co może mieć związek z faktem zejścia EURUSD poniżej 1,10 - to nieco zastanawia biorąc pod uwagę wymowę wczorajszych danych ze strefy euro odnośnie inflacji i PKB. Dzisiaj rano opublikowane zostały finalne odczyty indeksów PMI za lipiec, które były zgodne z szacunkami (42,7 pkt.) i tym samym nie dały impulsu wspólnej walucie. Swoje może robić jednak mocniejsze zachowanie się dolara na szerokim rynku. Słabo wypadają dzisiaj korony skandynawskie, NZD, CHF, CAD. Dalej traci też JPY, chociaż dynamika ruchu hamuje.

W kalendarzu mamy dzisiaj głównie dane z USA - PMI dla przemysłu o godz. 15:45, ISM dla przemysłu i JOLTS o godz. 16:00. Wcześniej - już o godz. 10:30 poznamy odczyt PMI z Wielkiej Brytanii, a o godz. 15:30 z Kanady.

EURUSD - poniżej 1,10

Para EURUSD zeszła jeszcze wczoraj wieczorem poniżej 1,10, co można raczej wiązać z faktem silniejszego dolara na szerokim rynku. Dane ze strefy euro (inflacja i PKB) raczej nie sugerowały szybszego końca cyklu podwyżek stóp procentowych przez ECB, chociaż rzeczywiście rynki zaczynają wyceniać pauzę w kolejnych ruchach. Dzisiaj rano poznaliśmy dane o PMI dla przemysłu w strefie euro, które były zgodne z wcześniejszymi szacunkami na poziomie 42,7 pkt. (chociaż to i tak słabe dane). Nie widać, zatem mocniejszych powodów dla których euro miałoby być wyraźnie słabsze.

Niemniej analiza techniczna wskazuje, że mamy po raz drugi w ostatnich dniach próbę naruszenia linii trendu wzrostowego rysowanej od połowy czerwca. Jeżeli teraz byłaby skuteczna, to moglibyśmy zejść nawet w stronę wsparcia przy 1,0835-65. Niemniej kluczowe dane z USA dopiero przed nami - dzisiaj po południu zaczynamy od indeksów PMI/ISM dla przemysłu, a kończymy w piątek odczytami Departamentu Pracy - także sytuacja może jeszcze obrócić się o 180 stopni (zwłaszcza, gdyby figury potwierdziły słuszność rynkowych oczekiwań, co do braku dalszych podwyżek stóp przez FED).

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.
Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

2023-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż para EURUSD ostatecznie spadła poniżej poziomu 1,0900 i zalicza największy tygodniowy spadek od końcówki września, to jednak podczas ostatniej sesji tego tygodnia widzimy wzrost optymizmu. Idzie to w przez z publikacjami niezłych indeksów PMI z krajów europejskich, choć już wcześniej widzieliśmy lepsze odczyty od oczekiwań w przypadku krajów azjatyckich. Indeks PMI dla Niemiec wypadł na poziomie 42,6 przy wstępnym odczycie 42,3 oraz przy poprzednim za październik na poziomie 40,8.
Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

2023-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł kontynuację ruchu dolara ze środy. Wpływ na to mogły mieć dane makro - odczyt PCE Core wypadł wprawdzie zgodnie z prognozami (zejście w październiku do 3,5 proc. r/r), ale w sytuacji, kiedy rynek chce widzieć aż pięć obniżek stóp ze strony FED w 2024 r., to powinniśmy mieć tutaj zaskoczenie niższym odczytem. Z kolei regionalny Chicago PMI mocno zaskoczył odbiciem do 55,8 pkt. w listopadzie z 44 pkt. w październiku, co może rodzić spekulacje, że dzisiejsze dane ISM dla przemysłu będą mocne (odczyt poznamy o godz. 16:00 i spodziewane jest odbicie do 47,6 pkt.).
Przesilenie na dolarze?

Przesilenie na dolarze?

