Niski poziom zapasów wsparciem dla cen ropy naftowej

Niski poziom zapasów wsparciem dla cen ropy naftowej
Data dodania: 2022-02-01 (11:11) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Sytuacja na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia istotnie się nie zmienia. Notowania ropy naftowej Brent nadal poruszają się w okolicach 90 USD za baryłkę, zaś ceny ropy WTI przekraczają 88 USD za baryłkę. Mimo że technicznie wykres cen ropy naftowej sugeruje już przegrzanie rynku i gotowość do korekty spadkowej, to strona popytowa utrzymuje ceny wysoko, wspierana czynnikami politycznymi i fundamentalnymi.

Wśród czynników fundamentalnych warto wspomnieć o niskim poziomie zapasów ropy naftowej w wielu krajach świata. Według wyliczeń Międzynarodowej Agencji Energetycznej, zapasy ropy naftowej w krajach OECD spadły w listopadzie poprzedniego roku do najniższych poziomów od siedmiu lat, a grudzień najprawdopodobniej pokaże dalszą ich zniżkę. W przypadku niektórych państw zapasy znajdują się na najniższym poziomie od prawie dekady. Najtrudniejsza sytuacja ma miejsce w Europie oraz niektórych krajach Azji, w tym w Korei Południowej oraz Japonii.

Nie ulega wątpliwości, że pandemia wywróciła globalny rynek ropy naftowej do góry nogami i rozchwiała go na dobre, co obserwujemy także obecnie. Pierwsze mocne uderzenie pandemii wiosną 2020 roku doprowadziło do zwyżki zapasów ropy naftowej do poziomów, które rynek zaabsorbował z wielką trudnością – widać to było zresztą po sytuacji z przepełnionymi magazynami w USA, która przejściowo doprowadziła do zejścia cen kontraktów na ropę naftową poniżej zera.

Jednak późniejszy wzrost popytu na ropę naftową po poluzowaniu pandemicznych obostrzeń, jak również ograniczenia w produkcji ropy naftowej, doprowadziły do stopniowego topnienia tych zapasów. W 2021 roku zapasy ropy naftowej zostały dodatkowe wydrenowane przez kryzys energetyczny, a producenci, w tym OPEC+, nie spieszyli się ze wzrostem produkcji.

Jak będzie kształtowała się sytuacja dotycząca zapasów ropy naftowej w najbliższych tygodniach i miesiącach? Tu zdania na rynku są podzielone. Niewątpliwie sytuacja w najbliższych tygodniach może pozostać napięta, chociażby ze względu na niepewną sytuację polityczną oraz przewidywalną politykę OPEC+. Aczkolwiek w 2022 roku na rynku ropy naftowej oczekiwana jest nadwyżka i przynajmniej częściowe odbudowanie zapasów.

ZŁOTO

Cena złota znów powyżej 1800 USD za uncję.

W poprzednim tygodniu ceny złota dynamicznie spadły, schodząc do okolic 1780 USD za uncję, czyli do rejonu minimum ze stycznia bieżącego roku. Niemniej, poziom ten okazał się skutecznym wsparciem dla notowań złota, a nowy tydzień przynosi zmianę nastrojów inwestorów na rynku tego kruszcu i odbicie cen złota w górę. Wczoraj cena złota dotarła do poziomu 1800 USD za uncję, a dzisiaj już wyraźnie przekroczyła ten poziom.

Obserwowane obecnie odbicie notowań złota w górę nie oznacza jeszcze, że na rynek złota definitywnie powrócił optymizm. Niemniej, sam fakt, że cena kruszcu pozostaje w konsolidacji w okolicach 1800 USD za uncję, może świadczyć o tym, że ten poziom jest dla wielu inwestorów atrakcyjny pod kątem kumulowania kruszcu do portfela inwestycyjnego.

Póki co, ważnym tematem na rynku złota pozostają napięcia polityczne, które ograniczają potencjał spadkowy cen złota jako tzw. bezpiecznej przystani na rynkach finansowych. Jednak presję podażową nieustannie wywiera siła amerykańskiego dolara, podsycana jastrzębimi komunikatami ze strony przedstawicieli Rezerwy Federalnej. W rezultacie, już od kilku miesięcy cena złota nie może wyrwać się z konsolidacji w rejonie 1800 USD za uncję.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

OPEC+ i sankcje na Rosję w centrum uwagi na rynku ropy

OPEC+ i sankcje na Rosję w centrum uwagi na rynku ropy

12:32 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na przełomie poprzedniego i bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej na świecie dzieje się dużo. Wczoraj miało miejsce spotkanie przedstawicieli państw OPEC+ w sprawie limitów produkcji ropy naftowej w rozszerzonym kartelu. Zgodnie z oczekiwaniami, nie przyniosło ono istotnych zmian w polityce OPEC+. Zapadła bowiem decyzja o tym, aby przedłużyć dotychczasowe działania, a więc utrzymać cięcia wydobycia ropy naftowej na poziomie 2 mln baryłek dziennie, o których zadecydowano w październiku, a które obowiązują od listopada br.
Mieszane nastroje na rynku ropy naftowej

