Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej
Data dodania: 2022-04-04 (11:08) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od delikatnej zwyżki, stającej w kontrze wobec wyraźnych spadków cen z poprzedniego tygodnia. Niemniej, odbicie cen ropy w górę jest symboliczne i wynika bardziej z sytuacji technicznej na wykresie notowań ropy niż z uwarunkowań fundamentalnych. Ceny ropy bowiem ocierają się już z powrotem o barierę 100 USD za baryłkę – przynajmniej jeśli chodzi o wycenę ropy naftowej WTI (w przypadku ropy Brent nadal mamy ceny rzędu 104-105 USD za baryłkę).

Tymczasem z fundamentalnego punktu widzenia, na rynku ropy naftowej pojawiło się więcej optymizmu w kwestii podaży ropy naftowej, a tym samym – większa presja na spadek cen. Sprzedający dominowali przede wszystkim w drugiej połowie poprzedniego tygodnia, po ogłoszeniu przez Joe Bidena planów stopniowego uwalniania strategicznych rezerw ropy naftowej, począwszy od maja przez kolejne pół roku.

Dodatkowym czynnikiem uspokajającym inwestorów okazał się rozejm na Bliskim wschodzie, pomiędzy koalicją pod wodzami Arabii Saudyjskiej a bojówkami Huti, powiązanymi z Jemenem. Ruch Huti w ostatnich tygodniach kilka razy atakował saudyjską infrastrukturę naftową, co budziło obawy o powtarzanie się tych incydentów i coraz większy ich wpływ na produkcję ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej – kraju będącym trzonem kartelu OPEC i jednym z czołowych globalnych producentów (a przede wszystkim, krajem, który jako jeden z nielicznych, mógłby potencjalnie zwiększyć wydobycie ropy w krótkim czasie, jeśli byłaby taka potrzeba).

Jednak oczywiście w tak rozchwianych politycznie czasach jak obecne, inwestorzy na razie z dystansem traktują ten rozejm, jednocześnie wciąż uważnie śledząc sytuację w Ukrainie. Informacje o zbrodniach wojennych Rosjan odbiły się w światowych mediach szerokim echem, budząc pytania o jeszcze bardziej zdecydowane kroki państw zachodnich wobec Rosji, a co za tym idzie, możliwość pojawienia się problemów dotyczących podaży rosyjskiej ropy naftowej na globalnym rynku.

PSZENICA

Wyraźny spadek eksportu pszenicy z Ukrainy.

Nowy tydzień na rynku pszenicy rozpoczyna się od zwyżki. Cena pszenicy w Stanach Zjednoczonych tym samym powróciła ponad poziom 10 USD za buszel.

Główną przyczyną wyższych cen pszenicy są dane, które pojawiły się w Ukrainie. W niedzielę tamtejsze ministerstwo gospodarki podało, że eksport zbóż z Ukrainy w marcu był cztery razy niższy niż w lutym. Eksport kukurydzy wyniósł 1,1 mln ton, zaś eksport pszenicy 309 tys. ton.

Dla przypomnienia: jeszcze w sezonie 2020/2021 Ukraina była czwartym największym eksporterem zbóż na świecie. Jednak ze względu na walki, toczące się m.in. w południowej części tego kraju, sparaliżowany został eksport zbóż drogą morską, a Ukraina dwoi się i troi, by w jak największym stopniu wykorzystać inne opcje, m.in. transport drogą kolejową.

Niemniej, warto zauważyć, że dzisiejsza zwyżka nie jest duża. Świadczy to o tym, że inwestorzy oczekiwali istotnego spadku produkcji i eksportu pszenicy oraz innych zbóż w Ukrainie – co jest zrozumiałe w obliczu toczącej się w tym kraju wojny.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

2022-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia zniżkują. W rezultacie, istnieje spora szansa na to, że już trzeci tydzień z rzędu zakończy się na tym rynku zniżką (dotyczy to głównie amerykańskiego surowca). Mimo obaw o dostawy ropy naftowej do Europy w obliczu sankcji narzuconych na Rosję, większy wpływ na ceny ropy mają negatywne nastroje związane z nadchodzącą recesją, która w opinii wielu inwestorów, jest już dominującym scenariuszem. Spowolnienie gospodarcze uderzyłoby niewątpliwie w popyt na ropę – a wysokie ceny paliw już teraz przyczyniają się do ograniczonego popytu wśród konsumentów.
Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