2023-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kończy się miesiąc, któy przyniósł dość dynamiczne ruchy na rynkach. Mocny spadek rentowności obligacji będący efektem wyraźnej zmiany oczekiwań rynków, co do przyszłej polityki FED, pociągnął w dół notowania dolara i dał paliwo do silnego odreagowania rynków akcji. Niemniej grudzień może być już inny, a na rynkach widać już pewne sygnały zbliżającego się przesilenia. Jednym z nich jest ... nadmierne skoncentrowanie się na temacie FED, które doprowadziło do tego, że rynki zaczęły wyceniać absurdalny scenariusz aż pięciu obniżek stóp w 2024 r. począwszy od maja.
Mocna wyprzedaż euro względem dolara

Mocna wyprzedaż euro względem dolara

2023-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Euro znajduje się dzisiaj pod sporą presją podaży, co jest efektem publikowanych danych makroekonomicznych z państw wspólnej strefy monetarnej. Oprócz tego obserwujemy mocnego dolara, na czym traci m.in. ostatnia gwiazda rynku walutowego, czyli polski złoty. To jednak nie koniec emocji na dzisiaj, gdyż czeka nas jeszcze sporo odczytów makroekonomicznych.
Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

2023-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze słowa dotychczas "jastrzębiego" Christophera Wallera z FED o tym, że spadająca inflacja może pozwolić na obniżkę stóp procentowych za kilka miesięcy, stały się pretekstem do kolejnych spadków rentowności obligacji, co pociągnęło za sobą dolara. Rynki wyceniają już, że FED dokona pierwszej obniżki stóp już 1 maja 2024 r., a w całym przyszłym roku ruchów będzie aż pięć - łącznie na 125 punktów baz. Czy to nie za wiele?
Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

2023-11-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować słabość amerykańskiej waluty, przez co kurs EURUSD wzbił się powyżej 1,10 USD. Okrągły poziom został jednak tylko nieznacznie naruszony, po czym doszło do cofnięcia. Dziś o poranku także obserwowaliśmy próbę przebicia się wyżej, jednak podobnie zakończyła się ona niepowodzeniem i w momencie przygotowania tego komentarza, czyli przed godziną 11:00 kurs głównej pary walutowej cofa się w rejony 1,0970. Patrząc na sytuaKomentarz walutowy: Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD.
Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

2023-11-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Kurs EURUSD przekroczył wczoraj psychologiczny poziom 1,10. Jak na razie jedynie na moment, ponieważ dziś rano główna para walutowa lekko skorygowała te wzrosty i spadła minimalnie poniżej tego poziomu. Słabszy dolar to nie efekt danych makro z USA. Te wypadły relatywnie dobrze. Tu o sile USD zaważyły słowa Christophera Wallera z Fedu, który jako pierwszy z urzędników wskazał na możliwe obniżki stóp procentowych w USA.
Czekamy na dane o inflacji

Czekamy na dane o inflacji

2023-11-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty kontynuuje dobrą passę. Tematem numer jeden jest KPO, choć naszej walucie pomagają też nastroje na rynkach globalnych i wsparła ją listopadowa decyzja RPP. W tym tygodniu poznamy kolejne dane z Polski, w tym szczególnie wstępne dane o listopadowej inflacji. Inflacja w Polsce w ostatnim czasie mocno spadała. Z ponad 18,4% w lutym spadła do 6,6% w październiku i w najbliższych miesiącach będzie spadać dalej.
Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

2023-11-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś rano kontrakty na S&P 500 cały czas utrzymywały się w okolicach swojego maksimum z 15 września br. Wczoraj Nasdaq 1000 osiągnął swój najwyższy poziom od stycznia 2022 roku, a brazylijska Bovespa znalazła się na najwyższym poziomie od lipca 2021. Na giełdach Azji i Oceanii brak było w czwartek dominującej tendencji. O 1,41 proc. wzrósł indonezyjski JCI, Hang Seng zyskał 0,99 proc., natomiast nieco przekraczające 0,5 proc. spadki notowały australijski All Ordinaries (-0,6 proc.) i tajlandzki SET Index (-0,52 proc.).