Mieszane nastroje na rynku ropy naftowej

2022-12-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do wzrostowego zakończenia bieżącego tygodnia. Jednak dzisiaj zwyżki wyhamowały, a cena ropy w zasadzie tkwi w konsolidacji. Trudno się temu dziwić, bowiem także dane i komunikaty na rynku ropy obecnie nie wskazują wyraźnego kierunku dla cen. Ważną informacją jest fakt, że Unia Europejska w końcu zdecydowała się na ustalenie sztywnego limitu cen dla ropy importowanej z Rosji drogą morską.
Wyczekiwanie na ważne wydarzenia na rynku ropy

Wyczekiwanie na ważne wydarzenia na rynku ropy

2022-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dwóch dniach zwyżek i odbiciu się od poziomów niemal tegorocznych minimów, notowania ropy naftowej dzisiaj rano wpadły w konsolidację. Obecnie rynek ten czeka bowiem na nowe impulsy i istotne wydarzenia, które mogą być istotne dla cen tego surowca. Po pierwsze, już 4 grudnia, czyli w najbliższą niedzielę, przedstawiciele krajów OPEC+ spotkają się, aby ustalić poziom limitów produkcji ropy naftowej w styczniu.
IEA: produkcja rosyjskiej ropy będzie spadać

IEA: produkcja rosyjskiej ropy będzie spadać

2022-11-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły wczorajszą sesję na plusie, czemu sprzyjało kilka fundamentalnych czynników. Niemniej, warto zaznaczyć, że cena tego surowca nadal znajduje się blisko tegorocznych minimów z początku stycznia, a trend pozostaje spadkowy. Wczoraj wsparciem dla notowań ropy naftowej były m.in. dane dotyczące zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych.
Nie ma zgody w UE w kwestii limitów ceny rosyjskiej ropy

Nie ma zgody w UE w kwestii limitów ceny rosyjskiej ropy

2022-11-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły tydzień od spadków za sprawą niepewnej sytuacji w Chinach na skutek planów kolejnych lockdownów pandemicznych. Niemniej, informacje napływające z Chin już po południu istotnie zmieniły swój wydźwięk – wiele wskazuje na to, że lokalny rząd jednak restrykcje złagodzi, biorąc pod uwagę bezprecedensowe protesty ludności przeciwko kolejnemu zamknięciu ich w domach. W rezultacie, jeszcze wczoraj ceny ropy naftowej odbiły w górę i dzisiaj rano także na rynku tym przeważa strona popytowa.
Cena ropy naftowej przy tegorocznych minimach

Cena ropy naftowej przy tegorocznych minimach

2022-11-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w ostatnich dniach dynamicznie zniżkowały. Spadkowy jest również początek bieżącego tygodnia – przynosi on spadek notowań ropy naftowej do najniższych poziomów od pierwszej połowy stycznia br. Tym samym, ceny ropy poruszają się już blisko tegorocznych minimów, właśnie z początku stycznia – wycena ropy Brent nieznacznie przekracza 81 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI poruszają się w rejonie 74 USD za baryłkę.
Komunikat OPEC+ wsparciem dla cen ropy naftowej

Komunikat OPEC+ wsparciem dla cen ropy naftowej

2022-11-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła dynamiczny zwrot. O ile początek sesji był kontynuacją zniżek z wcześniejszych dni, to w drugiej połowie dnia notowania ropy wyraźnie zwyżkowały, nadrabiając spadki z wcześniejszych godzin. Wszystko za sprawą informacji, jaka pojawiła się ze strony saudyjskiej agencji informacyjnej. Zdementowała ona spekulacje, które krążyły po rynku wczoraj, dotyczące możliwego podwyższenia limitów produkcji ropy naftowej przez OPEC+.
Ceny ropy naftowej pod presją podaży

Ceny ropy naftowej pod presją podaży

2022-11-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień na wyraźnym minusie – i również nowy tydzień rozpoczynają od presji spadkowej. Globalni inwestorzy ewidentnie utrzymują nastawienie risk-off, które negatywnie wpływa na ceny wielu surowców. W przypadku ropy, wynika to zarówno z faktu, że surowiec ten jest szeroko wykorzystywany w światowym przemyśle, jak i z tego, że na fali rosnącej awersji do ryzyka umacnia się amerykański dolar i wywiera presję na niższe ceny surowców.
Cena ropy naftowej powraca do zniżek

Cena ropy naftowej powraca do zniżek

2022-11-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania ropy naftowej WTI oscylują już w okolicach poziomu 84 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent porusza się w rejonie 92 USD za baryłkę. Presja na niższe ceny ropy to efekt uspokojenia sytuacji dotyczącej wybuchu w Przewodowie – według aktualnej wiedzy, na terenie Polski spadła rakieta omyłkowo wystrzelona przez stronę ukraińską, a to redukuje szanse na eskalację konfliktu.
Spokój na rynku ropy naftowej mimo rosyjskiego ataku na Ukrainę

Spokój na rynku ropy naftowej mimo rosyjskiego ataku na Ukrainę

2022-11-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, ale od wczoraj cena tego surowca delikatnie odbiła w górę. Dzisiaj rano na rynku ropy także jest spokojnie – notowania ropy poruszają się w zasadzie w konsolidacji, a zmienność jest niewielka. Patrząc na notowania w szerszej perspektywie, o ruchu bocznym możemy mówić w kontekście już ostatnich kilku tygodni.