2022-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Nadal jednak bieżący tydzień upływa cenom ropy na poruszaniu się w rejonie 110 USD za baryłkę, a z fundamentalnego punktu widzenia inwestorzy poruszają się pomiędzy obawami o niedostateczną podaż na rynku ropy a strachem przed recesją – czyli czynnikami, które wpływają w odwrotnym kierunku na ceny tego surowca.
Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

2022-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynkach metali przemysłowych były okresem dynamicznych, a w przypadku niektórych metali wręcz spektakularnych, zniżek. Jednym z wyraźnie przecenionych surowców okazała się miedź, której notowania w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku czerwca oscylowały w okolicach 4,50 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 3,70 USD za funt.
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

2022-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

2022-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki, jednak w powietrzu unosi się przede wszystkim nerwowe wyczekiwanie na rezultaty rozmów podczas spotkania G7 w Niemczech. Jest bowiem praktycznie pewne, że zostaną podczas niego poruszone kluczowe tematy związane z handlem ropą naftową. Po pierwsze, liderzy państw G7 mają zamiar przedyskutować kwestię odnowienie paktu nuklearnego z Iranem po niedawnej wizycie przedstawiciela UE w Teheranie.
Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

2022-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły zniżki, aczkolwiek z fundamentalnego punktu widzenia nadal inwestorzy utknęli pomiędzy obawami o podaż ropy naftowej (jako skutku wojny w Ukrainie) oraz strachem o spadek popytu na ten surowiec (w obliczu jego wysokich cen oraz spowalniającej gospodarki). Na razie ropa naftowa znajduje się na drodze do drugiej wyraźnej tygodniowej zniżki z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku ropy naftowej skupiali się głównie na sytuacji w Stanach Zjednoczonych...
Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

2022-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja przyniosła solidną, około 3-procentową zniżkę notowań ropy naftowej. Z kolei dzisiaj rano presja na niższe ceny się utrzymuje, a notowania ropy poruszają się w okolicach środowego zamknięcia. Ewidentnie na rynku ropy naftowej dominuje retoryka związana z nadchodzącą recesją. Inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo istotnego spowolnienia gospodarczego jako bardzo wysokie w obliczu podwyższanych stóp procentowych w większości państw świata.
USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

2022-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spokojnym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, dzisiaj obserwujemy dynamiczne zniżki notowań tego surowca. W środę rano ceny ropy naftowej WTI zniżkują o 6 USD na baryłce, a ceny ropy Brent niewiele mniej, bo o 5 USD na baryłce, co przybliża notowania obu gatunków ropy naftowej powoli do okolic psychologicznej bariery na poziomie 100 USD za baryłkę. Przyczyną dzisiejszych sporych przecen na rynku ropy naftowej okazały się działania amerykańskich władz. Administracja Joe Bidena wykazuje coraz większą determinację w walce z wysokimi cenami paliw.
Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

2022-06-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Przez większość bieżącego miesiąca notowania miedzi znajdowały się pod presją strony podażowej. Pomijając zwyżki z samego początku miesiąca, już od 3 czerwca ciąg zniżek na tym rynku był niemal nieprzerwany. To sprawiło, że w ostatnich dniach notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny przetestowały poziom 4 USD za funt jako techniczną barierę – i na razie okazała się ona skuteczna. Dzisiaj rano notowania miedzi w USA odbijają w górę, powracając ponad wspomniany poziom 4 USD za funt.
Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

2022-06-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Rozpoczyna się nowy tydzień na rynku ropy naftowej, jednak problemy i wyzwania tego rynku pozostają takie same jak w tygodniach poprzednich. Nadal notowania ropy naftowej z jednej strony pozostają pod presją obaw o wzrost gospodarczy na świecie, jednak z drugiej strony są podtrzymywane przez obawy o podaż tego surowca, związane głównie z konsekwencjami wojny w Ukrainie.